The List

Comedian Tom Stade is at Carnegie Hall on April 3
Comedian Tom Stade is at Carnegie Hall on April 3

Your best guide to what’s on in Fife

thursday, february 19

Nick Mercer JR, Stella Reilly and Jack Wardell: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Friday, February 20

Resurrection: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Ragged Glory: Dalgety Bay Folk Club at Woodside Hotel, Aberdour.

Kerryoke: Chapel Tavern.

Blue ICe: Bowhill Hotel, Cardenden.

Dirty Betty: Kelty Rock Club, Kelty and Blairadam Ex-Servicemen’s Club.

saturday, February 21

Slipstream: The Duchess.

Underfire: Dixon Arms, Glenrothes.

The Favourz: PJ Molloy’s, Dunfermline.

The Falcons: Gunner Club.

Hot Property: Chapel Tavern.

Jim Wood: Charter Club.

sunday, February 22

Mama’s Boys: Gunner Club.

Karaoke: Chapel Tavern.

TDG Jazz: Kingswood Hotel, Burntisland.

Eastwood: Old 97 Country and Western Club at the Charter Club.

Looking ahead

Blossoms, Daniel Paris and second stages: PJ Molloy’s, Dunfermline on February 23.

Kerryoke: Chapel Tavern on February 27.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on February 27.

The Falcons: Kelty Rock Club, Kelty and Blairadam Ex-Servicemen’s Club, Kelty on February 27.

Joe Bangles: Chapel Tavern on February 28.

Gavin Patrick: Dixon Arms, Glenrothes on February 28.

Timeless: Gunner Club on February 28.

The Mona Lisa’s, Broken Boy, Common Ground, The Sunset Spirit and G Malcolm: PJ Molloy’s, Dunfermline on February 28.

Stoatin: Dixon Arms, Glenrothes on March 1.

Krosbreed: Dalgety Bay Folk Club at Woodside Hotel, Aberdour on March 6.

Slipstream: Dixon Arms, Glenrothes on March 7.

AMWF: PJ Molloy’s, Dunfermline on March 7.

BLUE Ice: Westport Tavern, Cupar on March 7.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on March 13.

Cherry Diesel, The Sunset Spirit, OSKAR and Claire Adamson: Wee Jimmies, Cowdenbeath on March 14.

Scoonie Brae: Dixon Arms, Glenrothes on March 14.

Slipstream: The Carousel, Kinghorn on March 21.

Blackberry Way: Dixon Arms, Glenrothes on March 21.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on March 28.

Brass Monkeys: Dixon Arms, Glenrothes on March 28.

Dirty Harry (Blondie Tribute) and Urgency X UK: PJ Molloy’s, Dunfermline on April 4.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on April 17.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 26.

Blue ICe: Gothenburgh Hotel, Rosyth on May 9.

Slipstream: The Duchess on May 16.

The Falcons: Braefoot Tavern, Kinglassie on May 16.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on May 23.

The Falcons: Silver Birch, Cowdenbeath on May 30.

The Falcons: Leven Thistle Golf Club on June 6.

From the Jam and the Mona Lisa’s: Windsor Hotel on June 19.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Feb 19. The Kirsty Law Band; 26. The Lowground

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the 
first Thursday of every 
month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club: Feb 25. Session.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Feb 19-21. Kirkcaldy Youth Music Theatre - Grease; 27. Roblyn School of Dance - Spellbound; 27. On screen - Different from the Others; Mar 5-7. Kirkcaldy Gilbert and Sullivan - The Mikado; 18. Love 2.0; 19. Midge Ure; 28. The Devil Wears Primark; Apr 8. Celeste’s Circus; 10-12. Funbox; 17. Little Princess Goldtree; 30. The Straw Chair; May 8. East Fife Ladies Choir; 22. The Edibles; 25-27. The Naked Truth - It’s a Women Thing.


rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Feb 20. Simon and Garfunkel Story; 21. Barbara Dickson; 25-28. GAMA Youth - Les Miserables Schools Edition; Mar 14. The Magic of The Beatles; 25. The Life and Music of Jim Reeves; 26. We’ll Meet Again; 27. Champions of Magic; 29. Eddi Reader; Apr 3. Little Frankenstein; 5. Three Bears; 8. Shoe Kangaroo and the Big Bad Boot; 10. Dominic Kirwan and Mary Duff; 11. Lee Nelson; 12. Pitschi, The Kitten with Dreams; 21. Foster and Allen; 22. Tony Stockwell; 23. The Dire Straits Experience; 24. Nicholas McDonald; 25. North Sea Gas; May 2. 69 Shades of Black; 10. Derek Ryan; 14. One Night of Elvis; 21. Life Thru Dance - Pasha Kovalev; 22. The Searchers; 23. Big Country; 28. Big Girls Don’t Cry; 29. Voca People; 30. The Springsteen Sessions.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Feb 19. Paula O’Brien; 20. Livewire - The AC/DC Show; 21. Sid’s Deep Sea Discovery Show; 26-28. Carnegie Youth Theatre - West Side Story; Mar 3. Whatever the Weather; 5. HM Band of the Royal Marines (Scotland); 6. Children’s Classic Concert - Crash, Bang, Wallop; 15. Meadows Chamber Orchestra; 18. Aled Jones; 19. Cloudbusting; 20. Dorothy Paul; 24-28. Rosyth and District Musical Society - The Wizard of Oz; Apr 3. Tom Stade; 8. Liang and the Magic Paintbrush; 9. The Worm - An Underground Adventure; 10. Jabberwocky; 8-11. All Shook Up; 16. The Rat Pack -Vegas Spectacular Show; 18. The Devil Wears Primark; 19. Hugless Douglas; 21. Albert Hammond; May 6-9. Kelty Musical Association - Guys and Dolls; 14. 69 Shades of Black; 15. Julian Lloyd Webber; 16. The Fureys; 20. Altan; 21. The Edibles; 26. Courtney Pine, Zoe Rahman; 31. HM Band of the Royal Marines (Scotland).

lochgelly theatre: www.onfife.com. Apr 4-5. Scottish Opera - Kido; 14. Red Riding Hood; 16. Twitawoo.

alhambra theatre, dunfermline: Feb 17-21. Limelight present Hairspray; 22. Rumours of Fleetwood Mac; 26. Brendan Cole - A Night to Remember; 28. Alan Carr; Mar 5. Milton Jones; 6. The Francie and Josie Show; 21. Al Murray; 24. Sex in Surburbia; 27 Roy Orbison and the Travelling Wilburys tribute; 28. The Meatloaf Story; Apr 8. Dara O’Briain; 16. Milkshake! Live - Party Party; 17. Sing a Long a Dirty Dancing; 24. Texas; May 15. The Bon Jovi Experience; 16. The Illegal Eagles.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com. Feb 28. Garland Jeffreys; Mar 5. Steve Daggett; 6. Elliott Morris & Alan Thomson; 7. Dennis Locorriere; Apr 11. Calvin ‘Fuzzy’ Samuel; 24. Ian McNabb; 26. Ben Poole; May 16. Albert Lee and Hogans Heroes.


comedy

Alan Carr: Alhambra Theatre on February 28.

Milton Jones: Alhambra Theatre on March 5.

Al Murray: Alhambra Theatre on March 21.

Tom Stade: Carnegie Hall on April 3.

Lee Nelson: Rothes Halls on April 11.

cinema

Adam Smith Theatre

Feb 25. The Theory of Everything (12A); 26.Birdman (12); Mar 15. NT Live -Behind the Beautiful Forevers (Encore); Apr 16. NT Live - The Hard Problem.

