The List

TV presenter and comedian Noel Fielding brings his live show to Fife later this year. Picture by Jane Barlow.
TV presenter and comedian Noel Fielding brings his live show to Fife later this year. Picture by Jane Barlow.
0
Have your say

The best guide to what’s on in Fife.

To get your Fife gig listed in our entertainment guide each week contact us by emailing whatson@fifetoday.co.uk

gigs

Friday, July 11

SHAMANIC: O’Connell’s.

FRANTIC 50S RECORD BOP: The Wynd.

saturday, July 12

GARY LAW: The Dixon Arms, Glenrothes.

THE CHIELS: Crusoe Hotel, Lower Largo.

2 PURE SOUNDS: K.U.S.I.

JAY DEE: CISWO, Glenrothes.

RHYTHM DOT COM: The Gunner Club.

T IN THE WYND: The Wynd.

JAY DEE: CISWO, Glenrothes.

Sunday, july 13

THE FALCONS AND KIM SEYMOUR: CISWO, Glenrothes.

THE KITTENS: O’Connell’s.

FANTASY: The Gunner Club.

Looking ahead

GEORGE KENNEDY: Smugglers’ Inn, Burntisland on July 14.

GEORGE KENNEDY: Gallaghers on July 18.

JUST BEATLES: PJ Molloy’s, Dunfermline on July 18.

VELOUR AMOUR: O’Connell’s on July 18.

TOM SCOTT’S NEIL DIAMOND/JOHNNY CASH TRIBUTE: Braefoot Tavern, Kinglassie on July 18.

GOLDEN TOUCH: K.U.S.I on July 19.

ENUFF SAID: The Gunner Club on July 19.

KENNY SMITH: CISWO, Glenrothes on July 19.

THE FALCONS: Society onJuly 20.

GARY ISLES: The Gunner Club on July 20.

INDEX, GAVIN PATRICK: CISWO, Glenrothes on July 20.

DEL CHARLES: Dixon Arms, Glenrothes on July 20.

ALECIA KARR PINK TRIBUTE: The Dixon Arms, Glenrothes on July 25. (tickets only)

TRIPPER: O’Connell’s on July 25.

KINGSNAKE: The Dixon Arms, Glenrothes on July 26.

STREETS AHEAD: K.U.S.I on July 26.

THE FALCONS: Silver Birch, Cowdenbeath on July 26.

BLONDE SCHOOL: The Gunner Club on July 27.

The columbos: Society on July 27.

ANDY CHUNG: O’Connell’s on July 27.

FANTASY: The Gunner Club on July 27.

ARCADIA, JAMIE DEE: CISWO, Glenrothes on July 27.

The columbos: The Gunner Club on August 2.

Neil Diamond tribute: The Dixon Arms, Glenrothes on August 2.

Breeze: K.U.S.I on August 2.

Gig in the Car Park: Greenside Hotel, Leslie on August 2.

SLipstream: Society on August 3.

Gavin Patrick: The Dixon Arms, Glenrothes on August 3.

Tribute in the car park: Greenside Hotel, Leslie on August 3.

SOE: The Dixon Arms, Glenrothes on August 9.

Graham Leslie: K.U.S.I. on August 9.

Gaels Blue: Templehall Community Centre on August 9.

SOE: The Dixon Arms, Glenrothes on August 10.

Slipstream: O’Connells on August 15.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on August 16.

Rewind: K.U.S.I on August 16.

Coaltown Daisies: The Dixon Arms, Glenrothes on August 16.

Little Ruby: The Dixon Arms, Glenrothes on August 17.

George Kennedy: The Agenda, Leven on August 23.

Gill: K.U.S.I on August 23.

STEVIE COWAN ROBBIE AND ELVIS TRIBUTE: The Dixon Arms, Glenrothes on August 23.

TED Christopher: The Dixon Arms, Glenrothes on August 24.

The columbos: Weavers on August 30.

George Kennedy: Kelty Miners’ Social Club, Kelty on August 30.

Slipstream: The Duchess of Kirkcaldy on August 30.

East Coast: K.U.S.I on August 30.

The Falcons: Rosyth Ex-Servicemen’s Club on August 30.

Black Rose: The Wynd on August 30.

Jamie Mac: The Dixon Arms, Glenrothes on August 30.

Rock the Rovers 10: Kitty’s on August 31.

The Falcons: Lourenzo’s, Dunfermline on September 7.

The Falcons: Partners, Cowdenbeath on September 14.

The Falcons: The Gunner Club on September 27.

Bad Manners, The Begbies, DJ Junior Lazarou: The Windsor Hotel, October 18.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

dunfermline folk club: July 16. Session night.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

comedy

Mirth of Forth Fringe Preview: Betty Nicols on July 24.

Mirth of Forth fringe Preview: The Star, Burntisland on July 25.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Jul 24-27. The Phantom of the Opera Youth Group Production; Aug 26-30. Ladyboys of Bangkok; Sept 11-13. Sunset Song; Oct 6. Chris Ramsey; 10. Daniel Sloss; Nov 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour; Dec 9 - Jan 11. Jack and the Beanstalk.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Jul 10. Rhythm of The Dance; Aug 16. One Night of Queen; Sept 5. Osiligi Maasai Warriors; 6. Counterfeit Sixties Tribute Show; 7. Mary Duff; 13. Martha Reeves & the Vandellas; 19. The Eva Cassidy Story; Oct 9. The Drifters; 10. Charlie Landsborough; 17. Showaddywaddy; 18. Big Country; 26. Jim Davidson; Nov 8. The Nathan Carter Show; 16. The Magic of Motown; 19. Mike Denver; 22. The South.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Jul 31. The Hot Seats; Aug 29. A Passion for Opera; Sept 3. Angus Lyon and Duncan Lyall; 4. Osiligi Maasai Warriors; 5. Aly Bain and Phil Cunningham; 6-7. The Singing Kettle; 6. Andrew Dee; 10. The Stray Birds; 13. Big Book Tall Tales; 13. The Blues Band; 17. Ollie Howell Quintet; 19. Macfloyd; 20. Altan; 25. Best Loved Soundtracks; Oct 3. The Music of the Hollies; 4. Craig Hill; 6. Chris Ramsey; 7. Tony Jacklin and Willie Thorne; 18. Joan Armatrading; Nov 8. The Moonlit Road and Other Ghostly Stories; Nov 28-Dec 24. Snow White.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Jul 12. Scottish Schools Orchestra Trust; Aug 27-30. In Time O’ Strife.

