The best guide to what’s on in Fife

Rab Noakes plays at the Green Hotel on April 18.  Pic by Walter Neilson.
Rab Noakes plays at the Green Hotel on April 18. Pic by Walter Neilson.
0
Have your say

Your guide to what’s on in Fife. Get listed by emailing whatson@fifetoday.co.uk

Friday, April 4

stop the clocks, burn the maps, the ellies: Central Bar, Cardenden.

The Declaration Band: O’Connell’s.

KerryOke: Chapel Tavern.

saturday, April 5

Gav Patrick: Shardy’s Bar, Lochgelly.

VERTICAL LIPS, AUXYGEN, ERIN SCOTT, BAZZA CRIBBONS and CODY FEECHAN: Bar 25, Leven.

Billy Warren: Warout Stadium, Glenrothes.

Sound Advice: Gunner Club.

Fantasy: Charter Club.

The Session: Woodside Inn, Glenrothes.

Elation: Chapel Tavern.

Sunday, April 6

The Declaration Band: O’Connell’s.

The Columbos: Gunner Club SOLD OUT.

Fantasy: Gunner Club (evening).

Junkyard dogs: Society.

Freddie King: Woodside Hotel, Aberdour for Fife Jazz Club.

Looking ahead

Shamanic: O’Connell’s on April 11.

Kerryoke: Chapel Tavern on April 11.

Joe’s Band: CISWO, Glenrothes on April 12.

Total Impact: Gunner Club on April 12.

dougie and the strong men: Chapel Tavern on April 12.

Breeze: Warout Stadium, Glenrothes on April 12.

Leona Corio: Dixon Arms, Glenrothes on April 12.

No1Sun: Dixon Arms, Glenrothes on April 13.

Stewart Kennedy: Gunner Club on April 13.

State of emergency: Society on April 13.

Joe’s Band: Central Bar, Cardenden on April 18.

Doors Alive: Society on April 18.

Joe’s Band: Eddy’s Bar on April 19.

Mixed Company: Gunner Club on April 19.

Bad Patter: Woodside Inn, Glenrothes on April 19.

Bannockburn: Dixon Arms, Glenrothes on April 19.

Fantasy: Gunner Club on April 20.

April Shelly: Dixon Arms, Glenrothes on April 20.

Slipstream: O’Connell’s on April 25.

dixie fried, homesick aldo, the rag & bone man, headbutts & uppercuts: Central Bar, Cardenden on April 26.

Rythm dot com: Gunner Club on April 26.

Robert t Leonard: Dixon Arms, Glenrothes on April 26.

The Chiels: Dixon Arms, Glenrothes on April 27.

Sharon Stevens: Gunner Club on April 27.

Velour Amour: Society on May 4.

Slipstream: Dixon Arms, Glenrothes on May 10.

The Chiels: The Foresters Arms, Aberdour on May 31.

Slipstream: O’Connells on May 30.

the macchung band: Society on June 1.

Kirkcaldy and District Pipe Band, Andy Chung, Folk That, The Tartan Specials: Kitty’s on June 27.

Rock the rovers 10: Kitty’s on August 31

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Apr 3. Dubl Handi; 10. Ragged Glory = Megan MacPhie; 17. Pauline Alexander; May 1. Louise Jordan; 8. Kim Richey; 15. Cahalen Morrison & Eli West; 22. Flossie Malavialle; 29. The Coaltown Daisies

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

dunfermline folk club: Apr 3. Steve and Kristi Nebel; 9. Tich Frier.

BRODIE’S BAR KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

comedy

Michael Redmond, Darren Connell, Ryan Dooley, Rab Gilmour: Betty Nicols on April 24.

Bruce Morton and Guests: The Star, Burntisland on April 25.

fife comedy festival

April 3: The Scottish Falsetto Sock Puppet Theatre , Adam Smith Theatre

April 3: The Showstoppers Improvised Musical, Rothes Halls

April 5: Probably The Best Comedy Songs In The World, Maybe?, Adam Smith Theatre

April 5: Jerry Sadowitz, Rothes Halls

April 9: Worbey & Farrell, Carnegie Hall

April 10: First for Fife, Carnegie Hall

April 11: Omid Djalili, Carnegie Hall

april 11: Confessions of Gordon Brown, Rothes Halls

April 12: That’s Fife with Grant Stott, Fred MacAulay, Scott Agnew and Vladimir McTavish, Carnegie Hall

