The List

Songwriting legend Albert Hammond will be appearing at Carnegie Hall, Dunfermline in April
Songwriting legend Albert Hammond will be appearing at Carnegie Hall, Dunfermline in April
0
Have your say

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, March 27

N01Sun: O’Connells.

Kerryoke: Chapel Tavern.

saturday, March 28

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth.

Brass Monkeys: Dixon Arms, Glenrothes.

David Mill: Braefoot Tavern, Kinglassie.

Jimmy Fingers: KUSI Club.

Lost Angels: Gunner Club.

The Favourz: Weavers.

Danny Phoenix: Chapel Tavern.

Kopperfield: Warout Stadium, Glenrothes.

Jon PeterS: Charter Club.

sunday, March 29

Jimmy Fingers: Gunner Club.

NO1Sun: McPhails, Leven.

Karaoke: Chapel Tavern.

Looking ahead

Dirty Harry (Blondie Tribute) and Urgency X UK: PJ Molloy’s, Dunfermline on April 4.

Enuff Said: Gunner Club on April 4.

The columbos: O’Connell’s on April 5.

NO1Sun: Hill O Beath Club, Hill O Beath on April 5.

Mixed Company: Gunner Club on April 11.

The Reason: Woodside Inn, Glenrothes on April 11.

Iain Ewing: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on April 12.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on April 17.

Timeless: Gunner Club on April 18.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 19.

Sorry Hollywood: Greenside Hotel, Leslie on April 24.

The Chiels: Foxton’s Bar, Glenrothes on April 25.

The Falcons: Braefoot Tavern, Kinglassie on April 25.

The Solid Gold Band: Gunner Club on April 25.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 26.

REsurrection (Stone Roses tribute): Greenside Hotel, Leslie on May 1.

Blue ICe: Gothenburgh Hotel, Rosyth on May 9.

Mary May Quintet: Fife Jazz Club at Ferrybridge, North Queensferry on May 10.

Slipstream: The Duchess on May 16.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on May 23.

The Falcons: Silver Birch, Cowdenbeath on May 30.

Slipstream: Dunnikier Golf Club on June 13.

The Falcons: Leven Thistle Golf Club on June 13.

New Phoenix Quartet: Fife Jazz Club at the Woodside Hotel, Aberdour on June 14.

From the Jam and the Mona Lisa’s: Windsor Hotel on June 19.

Slipstream: Novar Bar on June 27.

Slipstream: Partners Bar, Cowdenbeath on June 28.

George Penman’s Jazzmen: Fife Jazz Club at Ferrybridge Hotel, North Queensferry on July 12.

John Burgess Ragtime ThreE: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on August 9.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Mar 26. Woody Pines; Apr 2. Al Hughes; 9. Singaround; 16. Dubl Handi; 23. Jenna Reid & Kevin MacKenzie; 30. TBC; May 7. Lindsay Lou & the Flatbellys; 14. Martyn Wyndham Read; 21. Blueflint; 28. Jaywalkers.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the 
first Thursday of every 
month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club: Mar

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Mar 28. The Devil Wears Primark; Apr 8. Celeste’s Circus; 10-12. Funbox; 17. Little Princess Goldtree; 30. The Straw Chair; May 8. East Fife Ladies Choir; 22. The Edibles; Jun 13. Hup; Sept 1-5. Lady Boys of Bangkok; Nov 12. Chris Ramsey.


rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Mar 25. The Life and Music of Jim Reeves; 26. We’ll Meet Again; 27. Champions of Magic; 29. Eddi Reader; Apr 3. Little Frankenstein; 5. Three Bears; 8. Shoe Kangaroo and the Big Bad Boot; 10. Dominic Kirwan and Mary Duff; 11. Lee Nelson; 12. Pitschi, The Kitten with Dreams; 20. Tony Stockwell; 21. Foster and Allen; 23. The Dire Straits Experience; 24. Nicholas McDonald; 25. North Sea Gas; May 10. Derek Ryan; 14. One Night of Elvis; 21. Life Thru Dance - Pasha Kovalev; 22. The Searchers; 23. Big Country; 28. Big Girls Don’t Cry; 29. Voca People; Jun 6. Dirty Dusting; 11. Joe Longthorne; 12. The Kilkennys; 13. The Three Degrees; Jul 9. Only One Direction; Aug 1. The Basil Brush Show; 15. One Night of Queen; Sept 18. G4; 20. Leo Sayer; Oct 9. 911; 15. Mad About the Musicals; 24. Barry Steele as Roy Orbison and Friends; 26. The World Famous Elvis Show; Nov 15. Magic of Motown; 27. The Proclaimers; Dec 10. Stewart Francis.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Mar 24-28. Rosyth and District Musical Society - The Wizard of Oz; Apr 3. Tom Stade; 8. Liang and the Magic Paintbrush; 9. The Worm - An Underground Adventure; 10. Jabberwocky; 8-11. All Shook Up; 16. The Rat Pack -Vegas Spectacular Show; 18. The Devil Wears Primark; 19. Hugless Douglas; 21. Albert Hammond; 24. A Tribute to Billy Joel ‘Piano Man’; May 6-9. Kelty Musical Association - Guys and Dolls; 15. Julian Lloyd Webber; 16. The Fureys; 20. Altan; 21. The Edibles; 21. HM Band of the Royal Marines (Scotland); 22. Gary Little; 26. Courtney Pine, Zoe Rahman; 28. The Hot Seats; Jun 12. Hup; 18. Only Men Aloud; 23. Fotheringay; Jul 26. The League of Astonishing Strings; 29. Soweto Spiritual Singers; Aug 29. Heritage Opera; Sep 18. Aly Bain and Phil Cunningham; 19. The Cavern Beatles; Oct 4. Funbox; 17. Joe McElderry.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Apr 4-5. Scottish Opera - Kido; 14. Red Riding Hood; 16. Twitawoo.

alhambra theatre, dunfermline: Mar 27 Roy Orbison and the Travelling Wilburys tribute; 28. The Meatloaf Story; Apr 8. Dara O’Briain; 16. Milkshake! Live - Party Party; 17. Sing a Long a Dirty Dancing; 24. Texas; May 8. 52 Shades of Maggie; 15. The Bon Jovi Experience; 16. The Illegal Eagles; Jun 6. Reach Out - The Magic of 
Motown; 12. Yesterday Once More; 20. The Johnny Cash Roadshow; 29- Jul 4. The Woman in Black.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com. Apr 11. Calvin ‘Fuzzy’ Samuel; 24. Ian McNabb; 26. Ben Poole; May 
16. Albert Lee and Hogans Heroes.

comedy

Tom Stade: Carnegie Hall on April 3.

Lee Nelson: Rothes Halls on April 11.

Gary Little: Carnegie Hall on May 22.

cinema

Adam Smith Theatre

Mar 26. NT Live - A View from the Bridge; 29. Pelo Malo (15) (subtitled); Apr 1. Son of a Gun (15); 2-5. The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG); 15. Inherent Vice (15); 16. NT Live - The Hard Problem (12A); 17. Love is Strange (15); 18. Big Hero 6 (PG); 18. Ex Machina (15)l 19. Amour Fou (12A) (subtitled); 24. Selma (12A); 25. Shaun the Sheep (PG); 25. Jupiter Ascending (12A); 26. Trash (15); 28. White God (12A) (subtitled); May 14. NT Live - Man and Superman (12A); Jun 9. NT Live - London Road Film Premiere; Jul 16. NT Live - Everyman (12A); Oct 15. NT Live - Hamlet (12A).

Lochgelly Centre

Apr 8. Frozen Sing-along (PG); 15. Paddington (PG); 22. Planetary.

Kino Glenrothes

Home 2015 2D (U) Fri, Mon-Thu 6.00; Sat-Sun 12.45 3.15 6.00

Cinderella 2015 (U) Fri, Mon-Thu 5.45 8.30; Sat-Sun 12.30 3.20 5.45 8.30

Spongebob Squarepants Movie - Sponge Out of Water 2D (U) Fri, Tue-Thu 6.00; Sat-Sun 1.00 3.45

Spongebob Squarepants Movie - Sponge Out of Water 2D (U) Autism Friendly Mon 6.00

