The List

Midge Ure comes to Fife next month.  Pic Greg Macvean

Midge Ure comes to Fife next month. Pic Greg Macvean

0
Have your say

Your best weekly guide to what’s on in Fife.

GIGS

Friday, February 13

KerryOke: Chapel Tavern.

David Bateman: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Magazine Bend: O’Connell’s.

Bad Patter: Kelty Rock Club, Kelty and Blairadam Ex-Servicemen’s Club.

Saturday, February 14

Angel Kay: Dixon Arms, Glenrothes.

No1SUN: Kelty Ex-Servicemen’s Club.

JOANIE’S POP PARTY: Chapel Tavern.

JET: Warout Stadium, Glenrothes.

FUNK SOUL OTHER: The Carousel, Kinghorn.

EAST COAST: Gunner Club.

BILL ANDERSON: Charter Club.

Sunday, February 15

The Chiels: The Railway Tavern, Buckhaven.

Slipstream: Partners Bar, Cowdenbeath.

Mixed Bag: Braefoot Tavern, Kinglassie.

Looking ahead

Nick Mercer JR, Stella Reilly and Jack Wardell: PJ Molloy’s, Dunfermline on February 19.

Resurrection: PJ Molloy’s, Dunfermline on February 20.

Ragged Glory: Dalgety Bay Folk Club at Woodside Hotel, Aberdour on February 20.

Slipstream: The Duchess on February 21.

Underfire: Dixon Arms, Glenrothes on February 21.

The Favourz: PJ Molloy’s, Dunfermline on February 21.

The Falcons: Gunner Club on February 21.

Mama’s Boys: Gunner Club on February 22.

Blossoms, Daniel Paris and second stages: PJ Molloy’s, Dunfermline on February 23.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on February 27.

The Falcons: Kelty Rock Club, Kelty on February 27.

Gavin Patrick: Dixon Arms, Glenrothes on February 28.

Timeless: Gunner Club on February 28.

The Mona Lisa’s, Broken Boy, Common Ground, The Sunset Spirit and G Malcolm: PJ Molloy’s, Dunfermline on February 28.

Krosbreed: Dalgety Bay Folk Club at Woodside Hotel, Aberdour on March 6.

Slipstream: Dixon Arms, Glenrothes on March 7.

AMWF: PJ Molloy’s, Dunfermline on March 7.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on March 13.

Slipstream: The Carousel, Kinghorn on March 21.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on March 28.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on April 17.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 26.

Slipstream: The Duchess on May 16.

The Falcons: Braefoot Tavern, Kinglassie on May 16.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on May 23.

The Falcons: Silver Birch, Cowdenbeath on May 30.

The Falcons: Leven Thistle Golf Club on June 6.

From the Jam and the Mona Lisa’s: Windsor Hotel on June 19.

ACOUSTIC

Acoustic Music Club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Feb 12. Ribbon Road; 19. The Kirsty Law Band; 26. The Lowground

Betty Nicol’s Kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel: Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland: Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club: Feb 18. Forgaitherin

THEATRE

Adam Smith Theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Feb 13-14. KADS - An Evening of Three One Act Plays; 19-21. Kirkcaldy Youth Music Theatre - Grease; 27. Roblyn School of Dance - Spellbound; Mar 5-7. Kirkcaldy Gilbert and Sullivan - The Mikado; 18. Love 2.0; 19. Midge Ure; 28. The Devil Wears Primark; Apr 8. Celeste’s Circus; 10-12. Funbox; 17. Little Princess Goldtree; 30. The Straw Chair; May 8. East Fife Ladies Choir; 22. The Edibles; 25-27. The Naked Truth - It’s a Women Thing.


