The List

Rapunzel by balletLorent at Adam Smith Theatre in October
Rapunzel by balletLorent at Adam Smith Theatre in October

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, August 1

KERRYOKE: Chapel Tavern.

COUSIN KEN’S NEPHEWS: O’Connell’s.

saturday, August 2

The columbos: The Gunner Club.

Neil Diamond tribute: The Dixon Arms, Glenrothes.

Breeze: K.U.S.I.

Gig in the Car Park: Greenside Hotel, Leslie.

The Chiels: Cycle Tavern, Auchtermuchty.

DEAN MELVILLE: Shardy’s, Lochgelly.

Matt Friel: Crown Inn, Kelty.

DANNY PHOENIX: Chapel Tavern.

Sunday, August 3

SLipstream: Society.

Gavin Patrick: The Dixon Arms, Glenrothes.

Tribute in the car park: Greenside Hotel, Leslie.

DEL CHARLES: Central Bar, Cardenden.

BRAND NEW: Man I’ the Rock, Dysart.

The Blind lights: O’Connell’s.

Sci-fy Jim & Richard: Smugglers Inn, Anstruther.

Looking ahead

FIFE JAZZ CLUB: Woodside Hotel, Aberdour on August 4.

KERRYOKE: Chapel Tavern on August 8.

SOE: The Dixon Arms, Glenrothes on August 9.

Graham LEslie: K.U.S.I. on August 9.

GAELS Blue: Templehall Community Centre on August 9.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on August 9.

Julianna Hoy: Chapel Tavern on August 9.

Soe: Dixon Arms, Glenrothes on August 10.

KIM SEYMOUR: Central Bar, Cardenden on August 10.

Lorna Reid’s Jazz Lounge: Fife Jazz Club at the Woodside Hotel, Aberdour.

Slipstream: O’Connells on August 15.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on August 16.

Rewind: K.U.S.I on August 16.

Coaltown Daisies: The Dixon Arms, Glenrothes on August 16.

Little Ruby: The Dixon Arms, Glenrothes on August 17.

George Kennedy: The Agenda, Leven on August 23.

Gill: K.U.S.I on August 23.

STEVIE COWAN ROBBIE AND ELVIS TRIBUTE: The Dixon Arms, Glenrothes on August 23.

The chiels: Vintage Car Rally, Ladybank on August 23.

Matt Friel: Station Hotel, Thornton on August 23.

TED Christopher: The Dixon Arms, Glenrothes on August 24.

Gill: Central Bar, Cardenden on August 24.

The columbos: Weavers on August 30.

George Kennedy: Kelty Miners’ Social Club, Kelty on August 30.

Slipstream: The Duchess of Kirkcaldy on August 30.

East Coast: K.U.S.I on August 30.

The Falcons: Rosyth Ex-Servicemen’s Club on August 30.

Black Rose: The Wynd on August 30.

Jamie Mac: The Dixon Arms, Glenrothes on August 30.

Del Charles: Shardy’s, Lochgelly on August 30.

Rock the Rovers 10: Kitty’s on August 31.

Leona Corio: Central Bar, Cardenden on August 31.

The Falcons: Lourenzo’s, Dunfermline on September 7.

The Falcons: Partners, Cowdenbeath on September 14.

The Falcons: The Gunner Club on September 27.

The Chiels: Forrester’s Arms, Aberdour on September 27.

Bad Manners, The Begbies, DJ Junior Lazarou: The Windsor Hotel, October 18.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

dunfermline folk club: Aug 6. 50 Shades of Blue.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Smugglers inn, Anstruther: Ceilidh, rock and folk musicians open session on August 3.

comedy

Chris Ramsey: Adam Smith Theatre on October 6.

Daniel SlosS: Adam Smith Theatre on October 10.

