The List

Prepare to be amazed by the Champions of Magic at Rothes Halls in March. Pic: Paul Wilkinson
Prepare to be amazed by the Champions of Magic at Rothes Halls in March. Pic: Paul Wilkinson

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, December 26

Joe bangles: Chapel Tavern.

Neil Miller: Crown Inn, Kelty.

Cousin Ken’s Nephews: O’Connell’s.

saturday, December 27

kerryoke: Chapel Tavern.

Blonde School: Gunner Club.

East Coast: KUSI Club.

The Ghost Train and Tonka: Windsor Hotel.

Simple Minded, Daniel Lamond: Wee Jimmies, Cowdenbeath.

No1Sun: Thornton Golf Club.

Fantasy: Charter Club.

Sunday, December 28

Fantasy: Gunner Club.

No1Sun: Tam’s Bar, Buckhaven.

PEAT LOAF: O’Connell’s.

Looking ahead

Big Country ‘Acoustic’: PJ Molloy’s, Dunfermline on December 30.

The Chiels: Kilmany Village Hall, Rathillet on December 31.

The Underground Jam: PJ Molloy’s, Dunfermline on December 31.

NO1Sun: Torleys, Lochgelly on December 31.

John Caldicott and Whisky Wails: Windsor Hotel, Kirkcaldy on December 31.

The Silver Kings: O’Connell’s on December 31.

Kim Seymore: Chapel Tavern, on January 1.

Gavin Patrick, Leona Corio and Ted Christopher: Dixon Arms, Glenrothes on January 1.

Del Charles: Central Bar, Cardenden on January 1.

Gav Patrick: Crown Inn, Kelty on January 1.

Roberta Childs: Shardys Bar, Lochgelly on January 1.

KerryOke: Chapel Tavern, on January 2.

Bill Jackson: Chapel Tavern, on January 3.

Them Beatles: PJ Molloy’s, Dunfermline on January 17.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Dec 27. Kinrick; Jan 3. Folk That; 8. Mike Vass and Innes Watson; 15. Singaround; 22. Gerda Stevenson and Night Touches Day; 29. Archie Fisher.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the 
first Thursday of every 
month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month including session on January 2.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Dec 9 - Jan 11. Jack and the Beanstalk; Jan 24. Craig Hill; Feb 7. Fife Jazz Orchestra - The Scottish Swing Orchestra; 8. The Pine Tree, Poggle and Me; 8. Pal Joey; Mar 14. Jurassic Adventures; 18. Love 2.0; 19. Midge Ure; 28. The Devil Wears Primark; Apr 10-12. Funbox; 30. The Straw Chair.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Jan 24. The Dublin Legends; Feb 6. Fife Jazz Festival - The Big Dance; 13-14. Leslie Amateur Dramatics Club; 20. Simon and Garfunkel Story; 21. Barbara Dickson; 25-28. GAMA Youth - Les Miserables Schools Edition; Mar 14. The Magic of The Beatles; 25. The Life and Music of Jim Reeves; 26. We’ll Meet Again; 27. Champions of Magic; 29. Eddi Reader; Apr 10. Dominic Kirwan; 11. Lee Nelson; 21. Foster and Allen; 22. Tony Stockwell; 23. The Dire Straits Experience; 24. Nicholas McDonald; 25. North Sea Gas.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Jan 3. Viennese Gala with the RSNO; 10. Dunfermline Dramatic Society - The Flint Street Nativity; 18. Dunfermline Arts Guild - Joseph Fleetwood; 18. HM Band of the Royal Marines (Scotland); 30. Counterfeit Sixties; 31. Daniel Sloss; Feb 6. Fife Jazz Festival - Rose Room and AJ Brown; 7. Fife Jazz Festival - Ruby Turner; 11-14. Dunfermline Gilbert and Sullivan Society - The Gondoliers; 15. Quernstane Baroque Ensemble; 19. Paula O’Brien; 20. Livewire - The AC/DC Show; 21. Sids Deep Sea Discovery Show; Mar 3. Whatever the Weather; 15. Meadows Chamber Orchestra; 18. Aled Jones; 20. Dorothy Paul; Apr 3. Tom Stade; 8-11. All Shook Up; 16. The Rat Pack; 18. The Devil Wears Primark; 19. Hugless Douglas; 21. Albert Hammond.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Feb 7. The Pine Tree, Poggle and Me; Apr 4-5. Scottish Opera - Kido; 14. Red Riding Hood; 16. Twitawoo.

alhambra theatre, dunfermline: Dec 10-27. Sleeping Beauty; 21. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers; Jan 3. The Singing Kettle; 30. Sing A Long A Frozen; Feb 9-14. Copacabana; 17-21. Limelight present Hairspray; 22. Rumours of Fleetwood Mac; 26. Brendan Cole - A Night to Remember; 28. Alan Carr; Mar 5. Milton Jones; 6. The Francie and Josie Show; 21. Al Murray; 24. Sex in Surburbia; 27 Roy Orbison and the Travelling Wilburys tribute; 28. The Meatloaf Story.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com. Feb 28. Garland Jeffreys; May 16. Albert Lee and Hogans Heroes.

comedy

Craig Hill: Adam Smith Theatre on January 24.

