The List

Expect some outrageous humour in 'The Devil Wears Primark' at Adam Smith Theatre in March.

Expect some outrageous humour in 'The Devil Wears Primark' at Adam Smith Theatre in March.

0
Have your say

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, February 27

Kerryoke: Chapel Tavern.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline.

The Falcons: Kelty Rock Club, Kelty and Blairadam Ex-Servicemen’s Club.

Gavin Patrick: Braefoot Tavern, Kinglassie.

The Favourz: O’Connell’s.

saturday, February 28

Joe Bangles: Chapel Tavern.

Gavin Patrick: Dixon Arms, Glenrothes.

Timeless: Gunner Club.

The Mona Lisa’s, Broken Boy, Common Ground, The Sunset Spirit and G Malcolm: PJ Molloy’s, Dunfermline.

State of Emergency: Weavers.

Strong o’bryan’s blues: The Carousel, Kinghorn.

sunday, March 1

Stoatin: Dixon Arms, Glenrothes.

Mama’s Boys: KUSI Club.

Mixed Bag: O’Connell’s.

Looking ahead

Ceilidh Folk: Dalgety Bay Folk Club at Woodside Hotel, Aberdour on March 6.

Slipstream: Dixon Arms, Glenrothes on March 7.

AMWF: PJ Molloy’s, Dunfermline on March 7.

BLUE Ice: Westport Tavern, Cupar on March 7.

Jay Dee: Braefoot Tavern, Kinglassie on March 7.

Jet: KUSI Club on March 7.

DJOUNGALO: Fife Jazz Festival at Ferrybridge Hotel, North Queensferry on March 8.

Del Charles: Dixon Arms, Glenrothes on March 8.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on March 13.

Forbes: Windsor Hotel on March 13.

Cherry Diesel, The Sunset Spirit, OSKAR and Claire Adamson: Wee Jimmies, Cowdenbeath on March 14.

Scoonie Brae: Dixon Arms, Glenrothes on March 14.

ENUFF Said: KUSI Club on March 14.

Slipstream: The Carousel, Kinghorn on March 21.

Blackberry Way: Dixon Arms, Glenrothes on March 21.

STEVIE Day: KUSI Club on March 21.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on March 28.

Brass Monkeys: Dixon Arms, Glenrothes on March 28.

Jimmy Fingers: KUSI Club on March 28.

Dirty Harry (Blondie Tribute) and Urgency X UK: PJ Molloy’s, Dunfermline on April 4.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on April 17.

The Falcons: Braefoot Tavern, Kinglassie on April 25.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 26.

Blue ICe: Gothenburgh Hotel, Rosyth on May 9.

Slipstream: The Duchess on May 16.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on May 23.

The Falcons: Silver Birch, Cowdenbeath on May 30.

The Falcons: Leven Thistle Golf Club on June 13.

From the Jam and the Mona Lisa’s: Windsor Hotel on June 19.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Feb 26. The Lowground; Mar 5. Forbes, Stanage, Forbes & MacMillan & The Dandylions.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the 
first Thursday of every 
month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club: Mar 4. Pauline Alexander.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Feb 27. Roblyn School of Dance - Spellbound; 27. On screen - Different from the Others; Mar 5-7. Kirkcaldy Gilbert and Sullivan - The Mikado; 18. Love 2.0; 19. Midge Ure; 28. The Devil Wears Primark; Apr 8. Celeste’s Circus; 10-12. Funbox; 17. Little Princess Goldtree; 30. The Straw Chair; May 8. East Fife Ladies Choir; 22. The Edibles; 25-27. The Naked Truth - It’s a Women Thing.


rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Feb 25-28. GAMA Youth - Les Miserables Schools Edition; Mar 14. The Magic of The Beatles; 25. The Life and Music of Jim Reeves; 26. We’ll Meet Again; 27. Champions of Magic; 29. Eddi Reader; Apr 3. Little Frankenstein; 5. Three Bears; 8. Shoe Kangaroo and the Big Bad Boot; 10. Dominic Kirwan and Mary Duff; 11. Lee Nelson; 12. Pitschi, The Kitten with Dreams; 21. Foster and Allen; 22. Tony Stockwell; 23. The Dire Straits Experience; 24. Nicholas McDonald; 25. North Sea Gas; May 2. 69 Shades of Black; 10. Derek Ryan; 14. One Night of Elvis; 21. Life Thru Dance - Pasha Kovalev; 22. The Searchers; 23. Big Country; 28. Big Girls Don’t Cry; 29. Voca People; 30. The Springsteen Sessions.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Feb 26-28. Carnegie Youth Theatre - West Side Story; Mar 3. Whatever the Weather; 5. HM Band of the Royal Marines (Scotland); 6. Children’s Classic Concert - Crash, Bang, Wallop; 15. Meadows Chamber Orchestra; 18. Aled Jones; 19. Cloudbusting; 20. Dorothy Paul; 24-28. Rosyth and District Musical Society - The Wizard of Oz; Apr 3. Tom Stade; 8. Liang and the Magic Paintbrush; 9. The Worm - An Underground Adventure; 10. Jabberwocky; 8-11. All Shook Up; 16. The Rat Pack -Vegas Spectacular Show; 18. The Devil Wears Primark; 19. Hugless Douglas; 21. Albert Hammond; May 6-9. Kelty Musical Association - Guys and Dolls; 14. 69 Shades of Black; 15. Julian Lloyd Webber; 16. The Fureys; 20. Altan; 21. The Edibles; 26. Courtney Pine, Zoe Rahman; 31. HM Band of the Royal Marines (Scotland).

