The List

Join your favourite presenters and characters when Milkshake! Live comes to Alhambra Theatre in April
Join your favourite presenters and characters when Milkshake! Live comes to Alhambra Theatre in April
0
Have your say

Your best guide to what’s on in Fife.

Gigs

Friday, March 20

Slipstream: Society.

Wolftrain: Kelty Rock Club, Kelty and Blairadam Ex-Serviceman’s Club.

Kerryoke: Chapel Tavern.

Saturday, March 21

Slipstream: The Carousel, Kinghorn.

Blackberry Way: Dixon Arms, Glenrothes.

STEVIE Day: KUSI Club.

Gavin Patrick: Gunner Club.

The Chiels: Foresters Arms, Aberdour.

Bill Anderson: Charter Club.

Joe Bangles: Chapel Tavern.

Sunday, March 22

George McIntosh: Old 97 Country and Western Club at the Charter Club.

Karaoke: Chapel Tavern.

Looking ahead

N01Sun: O’Connells on March 27.

Kerryoke: Chapel Tavern on March 27.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on March 28.

Brass Monkeys: Dixon Arms, Glenrothes on March 28.

David Mill: Braefoot Tavern, Kinglassie on March 28.

Jimmy Fingers: KUSI Club on March 28.

Lost Angels: Gunner Club on March 28.

The Favourz: Weavers on March 28.

Danny Phoenix: Chapel Tavern on March 28.

Jimmy Fingers: Gunner Club on March 29.

NO1Sun: Tam’s Bar, Buckhaven on March 29.

Karaoke: Chapel Tavern on March 29.

Dirty Harry (Blondie Tribute) and Urgency X UK: PJ Molloy’s, Dunfermline on April 4.

Enuff Said: Gunner Club on April 4.

The columbos: O’Connell’s on April 5.

Mixed Company: Gunner Club on April 11.

Iain Ewing: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on April 12.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on April 17.

Timeless: Gunner Club on April 18.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 19.

Sorry Hollywood: Greenside Hotel, Leslie on April 24.

The Chiels: Foxton’s Bar, Glenrothes on April 25.

The Falcons: Braefoot Tavern, Kinglassie on April 25.

The Solid Gold Band: Gunner Club on April 25.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 26.

REsurrection (Stone Roses tribute): Greenside Hotel, Leslie on May 1.

Blue ICe: Gothenburgh Hotel, Rosyth on May 9.

Mary May Quintet: Fife Jazz Club at Ferrybridge, North Queensferry on May 10.

Slipstream: The Duchess on May 16.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on May 23.

The Falcons: Silver Birch, Cowdenbeath on May 30.

Slipstream: Dunnikier Golf Club on June 13.

The Falcons: Leven Thistle Golf Club on June 13.

New Phoenix Quartet: Fife Jazz Club at the Woodside Hotel, Aberdour on June 14.

From the Jam and the Mona Lisa’s: Windsor Hotel on June 19.

Slipstream: Novar Bar on June 27.

Slipstream: Partners Bar, Cowdenbeath on June 28.

George Penman’s Jazzmen: Fife Jazz Club at Ferrybridge Hotel, North Queensferry on July 12.

John Burgess Ragtime ThreE: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on August 9.

Acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Mar 19. TBC; 26. Woody Pines; Apr 2. Al Hughes; 9. Singaround; 16. Dubl Handi; 23. Jenna Reid & Kevin MacKenzie; 30. TBC; May 7. Lindsay Lou & the Flatbellys; 14. Martyn Wyndham Read; 21. Blueflint; 28. Jaywalkers.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club: Mar 25. Session night.

Theatre

Adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Mar 19. Midge Ure; 28. The Devil Wears Primark; Apr 8. Celeste’s Circus; 10-12. Funbox; 17. Little Princess Goldtree; 30. The Straw Chair; May 8. East Fife Ladies Choir; 22. The Edibles; 25-27. The Naked Truth - It’s a Women Thing; Jun 13. Hup; Sept 1-5. Lady Boys of Bangkok; Nov 12. Chris Ramsey.


Rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Mar 25. The Life and Music of Jim Reeves; 26. We’ll Meet Again; 27. Champions of Magic; 29. Eddi Reader; Apr 3. Little Frankenstein; 5. Three Bears; 8. Shoe Kangaroo and the Big Bad Boot; 10. Dominic Kirwan and Mary Duff; 11. Lee Nelson; 12. Pitschi, The Kitten with Dreams; 20. Tony Stockwell; 21. Foster and Allen; 22. Tony Stockwell; 23. The Dire Straits Experience; 24. Nicholas McDonald; 25. North Sea Gas; May 2. 69 Shades of Black; 10. Derek Ryan; 14. One Night of Elvis; 21. Life Thru Dance - Pasha Kovalev; 22. The Searchers; 23. Big Country; 28. Big Girls Don’t Cry; 29. Voca People; 30. The Springsteen Sessions; Jun 6. Dirty Dusting; 11. Joe Longthorne; 12. The Kilkennys; 13. The Three Degrees; Jul 9. Only One Direction; Aug 1. The Basil Brush Show; 15. One Night of Queen; Sept 18. G4; 20. Leo Sayer; Oct 9. 911; 15. Mad About the Musicals; 24. Barry Steele as Roy Orbison and Friends; 26. The World Famous Elvis Show; Nov 15. Magic of Motown; 27. The Proclaimers; Dec 10. Stewart Francis.

Carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Mar 19. Cloudbusting; 20. Dorothy Paul; 24-28. Rosyth and District Musical Society - The Wizard of Oz; Apr 3. Tom Stade; 8. Liang and the Magic Paintbrush; 9. The Worm - An Underground Adventure; 10. Jabberwocky; 8-11. All Shook Up; 16. The Rat Pack -Vegas Spectacular Show; 18. The Devil Wears Primark; 19. Hugless Douglas; 21. Albert Hammond; 24. A Tribute to Billy Joel ‘Piano Man’; May 6-9. Kelty Musical Association - Guys and Dolls; 14. 69 Shades of Black; 15. Julian Lloyd Webber; 16. The Fureys; 20. Altan; 21. The Edibles; 21. HM Band of the Royal Marines (Scotland); 22. Gary Little; 26. Courtney Pine, Zoe Rahman; 28. The Hot Seats; Jun 12. Hup; 18. Only Men Aloud; 23. Fotheringay; Jul 26. The League of Astonishing Strings; 29. Soweto Spiritual Singers; Aug 29. Heritage Opera; Sep 18. Aly Bain and Phil Cunningham; 19. The Cavern Beatles; Oct 4. Funbox; 17. Joe McElderry.

Lochgelly theatre: www.onfife.com. Apr 4-5. Scottish Opera - Kido; 14. Red Riding Hood; 16. Twitawoo.

Alhambra theatre, dunfermline: Mar 21. Al Murray; 24. Sex in Surburbia; 27 Roy Orbison and the Travelling Wilburys tribute; 28. The Meatloaf Story; Apr 8. Dara O’Briain; 16. Milkshake! Live - Party Party; 17. Sing a Long a Dirty Dancing; 24. Texas; May 8. 52 Shades of Maggie; 15. The Bon Jovi Experience; 16. The Illegal Eagles; Jun 6. Reach Out - The Magic of 
Motown; 12. Yesterday Once More; 20. The Johnny Cash Roadshow; 29- Jul 4. The Woman in Black.

The Green Hotel, kinross: www.mundellmusic.com. Apr 11. Calvin ‘Fuzzy’ Samuel; 24. Ian McNabb; 26. Ben Poole; May 
16. Albert Lee and Hogans Heroes.

Comedy

Al Murray: Alhambra Theatre on March 21.

Tom Stade: Carnegie Hall on April 3.

Lee Nelson: Rothes Halls on April 11.

Gary Little: Carnegie Hall on May 22.

Cinema

Adam Smith Theatre

Mar 20. Wild (15); 21. The Kingsman (15); 22. Whiplash (15); 26. NT Live - A View from the Bridge; 29. Pelo Malo (15) (subtitled); Apr 1. Son of a Gun (15); 2-5. The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG); 15. Inherent Vice (15); 16. NT Live - The Hard Problem (12A); 17. Love is Strange (15); 18. Big Hero 6 (PG); 18. Ex Machina (15)l 19. Amour Fou (12A) (subtitled); 24. Selma (12A); 25. Shaun the Sheep (PG); 25. Jupiter Ascending (12A); 26. Trash (15); 28. White God (12A) (subtitled); May 14. NT Live - Man and Superman (12A); Jun 9. NT Live - London Road Film Premiere; Jul 16. NT Live - Everyman (12A); Oct 15. NT Live - Hamlet (12A).

