The List

Eddi Reader will be performing in St Andrews this Sunday.

Eddi Reader will be performing in St Andrews this Sunday.

0
Have your say

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, november 28

True Vintage: The Railway Club.

KerryOKE: Chapel Tavern.

Big River Country Rock band: Kelty Rock Club in Kelty and Blairadam Ex-Servicemen’s Club.

No Alibi: O’Connell’s.

saturday, NOVEMBer 29

The chiels: The Foresters Arms, Aberdour.

Black rose: The Wynd.

ENUFF SAID: KUSI Club.

No1Sun: Weavers.

D2Tour: Gunner Club.

Joe’s Band: Toll Centre, Burntisland.

Hot Property: Chapel Tavern.

Jim Wood: Charter Club.

Jay Dee: Braefoot Tavern, Kinglassie.

Sunday, NOVEMBER 30

Del Charles: Dixon Arms, Glenrothes.

Fantasy: Gunner Club.

Lucy and the Lyrics: O’Connell’s.

Looking ahead

Kerryoke: Chapel Tavern on December 5.

Forever Young AC/DC Tribute: Kelty Rock Club in Kelty and Blairadam Ex-Servicemen’s Club on December 5.

Rhythm Dot Com: Gunner Club on December 6.

Robert T Leonard: Dixon Arms, Glenrothes on December 6.

Dale Paterson: Chapel Tavern on December 6.

Mason: KUSI Club on December 6.

David Mill: Braefoot Tavern, Kinglasie on December 6.

Sound of 17 Big Band: Queensferry Hotel, North Queensferry on December 7.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on December 12.

Hector Bizerk, Supa & The Kryptonites, J.O.D & Hamzill and Logik: Greenside Hotel, Leslie on December 12.

Slipstream: Dixon Arms, Glenrothes on December 13.

The Solid Gold Band: Gunner Club on December 13.

Steve Craddock, Break the Butterfly and Raymond Meade: PJ Molloy’s, Dunfermline on December 13.

joe’s band: Festive fundraiser at Linton Lane Centre on December 13.

Slipstream: Dixon Arms, Glenrothes on December 13.

Focus: KUSI Club on December 13.

Fantasy: Gunner Club on December 14.

Foreign Fox, Schnaff Schnaff and Nieves: PJ Molloy’s, Dunfermline on December 20.

The Columbos: Gunner Club on December 20.

Bannockburn: Dixon Arms, Glenrothes on December 20.

Weekend Offenders: The Wheatsheaf on December 20.

Breeze: KUSI Club on December 20.

Jackie Brown: Gunner Club on December 21.

Them Beatles: PJ Molloy’s, Dunfermline on December 27.

Blonde School: Gunner Club on December 27.

East Coast: KUSI Club on Deceber 27.

The Ghost Train and Tonka: Windsor Hotel on December 27.

Fantasy: Gunner Club on December 28.

The Chiels: Kilmany Village Hall, Rathillet on December 31.

Gavin Patrick and Leona Corio: Dixon Arms, Glenrothes on January 1.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Nov 27. Rallion; Dec 4. Singaround; 11. Petunia & Nathan Godfrey; 27. Kinrick.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the 
first Thursday of every 
month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline folk club: Dec 3. Gifford Lind.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Dec 9 - Jan 11. Jack and the Beanstalk; Jan 24. Craig Hill; 25. John - Encore; Mar 19. Midge Ure.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Nov 28. Skerryvore; 29. And Finally...Phil Collins; Dec 4-7. The Singing Kettle; 11-13. Glenrothes Theatre Company - Robin Hood and the Babes in the Wood; 19. Gala Christmas Concert; 20. Christmas Crooners; Jan 24. The Dublin Legends; Feb 20. Simon and Garfunkel Story; 21. Barbara Dickson; Mar 14. The Magic of The Beatles; 25. The Life and Music of Jim Reeves; 27. Champions of Magic; 29. Eddi Reader.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Nov 28-Dec 24. Snow White; Dec 14. Classic Buskers; Jan 3. Viennese Gala with the RSNO; 10. Dunfermline Dramatic Society - The Flint Street Nativity; 30. Counterfeit Sixties; 31. Daniel Sloss; Feb 15. Quernstane Baroque Ensemble; 19. Paula O’Brien; 20. Livewire - The AC/DC Show; Mar 15. Meadows Chamber Orchestra; 18. Aled Jones.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Dec. 3-6. Cowdenbeath Community Panto - Red Riding Hood; 20. Fife Academy of Performing Arts Christmas Concert.