Kino Glenrothes

Fifty Shades of Grey (18) Fri-Wed 5.45 7.50 8.40; Thu 5.45 8.40

Peppa Pig: The Golden Boots (U) Sat-Sun 12.10 3.50; Mon-Thu 3.50

Big Hero 6 (PG) Sat-Sun 12.15 3.00 3.40; Fri, Mon-Thu 3.40

Kingsman: The Secret Service (15) Fri-Thu 8.45

Jupiter Ascending 2D (12A) Fri-Wed 5.55

Into the Woods (PG) Sat-Sun 12.45

Shaun the Sheep (U) Sat-Sun 1.40 5.30; Fri, Mon-Thu 5.30

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Thu 5.45 8.35

Kino Leven

Fifty Shades of Grey (18) Fri-Wed 7.15; Thu 8.40

Shaun the Sheep 2015 (U) Fri and Sat 4.45; Sun 3.00; Mon-Wed 4.45; Thu 3.45

Big Hero 6 (PG) Sat-Sun 12.30

Peppa Pig - The Golden Boots (U) Sat 3.00; Sun 5.20

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Thu 6.00

odeon dunfermline
American Sniper (15) Fri-Thu 8.30

Back Street Boys - Show ‘Em What You’re Made Of (15) Thu 7.00

Big Hero 6 2D (PG) Fri, Mon, Wed 12.30 2.40 3.20 6.00; Sat-Sun 10.00 12.30 2.40 3.20 6.00; Tue/Thu 12.30 1.10 3.20 6.00

Big Hero 6 3D (PG) Fri, Mon, Wed 5.00; Sat-Sun 11.40 5.00; Tue/Thu 3.50

Birdman (15) Fri, Mon, Wed 6.10

Casablanca (1942) (U) Mon 7.45

Fifty Shades of Grey (18) Fri 12.40 2.30 3.30 5.20 6.20 7.30 8.15 8.45 9.00 9.30 11.15; Sat 11.40 12.40 2.30 3.30 5.20 6.20 7.30 8.15 8.45 9.00 9.30 11.15; Sun 11.40 12.40 2.30 3.30 5.20 6.20 7.30 8.15 9.30; Mon 12.40 2.30 3.30 5.20 6.20 7.30 8.15 9.30; Tue 12.40 2.30 3.30 5.20 6.20 8.15 9.30; Wed 11.40 12.40 3.30 5.20 6.20 7.30 8.15 9.00 9.30; Thu 11.40 12.40 2.30 3.30 5.20 6.20 8.15 9.30; subtitled Sun 9.30 Mon 2.30 Thu 5.20

Into the Woods (PG) Fri-Tue 3.00

Jupiter Ascending (12A) Sun-Thu 8.20

Kingsman - The Secret Service (15) Fri-Wed 12.00 3.00 5.50 8.50; Thu 5.20 8.10

Paddington (PG) Sat-Sun 10.40

Peppa Pig - The Golden Boots (U) Fri, Mon-Tue 1.20; Sat-Sun 10.10 11.45 1.20

Project Almanac (12A) Fri, Sun-Thu 1.30 4.10 6.40 9.10; Sat 12.30 3.10 5.40 8.10 10.40

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Tue 12.00 2.50 5.40 8.30; Thu 12.00 1.20 2.50 4.10 5.40 7.00 8.30

Shaun the Sheep (U) Fri, Mon-Thu 1.00 3.10 5.30; Sat-Sun 10.50 11.30 1.00 1.40 3.10 4.00 5.30 6.20

Selma (12A) Fri-Sun 7.45; Tue-Wed 7.45

Taken 3 (12A) Fri-Sat 5.50 10.50; Sun-Wed 5.50

The Theory of Everything (12A) Fri/Wed 12.00 2.50; Sun 9.00; Mon 12.00 2.50 9.00

The Wedding Ringer (15) Fri 1.10 3.40 6.10 8.40 11.10; Sat 1.30 4.10 6.40 9.10; Sun-Thu 1.10 3.40 6.10 8.40; subtitled Tue 3.40

Kid’s Club, Tinkerbell and the Legend of the Neverbeast 2D (U) Sat-Sun 10.00

The Book of Life 2D (U) Sat-Sun 10.15

The Penguins of Madagascar 2D (U) Sat-Sun 10.30

Senior Screen, The Imitation Game (12A) Wed 11.00; Thu 2.00

The Judge (15) Wed 2.00; Thu 11.00