Lochgelly Centre

Apr 8. Frozen Sing-along (PG); 15. Paddington (PG); 22. Planetary.

Kino Glenrothes

Home 2015 2D (U): Fri, Mon-Thu 6.00; Sat-Sun 1.00 3.30 6.00

Home 2015 3D (U): Sat-Sun 12.45

The Divergent Series - Insurgent 2D (12A): Fri, Mon-Thu 5.50 8.30; Sat-Sun 3.00 5.50 8.30

The Divergent Series - Insurgent 3D (12A): Fri-Thu 8.40

Run All Night (15): Fri-Thu 8.30

Big Hero 6 (PG): Sat-Sun 12.30

Suite Francaise (15): Fri-Thu 6.00

The Spongebob Movie - Sponge Out of Water (U): Sat-Sun 3.30

Kino Leven

Home 2015 (U) Sat-Sun 12.45 3.20

The Divergent Series - Insurgent (12A) Fri-Thu 5.45 8.30

Odeon Dunfermline
2D Big Hero 6 (PG) Sat 1.20

Chappie (15) Fri, Mon-Thu 2.00

Cinderella (U) – Charity screening Sun 2.00

2D The Divergent Series – Insurgent (12A) Fri 2.00 4.00 5.00 7.00 8.00 9.50 10.50; Sat 11.00 2.00 4.00 5.00 7.00 9.50 10.50; Sun 11.00 2.00 4.00 5.00 7.00 8.00; Mon-Thu 2.00 4.00 5.00 7.00 8.00. Subtitled performances – Tue 2.00; Wed 4.00.

3D The Divergent Series – Insurgent (12A) Fri-Thu 12.00 3.00 6.00 9.00

Focus (15) Fri, Mon-Wed 12.30 3.10 5.50 8.30; Sat-Sun 8.30; Thu 12.30 3.10 9.30

Fifty Shades of Grey (18) Fri-Thu 8.50

The Gunman (15) Fri-Thu 12.50 3.40 6.30 9.10. Subtitled performance – Sun 9.10
2D Home (U) Fri Mon-Thu 1.10 3.30 5.50; Sat-Sun 10.50 12.15 1.10 2.30 3.30 4.40 5.50. Subtitled performances– Thu 5.50

3D Home (U) Fri, Mon-Thu 1.50 4.10 6.30; Sat-Sun 11.30 1.50 4.10 6.30

Kingsman - The Secret Service (15) Fri-Sun, Tue-Thu 8.20

NT Live - A View from the Bridge Thu 7.00

Royal Ballet – Swan Lake (Encore) Sun 2.00

Run All Night (15) Fri 1.50 4.50 7.30 10.15; Sat 4.50 7.30 10.15; Sun 4.50 7.30; Mon-Tue 12.00 2.40 5.30 8.20; Wed-Thu 5.30 8.20

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Fri-Sat 12.40 3.20 6.00 8.45; Sun 6.00 8.45; Mon 12.40 3.20 8.10; Tue-Thu 12.40 3.20 6.00 8.45

Shaun the Sheep (U) Sat-Sun 10.40

2D Spongebob Squarepants - Sponge out of Water (U) Sat-Sun 11.10 1.30 3.50 6.10

3D Spongebob Squarepants – Sponge out of Water (U) Sat-Sun 10.10 12.30

Suite Francaise (15) Fri, Mon-Thu 1.30

Wild Card (15) Fri, Mon-Thu 4.40 7.10 9.30; Sat-Sun 7.10 9.30

Kids Club – 2D How to Train Your Dragon 2 (PG) Sat-Sun 10.00

Paddington (PG) Sat-Sun 10.15

Get Santa (U) Sat-Sun 10.30

Senior Screen – Exodus: Gods and Kings (12A) Wed 2.00; Thu 11.00

Unbroken (15) Wed 11.00; Thu 2.00

Newbies – 2D The Divergent Series – Insurgent (12A) Wed 11.00