The List

Joe Longthorne is at Carnegie Hall in June
Joe Longthorne is at Carnegie Hall in June
0
Have your say

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, may 23

Kerryoke: Chapel Tavern.

The Mona Lisa’s: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Blind Lights: Man I’ the Rock, Dysart.

saturday, may 24

The Falcons: The Gunner Club.

Marilyn Childs Duncan: Dixon Arms, Glenrothes.

george kennedy: The Silver Birch, Cowdenbeath.

East Coast: KUSI Club.

Allan Boyle: Braefoot Tavern, Kinglassie.

Urgency uk, funk soul other, azure pillars: Smuggler’s Inn, Burntisland.

Danny Phoenix: Chapel Tavern.

Jim Wood: The Charter Club.

Sunday, may 25

Brian Le Vell: Dixon Arms, Glenrothes.

George Kennedy: The Douglas Arms, Methilhill.

Burning Daylight: Society.

John Morgan: The Gunner Club.

Stevie Agnew & Liam Saunders: O’Connells.

Looking ahead

No1Sun: O’Connells on May 30.

Tom Hingley, the Begbies:PJ Molloy’s, Dunfermline on May 30.

Kerryoke: Chapel Tavern on May 30.

The chiels: The Foresters Arms, Aberdour on May 31.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on May 31.

Pistol Day: Dixon Arms, Glenrothes on May 31.

Enuff Said: KUSI Club on May 31.

No1Sun: Weavers on May 31.

Darren Forbes, Stuart Shields: Bar 25, Leven on May 31.

Rhythm dot com: The Gunner Club on May 31.

White China, Garrison: PJ Molloy’s, Dunfermline on May 31.

Stevie Desmond: Chapel Tavern on May 31.

lights out by nine: The Duchess, June 1

The Mac chung band - Andy Chung and friends: Society on June 1.

Slipstream: Partners, Cowdenbeath on June 1.

Havana Swing: Fife Jazz Club at Ferrybridge Hotel, North Queensferry on June 1.

Fantasy: The Gunner Club on June 1.

State of emergency: The Man I’ the Rock, Dysart on June 1.

Blackberry way: Dixon Arms, Glenrothes on June 1.

The Columbos: The Gunner Club on June 1.

Tom Stade: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 1.

The King Lot: O’Connell’s on June 1.

The Declaration band: O’Connells on June 6.

Index: Dixon Arms, Glenrothes on June 7.

Total Impact: The Gunner Club on June 7.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on June 7.

Double D: The Gunner Club on June 8.

The Silver Kings: O’Connells on June 13.

The columbos: The Duchess of Kirkcaldy on June 14.

Rhythm dot com: The Gunner Club on June 14.

Definitely Oasis: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 14.

Dougie and the strongmen: Society on June 15.

Fantasy: The Gunner Club on June 15.

Slipstream: O’Connells on June 20.

The Chiels: The Cycle Tavern, Auchtermuchty on June 21.

The Sensational David Bowie Tribute Band: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 21.

Alex Yellowlees: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on June 22.

Hit the Road: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 22.

Kirkcaldy and district pipe band, andy chung, folk that, the tartan specials: Kitty’s on June 27.

The chiels: Crusoe Hotel, Lower Largo on June 27.

The columbos: Eddy’s Bar on June 28.

George kennedy: Shardy’s, Lochgelly on June 28.

Sound Advice: The Gunner Club on June 28.

We Were Promised Jetpacks: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 28.

Fantasy: The Gunner Club on June 29.

Timeless: The Gunner Club on July 5.

Dias Brazil: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on July 6.

George Kennedy: Smugglers’ Inn, Burntisland on July 14.

George Kennedy: Gallaghers on July 18.

Just Beatles: PJ Molloy’s, Dunfermline on July 18.

The columbos: Society on July 27.

The columbos: Gunner Club on August 2.

Slipstream: O’Connells on August 15.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on August 16.

George Kennedy: The Agenda, Leven on August 23.

The columbos: Weavers on August 30.

George Kennedy: Kelty Miners’ Social Club, Kelty on August 30.

