The List

All the hits in The Meatloaf Story at the Alhambra Theatre later this month.
All the hits in The Meatloaf Story at the Alhambra Theatre later this month.
0
Have your say

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, March 6

Ceilidh Folk: Dalgety Bay Folk Club at the Woodside Hotel, Aberdour.

Whiteside: Kelty Rock Club, Kelty & Blairadam Ex-serviceman’s Club.

Kerryoke: Chapel Tavern.

saturday, March 7

Slipstream: Dixon Arms, Glenrothes.

AMWF

BLUE Ice: Westport Tavern, Cupar.

Jay Dee: Braefoot Tavern, Kinglassie.

Jet: KUSI Club.

Q The Music: Gunner Club.

Kerry: Chapel Tavern.

The Nankeens, Oskar and Lost in Vancouver: Greenside Hotel, Leslie.

Jim Wood: Charter Club.

sunday, March 8

DJOUNGALO: Fife Jazz Festival at Ferrybridge Hotel, North Queensferry.

Del Charles: Dixon Arms, Glenrothes.

Looking ahead

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on March 13.

Forbes: Windsor Hotel on March 13.

Break the Butterfly: Kelty Rock Club, Kelty & Blairadam 
Ex-Serviceman’s Club on March 13.

Kerryoke: Chapel Tavern on March 13.

Bombskare, Victorian Trout Conspiracy, Big Fat Panda and DJ Miggy: Greenside Hotel, Leslie on March 13.

Cherry Diesel, The Sunset Spirit, OSKAR and Claire Adamson: Wee Jimmies, Cowdenbeath on March 14.

Scoonie Brae: Dixon Arms, Glenrothes on March 14.

Steph: Braefoot Tavern, Kinglassie on March 14.

ENUFF Said: KUSI Club on March 14.

The Solid Gold Band: Gunner Club on March 14.

Craig swan: Chapel Tavern on March 14.

Slipstream: Society on March 20.

Slipstream: The Carousel, Kinghorn on March 21.

Blackberry Way: Dixon Arms, Glenrothes on March 21.

STEVIE Day: KUSI Club on March 21.

Gavin Patrick: Gunner Club on March 21.

The Chiels: Foresters Arms, Aberdour on March 21.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on March 28.

Brass Monkeys: Dixon Arms, Glenrothes on March 28.

Jimmy Fingers: KUSI Club on March 28.

Lost Angels: Gunner Club on March 28.

Jimmy Fingers: Gunner Club on March 29.

Dirty Harry (Blondie Tribute) and Urgency X UK: PJ Molloy’s, Dunfermline on April 4.

Enuff Said: Gunner Club on April 4.

Mixed Company: Gunner Club on April 11.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on April 17.

Timeless: Gunner Club on April 18.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 19.

Sorry Hollywood: Greenside Hotel, Leslie on April 24.

The Chiels: Foxton’s Bar, Glenrothes on April 25.

The Falcons: Braefoot Tavern, Kinglassie on April 25.

The Solid Gold Band: Gunner Club on April 25.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 26.

REsurrection (Stone Roses tribute): Greenside Hotel, Leslie on May 1.

Blue ICe: Gothenburgh Hotel, Rosyth on May 9.

Slipstream: The Duchess on May 16.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on May 23.

The Falcons: Silver Birch, Cowdenbeath on May 30.

Slipstream: Dunnikier Golf Club on June 13.

The Falcons: Leven Thistle Golf Club on June 13.

From the Jam and the Mona Lisa’s: Windsor Hotel on June 
19.

Slipstream: Novar Bar on June 27.

Slipstream: Partners Bar, Cowdenbeath on June 
28.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Mar 
5. Forbes, Stanage, Forbes 
& MacMillan & The Dandy- 
lions.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the 
first Thursday of every 
month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club: Mar 11. Ivan Drever.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Mar 5-7. Kirkcaldy Gilbert and Sullivan - The Mikado; 18. Love 2.0; 19. Midge Ure; 28. The Devil Wears Primark; Apr 8. Celeste’s Circus; 10-12. Funbox; 17. Little Princess Goldtree; 30. The Straw Chair; May 8. East Fife Ladies Choir; 22. The Edibles; 25-27. The Naked Truth - It’s a Women Thing.


rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Mar 14. The Magic of The Beatles; 25. The Life and Music of Jim Reeves; 26. We’ll Meet Again; 27. Champions of Magic; 29. Eddi Reader; Apr 3. Little Frankenstein; 5. Three Bears; 8. Shoe Kangaroo and the Big Bad Boot; 10. Dominic Kirwan and Mary Duff; 11. Lee Nelson; 12. Pitschi, The Kitten with Dreams; 21. Foster and Allen; 22. Tony Stockwell; 23. The Dire Straits Experience; 24. Nicholas McDonald; 25. North Sea Gas; May 2. 69 Shades of Black; 10. Derek Ryan; 14. One Night of Elvis; 21. Life Thru Dance - Pasha Kovalev; 22. The Searchers; 23. Big Country; 28. Big Girls Don’t Cry; 29. Voca People; 30. The Springsteen Sessions.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Mar 3. Whatever the Weather; 5. HM Band of the Royal Marines (Scotland); 6. Children’s Classic Concert - Crash, Bang, Wallop; 15. Meadows Chamber Orchestra; 18. Aled Jones; 19. Cloudbusting; 20. Dorothy Paul; 24-28. Rosyth and District Musical Society - The Wizard of Oz; Apr 3. Tom Stade; 8. Liang and the Magic Paintbrush; 9. The Worm - An Underground Adventure; 10. Jabberwocky; 8-11. All Shook Up; 16. The Rat Pack -Vegas Spectacular Show; 18. The Devil Wears Primark; 19. Hugless Douglas; 21. Albert Hammond; May 6-9. Kelty Musical Association - Guys and Dolls; 14. 69 Shades of Black; 15. Julian Lloyd Webber; 16. The Fureys; 20. Altan; 21. The Edibles; 26. Courtney Pine, Zoe Rahman; 31. HM Band of the Royal Marines (Scotland).

