The List

Saxophonist YolanDa Brown is at Adam Smith Theatre on June 21

Saxophonist YolanDa Brown is at Adam Smith Theatre on June 21

0
Have your say

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, may 30

No1Sun: O’Connells.

Tom Hingley, the Begbies:PJ Molloy’s, Dunfermline.

Kerryoke: Chapel Tavern.

Vertebrae, annahar, 
Vertical Lips: Windsor Hotel.

saturday, may 31

The chiels: The Foresters Arms, Aberdour.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth.

Pistol Day: Dixon Arms, Glenrothes.

Enuff Said: KUSI Club.

No1Sun: Weavers.

Darren Forbes, Stuart Shields: Bar 25, Leven.

Rhythm dot com: The Gunner Club.

White China, Garrison: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Stevie Desmond: Chapel Tavern.

Golden Touch: Warout Stadium, Glenrothes.

Graham Leslie: The Charter Club.

Coaltown Daisies: Community Hall, Aberdour.

Sunday, june 1

lights out by nine: The Duchess.

The Mac chung band - Andy Chung and friends: Society.

Slipstream: Partners, Cowdenbeath.

Swing 2014: Fife Jazz Club at Ferrybridge Hotel, North Queensferry.

Fantasy: The Gunner Club.

State of emergency: The Man I’ the Rock, Dysart.

Blackberry way: Dixon Arms, Glenrothes.

The Columbos: The Gunner Club.

Tom Stade: PJ Molloy’s, Dunfermline.

The King Lot: O’Connell’s.

Dark Blue Dogs: Chapel Tavern.

The Silver Kings: O’Connell’s

Looking ahead

The Declaration band: O’Connells on June 6.

Kerryoke: Chapel Tavern on June 6.

Index: Dixon Arms, Glenrothes on June 7.

Total Impact: The Gunner Club on June 7.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on June 7.

Jed Gillies and Mat Fleming: Bar 25, Leven on June 7.

Deek McNair: Chapel Tavern on June 7.

Gavin Patrick: Warout Stadium, Glenrothes on June 7.

The Cavaliers: The Duchess of Kirkcaldy on June 7.

Double D: The Gunner Club on June 8.

The Silver Kings: O’Connells on June 13.

The columbos: The Duchess of Kirkcaldy on June 14.

Rhythm dot com: The Gunner Club on June 14.

Definitely Oasis: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 14.

The Cavaliers, The Blind Lights: Baxters, Dysart on June 14.

Blue Steel: Dixon Arms, Glenrothes on June 14.

Dougie and the strongmen: Society on June 15.

Fantasy: The Gunner Club on June 15.

Gav Patrick: Dixon Arms, Glenrothes on June 15.

Slipstream: O’Connells on June 20.

The Chiels: The Cycle Tavern, Auchtermuchty on June 21.

The Sensational David Bowie Tribute Band: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 21.

Joanie: Dixon Arms, Glenrothes on June 21.

Alex Yellowlees: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on June 22.

Hit the Road: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 22.

Leona Corio: Dixon Arms, Glenrothes on June 22.

Kirkcaldy and district pipe band, andy chung, folk that, the tartan specials: Kitty’s on June 27.

The chiels: Crusoe Hotel, Lower Largo on June 27.

Cousin Ken’s Girly Night Nephews: O’Connells on June 27.

The columbos: Eddy’s Bar on June 28.

George kennedy: Shardy’s, Lochgelly on June 28.

Sound Advice: The Gunner Club on June 28.

We Were Promised Jetpacks: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 28.

Jamie Mac: Dixon Arms, June 28.

Fantasy: The Gunner Club on June 29.

Velour Amour: O’Connells on June 29.

Matt Friel: Dixon Arms, Glenrothes on June 29.

Timeless: The Gunner Club on July 5.

Dias Brazil: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on July 6.

George Kennedy: Smugglers’ Inn, Burntisland on July 14.

George Kennedy: Gallaghers on July 18.