Spongebob Squarepants Movie - Sponge Out of Water 3D (U) Sat-Sun 6.00

The Divergent Series - Insurgent 2D (12A) Fri-Thu 8.30

Run All Night (15) Fri-Thu 8.20

Furious 7 Midnight Screening (12A) doors open at 11.30 p.m. for midnight screening

Kino Leven

Home 2015 (U) Sat-Sun 12.45 3.30 6.00; Mon-Thu 6.00

Home 2015 (U) Autism Friendly Fri 6.00

The Divergent Series - Insurgent (12A) Fri-Thu 8.30

Furious 7 Midnight Show (12A) doors open at 11.30 p.m. with film starting at 12.05 a.m.

odeon dunfermline
Autism Friendly - Spongebob Squarepants - Sponge Out of Water 2D Mon and Wed 4.00

Autism Friendly - Cinderella (U) Tue and Thu 4.00

Austism Friendly - X+Y (12A) Thu 6.40

Big Hero 6 2D (PG) Sat-Sun 10.40

Cinderella (U) Fri 12.40 2.00 3.20 4.40 6.00 7.20 8.40 10.00; Sat 10.00 11.20 12.40 1.20 2.00 3.20 4.00 4.40 6.00 7.20 8.40 10.00; Sun 10.00 11.20 12.40 2.00 3.20 4.40 6.00 7.20 8.40; Mon-Thu 12.40 2.003.20 4.40 6.00 7.20 8.40; subtitled Wed 12.40 Thu 8.40

The Divergent Series - Insurgent 2D (12A) Fri-Sat and Thu 2.10 5.20 8.20 11.00; Sun-Wed 2.10 5.20 8.20; subtitled Mon 2.10

The Divergent Series -Insurgent 3D (12A) Fri-Sun and Tue-Wed 7.30; Mon and Thu 9.10

The Duff (12A) Mon 6.40

Fast and Furious 6 and 7 (12A) Thu 9.15

Fast and Furious 7 (12A) 12.01 this film is on Thursday night into Friday morning

Focus (15) Fri-Sat 10.30

Get Hard (15) Fri 1.50 4.40 7.00 8.15 9.30; Sat 1.50 4.40 7.00 9.30 10.30; Sun-Tue and Thu 1.50 4.40 7.00 8.15 9.30; Wed 4.40 7.00 9.30

The Gunman (15) Fri-Wed 9.10

Hamlet With Maxine Peake (12A) Sun 1.00

Home 2D (U) Fri, Mon-Wed 1.10 3.30 4.30 5.50 8.10; Sat-Sun 10.30 1.10 3.30 4.30 5.50 8.10; Thu 1.10 3.30 4.00 5.50 8.10

Home 3D (U) Fri, Sun-Wed 2.10 6.50; Sat 11.00 2.10 6.50; Thu 1.40 6.20

ROH - Rise and Fall of the City of Mahagonny Wed 7.15

Run All Night (15) Fri-Sat and Thu 11.15

The Second Best Exotic Marigold Hotel (PG) Fri 2.45 5.30 8.30; Sat 6.40 8.30; Sun 5.30 8.30; Mon-Tue 12.00 8.30; Wed-Thu 8.30

Seventh Son 2D (12A) Fri-Sat and Thu 1.10 6.10 11.00; Sun-Wed 1.10 6.10

Seventh Son 2D (12A) Fri-Thu 3.40 8.40

Spongebob Squarepants - Sponge Out of Water 2D (U) Fri, Mon-Thu 1.30 3.50 6.10; Sat-Sun 11.10 1.30 3.50 6.10

Spongebob Squarepants - Sponge Out of Water 3D (U) Fri 12.30 2.50 5.10; Sat-Sun 10.10 12.30 2.50 5.10; Mon-Thu 12.30 2.50 5.00; subtitled Tue 2.50

Suite Francaise (15) Fri 12.00

Kid’s Club, Night at the Museum - Secret of the Tomb (PG) Sat-Sun 10.00

Get Santa (U) Sat-Sun 10.15

How to Train Your Dragon 2 2D (PG) Sat-Sun 10.30

Senior Screen, Foxcatcher Wed 11.00; Thu 2.00

Unbroken (15) Wed 2.00; Thu 11.00

Newbies, Cinderella (U) Wed 11.00