Rock the Rovers 10: Kitty’s on August 31.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. May 22. Flossie Malavialle; 29. The Coaltown Daisies; Jun 19. Ed Miller; 26. Stephen and Pernille Quigg.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

dunfermline folk club: May 28. Session night and AGM.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

comedy

John Gavin, Stuart Mitchell, Liam Withnail: Betty Nicols on May 29.

John Ross, Adam Rushton, Jeannie Jones: The Star, Burntisland on May 30.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. May 22. Biding Time (Remix); 28-29. Entertaining Mr Sloane; Jun 11. On Our Way to Lisbon; 13. Des McLean - A-Z of Scotland; 15. La Tragedie Comique; 21. YolanDa Brown; 27-28. My Friend Selma; Jul 24-27. The Phantom of the Opera Youth Group Production; Aug 26-30. Ladyboys of Bangkok; Sept 11-13. Sunset Song; Oct 6. Chris Ramsey; 10. Daniel Sloss; Nov 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. May 23. Pop Up Bowie; 29-31. Glenrothes Theatre Company - Childe Rowland; 30. The Sojourners; 31. Elio Pace performs the Billy Joel Songbook; Jun 4. Stars from Strictly Come Dancing - Pasha and Katya; 6-7. Cheryl Crawford Dance Studios; 12. Immortal Chi; 14. RSNO in Concert; 21. Rock Choir; 21. Blues!; Jul 4-6. National Festival of Youth Theatre; 10. Rhythm of The Dance; Aug 16. One Night of Queen; Sept 5. Osiligi Maasai Warriors; 6. Counterfeit Sixties Tribute Show; 7. Mary Duff; 13. Martha Reeves & the Vandellas; 19. The Eva Cassidy Story; Oct 9. The Drifters; 10. Charlie Landsborough; 17. Showaddywaddy; 18. Big Country; 26. Jim Davidson; Nov 22. The South.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. May 22-23. 51 Shades of Maggie; 28. RM Hubbert; 29. Christine Tobin; 30. Shooglenifty; Jun 3. The Bills; 7. Wet Wet Wet’s Graeme Clark; 8. Matthew Dance Academy; 9. Dynamic Dunfermline; 12. Joe Longthorne; 13. Salt House; 14. Mercury;19. Kieran Goss; 20. Money The Game Show; 21. Dunfermline Strathspey and Reel Society Fiddlers’ Rally; 28. Backstage Pass: A Musical Journey; Jul 3. Carnaby Street - The Concert; 31. The Hot Seats; Aug 29. A Passion for Opera; Sept 3. Angus Lyon and Duncan Lyall; 4. Osiligi Maasai Warriors; 5. Aly Bain and Phil Cunningham; 6-7. The Singing Kettle; 6. Andrew Dee; 10. The Stray Birds; 13. Big Book Tall Tales; 13. The Blues Band; 17. Ollie Howell Quintet; 19. Macfloyd; 20. Altan; 25. Best Loved Soundtracks; Oct 3. The Music of the Hollies; 7. Tony Jacklin and Willie Thorne; 18. Joan Armatrading; Nov 8. Aled Jones.

lochgelly theatre: www.onfife.com. May 28-31. South Pacific; Jun 4. Multiplex; 10-14. Blue Block Studio; Jul 12. Scottish Schools Orchestra Trust; Aug 27-30. In Time O’ Strife.

alhambra theatre, dunfermline: May 31. Sing-a-long-a-Rocky Horror; Jun 5-7. Thriller Live; 14. Central Scotland Ballet; 21. The Johnny Cash Roadshow; 26-27. Backstage Pass: A Musical Journey; 28. An Evening of Dirty Dancing; Jul 5-7. Angelina Ballerina; 16-17. Peppa Pig’s Big Splash; Jul 21-Aug 2. Alhambra Theatre Summer School; Sept 13. Jive Talking perform The Bee Gees; 20. Let’s Zep; 26. ACDC UK; 27. That’ll Be The Day; Oct 6-11. The Full Monty; 23. Rat Pack Live; Nov 1. A Vision of Elvis; 14. John Mayall; 15. Vampires Rock; 22. Moscow Ballet - Nutcracker; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com.

May 23. Lights Out By Nine; 24. Mama Genesis; 25. Peter Howarth and Michael Armstrong; Jun 5. The Nimmo Brothers; 7. Tricky Fingers; 8. Frank O’Hagan; 22. San Francisco Nights; 27. John Verity Band; Jul 3. John Jorgenson Bluegrass Band; 4. Steve Gibbons Band; 27. Ryan McGarvey.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. May 21. Boo Hewerdine; Aug 30. Kiki Ebsen with Graham Deatcher.

cinema

Adam Smith Theatre

May 22. NT Live Encore - The Curious Incident of the Dog In the Nighttime (15); 25. Muppets Most Wanted (U); 25. Yves Saint Laurent (15); Jun 10. Noah (12A); 14. Captain America - The Winter Soldier; 15. 20 Feet From Stardom (12A); 18. RSC Live - Henry IV Part II; 20. The Strange Colour of Your Body’s Tears (18); 22. The Double (15); 24. The Calvary (15); 26. The Other Woman (12A).

Kino Cinema, Glenrothes

Bad Neighbours (15) Fri-Tue 5.00 7.45; Wed-Thu 5.00

Maleficent (PG) Wed-Thu 4.00 6.20 8.40

Godzilla 2D (12A) Fri, Mon-Tue 5.00 8.15; Sat and Sun 1.45 5.00 8.15; Wed-Thu 8.15

Rio 2 2D (U) Sat-Sun 2.00

X-Men Days of Future Past 2D (12A) Fri, Mon-Thu 8.00; Sat-Sun 1.15 8.00

X-Men Days of Future Past 3D (12A) Fri-Thu 4.45

odeon dunfermline

The Amazing Spider-Man 2 2D (12A) Fri-Sat, Mon-Tue 5.20

Bad Neighbours (15) Fri-Thu 1.15 3.45 6.15 8.45; subtitled Fri 1.15 Wed 3.45 Thu 8.45

Blended (12A) Fri, Mon-Thu 2.50 5.40 8.20; Sat-Sun 12.15 2.50 5.40 8.20; subtitled Mon 2.50

Godzilla 2D (12A) Fri, Mon-Thu 3.20 6.20 9.20; Sat-Sun 12.20 3.20 6.20 9.20; subtitled Sat 3.20 Sun 6.20

Godzilla 3D (12A) Fri, Mon-Thu 2.20 5.20 7.20 8.20; Sat-Sun 11.20 2.20 5.20 7.20 8.20; subtitled Tue 2.20 Mon 5.20

Maleficent 2D (PG) Wed-Thu 12.20 2.40 5.00

Maleficent 3D (PG) Wed-Thu 1.30 3.50 6.10 8.40

The Other Woman (12A) Fri-Tue 8.30; Wed-Thu 7.30

Postman Pat The Movie (U) Fri, Mon-Thu 2.50 5.00; Sat-Sun 10.30 12.40 2.50 5.00

Rio 2 2D (U) Fri, Mon-Tue 2.50; Sat-Sun 10.50 2.50

Tarzan 2D (PG) Sat-Sun 11.00

X-Men Days of Future Past 2D (12A) Fri, Mon-Tue 1.15 2.45 4.15 5.45 7.15 8.45; Sat-Sun 11.45 1.15 2.45 4.15 5.45 7.15 8.45; Wed 3.00 6.00 9.00; Thu 12.00 3.00 6.00 9.00; subtitled 1.15

X-Men Days of Future Past 3D (12A) Fri,Mon-Tue 2.00 3.30 5.00 6.30 8.00 9.30; Sat-Sun 11.00 12.30 2.00 3.30 5.00 6.30 8.00 9.30; Wed-Thu 1.00 2.00 4.00 5.00 7.00 8.00; subtitled Sun 9.30

Kid’s Club, Lego 2D (U) Sat-Sun 11.00

Senior Screen, The Invisible Woman (12A) Wed 11.30

Newbies, X-Men Days of Future Past 2D (12A) Wed 11.00