Rothes Halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Feb 13-14. Leslie Amateur Dramatics Club; 20. Simon and Garfunkel Story; 21. Barbara Dickson; 25-28. GAMA Youth - Les Miserables Schools Edition; Mar 14. The Magic of The Beatles; 25. The Life and Music of Jim Reeves; 26. We’ll Meet Again; 27. Champions of Magic; 29. Eddi Reader; Apr 3. Little Frankenstein; 5. Three Bears; 8. Shoe Kangaroo and the Big Bad Boot; 10. Dominic Kirwan and Mary Duff; 11. Lee Nelson; 12. Pitschi, The Kitten with Dreams; 21. Foster and Allen; 22. Tony Stockwell; 23. The Dire Straits Experience; 24. Nicholas McDonald; 25. North Sea Gas; May 2. 69 Shades of Black; 10. Derek Ryan; 14. One Night of Elvis; 21. Life Thru Dance - Pasha Kovalev; 22. The Searchers; 23. Big Country; 28. Big Girls Don’t Cry; 29. Voca People; 30. The Springsteen Sessions.

Carnegie Hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Feb 11-14. Dunfermline Gilbert and Sullivan Society - The Gondoliers; 15. Quernstane Baroque Ensemble; 19. Paula O’Brien; 20. Livewire - The AC/DC Show; 21. Sid’s Deep Sea Discovery Show; 26-28. Carnegie Youth Theatre - West Side Story; Mar 3. Whatever the Weather; 5. HM Band of the Royal Marines (Scotland); 6. Children’s Classic Concert - Crash, Bang, Wallop; 15. Meadows Chamber Orchestra; 18. Aled Jones; 19. Cloudbusting; 20. Dorothy Paul; 24-28. Rosyth and District Musical Society - The Wizard of Oz; Apr 3. Tom Stade; 8. Liang and the Magic Paintbrush; 9. The Worm - An Underground Adventure; 10. Jabberwocky; 8-11. All Shook Up; 16. The Rat Pack -Vegas Spectacular Show; 18. The Devil Wears Primark; 19. Hugless Douglas; 21. Albert Hammond; May 6-9. Kelty Musical Association - Guys and Dolls; 14. 69 Shades of Black; 15. Julian Lloyd Webber; 16. The Fureys; 20. Altan; 21. The Edibles; 26. Courtney Pine, Zoe Rahman; 31. HM Band of the Royal Marines (Scotland).

Lochgelly Theatre: www.onfife.com. Apr 4-5. Scottish Opera - Kido; 14. Red Riding Hood; 16. Twitawoo.

alhambra theatre, dunfermline: Feb 17-21. Limelight present Hairspray; 22. Rumours of Fleetwood Mac; 26. Brendan Cole - A Night to Remember; 28. Alan Carr; Mar 5. Milton Jones; 6. The Francie and Josie Show; 21. Al Murray; 24. Sex in Surburbia; 27 Roy Orbison and the Travelling Wilburys tribute; 28. The Meatloaf Story; Apr 8. Dara O’Briain; 16. Milkshake! Live - Party Party; 17. Sing a Long a Dirty Dancing; 24. Texas; May 15. The Bon Jovi Experience; 16. The Illegal Eagles.

The Green Hotel, Kinross: www.mundellmusic.com. Feb 28. Garland Jeffreys; Mar 5. Steve Daggett; 6. Elliott Morris & Alan Thomson; 7. Dennis Locorriere; Apr 11. Calvin ‘Fuzzy’ Samuel; 24. Ian McNabb; 26. Ben Poole; May 16. Albert Lee and Hogans Heroes.


COMEDY

Alan Carr: Alhambra Theatre on February 28.

Milton Jones: Alhambra Theatre on March 5.

Al Murray: Alhambra Theatre on March 21.

Tom Stade: Carnegie Hall on April 3.

Lee Nelson: Rothes Halls on April 11.

CINEMA

Adam Smith Theatre

Feb 13. The Hobbit - The Battle of the Five Armies; 14. The Face of Love (12A); 15. Tinker Bell and the Legend of the Neverbeast (U); 25. The Theory of Everything (12A); 26.Birdman (12); Mar 15. NT Live -Behind the Beautiful Forevers (Encore); Apr 16. NT Live - The Hard Problem.

