The List

Julian Lloyd Webber comes to Carnegie Hall, Dunfermline on May 15
Julian Lloyd Webber comes to Carnegie Hall, Dunfermline on May 15

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, April 10

KerryOKE: Chapel Tavern .

Cousin Ken’s Nephews: O’Connell’s.

saturday, April 11

Mixed Company: Gunner Club.

The Reason: Woodside Inn, Glenrothes.

Retrospect: KUSI Club.

Blind Lights: Chapel Tavern.

Half Built House: Braefoot Tavern, Kinglassie.

Martin McGroarty: Weavers.

Jim Wood: Charter Club.

Guilty Pleasure: Dixon Arms, Glenrothes.

sunday, April 12

Iain Ewing: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour.

Looking ahead

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on April 17.

Tripper: O’Connell’s on April 17.

Weekend Offenders: The Wheatsheaf on April 17.

Timeless: Gunner Club on April 18.

Focus: KUSI Club on April 18.

China Blue: Dixon Arms, Glenrothes on April 18.

Kingsnake: The Phoenix, Glenrothes on April 18.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 19.

Sorry Hollywood: Greenside Hotel, Leslie on April 24.

The Chiels: Foxton’s Bar, Glenrothes on April 25.

The Falcons: Braefoot Tavern, Kinglassie on April 25.

The Solid Gold Band: Gunner Club on April 25.

2 Pure Sounds: KUSI Club on April 25.

No1Sun: Weavers on April 25.

Index: Dixon Arms, Glenrothes on April 25.

Slipstream: Tam’s Bar, Buckhaven on April 26.

INDEX: KUSI Club on April 26.

Angel Kay: Dixon Arms, Glenrothes on April 26.

Mixed Bag: O’Connell’s on April 26.

REsurrection (Stone Roses tribute): Greenside Hotel, Leslie on May 1.

Two of a Kind: KUSI Club on May 2.

Annahar: Dixon Arms, Glenrothes on May 2.

Gavin Patrick: Dixon Arms, Glenrothes on May 3.

Blue ICe: Gothenburgh Hotel, Rosyth on May 9.

Rhythm Dot Com: KUSI Club on May 9.

Del Charles: Dixon Arms, Glenrothes on May 9.

Mary May Quintet: Fife Jazz Club at Ferrybridge, North Queensferry on May 10.

Roadstunner: Dixon Arms, Glenrothes on May 10.

Slipstream: The Duchess on May 16.

Mason: KUSI Club on May 16.

Robbie & Elvis Tribute: Dixon Arms, Glenrothes on May 16.

Stoatin: Dixon Arms, Glenrothes on May 17.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on May 23.

BREEZE: KUSI Club on May 23.

Slipstream: Dixon Arms, Glenrothes on May 23.

Blackberry Way: Dixon Arms, Glenrothes on May 24.

The Falcons: Silver Birch, Cowdenbeath on May 30.

East Coast: KUSI Club on May 30.

Scoonie Brae: Dixon Arms, Glenrothes on May 30.

Mixed Bag: The Duchess on May 31.

Mixed Bag: The Duchess on June 5.

Slipstream: Dunnikier Golf Club on June 13.

The Falcons: Leven Thistle Golf Club on June 13.

New Phoenix Quartet: Fife Jazz Club at the Woodside Hotel, Aberdour on June 14.

From the Jam and the Mona Lisa’s: Windsor Hotel on June 19.

Slipstream: Novar Bar on June 27.

Slipstream: Partners Bar, Cowdenbeath on June 28.

George Penman’s Jazzmen: Fife Jazz Club at Ferrybridge Hotel, North Queensferry on July 12.

Mixed Bag: Braefoot Tavern, Kinglassie on July 19.

Falcons: Gunner Club on July 25.

Falcons: Methilhill Bowling Club on August 1.

John Burgess Ragtime ThreE: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on August 9.

Falcons: Kinkell Braes Caravan Park, St Andrews on August 22.

Falcons: Gunner Club on August 29.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Apr 16. Dubl Handi; 23. Jenna Reid & Kevin MacKenzie; 30. TBC; May 7. Lindsay Lou & the Flatbellys; 14. Martyn Wyndham Read; 21. Blueflint; 28. Jaywalkers.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the 
first Thursday of every 
month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club: Apr 15. Session night.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Apr 10-12. Funbox; 17. Little Princess Goldtree; 30. The Straw Chair; May 8. East Fife Ladies Choir; 22. The Edibles; Jun 13. Hup; Sept 1-5. Lady Boys of Bangkok; Nov 12. Chris Ramsey.


rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Apr 10. Dominic Kirwan and Mary Duff; 11. Lee Nelson; 12. Pitschi, The Kitten with Dreams; 20. Tony Stockwell; 21. Foster and Allen; 23. The Dire Straits Experience; 24. Nicholas McDonald; 25. North Sea Gas; May 10. Derek Ryan; 14. One Night of Elvis; 21. Life Thru Dance - Pasha Kovalev; 22. The Searchers; 23. Big Country; 28. Big Girls Don’t Cry; 29. Voca People; Jun 6. Dirty Dusting; 11. Joe Longthorne; 12. The Kilkennys; 13. The Three Degrees; Jul 9. Only One Direction; Aug 1. The Basil Brush Show; 15. One Night of Queen; Sept 18. G4; 20. Leo Sayer; Oct 9. 911; 15. Mad About the Musicals; 24. Barry Steele as Roy Orbison and Friends; 26. The World Famous Elvis Show; Nov 15. Magic of Motown; 27. The Proclaimers; Dec 10. Stewart Francis.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Apr 10. Jabberwocky; 8-11. All Shook Up; 16. The Rat Pack -Vegas Spectacular Show; 18. The Devil Wears Primark; 19. Hugless Douglas; 21. Albert Hammond; 24. A Tribute to Billy Joel ‘Piano Man’; May 6-9. Kelty Musical Association - Guys and Dolls; 15. Julian Lloyd Webber; 16. The Fureys; 20. Altan; 21. The Edibles; 21. HM Band of the Royal Marines (Scotland); 22. Gary Little; 26. Courtney Pine, Zoe Rahman; 28. The Hot Seats; Jun 12. Hup; 18. Only Men Aloud; 23. Fotheringay; Jul 26. The League of Astonishing Strings; 29. Soweto Spiritual Singers; Aug 29. Heritage Opera; Sep 18. Aly Bain and Phil Cunningham; 19. The Cavern Beatles; Oct 4. Funbox; 17. Joe McElderry.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Apr 14. Red Riding Hood; 16. Twitawoo.

alhambra theatre, dunfermline: Apr 16. Milkshake! Live - Party Party; 17. Sing a Long a Dirty Dancing; 24. Texas; May 8. 52 Shades of Maggie; 15. The Bon Jovi Experience; 16. The Illegal Eagles; Jun 6. Reach Out - The Magic of Motown; 12. Yesterday Once More; 20. The Johnny Cash Roadshow; 29- Jul 4. The Woman in Black; Jul 24. Tree Fu Tom; Aug 7. Jimmy Carr; Aug 13-16. Kevin Bridges.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com. Apr 10. Steve Daggett; 11. Calvin ‘Fuzzy’ Samuel; 24. Ian McNabb; 25. Dick Gaughan; 26. Ben Poole; May 2. Tia McGraff; 8. Just Beatles; 13. Albert Lee and Hogans Heroes; 16. Albert Lee and Hogans Heroes; 29. Gren Bartley; 31. Larry Miller; Jun 12. Rab Noakes; Aug 9. Hells Bells; Sept 11. Martin Turner; 25-26. Mama Genesis; Oct 29. Focus.

comedy

Lee Nelson: Rothes Halls on April 11.

Gary Little: Carnegie Hall on May 22.

Jimmy Carr: Alhambra Theatre on August 7.

Kevin Bridges: Alhambra Theatre on August 13-16.

cinema

Adam Smith Theatre

Apr 15. Inherent Vice (15); 16. NT Live - The Hard Problem (12A); 17. Love is Strange (15); 18. Big Hero 6 (PG); 18. Ex Machina (15); 19. Amour Fou (12A) (subtitled); 24. Selma (12A); 25. Shaun the Sheep (PG); 25. Jupiter Ascending (12A); 26. Trash (15); 28. White God (12A) (subtitled); May 14. NT Live - Man and Superman (12A); Jun 9. NT Live - London Road Film Premiere; Jul 16. NT Live - Everyman (12A); Oct 15. NT Live - Hamlet (12A).

Lochgelly Centre

Apr 15. Paddington (PG); 22. Planetary.

Kino Glenrothes

Fast and Furious 7 (12A) Fri-Thu 4.00 7.30

Paul Blart - Mall Cop 2 (15) Fri-Thu 3.20 6.00

Home 2015 2D (U) Fri-Thu 1.00

Cinderella 2015 (U) Fri-Thu 1.00 3.25 8.30

Spongebob Squarepants Movie - Sponge Out of Water 2D (U) Fri-Thu 1.00

The Duff (12A) Fri-Thu 6.00 8.30

Kino Leven

Home 2015 (U) Fri, Tue and Thu 12.30; Sat, Mon and Wed 3.15

Spongebob Square Pants - Sponge Out of Water (U) Sun 12.30

Cinderella 2015 (U) Fri, Sun, Tue and Thu 3.00; Sat, Mon and Wed 12.30

Fast and Furious 7 (12A) Fri-Thu 5.35 8.30

Senior Screening, The Jersey Boys (15) Tue 10.00

Saturday Morning Children’s Club, Ice Age (U) Sat 10.30

The Fight Club (late night movie 35mm) (18) Sat 11.30

Coming soon - Late night show, The Breakfast Club (1985) Sat, April 24, 11.30

Late night show, The Rocky Horror Picture Show (1975) Sat, May 9, 11.30

odeon dunfermline
Blade Runner - The Final Cut (Re 2015) (15) Sun 4.15

Cinderella (U) Fri-Tue and Thu 11.00 12.40 1.40 3.20 6.00 8.40; Wed 12.40 1.40 3.20 6.00 8.40; subtitled Mon 8.40

The Divergent Series - Insurgent 2D (12A) Fri-Thu 10.45 1.30

The Duff (12A) Fri-Thu 4.20 6.50 9.20

Exhibition on Screen - Vincent Van Gogh (PG) Tue 6.30

Fast and Furious 7 (12A) Fri-Sat 10.45 11.45 2.00 3.00 4.15 5.15 6.15 7.30 8.30 9.30 10.45; Sun-Thu 10.45 11.45 2.00 3.00 4.15 5.15 6.15 7.30 8.30 9.30; subtitled Sun 3.00

Get Hard (15) