The List

American roots band The Hot Seats play Carnegie Hall on July 31
American roots band The Hot Seats play Carnegie Hall on July 31
0
Have your say

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, June 27

Kirkcaldy and district pipe band, andy chung, folk that, the tartan specials: Kitty’s.

Cousin Ken’s Girly Night Nephews: O’Connells.

Hot Banana: CISWO, Glenrothes.

Kerryoke: Chapel Tavern.

saturday, June 28

THE COLUMBOS

George kennedy: Shardy’s, Lochgelly.

Sound Advice: The Gunner Club.

We Were Promised Jetpacks: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Jamie Mac: Dixon Arms.

Kingsnake, Brian Hyndman, The Black Swamp Villains: The Phoenix, Glenrothes.

Del Charles: K.U.S.I.

Jamie Dee: CISWO, Glenrothes.

The Falcons: Rosyth Civil Service Club.

MAmma’s Boys: Weavers.

Johnny B Good: Warout Stadium, Glenrothes.

Hot Property: Chapel Tavern.

Sunday, june 29

Fantasy: The Gunner Club.

Velour Amour: O’Connells.

Matt Friel: Dixon Arms, Glenrothes.

Mags N Tam 2Gether, Rumours: CISWO, Glenrothes.

NO1Sun: Tam’s Bar, Buckhaven.

The Falcons: Partners, Cowdenbeath.

TdG Jazz Quartet: Kingswood Hotel, Burntisland.

Looking ahead

Kerryoke: Chapel Tavern on July 4.

TIMELESS

ROBERT T LEONARD

NO1SUN

JIMMY FINGERS

CHERYL WILLIAMS

DIAS BRAZIL

STEVIE DAY

THE FALCONS

BLACK ROSE

GARY LAW

THE CHIELS

2 PURE SOUNDS

THE FALCONS

GEORGE KENNEDY

GEORGE KENNEDY

JUST BEATLES

GOLDEN TOUCH

THE FALCONS

ALECIA KARR PINK

KINGSNAKE

STREETS AHEAD

THE FALCONS

The columbos: Society on July 27.

The columbos: Gunner Club on August 2.

Neil Diamond tribute: The Dixon Arms, Glenrothes on August 2.

Breeze: K.U.S.I on August 2.

SLipstream: Society on August 3.

Gavin Patrick: The Dixon Arms, Glenrothes on August 3.

SOE: The Dixon Arms, Glenrothes on August 9.

Graham Leslie: K.U.S.I. on August 9.

Slipstream: O’Connells on August 15.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on August 16.

Rewind: K.U.S.I on August 16.

George Kennedy: The Agenda, Leven on August 23.

Gill: K.U.S.I on August 23.

The columbos: Weavers on August 30.

George Kennedy: Kelty Miners’ Social Club, Kelty on August 30.

Slipstream: The Duchess of Kirkcaldy on August 30.

East Coast: K.U.S.I on August 30.

The Falcons: Rosyth Ex-Servicemen’s Club on August 30.

Rock the Rovers 10: Kitty’s on August 31.

The Falcons: Lourenzo’s, Dunfermline on September 7.

The Falcons: Partners, Cowdenbeath on September 14.

The Falcons: The Gunner Club on September 27.

Bad Manners, The Begbies, DJ Junior Lazarou: The Windsor Hotel, October 18.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Jun 26. Stephen and Pernille Quigg.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

dunfermline folk club: July 2. Squirrel Hillbillies.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

comedy

Billy Kirkwood: Young Hall, Burntisland on June 28.

Mirth of Forth Fringe Preview: Betty Nicols on July 24.

Mirth of Forth fringe Preview: The Star, Burntisland on July 25.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Jun 27-28. My Friend Selma; Jul 24-27. The Phantom of the Opera Youth Group Production; Aug 26-30. Ladyboys of Bangkok; Sept 11-13. Sunset Song; Oct 6. Chris Ramsey; 10. Daniel Sloss; Nov 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour; Dec 9 - Jan 11. Jack and the Beanstalk.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Jul 4-6. National Festival of Youth Theatre; 10. Rhythm of The Dance; Aug 16. One Night of Queen; Sept 5. Osiligi Maasai Warriors; 6. Counterfeit Sixties Tribute Show; 7. Mary Duff; 13. Martha Reeves & the Vandellas; 19. The Eva Cassidy Story; Oct 9. The Drifters; 10. Charlie Landsborough; 17. Showaddywaddy; 18. Big Country; 26. Jim Davidson; Nov 8. The Nathan Carter Show; 16. The Magic of Motown; 19. Mike Denver; 22. The South.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Jun 28. Backstage Pass: A Musical Journey; Jul 3. Carnaby Street - The Concert; 31. The Hot Seats; Aug 29. A Passion for Opera; Sept 3. Angus Lyon and Duncan Lyall; 4. Osiligi Maasai Warriors; 5. Aly Bain and Phil Cunningham; 6-7. The Singing Kettle; 6. Andrew Dee; 10. The Stray Birds; 13. Big Book Tall Tales; 13. The Blues Band; 17. Ollie Howell Quintet; 19. Macfloyd; 20. Altan; 25. Best Loved Soundtracks; Oct 3. The Music of the Hollies; 4. Craig Hill; 6. Chris Ramsey; 7. Tony Jacklin and Willie Thorne; 18. Joan Armatrading; Nov 8. The Moonlit Road and Other Ghostly Stories; Nov 28-Dec 24. Snow White.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Jul 12. Scottish Schools Orchestra Trust; Aug 27-30. In Time O’ Strife.