Just Beatles: PJ Molloy’s, Dunfermline on July 18.

The columbos: Society on July 27.

The columbos: Gunner Club on August 2.

Slipstream: O’Connells on August 15.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on August 16.

George Kennedy: The Agenda, Leven on August 23.

The columbos: Weavers on August 30.

George Kennedy: Kelty Miners’ Social Club, Kelty on August 30.

Rock the Rovers 10: Kitty’s on August 31.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. May 22. Flossie Malavialle; 29. The Coaltown Daisies; Jun 19. Ed Miller; 26. Stephen and Pernille Quigg.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

dunfermline folk club: June 4. Elie Street.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

comedy

John Gavin, Stuart Mitchell, Liam Withnail: Betty Nicols on May 29.

John Ross, Adam Rushton, Jeannie Jones: The Star, Burntisland on May 30.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. May 28-29. Entertaining Mr Sloane; Jun 11. On Our Way to Lisbon; 13. Des McLean - A-Z of Scotland; 15. La Tragedie Comique; 21. YolanDa Brown; 27-28. My Friend Selma; Jul 24-27. The Phantom of the Opera Youth Group Production; Aug 26-30. Ladyboys of Bangkok; Sept 11-13. Sunset Song; Oct 6. Chris Ramsey; 10. Daniel Sloss; Nov 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. May 29-31. Glenrothes Theatre Company - Childe Rowland; 30. The Sojourners; 31. Elio Pace performs the Billy Joel Songbook; Jun 4. Stars from Strictly Come Dancing - Pasha and Katya; 6-7. Cheryl Crawford Dance Studios; 12. Immortal Chi; 14. RSNO in Concert; 21. Rock Choir; 21. Blues!; Jul 4-6. National Festival of Youth Theatre; 10. Rhythm of The Dance; Aug 16. One Night of Queen; Sept 5. Osiligi Maasai Warriors; 6. Counterfeit Sixties Tribute Show; 7. Mary Duff; 13. Martha Reeves & the Vandellas; 19. The Eva Cassidy Story; Oct 9. The Drifters; 10. Charlie Landsborough; 17. Showaddywaddy; 18. Big Country; 26. Jim Davidson; Nov 22. The South.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. May 29. Christine Tobin; 30. Shooglenifty; Jun 3. The Bills; 7. Wet Wet Wet’s Graeme Clark; 8. Matthew Dance Academy; 9. Dynamic Dunfermline; 12. Joe Longthorne; 13. Salt House; 14. Mercury;19. Kieran Goss; 20. Money The Game Show; 21. Dunfermline Strathspey and Reel Society Fiddlers’ Rally; 28. Backstage Pass: A Musical Journey; Jul 3. Carnaby Street - The Concert; 31. The Hot Seats; Aug 29. A Passion for Opera; Sept 3. Angus Lyon and Duncan Lyall; 4. Osiligi Maasai Warriors; 5. Aly Bain and Phil Cunningham; 6-7. The Singing Kettle; 6. Andrew Dee; 10. The Stray Birds; 13. Big Book Tall Tales; 13. The Blues Band; 17. Ollie Howell Quintet; 19. Macfloyd; 20. Altan; 25. Best Loved Soundtracks; Oct 3. The Music of the Hollies; 7. Tony Jacklin and Willie Thorne; 18. Joan Armatrading; Nov 8. Aled Jones.

lochgelly theatre: www.onfife.com. May 28-31. South Pacific; Jun 4. Multiplex; 10-14. Blue Block Studio; Jul 12. Scottish Schools Orchestra Trust; Aug 27-30. In Time O’ Strife.

alhambra theatre, dunfermline: May 31. Sing-a-long-a-Rocky Horror; Jun 5-7. Thriller Live; 14. Central Scotland Ballet; 21. The Johnny Cash Roadshow; 26-27. Backstage Pass: A Musical Journey; 28. An Evening of Dirty Dancing; Jul 5-7. Angelina Ballerina; 16-17. Peppa Pig’s Big Splash; Jul 21-Aug 2. Alhambra Theatre Summer School; Sept 13. Jive Talking perform The Bee Gees; 20. Let’s Zep; 26. ACDC UK; 27. That’ll Be The Day; Oct 6-11. The Full Monty; 23. Rat Pack Live; Nov 1. A Vision of Elvis; 14. John Mayall; 15. Vampires Rock; 22. Moscow Ballet - Nutcracker; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com.