alhambra theatre, dunfermline: Jul 16-17. Peppa Pig’s Big Splash; Jul 21-Aug 2. Alhambra Theatre Summer School; Sept 13. Jive Talking perform The Bee Gees; 17. Danny Bhoy; 20. Let’s Zep; 26. ACDC UK; 27. That’ll Be The Day; Sept 30 - Oct 4. Aida; Oct 6-11. The Full Monty; 22. An Evening With Noel Fielding; 23. Rat Pack Live; Nov 1. A Vision of Elvis; 14. John Mayall; 15. Vampires Rock; 22. Moscow Ballet - Nutcracker; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street; 10-27. Sleeping Beauty; 30. Red Hot Chilli Pipers.

Falkland Palace: Jul 19. Alice Through the Looking Glass; Aug 2. Macbeth

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com.

Jul 27. Ryan McGarvey; Aug 1. Dean Friedman; 26. Bob Malone Band; 30. Simon Kempston; 31. Sinnerboy.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. Aug 30. Kiki Ebsen with Graham Deatcher.

cinema

Adam Smith Theatre

Jul 17. NT Live - Skylight; 30. Maleficent (U); 30. In Secret (15); 31. The Two Faces of January (12A); Aug 1. Jimmy’s Hall (12A); 1-2. How to Train Your Dragon Two (PG); 2. X-Men Days of Future Past (12A); 9. Belle (12A); 10. The Young and Prodigious TS Spivet (12A); 14-16. Jersey Boys (15); 15. The Fault in Our Stars (12A); 17. Chinese Puzzles (15); 22. Chef (15); 23. The House of Magic (U); 23. The 100 Year Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared (15); Sept 3. RSC Live - The Two Gentlemen of Verona; 6. NT Live - Medea (Encore); 7. Dawn of the Planet of the Apes; 28. Guardians of the Galaxy (PG); 28. Joe (15).

LOCHGELLY CENTRE

Jul 11. Turbo (U); 16. Frozen (PG); 18. Justin and the Knights of Valour (U)

Kino Cinema, Glenrothes

Transformers Age of Extinction 2D (12A) Fri-Thu 12.30 7.30

Transformers Age of Extinction 3D (12A) Fri-Thu 3.45

Tammy (15) Fri-Wed 5.45

Mrs Brown’s Boys D’Movie (15) Fri-Thu 8.40

Maleficent 2D (PG) Fri-Thu 12.15

How to Train Your Dragon 2 2D (PG) Fri-Thu 12.45 3.30 6.00

Dawn of the Planet of the Apes (12A) Thu 5.55 8.45

Fault In Our Stars (12A) Fri-Wed 2.45 8.10; Thu 2.45

odeon dunfermline

22 Jump Street (15) Fri-Wed 9.15

Begin Again (15) Fri-Thu 1.15 3.45 6.15 8.45

Dawn of the Planet of the Apes 2D (12A) Thu 12.00 1.00 3.00 4.00 6.00 7.00 9.00

Dawn of the Planet of the Apes 3D (12A) Thu 11.00 2.00 5.00 8.00

How to Train Your Dragon 2 2D (PG) Fri-Sun 11.15 12.30 1.45 3.00 4.15 6.00 8.30; Mon-Wed 10.45 11.15 1.15 1.45 3.45 4.15 6.00 8.30; Thu 10.45 1.15 3.45 6.00 8.30; subtitled Mon 1.15 Wed 6.00

How to Train Your Dragon 2 3D (PG) Fri-Sun 10.45 12.00 1.15 2.30 3.45 5.00 7.30; Mon-Thu 12.00 2.30 5.00 7.30

Maleficent 2D (PG) Fri-Wed 11.00 1.20

Mrs Brown’s Boys D’Movie (15) Fri-Wed 12.50 3.20 5.50 6.50 8.20 9.20; Thu 12.50 3.20 5.50 8.20; subtitled Tue 3.20 Thu 8.20

NT Live Skylight Thu 7.00

Pudsey the Dog - The Movie (PG) Mon-Thu 11.30 1.45 4.00

Tammy (15) Fri, Sat, Wed 10.00

The Fault In Our Stars (12A) Fri-Wed 3.40 6.25

Transformers Age of Extinction 2D (12A) Fri-Wed 11.40 3.20 7.00; Thu 1.45 5.15 8.45; subtitled Thu 8.45

Transformers Age of Extinction 3D (12A) Fri, Sat, Wed 12.40 1.40 4.20 5.20 6.10 8.00 9.00 9.50; Mon, Sun, Tue 12.40 1.40 4.20 5.20 6.10 8.00 9.00; Thu 12.45 4.15 7.45

Kid’s Club, Tinkerbell and the Pirate Fairy 2D (U) Fri-Wed 11.00

Senior Screen, The Love Punch (12A) Wed 11.30