lochgelly theatre: www.onfife.com. Apr 4-5. Scottish Opera - Kido; 14. Red Riding Hood; 16. Twitawoo.

alhambra theatre, dunfermline: Feb 26. Brendan Cole - A Night to Remember; 28. Alan Carr; Mar 5. Milton Jones; 6. The Francie and Josie Show; 21. Al Murray; 24. Sex in Surburbia; 27 Roy Orbison and the Travelling Wilburys tribute; 28. The Meatloaf Story; Apr 8. Dara O’Briain; 16. Milkshake! Live - Party Party; 17. Sing a Long a Dirty Dancing; 24. Texas; May 15. The Bon Jovi Experience; 16. The Illegal Eagles.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com. Feb 28. Garland Jeffreys; Mar 5. Steve Daggett; 6. Elliott Morris & Alan Thomson; 7. Dennis Locorriere; Apr 11. Calvin ‘Fuzzy’ Samuel; 24. Ian McNabb; 26. Ben Poole; May 16. Albert Lee and Hogans Heroes.


comedy

Alan Carr: Alhambra Theatre on February 28.

Milton Jones: Alhambra Theatre on March 5.

Al Murray: Alhambra Theatre on March 21.

Tom Stade: Carnegie Hall on April 3.

Lee Nelson: Rothes Halls on April 11.

cinema

Adam Smith Theatre

Feb 26. Birdman (12); Mar 15. NT Live -Behind the Beautiful Forevers (Encore); Apr 16. NT Live - The Hard Problem.

Kino Glenrothes

Fifty Shades of Grey (18) Fri-Thu 7.30

Peppa Pig - The Golden Boots (U) Sat-Sun 3.40

Big Hero 6 (PG) Sat-Sun 12.15

Kingsman - The Secret Service (15) Fri-Thu 5.30

The Boy Next Door (15) Fri-Thu 8.20

Into the Woods (PG) Sat-Sun 12.45

Shaun the Sheep (U) Sat-Sun 12.30 2.45 5.00; Fri, Mon-Thu 5.00

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Fri, Mon-Thu 5.45 8.35; Sat-Sun 2.50 5.45 8.35

Kino Leven

Shaun the Sheep 2015 (U) Sat-Sun 12.00; Wed-Thu 4.00

Big Hero 6 (PG) Sat-Sun 2.00

Peppa Pig - The Golden Boots (U) Sat-Sun 4.30

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Fri-Thu 5.50 8.30

odeon dunfermline
Big Hero 6 2D (PG) Fri, Mon-Thu 2.30; Sat-Sun 11.45 2.30 6.10

Big Hero 6 3D (PG) Sat-Sun 12.45 3.30

Birdman (15) Fri, Mon-Thu 12.30 3.20

The Boy Next Door (15) Fri, Mon-Thu 2.10 4.30 6.50 9.10; Sat-Sun 2.10 4.30 6.50 9.10

Focus (15) Fri-Sat 1.30 4.00 5.40 6.30 8.10 9.00 10.40 11.30; Sun-Thu 1.30 4.00 5.40 6.30 8.10 9.00; subtitled Mon 1.30 Thu 4.00

Fifty Shades of Grey (18) Fri-Sat 12.50 2.40 5.30 6.30 8.20 9.20 11.10; Sun-Thu 2.40 3.40 5.30 6.30 8.20 9.20; subtitled Tue 12.50 Thu 9.20

Into the Woods (PG) Sat-Sun 11.20

Kingsman - The Secret Service (15) Fri-Thu 6.00 8.50

Laura Mvula at the Paradisio Amsterdam Thu 7.30

Love’s Labours Won - RSC 2015 Wed 7.00

Paddington (PG) Fri, Mon-Thu 12.20; Sat-Sun 10.00 12.20

Peppa Pig - The Golden Boots (U) Sat-Sun 10.10 11.45

Project Almanac (12A) Fri, Mon-Tue 1.00 3.30 8.40; Wed-Thu 8.40

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Fri-Sat 12.00 1.20 2.50 4.10 5.40 7.00 8.30 9.50; Sun-Tue and Thu 12.00 1.20 2.50 4.10 5.40 7.00 8.30; Wed 12.00 2.50 4.10 5.40 7.00 8.30; subtitled Mon 4.10 Sun 7.00

Shaun the Sheep (U) Fri, Mon-Tue 12.30 2.45 5.00; Sat 10.20 11.30 12.30 1.40 2.45 3.50 5.00; Sun 10.20 11.30 12.30 2.45 5.00; Wed-Thu 1.40 3.50

The Theory of Everything (12A) Fri, Mon-Tue 6.00

The Wedding Ringer (15) Fri-Tue 7.10 9.30; Wed-Thu 6.20

Kid’s Club, Tinkerbell and the Legend of the Neverbeast 2D (U) Sat-Sun 10.30

Night at the Museum - The Secret of the Tomb 2D (PG) Sat-Sun 10.00

The Penguins of Madagascar 2D (U) Sat-Sun 10.15

Senior Screen, Mr Turner (12A) Wed 11.00 Thu 2.00

The Imitation Game (12A) Wed 2.00; Thu 11.00

Newbies, The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Wed 11.00