The List

Immortal Chi at 'Rothes Halls on 'June 12
Immortal Chi at 'Rothes Halls on 'June 12

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, June 6

The Declaration band: O’Connells.

Kerryoke: Chapel Tavern.

Hot Banana: CISWO, Glenrothes.

saturday, June 7

Index: Dixon Arms, Glenrothes.

Total Impact: The Gunner Club.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews.

Jed Gillies and Mat Fleming: Bar 25, Leven.

Deek McNair: Chapel Tavern.

Gavin Patrick: Warout Stadium, Glenrothes.

The Cavaliers: The Duchess of Kirkcaldy.

Jack the singer: CISWO, Glenrothes.

Jenna Stuart: Gallachers.

Sunday, june 8

Double D: The Gunner Club.

Vanity fare: CISWO, Glenrothes.

Willie Oke: Gallachers.

Looking ahead

The Silver Kings: O’Connells on June 13.

The columbos: The Duchess of Kirkcaldy on June 14.

Rhythm dot com: The Gunner Club on June 14.

Definitely Oasis: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 14.

The Cavaliers, The Blind Lights: Baxters, Dysart on June 14.

Blue Steel: Dixon Arms, Glenrothes on June 14.

Dougie and the strongmen: Society on June 15.

Fantasy: The Gunner Club on June 15.

Gav Patrick: Dixon Arms, Glenrothes on June 15.

Slipstream: O’Connells on June 20.

The Chiels: The Cycle Tavern, Auchtermuchty on June 21.

The Sensational David Bowie Tribute Band: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 21.

Joanie: Dixon Arms, Glenrothes on June 21.

mIXED COMPANY: The Gunner Club on June 21.

The Ladybird Killers, Homesick Aldo, Blind Daze: Bar 25, Leven on June 21.

Alex Yellowlees: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on June 22.

Hit the Road: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 22.

Leona Corio: Dixon Arms, Glenrothes on June 22.

Gary Copeland: The Gunner Club on June 22.

Kirkcaldy and district pipe band, andy chung, folk that, the tartan specials: Kitty’s on June 27.

The chiels: Crusoe Hotel, Lower Largo on June 27.

Cousin Ken’s Girly Night Nephews: O’Connells on June 27.

The columbos: Eddy’s Bar on June 28.

George kennedy: Shardy’s, Lochgelly on June 28.

Sound Advice: The Gunner Club on June 28.

We Were Promised Jetpacks: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 28.

Jamie Mac: Dixon Arms, June 28.

Fantasy: The Gunner Club on June 29.

Velour Amour: O’Connells on June 29.

Matt Friel: Dixon Arms, Glenrothes on June 29.

Timeless: The Gunner Club on July 5.

Dias Brazil: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on July 6.

George Kennedy: Smugglers’ Inn, Burntisland on July 14.

George Kennedy: Gallaghers on July 18.

Just Beatles: PJ Molloy’s, Dunfermline on July 18.

The columbos: Society on July 27.

The columbos: Gunner Club on August 2.

SLipstream: Society on August 3.

Slipstream: O’Connells on August 15.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on August 16.

George Kennedy: The Agenda, Leven on August 23.

The columbos: Weavers on August 30.

George Kennedy: Kelty Miners’ Social Club, Kelty on August 30.

Slipstream: The Duchess of Kirkcaldy on August 30.

Rock the Rovers 10: Kitty’s on August 31.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Jun 19. Ed Miller; 26. Stephen and Pernille Quigg.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

dunfermline folk club: June 11. Alex Mackenzie and Brian McArthur.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

comedy

Phil Differ, Ruth Cockburn and Liam Withnail (MC): Potter About, Burntisland on June 20.

Billy Kirkwood: Young Hall, Burntisland on June 28.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Jun 6-7. Gail Neish Dance Studios; 11. On Our Way to Lisbon; 13. Des McLean - A-Z of Scotland; 15. La Tragedie Comique; 21. YolanDa Brown; 27-28. My Friend Selma; Jul 24-27. The Phantom of the Opera Youth Group Production; Aug 26-30. Ladyboys of Bangkok; Sept 11-13. Sunset Song; Oct 6. Chris Ramsey; 10. Daniel Sloss; Nov 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour; Dec 9 - Jan 11. Jack and the Beanstalk.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Jun 6-7. Cheryl Crawford Dance Studios; 12. Immortal Chi; 14. RSNO in Concert; 21. Rock Choir; 21. Blues!; Jul 4-6. National Festival of Youth Theatre; 10. Rhythm of The Dance; Aug 16. One Night of Queen; Sept 5. Osiligi Maasai Warriors; 6. Counterfeit Sixties Tribute Show; 7. Mary Duff; 13. Martha Reeves & the Vandellas; 19. The Eva Cassidy Story; Oct 9. The Drifters; 10. Charlie Landsborough; 17. Showaddywaddy; 18. Big Country; 26. Jim Davidson; Nov 8. The Nathan Carter Show; 16. The Magic of Motown; 19. Mike Denver; 22. The South.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Jun 7. Wet Wet Wet’s Graeme Clark; 8. Matthew Dance Academy; 9. Dynamic Dunfermline; 12. Joe Longthorne; 13. Salt House; 14. Mercury;19. Kieran Goss; 20. Money The Game Show; 21. Dunfermline Strathspey and Reel Society Fiddlers’ Rally; 28. Backstage Pass: A Musical Journey; Jul 3. Carnaby Street - The Concert; 31. The Hot Seats; Aug 29. A Passion for Opera; Sept 3. Angus Lyon and Duncan Lyall; 4. Osiligi Maasai Warriors; 5. Aly Bain and Phil Cunningham; 6-7. The Singing Kettle; 6. Andrew Dee; 10. The Stray Birds; 13. Big Book Tall Tales; 13. The Blues Band; 17. Ollie Howell Quintet; 19. Macfloyd; 20. Altan; 25. Best Loved Soundtracks; Oct 3. The Music of the Hollies; 4. Craig Hill; 6. Chris Ramsey; 7. Tony Jacklin and Willie Thorne; 18. Joan Armatrading; Nov 8. The Moonlit Road and Other Ghostly Stories; Nov 28-Dec 24. Snow White.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Jun 10-14. Blue Block Studio; 13-14. Laura McFadden Dancers; Jul 12. Scottish Schools Orchestra Trust; Aug 27-30. In Time O’ Strife.