Daniel Sloss: Carnegie Hall on January 31.

Alan Carr: Alhambra Theatre on February 28.

Milton Jones: Alhambra Theatre on March 5.

Al Murray: Alhambra Theatre on March 21.

cinema

Adam Smith Theatre

Jan 17. The Book of Life (U); 17. Gone Girl (18); 18. Set Fire to the Stars (15); 18. Nightcrawler (15); 21. Mr Turner; 22. NT Live - Treasure Island; 23. The Imitation Game (12A); 25. NT Live - John (18); 25. Leviathan (15); 30. The Homesman (15); 31. The Penguins of Madagascar (U); 31. Interstellar (12A); Feb 1. Paddington (PG); 1. 71 (15); 8. Get On Up (12A); 13. The Hobbit - The Battle of the Five Armies; 14. The Face of Love (12A); 15. Tinker Bell and the Legend of the Neverbeast (U); 25. The Theory of Everything (12A); 26.Birdman (12); Mar 15. NT Live -Behind the Beautiful Forevers (Encore); Apr 16. NT Live - The Hard Problem.

KINO CINEMA, GLENROTHES

Night at the Museum - Secret of the Tomb Fri-Tue 12.30 2.50 6.00; Wed 12.30 2.50

The Hobbit - The Battle of the Five Armies 2D (12A) Fri-Wed 3.00

Dumb and Dumber To (15) Fri-Tue 8.30

Annie 2014 (PG) Fri-Tue 1.00 4.30 7.45; Wed 1.00

Exodus - Gods and Kings (12A) Fri-Tue 5.15 8.30

Tinkerbell and the Legend of the Neverbeast (U) Fri-Wed 12.45

KINO CINEMA, LEVEN

Exodus - Gods and Kings (12A) Fri-Tue 8.15

Paddington (PG) Fri-Wed 12.30

Night at the Museum - Secret of the Tomb Fri-Tue 3.00 5.45; Wed 3.00

odeon dunfermline
Annie (PG) Fri-Tue and Thu 12.10 2.50 5.30 8.20; Wed 12.10 2.50 5.30

Birdman (15) Thu 6.10 8.40

Dumb and Dumber To (15) Fri-Tue 6.00 9.00; Wed 6.00

Exodus - God and Kings 2D (12A) Fri-Tue 1.50 7.20; Wed-Thu 1.50

Exodus - God and Kings 3D (12A) Fri-Tue and Thu 5.00 8.20; Wed 5.00

The Hunger Games - Mocking Jay Part 1 (12A) Fri-Sat and Mon-Tue 11.00 2.00 4.50 7.40 8.40; Sun 8.40; Wed 11.00 2.00 4.50 7.40

The Hobbit - The Battle of Five Armies 2D (12A) Fri-Tue and Thu 10.15 1.30 4.45 8.00; Wed 10.15 1.30 4.45; subtitled Mon 10.15

The Hobbit - The Battle of Five Armies HFR 3D (12A) Fri-Thu 12.00 3.45 7.00

Nativity 3 - Dude, Where’s My Donkey? (U) Fri-Wed 10.40; Thu 11.30

Night at the Museum - Secret of the Tomb 2D (PG) Fri-Tue and Thu 12.00 2.20 4.50 7.30; Wed 12.00 2.20 4.50; subtitled Sun 7.30

Paddington (PG) Fri-Wed 10.00 11.20 12.20 1.40 2.40 4.00 5.00 6.20; Thu 10.00 11.20 12.20 1.40 2.40 5.00 7.20

The Penguins of Madagascar 2D (U) Fri-Thu 10.50 1.10 3.30

The Royal Ballet - Alice’s Adventures in Wonderland 2014 (Encore) Sun 2.00

Theory of Everything (12A) Thu 12.00 2.50 5.40 8.30

Tinkerbell and the Legend of the Neverbeast 2D (U) Fri-Thu 10.10

Unbroken (12A) Fri-Tue and Thu 2.10 5.10 8.10; Wed 2.10 5.10

Woman in Black - Angel of Death (15) Thu 4.00 6.20 8.50

Kid’s Club, The Boxtrolls 2D (PG) Fri-Thu 10.00

Frozen Sing-A-Long (PG) Fri-Thu 10.30