lochgelly theatre: www.onfife.com. Apr 4-5. Scottish Opera - Kido; 14. Red Riding Hood; 16. Twitawoo.

alhambra theatre, dunfermline: Mar 5. Milton Jones; 6. The Francie and Josie Show; 21. Al Murray; 24. Sex in Surburbia; 27 Roy Orbison and the Travelling Wilburys tribute; 28. The Meatloaf Story; Apr 8. Dara O’Briain; 16. Milkshake! Live - Party Party; 17. Sing a Long a Dirty Dancing; 24. Texas; May 15. The Bon Jovi Experience; 16. The Illegal Eagles.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com. Mar 5. Steve Daggett; 6. Elliott Morris & Alan Thomson; 7. Dennis Locorriere; Apr 11. Calvin ‘Fuzzy’ Samuel; 24. Ian McNabb; 26. Ben Poole; May 16. Albert Lee and Hogans Heroes.


comedy

Milton Jones: Alhambra Theatre on March 5.

Al Murray: Alhambra Theatre on March 21.

Tom Stade: Carnegie Hall on April 3.

Lee Nelson: Rothes Halls on April 11.

cinema

Adam Smith Theatre

Mar 15. NT Live -Behind the Beautiful Forevers (Encore); Apr 16. NT Live - The Hard Problem.

Kino Glenrothes

Fifty Shades of Grey (18) Fri-Thu 8.15

Chappie (15) Fri-Thu 5.00 8.00

Big Hero 6 (PG) Sat-Sun 2.00

The Boy Next Door (15) Fri-Thu 5.30

Into the Woods (PG) Sat-Sun 1.30

Shaun the Sheep (U) Sat-Sun 1.00 3.00

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Fri-Thu 5.00 8.00

Kino Leven

Shaun the Sheep 2015 (U) Sat-Sun 1.00

Big Hero 6 (PG) Sat-Sun 3.15

Fifty Shades of Grey (18) Fri-Sun 8.45

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Fri-Sun 6.00; Mon-Thu 6.00 8.45

odeon dunfermline
Big Hero 6 2D (PG) Fri, Mon- Thu 12.45 5.50; Sat-Sun 10.15 12.45 3.15 5.50

Big Hero 6 3D (PG) Fri, Mon-Thu 3.15; Sat-Sun 11.30 2.00

The Boy Next Door (15) Fri-Sat 8.50 11.00; Sun and Tue 8.50

Chappie (15) Fri 12.00 1.00 3.45 5.30 6.30 8.20 9.20 11.00; Sat 1.00 3.45 5.30 6.30 8.20 9.20 11.00; Sun 1.00 3.45 5.30 6.30 8.20 9.20; Mon-Thu 12.00 1.00 3.45 5.30 6.30 8.20 9.20

Eno - La Traviata Wed 7.30

Focus (15) Fri-Thu 1.20 3.50 6.20 9.00; subtitled Mon 3.50

Fifty Shades of Grey (18) Fri-Thu 12.10 3.00 6.00 8.50; subtitled Tue 12.10 Thu 3.00

Globe on Screen - The Duchess of Malfi Mon 7.30

It Follows (15) Fri-Sat 8.20 10.45; Sun-Thu 8.20

Kingsman - The Secret Service (15) Fri-Thu 6.10 9.10

NT Live - Behind the Beautiful Forevers (15) Thu 7.00

Project Almanac (12A) Sat-Sun 10.50

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Fri-Thu 12.00 1.10 2.50 4.10 5.40 7.00 8.30; subtitled Sun 8.30

Shaun the Sheep (U) Fri and Tue 1.20 3.30 6.40; Sat-Sun 10.00 11.10 12.10 1.20 2.20 3.30 4.30 6.40; Mon 1.20 3.30

The Theory of Everything (12A) Fri, Mon-Thu 12.30 3.30

Unfinished Business (15) Fri-Thu 2.30 4.50 7.10 9.30

The Wedding Ringer (15) Fri. Mon-Thu 2.45 9.45; Sat-Sun 9.45

Kid’s Club, Paddington (PG) Sat-Sun 10.00

Tinkerbell and the Legend of the Neverbeast 2D (U) Sat-Sun 10.15

Night at the Museum - The Secret of the Tomb 2D (PG) Sat-Sun 10.30

Senior Screen, Mr Turner (12A) Wed 2.30; Thu 11.00

Interstellar (12A) Wed 11.00; Thu 2.00

Newbies, Project Almanac (12A) Wed 11.00