Jun 5. The Nimmo Brothers; 7. Tricky Fingers; 8. Frank O’Hagan; 22. San Francisco Nights; 27. John Verity Band; Jul 3. John Jorgenson Bluegrass Band; 4. Steve Gibbons Band; 27. Ryan McGarvey.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. Aug 30. Kiki Ebsen with Graham Deatcher.

cinema

Adam Smith Theatre

Jun 10. Noah (12A); 14. Captain America - The Winter Soldier; 15. 20 Feet From Stardom (12A); 18. RSC Live - Henry IV Part II; 20. The Strange Colour of Your Body’s Tears (18); 22. The Double (15); 24. The Calvary (15); 26. The Other Woman (12A).

Kino Cinema, Glenrothes

Bad Neighbours (15) Fri-Thu 5.00 5.45

Maleficent 2D (PG) Fri, Mon-Thu 3.45 8.30; Sat-Sun 1.00 3.45 8.30

Maleficent 3D (PG) Fri-Thu 6.10

Godzilla 2D (12A) Fri-Thu 3.00

Rio 2 2D (U) Sat-Sun 12.30

X-Men Days of Future Past 2D (12A) Fri, Mon-Thu 3.00 8.00; Sat-Sun 12.15 3.00 8.00

A Million Ways to Die in the West (15) Fri-Thu 5.45 8.30

odeon dunfermline

A Million Ways to Die in the West (15) Fri-Thu 1.20 3.00 4.00 5.40 6.40 8.20 9.20

Bad Neighbours (15) Fri-Sun, Thu 5.30 8.00; Mon and Wed 8.00; Tue 4.30 9.20

Blended (12A) Sat-Tue 12.15

Edge of Tomorrow (12A) Fri, Wed-Thu 1.00 2.40 3.40 5.20 6.20 8.00 9.00; Sat-Tue 12.00 1.00 2.40 3.40 5.20 6.20 8.00 9.00; subtitled Tue 3.40 Thu 9.00

Godzilla 2D (12A) Fri, Wed, Thu 5.45; Sat-Mon 12.00 5.45; Tue 2.45 5.45 8.30

Godzilla 3D (12A) Fri-Mon and Wed-Thu 2.45 8.45

Heaven is for Real Mon and Wed 5.45

Maleficent 2D (PG) Fri, Wed-Thu 2.10 4.30 6.50 9.10; Sat-Tue 11.50 2.10 4.30 6.50 9.10; subtitled Sun 4.30 Wed 2.10

Maleficent 3D (PG) Fri, Wed-Thu 1.10 3.30 5.50 8.10; Sat-Tue 10.50 1.10 3.30 5.50 8.10

Matisse - Live from Tate Modern Tue 7.15

Postman Pat - The Movie (U) Fri, Wed-Thu 3.15; Sat-Mon 11.00 1.10 3.15; Tue 11.00 1.35

Rio 2 2D (U) Sat-Tue 11.00

X-Men Days of Future Past 2D (12A) Fri, Wed-Thu 3.15 6.15 9.15; Sat-Tue 12.15 3.15 6.15 9.15; subtitled Fri 3.15 Sat 12.15 Wed 6.15

X-Men Days of Future Past 3D (12A) Fri, Wed-Thu 2.15 5.15 8.15; Sat-Tue 11.15 2.15 5.15 8.15

Kid’s Club, Mr Peabody and Sherman 2D (U) Sat-Tue 11.00

Senior Screen, A New York’s Winter Tale (12A) Wed 11.30

Newbies, Maleficent (PG) Wed 11.00