The List

The Dire Straits Experience come to Rothes Halls in April
The Dire Straits Experience come to Rothes Halls in April
0
Have your say

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, March 13

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Forbes: Windsor Hotel.

Break the Butterfly: Kelty Rock Club, Kelty & Blairadam 
Ex-Serviceman’s Club.

Kerryoke: Chapel Tavern.

Bombskare, Victorian Trout Conspiracy, Big Fat Panda and DJ Miggy: Greenside Hotel, Leslie.

saturday, March 14

Cherry Diesel, The Sunset Spirit, OSKAR and Claire Adamson: Wee Jimmies, Cowdenbeath.

Alan PArker: Dixon Arms, Glenrothes.

Steph: Braefoot Tavern, Kinglassie.

ENUFF Said: KUSI Club.

The Solid Gold Band: Gunner Club.

Craig swan: Chapel Tavern.

Tutti Fruitti: Warout Stadium, Glenrothes.

graham leslie: Charter Club.

sunday, March 15

Looking ahead

Slipstream: Society on March 20.

Slipstream: The Carousel, Kinghorn on March 21.

Blackberry Way: Dixon Arms, Glenrothes on March 21.

STEVIE Day: KUSI Club on March 21.

Gavin Patrick: Gunner Club on March 21.

The Chiels: Foresters Arms, Aberdour on March 21.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on March 28.

Brass Monkeys: Dixon Arms, Glenrothes on March 28.

David Mill: Braefoot Tavern, Kinglassie on March 28.

Jimmy Fingers: KUSI Club on March 28.

Lost Angels: Gunner Club on March 28.

Jimmy Fingers: Gunner Club on March 29.

Dirty Harry (Blondie Tribute) and Urgency X UK: PJ Molloy’s, Dunfermline on April 4.

Enuff Said: Gunner Club on April 4.

The columbos: O’Connell’s on April 5.

Mixed Company: Gunner Club on April 11.

Iain Ewing: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on April 12.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on April 17.

Timeless: Gunner Club on April 18.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 19.

Sorry Hollywood: Greenside Hotel, Leslie on April 24.

The Chiels: Foxton’s Bar, Glenrothes on April 25.

The Falcons: Braefoot Tavern, Kinglassie on April 25.

The Solid Gold Band: Gunner Club on April 25.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 26.

REsurrection (Stone Roses tribute): Greenside Hotel, Leslie on May 1.

Blue ICe: Gothenburgh Hotel, Rosyth on May 9.

Mary May Quintet: Fife Jazz Club at Ferrybridge, North Queensferry on May 10.

Slipstream: The Duchess on May 16.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on May 23.

The Falcons: Silver Birch, Cowdenbeath on May 30.

Slipstream: Dunnikier Golf Club on June 13.

The Falcons: Leven Thistle Golf Club on June 13.

New Phoenix Quartet: Fife Jazz Club at the Woodside Hotel, Aberdour on June 14.

From the Jam and the Mona Lisa’s: Windsor Hotel on June 19.

Slipstream: Novar Bar on June 27.

Slipstream: Partners Bar, Cowdenbeath on June 28.

George Penman’s Jazzmen: Fife Jazz Club at Ferrybridge Hotel, North Queensferry on July 12.

John Burgess Ragtime ThreE: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on August 9.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Mar 12. Pete Morton; 19. TBC; 26. Woody Pines; Apr 2. Al Hughes; 9. Singaround; 16. Dubl Handi; 23. Jenna Reid & Kevin MacKenzie; 30. TBC; May 7. Lindsay Lou & the Flatbellys; 14. Martyn Wyndham Read; 21. Blueflint; 28. Jaywalkers.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the 
first Thursday of every 
month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club: Mar 18. Brook Williams.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Mar 18. Love 2.0; 19. Midge Ure; 28. The Devil Wears Primark; Apr 8. Celeste’s Circus; 10-12. Funbox; 17. Little Princess Goldtree; 30. The Straw Chair; May 8. East Fife Ladies Choir; 22. The Edibles; 25-27. The Naked Truth - It’s a Women Thing.


rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Mar 14. The Magic of The Beatles; 25. The Life and Music of Jim Reeves; 26. We’ll Meet Again; 27. Champions of Magic; 29. Eddi Reader; Apr 3. Little Frankenstein; 5. Three Bears; 8. Shoe Kangaroo and the Big Bad Boot; 10. Dominic Kirwan and Mary Duff; 11. Lee Nelson; 12. Pitschi, The Kitten with Dreams; 21. Foster and Allen; 22. Tony Stockwell; 23. The Dire Straits Experience; 24. Nicholas McDonald; 25. North Sea Gas; May 2. 69 Shades of Black; 10. Derek Ryan; 14. One Night of Elvis; 21. Life Thru Dance - Pasha Kovalev; 22. The Searchers; 23. Big Country; 28. Big Girls Don’t Cry; 29. Voca People; 30. The Springsteen Sessions.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Mar 15. Meadows Chamber Orchestra; 18. Aled Jones; 19. Cloudbusting; 20. Dorothy Paul; 24-28. Rosyth and District Musical Society - The Wizard of Oz; Apr 3. Tom Stade; 8. Liang and the Magic Paintbrush; 9. The Worm - An Underground Adventure; 10. Jabberwocky; 8-11. All Shook Up; 16. The Rat Pack -Vegas Spectacular Show; 18. The Devil Wears Primark; 19. Hugless Douglas; 21. Albert Hammond; May 6-9. Kelty Musical Association - Guys and Dolls; 14. 69 Shades of Black; 15. Julian Lloyd Webber; 16. The Fureys; 20. Altan; 21. The Edibles; 26. Courtney Pine, Zoe Rahman; 31. HM Band of the Royal Marines (Scotland).