Jim Davidson: Rothes Halls on October 26.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Aug 26-30. Ladyboys of Bangkok; Sept 11-13. Sunset Song; Oct 1. Tragic; 3-4. Rapunzel by balletLorent; 6. Chris Ramsey; 10. Daniel Sloss; 30-31. Not About Heroes; Nov 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour; 14. Beyond the Barricade; Dec 9 - Jan 11. Jack and the Beanstalk.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Aug 16. One Night of Queen; Sept 1. Rhythm of the Dance; 5. Osiligi Maasai Warriors; 6. Counterfeit Sixties Tribute Show; 7. Mary Duff; 13. Martha Reeves & the Vandellas; 19. The Eva Cassidy Story; Sept 30- Oct 4. GAMA - Mame; Oct 9. The Drifters; 10. Charlie Landsborough; 11, Shang-a-Lang; 17. Showaddywaddy; 18. Big Country; 22. Eric and Little Ern; 24. Stones in his Pockets; 26. Jim Davidson; Nov 1. Macbeth - Scottish Opera; 8. The Nathan Carter Show; 16. The Magic of Motown; 19. Mike Denver; 22. The South; 28. Skerryvore; 29. And Finally...Phil Collins; Dec 4-7. The Singing Kettle; 20. Christmas Crooners.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Jul 31. The Hot Seats; Aug 16. Andrew Gordon Concert; 28. A Night at the Movies - One Heart; 29. A Passion for Opera; Sept 3. Angus Lyon and Duncan Lyall; 4. Osiligi Maasai Warriors; 5. Aly Bain and Phil Cunningham; 6-7. The Singing Kettle; 6. Andrew Dee; 10. The Stray Birds; 13. Big Book Tall Tales; 13. The Blues Band; 17. Ollie Howell Quintet; 19. Macfloyd; 20. Altan; 25. Best Loved Soundtracks; 19. Head in the Clouds; Oct 3. The Music of the Hollies; 4. Craig Hill; 6. Chris Ramsey; 7. Tony Jacklin and Willie Thorne; 8. Lunasa; 15. Scottish Ballet - Up Close; 18. Joan Armatrading; 28. TiNY; 31. Greg Trooper and Mountain Fireworks; Nov 1. Zoe Muth; 1. Voulez Vous; 4. Starbird; 5. Jango Starr; 6. Philip Clouts Quartet; 7. The Nordic Fiddlers Bloc; 8. Lapin Wants Breakfast; 8. The Moonlit Road and Other Ghostly Stories; 8. Craig Campbell; 15. The Wiyos; Nov 28-Dec 24. Snow White.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Aug 27-30. In Time O’ Strife; Sept 30. Head in the Clouds; Oct 24. Voodoo Room.

alhambra theatre, dunfermline: Jul 21-Aug 2. Alhambra Theatre Summer School; Sept 13. Jive Talking perform The Bee Gees; 17. Danny Bhoy; 20. Let’s Zep; 25. Frank Turner; 26. ACDC UK; 27. That’ll Be The Day; Sept 30 - Oct 4. Aida; Oct 6-11. The Full Monty; 22. An Evening With Noel Fielding; 23. Rat Pack Live; 25. Clannad; Nov 1. A Vision of Elvis; 9. Sing-a-long Songs of Wartime; 14. John Mayall; 15. Vampires Rock; 22. Moscow Ballet - Nutcracker; 28. Dancing in the Streets; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street; 10-27. Sleeping Beauty; 30. Red Hot Chilli Pipers.

Falkland Palace: Aug 2. Macbeth

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com.

Aug 1. Dean Friedman; 26. Bob Malone Band; 30. Simon Kempston; 31. Sinnerboy.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. Aug 30. Kiki Ebsen with Graham Deatcher.

cinema

Adam Smith Theatre

Jul 31. The Two Faces of January (12A); Aug 1. Jimmy’s Hall (12A); 1-2. How to Train Your Dragon Two (PG); 2. X-Men Days of Future Past (12A); 9. Belle (12A); 10. The Young and Prodigious TS Spivet (12A); 14-16. Jersey Boys (15); 15. The Fault in Our Stars (12A); 17. Chinese Puzzles (15); 22. Chef (15); 23. The House of Magic (U); 23. The 100 Year Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared (15); Sept 3. RSC Live - The Two Gentlemen of Verona; 6. NT Live - Medea (Encore); 7. Dawn of the Planet of the Apes; 28. Guardians of the Galaxy (PG); 28. Joe (15).