April 13: Hardeep Singh Kohl, Adam Smith

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. April 3-6. The Singing Kettle; 3. Falsetto Socks; 10-12. On at Fife Youth Music Theatre - Into the Woods; 13. Hardeep Singh Kohli; 14. The Little Red Hen; 17. A Slow Air; 21-26. KAOS - The Sound of Music; May 2. The Unremarkable Death of Marilyn Monroe; 4. Too Many Penguins; 9. East Fife Ladies Choir; 11. David Scheel; 16. Uncle Varick; 18. Saltbush; 21. Brian Kellock & Tommy Smith; 28-29. Entertaining Mr Sloane; Oct 10. Daniel Sloss; Nov 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Apr 3. Showstoppers Improvised Musical; 4. My City; 4. Pasadena Roof Orchestra; 5. Jerry Sadowitz; 8. Foster and Allen; 8. The Sorcerer’s Apprentice; 9. We’ve Only Just Begun; 12. Confessions of Gordon Brown; 23-24. Singin’ I’m No a Billy, He’s a Tim; 25. Talon; 30. The Sounds of The Supremes and Louis Price of The Temptations; May 1. Celebrating The Life & Music of Nina Simone; 2. Abbamania; 9. MerryMouth; 10. The Johnny Cash Roadshow; 23. Pop Up Bowie; 31. Elio Pace performs the Billy Joel Songbook; Jun 4. Stars from Strictly Come Dancing - Pasha and Katya.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Apr 2-5. Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat; 3. The Little Princess Goldtree; 7. The Golden Princess; 9. Worbey and Farrell; 11. Omid Djalili; 13. Sandi Thom; 18. Heidi Talbot; 20. Doug Allan - In the Company of Giants; 25-26. Singin’ I’m No a Billy, He’s a Tim; 29. The Adventures of Robin Hood; 30. fDeluxe; May 2. Too Many Penguins; 3. Nuala Kennedy Band & Troy MacGillvary; Jun 7. Wet Wet Wet’s Graeme Clark; Oct 18. Joan Armatrading.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Apr 4. Albert’s Amazing Acrobatic Flea Circus; 4. Oscar and the Lost City of the Incas; 5. Definitive Buble; 5. Adventures from The Odyssey; 8. Oscar and the Lost City of the Incas; 9-10. Fleur Darkin’s Innocence; 12. Fleur Darkin’s DisGo; 17. The Tannahill Weavers; 29. An Audience with Graham Smith.

alhambra theatre, dunfermline: Apr 4. Roy Orbison & The Travelling Wilburys Tribute; 8. Sally Morgan; 10. Postman Pat Live; 11. Hot Flush; 1 2 Modern Faces;25. The Simon and Garfunkel Story; May 10. Magic of Motown; 31. Sing-a-long-a-Rocky Horror; Jun 5-7. Thriller Live; 21. The Johnny Cash Roadshow; 28. An Evening of Dirty Dancing; Jul 16-17. Peppa Pig’s Big Splash; Sept 27. That’ll Be The Day; Oct 6-11. The Full Monty.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com.

Apr 3. Iain Matthews; 4. The Stevie Nimmo Trio; 5. Curved Air; 11. Henry Priestman; 18. Rab Noakes; 20. Blue Swamp; 24. Erin Harpe; 25. Chris Spedding Band; 26. Krissy Matthews; May 2. The Move; 6. Brian Kennedy; 8. Sweet Baby James; 11. Connie Lush; 15. John Jorgenson; 16-17. Albert Lee & Hogans Heroes; 18. John Jorgenson; 23. Lights Out By Nine; 24. Mama Genesis; 25. Peter Howarth and Michael Armstrong.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. May 3. The Chaplins; 7. Clue Gregson; 17. The Souped Up Fords; 21. Boo Hewerdine.

cinema

Adam Smith Theatre

Apr 15. The Invisible Woman (12A); 16. August: Osage County; 16. Mr Peabody and Sherman (U); 18. The Monuments Men (12A); 30. The Book Thief (12A); May 1. NT Live-King Lear (12A).

Kino Cinema, Glenrothes

Captain America - The Winter Soldier 2D (12A) Fri-Wed 6.30 8.30; Thu 8.30

Divergent (12A) Fri-Thu 5.15 8.15

Lego Movie 2D (U) Fri-Thu 1.30

Rio 2 2D (U) Fri-Thu 1.00 3.40

Rio 2 3D (U) Fri-Thu 6.00

Muppets Most Wanted (12A) Fri-Thu 12.15 2.45 4.00

The Quiet Ones (15) Thu 6.25 8.50

odeon dunfermlinE

Autism Friendly - Muppets Most Wanted (U) Sun 11.30

Autism Friendly - Rio 2 2D (U) Fri 4.00

Captain America - The Winter Soldier 2D (12A) Fri, Sun-Wed 12.20 3.50 5.50 7.00 9.00; Sat 12.20 3.50 7.00 9.20; Thu 12.20 3.50 7.00; subtitled Sun 12.20 Tue 3.50

Captain America - The Winter Soldier 3D (12A) Fri-Thu 1.20 4.50 8.00; subtitled Mon 1.20 Wed 4.50

Divergent (12A) Fri-Thu 11.00 2.00 4.10 5.10 7.20 8.20

The Lego Movie 2D (U) Fri-Thu 11.15 1.40

Met Opera - La Boheme (2014) Sat 6.00

Muppets Most Wanted (U) Fri-Sat, Mon-Thu 11.10 12.30 1.40 3.30 6.10; Sun 12.30 1.40 3.30 6.10; subtitled 12.30 Thu 6.10

Need for Speed 2D (12A) Fri-Thu 9.00

Noah (12A) Fri 11.15 2.15 5.20 7.30 8.30; Sat-Tue, Thu 11.15 2.15 4.20 5.20 7.30 8.30; Wed 2.15 4.20 5.20 7.30 8.30

Non-Stop (15) Fri-Thu 8.45

The Quiet Ones (15) Thu 6.15 8.45

Rio 2 2D (U) Fri-Thu 11.00 12.40 1.30 3.20 4.00 6.30; subtitled Sat 11.00

Rio 2 3D (U) Fri-Thu 12.00 2.30 5.00 7.40

Kid’s Club, Walking With Dinosaurs (U) Fri-Thu 11.00

Senior Screen, American Hustle (15) Wed 11.30