lochgelly theatre: www.onfife.com. Apr 4-5. Scottish Opera - Kido; 14. Red Riding Hood; 16. Twitawoo.

alhambra theatre, dunfermline: Mar 16-17. Theatre Stage Show live shows; 21. Al Murray; 24. Sex in Surburbia; 27 Roy Orbison and the Travelling Wilburys tribute; 28. The Meatloaf Story; Apr 8. Dara O’Briain; 16. Milkshake! Live - Party Party; 17. Sing a Long a Dirty Dancing; 24. Texas; May 8. 52 Shades of Maggie; 15. The Bon Jovi Experience; 16. The Illegal Eagles; Jun 6. Reach Out - The Magic of 
Motown; 12. Yesterday Once More; 20. The Johnny Cash Roadshow; 29- Jul 4. The Woman in Black.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com. Apr 11. Calvin ‘Fuzzy’ Samuel; 24. Ian McNabb; 26. Ben Poole; May 
16. Albert Lee and Hogans Heroes.


comedy

Al Murray: Alhambra Theatre on March 21.

Tom Stade: Carnegie Hall on April 3.

Lee Nelson: Rothes Halls on April 11.

cinema

Adam Smith Theatre

Mar 15. NT Live -Behind the Beautiful Forevers (Encore); Apr 16. NT Live - The Hard Problem.

Kino Glenrothes

Run All Night (15) Fri-Thu 5.45 8.35

Home 2015 (U) Sat-Sun 1.00 3.30

Chappie (15) Fri-Wed 8.30; Thu 5.40

Divergent Series Insurgent (12A) Thu 8.30

Big Hero 6 (PG) Sat-Sun 12.30 3.10

Suite Francaise (15) Fri-Thu 5.50 8.30

Shaun the Sheep (U) Sat-Sun 1.15 3.30

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Fri-Wed 5.35

Kino Leven

Home 2015 (U) Sat-Sun 1.00 3.30

Chappie (15) Fri-Thu 5.50

Focus (15) Fri-Thu 8.30

odeon dunfermline
Big Hero 6 2D (PG) Fri, Mon-Wed 2.50 6.15; Sat-Sun 10.45 1.20 3.50

The Boy Next Door (15) Fri-Thu 9.30

Chappie (15) Fri, Mon-Tue 12.20 3.10 5.50 8.40; Sat-Sun and Wed 5.50 8.40; Thu 2.40 5.20; subtitled Fri 5.50

The Divergent Series - Insurgent 2D (12A) Thu 11.00 1.00 2.00 4.00 5.00 7.00 8.00

The Divergent Series - Insurgent 3D (12A) Thu 12.00 3.00 6.00 9.00

Drake’s Homecoming (15) Thu 8.30

Focus (15) Fri-Sat 12.25 3.00 6.00 8.30 11.00; Sun-Wed 12.25 3.00 6.00 8.30; Thu 12.25 3.00 5.45 8.20; subtitled Mon 8.30

Fifty Shades of Grey (18) Fri, Mon-Thu 12.30 3.20 6.20 9.10; Sat 12.30 6.20 9.10; Sun 3.20 6.20 9.10

Home 2D (U) Sat-Sun 11.20 1.40 4.00 6.20

Home 2D - Autism Friendly (U) Sun 11.30

Home 3D (U) Sat-Sun 10.20 12.40 3.00 5.30

It Follows (15) Fri-Sat 10.50

Kingsman - The Secret Service (15) Fri, Tue, Wed 12.30 3.20 9.10; Sat 9.10; Sun 6.10 9.10; Mon 9.10

Met Opera - La Donna Del Lago Sat 5.00

Royal Ballet - Swan Lake (Live) 2015 Tue 7.15

Run All Night (15) Fri 1.00 3.50 5.30 6.30 8.15 9.15 11.00; Sat 1.00 3.50 6.30 8.15 9.15 11.00; Sun 1.00 3.50 6.30 8.15 9.15; Mon-Thu 1.00 3.50 5.30 6.30 8.15 9.15; subtitled Sun 9.15 Wed
 1.00

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Fri-Wed 12.00 1.00 2.50 3.50 5.40 6.40 8.30; Thu 12.00 2.50 5.40 8.30; subtitled Tue 3.50 Thu 2.50

Shaun the Sheep (U) Fri, Mon-Tue 12.40; Sat-Sun 11.00 1.15 3.30

Suite Francaise (15) Fri-Thu 12.40 3.10 5.50 8.20

Unfinished Business (15) Fri 2.00 4.15 6.30 8.45 11.00; Sat 8.45 11.00; Sun 8.45; Mon/Wed 2.00 4.15 6.30 8.45; Tue 2.00 4.15

Kid’s Club, Get Santa (U) Sat-Sun 10.00

Night at the Museum - The Secret of the Tomb 2D (PG) Sat-Sun 10.15

Paddington (PG) Sat-Sun 10.30

Senior Screen, Exodus - Gods and Kings (12A) Wed 11.00; Thu 2.15

Interstellar (12A) Wed 2.00; Thu 11.00

Newbies, Shaun the Sheep (U) Wed 11.00