Kino Cinema, Glenrothes

Planes - Fire and Rescue 2D (12A) Fri-Thu 1.00 3.40 6.00

Hercules 2D (12A) Fri-Thu 8.30

The Inbetweeners 2 (15) Wed and Thu 8.40

How to Train Your Dragon 2 2D Fri-Thu 12.45 3.30

Dawn of the Planet of the Apes 2D (12A) Fri-Tue 5.40 8.20; Wed and Thu 5.40

Guardians of the Galaxy 2D (12A) Fri-Thu 1.30 8.00

Guardians of the Galaxy 3D (12A) Fri-Thu 4.45

odeon dunfermline

Dawn of the Planet of the Apes 2D (12A) Fri-Tue 10.30 1.15 4.00 6.45 9.40; Wed-Thu 2.50 5.45; subtitled Sun 4.00

Dawn of the Planet of the Apes 3D (12A) Fri-Tue 2.50 5.45 8.30; Wed-Thu 8.30

Earth to Echo (PG) Fri-Thu 10.30 12.40; subtitled Mon 10.30

Edinburgh Fringe Festival - The Dispute Mon 6.30

Edinburgh Fringe Festival - Jonny and the Baptists Wed 6.30

Guardians of the Galaxy 2D (12A) Fri-Tue 12.30 3.20 6.10 9.00; Wed-Thu 12.30 3.20 6.10 7.00 9.00 9.50

Guardians of the Galaxy 3D (12A) Fri-Tue 11.30 1.20 2.20 4.10 5.10 7.00 8.00 9.50; Wed-Thu 11.30 2.20 5.10 8.00

Hercules 2D (12A) Fri-Tue 3.00 5.20; Wed-Thu 8.20

Hercules 3D (12A) Fri-Tue 7.50; subtitled Tue 7.50

The House of Magic 2D (U) Fri-Thu 10.30

How to Train Your Dragon 2 2D (PG) Fri-Thu 11.15 1.40 4.00; subtitled Sat 1.40

The Inbetweeners Movie 2 (15) Wed 12.15 1.00 2.00 2.45 3.30 4.30 5.15 6.00 7.00 7.45 8.30 9.30; Thu 11.30 12.15 1.00 2.00 2.45 3.30 4.30 5.15 6.00 7.00 7.45 8.30 9.30; Wed late night shows 10.15 11.00

Monty Python Live (Encore) (15) Tue 7.00

Mrs Brown’s Boys D’Movie (15) Fri-Mon 8.20; subtitled Fri 8.20

The Nut Job 2D (U) Fri-Thu 11.00 1.05; subtitled Wed 1.05

The Nut Job 3D (U) Fri-Thu 3.10

Planes 2 - Fire and Rescue 2D (U) Fri-Thu 11.40 1.50 4.00 6.15

Planes 2 - Fire and Rescue 3D (U) Fri-Thu 10.40 12.50

The Purge - Anarchy (15) Fri-Tue 6.20 8.40; Wed 8.40; Thu 6.20 8.40; subtitled Thu 8.40

Step Up 5 - All In 2D (PG) Fri-Tue 12.15

Step Up 5 - All In 3D (PG) Fri-Tue 2.50 5.30 8.15; Wed-Thu 3.00 5.45 8.20

Transformers - Age of Extinction 2D (12A) Fri-Sun 5.15 8.45; Mon 8.45 Tue 8.20

Kid’s Club, Rio 2D (U) Fri-Thu 11.00

Senior Screen, The Other Woman (12A) Wed 11.30