alhambra theatre, dunfermline: Nov 26-27. Dunfermline Children’s Gala Christmas Concert;28. Dancing in the Streets; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street; 10-27. Sleeping Beauty; 21. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers; Jan 3. The Singing Kettle; 30. Sing A Long A Frozen; Feb 9-14. Copacabana; 17-21. Limelight present Hairspray; 22. Rumours of Fleetwood Mac; 26. Brendan Cole - A Night to Remember; 28. Alan Carr; Mar 5. Milton Jones; 6. The Francie and Josie Show; 21. Al Murray; 24. Sex in Surburbia; 27 Roy Orbison and the Travelling Wilburys tribute; 28. The Meatloaf Story.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com. Nov 27. The Rising; 28. Dave Acari; 29. Paul Lamb & the King Snakes; Dec 13. Alan Thomson and Elliot Morris; 14. Blue Swamp.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. Nov 29. Paul Rose Band.

comedy

Craig Hill: Adam Smith Theatre on January 24.

Daniel Sloss: Carnegie Hall on January 31.

Alan Carr: Alhambra Theatre on February 28.

Milton Jones: Alhambra Theatre on March 5.

Al Murray: Alhambra Theatre on March 21.

cinema

Adam Smith Theatre

Jan 22. NT Live - Treasure Island; Mar 15. NT Live -Behind the Beautiful.

odeon dunfermline
The Book Of Life 2D (U) Fri, Mon-Thu 12.40; Sat-Sun 11.30 12.40

The Crucible (12A) Thu 7.00

Exhibition On Screen - Rembrandt (PG) Tue 6.30

Frozen Sing-A-Long (PG) Sat-Sun 11.15

Gone Girl (18) Fri/Wed 12.15

The Hunger Games - Mocking Jay Part 1 (12A) Fri, Mon-Thu 12.00 1.00 2.00 3.00 4.00 5.00 6.00 7.00 8.00 9.00 9.30; Sat-Sun 11.00 12.00 1.00 2.00 3.00 4.00 5.00 6.00 7.00 8.00 9.00 9.30

Horrible Bosses 2 (15) Fri-Thu 1.45 4.15 6.40 8.20 9.20; subtitled Thu 8.20

The Imitation Game (12A) Fri-Thu 2.50 5.30 8.15; subtitled Wed 8.15

Interstellar (12A) Fri-Thu 1.40 5.10 7.30 8.30

Mr Turner (12A) Fri, Mon-Thu 3.20

Nativity 3 - Dude, Where’s My Donkey (U) Fri, Mon-Thu 12.30 3.10 5.50; Sat-Sun 11.30 12.30 2.10 3.10 4.50 5.50

Odeon Screen Unseen (15) Mon 8.15

Paddington (PG) Fri, Mon-Thu 12.00 1.20 2.20 3.40 4.40 6.00 7.00 8.30; Sat-Sun 10.45 12.00 1.20 2.20 3.40 4.40 6.00 7.00 8.30; subtitled Tue 3.40

Kid’s Club, Madagascar 3 - Europe’s Most Wanted (U) Sat-Sun 11.00

Senior Screen, Before I Got To Sleep (15) Wed 11.30

Newbies, Paddington (PG) Wed 11.00

Kino Cinema, Glenrothes

The Hunger Games - Mockingjay Part 1 (12A) Fri, Mon-Thu 4.30 8.00; Sat-Sun 1.00 4.30 8.00

Nativity 3 - Dude, Where’s My Donkey?! (U) Sat-Sun 12.45 3.30 5.10; Fri, Mon-Thu 5.10

Interstellar (12A) Fri-Thu 7.40

Horrible Bosses 2 (15) Fri, Mon-Thu 6.00 8.40; Sat-Sun 2.40 6.00 8.40

Teenage Mutant Ninja Turtles 2D (12A) Sat-Sun 12.20