Kino Glenrothes

Fifty Shades of Grey (18) Fri-Thu 5.45 7.50 8.40

Peppa Pig - The Golden Boots (U) Sat-Sun 12.10 3.50; Mon-Thu 3.50

Big Hero 6 (PG) Fri-Sun 12.15 3.00 3.40; Mon-Thu 3.40

Kingsman - The Secret Service (15) Fri-Thu 8.45

Jupiter Ascending 2D (12A) Fri-Thu 5.55

Into the Woods (PG) Fri-Sun 12.45

Shaun the Sheep (U) Fri-Sun 1.40 5.30; Mon-Thu 5.30

Kino Leven

Fifty Shades of Grey (18) Fri-Thu 8.30

Shaun the Sheep 2015 (U) Fri-Sun 1.00 3.30 5.50; Mon-Thu 5.50

Odeon Dunfermline
American Sniper (15) Fri, Sun, Tue, Thu 5.20 8.20; Sat 9.45; Mon 5.20

Annie (PG) Fri-Sat 10.20 1.00; Sun 11.40

Big Hero 6 2D (PG) Fri-Sun 11.30 2.15 4.50 5.30; Mon-Thu 2.15 4.50 5.30; subtitled Thu 4.50

Big Hero 6 3D (PG) Fri-Sun 10.30 1.00 4.00; Mon/Thu 1.00 4.00 6.40; Tue/Wed 1.00 4.00

Casablanca (1942) (U) Sun 2.30

Fifty Shades of Grey (18) Fri 12.00 1.00 2.45 3.45 5.30 5.50 6.30 7.00 7.30 7.45 8.15 8.30 8.45 9.00 9.15 10.00 10.30 10.45 11.00 11.30 11.59; Sat 12.00 1.00 2.45 3.45 5.30 5.50 6.30 7.00 7.30 7.45 8.15 8.30 8.45 9.15 10.00 10.30 10.45 11.00 11.30; Sun 12.00 1.00 2.45 3.45 5.30 6.30 7.00 7.30 7.45 8.15 8.45 9.15; Mon 12.00 1.00 2.45 3.45 5.30 6.30 7.30 8.15 8.45 9.15; Tue 12.00 1.00 2.45 3.45 5.30 5.50 6.20 7.00 7.30 8.15 8.45 9.15; Wed 12.00 1.00 2.45 3.45 5.30 5.50 6.30 7.00 7.30 7.45 8.15 8.30 8.45 9.15 10.00 10.30 10.45 11.00 11.30; Thu 12.00 1.00 2.45 3.45 5.30 5.50 6.30 7.30 8.15 8.45 9.15

Into the Woods (PG) Fri 2.15; Sat-Sun 2.00

Jupiter Ascending 2D (12A) Fri 11.30 2.30; Sun, Mon, Thu 8.00; Tue 11.30 2.30 8.00; subtitled Sun 12.15

Kingsman - The Secret Service (15) Fri-Thu 12.30 3.20 6.20 9.20; subtitled Sun 9.20 Tue 12.30

NT Live - Treasure Island (Encore) Mon 2.00

Iolanta/Duke Bluebeard’s Castle (Live) 2015 Sat 5.30

Paddington (PG) Fri 12.00; Sat-Sun 11.40

Peppa Pig - The Golden Boots (U) Sat-Sun 10.10 11.45 1.20 3.00; Mon-Tue 1.20 3.00; Wed-Thu 11.45 1.20 3.00

Project Almanac (12A) Mon-Thu 2.00 4.30 7.00 9.30

Odeon Screen Unseen (15) Mon 8.30

Shaun the Sheep (U) Fri-Sun 10.00 11.00 12.15 1.10 2.30 3.30; Mon 1.10 2.30 3.30 6.20; Tue-Thu 1.10 2.30 3.30

Selma (12A) Fri 5.00; Sat-Thu 4.45

Taken 3 (12A) Fri 3.40 6.15; Sun 6.15 9.10; Mon and Thu 9.10

The Theory of Everything (12A) Mon, Tue, Thu 2.00 7.50; Wed 2.00

The Wedding Ringer (15) Sat 3.45 6.10 8.40 11.10

Kid’s Club, The Penguins of Madagascar 2D (U) Fri-Sun 10.00

Nativity 3 - Dude, Where’s My Donkey? (U) Sat-Sun and Wed-Thu 10.15

The Book of Life 2D (U) Sat-Sun and Wed-Thu 10.30

Senior Screen, The Judge (15) Wed 11.00; Thu 2.00

Gone Girl (18) Wed 2.00; Thu 11.00