alhambra theatre, dunfermline: Jun 5-7. Thriller Live; 14. Central Scotland Ballet; 21. The Johnny Cash Roadshow; 26-27. Backstage Pass: A Musical Journey; 28. An Evening of Dirty Dancing; Jul 5-7. Angelina Ballerina; 16-17. Peppa Pig’s Big Splash; Jul 21-Aug 2. Alhambra Theatre Summer School; Sept 13. Jive Talking perform The Bee Gees; 17. Danny Bhoy; 20. Let’s Zep; 26. ACDC UK; 27. That’ll Be The Day; Sept 30 - Oct 4. Aida; Oct 6-11. The Full Monty; 22. An Evening With Noel Fielding; 23. Rat Pack Live; Nov 1. A Vision of Elvis; 14. John Mayall; 15. Vampires Rock; 22. Moscow Ballet - Nutcracker; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street; 10-27. Sleeping Beauty; 30. Red Hot Chilli Pipers.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com.

Jun 5. The Nimmo Brothers; 7. Tricky Fingers; 8. Frank O’Hagan; 22. San Francisco Nights; 27. John Verity Band; Jul 3. John Jorgenson Bluegrass Band; 4. Steve Gibbons Band; 27. Ryan McGarvey.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. Aug 30. Kiki Ebsen with Graham Deatcher.

cinema

Adam Smith Theatre

Jun 10. Noah (12A); 12. NT Live - A Small Family Business; 14. Captain America - The Winter Soldier; 15. 20 Feet From Stardom (12A); 17. ENO Live - Terry Gilliam’s Benvenuto Cellini; 18. RSC Live - Henry IV Part II; 20. The Strange Colour of Your Body’s Tears (18); 22. The Double (15); 24. The Calvary (15); 26. The Other Woman (12A); Jul 17. NT Live - Skylight; Sept 3. RSC Live - The Two Gentlemen of Verona; 6. NT Live - Medea (Encore).

Kino Cinema, Glenrothes

22 Jump Street (15): Fri - Thu 5.45 8.30

Maleficent (PG): Fri, Mon-Thu 5.45; Sat-Sun 12.30 3.00 5.45

Postman Pat - The Movie (U): Sat-Sun 1.00 3.20

Godzilla (12A): Fri-Thu 5.30

Rio 2 (U): Sat-Sun 3.10

X-Men - Days of Future Past (12A): Fri, Mon-Thu 8.00; Sat-Sun 12.30 8.00

A Million Ways to Die in the West (15): Fri-Thu. 8.15

odeon dunfermline

A Million Ways To Die In The West (15) Fri-Thu 1.20 3.00 4.00 5.40 6.40 8.20 9.20

Bad Neighbours (15) Fri-Sun & Thu 5.30 8.00; Mon & Wed 8.00; Tue 4.30 9.20

Blended (12A) Sat-Tue 12.15

Edge of Tomorrow (12A) Fri & Wed-Thu 1.00 2.40 3.40 5.20 6.20 8.00 9.00; Sat-Tue 12.00 1.00 2.40 3.40 5.20 6.20 8.00 9.00; The following performances are subtitled Tue 3.40; Thu 9.00

2D Godzilla (12A) Fri/Wed/Thu 5.45; Sat-Mon 12.00 5.45; Tue 4.45 5.45 8.30

3D Godzilla (12A) Fri-Mon & Wed-Thu 2.45 8.45

Heaven Is For Real (TBC) Mon & Wed 5.45

2D Maleficent (PG) Fri & Wed-Thu 2.10 4.30 6.50 9.10; Sat-Tue 11.50 2.10 4.30 6.50 9.10; The following performances are subtitled Sun 4.30; Wed 2.10

3D Maleficent (PG) Fri & Wed-Thu 1.10 3.30 5.50 8.10; Sat-Tue 10.50 1.10 3.30 5.50 8.10

Matisse – Live from Tate Modern Tue 7.15

Postman Pat: The Movie (U) Fri & Wed-Thu 3.15; Sat-Mon 11.00 1.10 3.15; Tue 11.00 1.35

2D Rio 2 (U) Sat-Tue 11.00

2D X-Men Days of Future Past (12A) Fri & Wed-Thu 3.15 6.15 9.15; Sat-Tue 12.15 3.15 6.15 9.15; The following performances are subtitled Fri 3.15; Sat 12.15; Wed 6.15

3D X-Men Days of Future Past (12A) Fri & Wed-Thu 2.15 5.15 8.15; Sat-Tue 11.15 2.15 5.15 8.15

Kid’s Club, 2D Mr Peabody and Sherman (U) Sat-Tue 11.00

Senior screen, A New York’s Winter Tale (12A) Wed 11.30

Newbies, Maleficent (PG) Wed 11.00