alhambra theatre, dunfermline: Jun 26-27. Backstage Pass: A Musical Journey; 28. An Evening of Dirty Dancing; Jul 5-7. Angelina Ballerina; 16-17. Peppa Pig’s Big Splash; Jul 21-Aug 2. Alhambra Theatre Summer School; Sept 13. Jive Talking perform The Bee Gees; 17. Danny Bhoy; 20. Let’s Zep; 26. ACDC UK; 27. That’ll Be The Day; Sept 30 - Oct 4. Aida; Oct 6-11. The Full Monty; 22. An Evening With Noel Fielding; 23. Rat Pack Live; Nov 1. A Vision of Elvis; 14. John Mayall; 15. Vampires Rock; 22. Moscow Ballet - Nutcracker; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street; 10-27. Sleeping Beauty; 30. Red Hot Chilli Pipers.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com.

Jun 27. John Verity Band; Jul 3. John Jorgenson Bluegrass Band; 4. Steve Gibbons Band; 27. Ryan McGarvey.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. Aug 30. Kiki Ebsen with Graham Deatcher.

cinema

Adam Smith Theatre

Jun 26. The Other Woman (12A); Jul 17. NT Live - Skylight; Sept 3. RSC Live - The Two Gentlemen of Verona; 6. NT Live - Medea (Encore).

Kino Cinema, Glenrothes

22 Jump Street (15) Fri-Thu 8.50

Mrs Brown’s Boys D’Movie (15) Fri-Thu 3.45 6.10 8.45

Maleficent 2D (PG) Fri-Thu 1.15 3.20

How to Train Your Dragon 2 2D (PG) Fri-Thu 1.00 3.40

How to Train Your Dragon 2 3D (PG) Fri-Thu 6.00

The Jersey Boys (15) Fri-Thu 6.10

X-Men Days of Future Past 2D (12A) Fri-Thu 12.30

Fault In Our Stars (12A) Fri-Thu 8.30

odeon dunfermline

22 Jump Street (15) Fri-Thu 1.10 3.40 6.10 8.50

Chef (15) Fri-Thu 6.40 9.30

How To Train Your Dragon 2 2D (PG) Fri-Thu 10.30 12.00 1.00 2.30 3.30 5.00 7.00 8.20; subtitled Mon 12.00 Tue 2.30 Thu 5.00

How to Train Your Dragon 2 3D (PG) Fri 12.30 1.45 3.00 4.15 6.00; Sat-Thu 11.15 12.30 1.45 3.00 4.15 6.00; subtitled Sat 12.30

Jersey Boys (15) Sun-Thu 8.10

Maleficent 2D (PG) Fri 2.10 4.40 5.30; Sat-Thu 11.50 2.10 4.40 5.30

Mrs Brown’s Boys D’Movie (15) Fri 12.50 1.50 3.20 4.20 5.50 6.50 7.30 9.20 9.50; Sat 11.20 12.50 1.50 3.20 4.20 5.50 6.50 7.30 8.30 9.20 9.50; Sun-Thu 11.20 12.50 1.50 3.20 4.20 5.50 6.50 7.30 8.30 9.20; subtitled Sun 1.50 Wed 4.20

The Fault In Our Stars (12A) Fri 2.20 5.10 8.00; Sat-Thu 11.20 2.20 5.10 8.00; subtitled Mon 8.00 Wed 2.20

X-Men Days of Future Past 2D (12A) Fri-Thu 9.30

Walking On Sunshine (12A) Fri-Thu 1.40 4.00 6.20 8.40

Kid’s Club, Escape From Planet Earth 2D (U) Sat-Thu 11.00

Senior Screen, Non Stop (12A) Wed 11.30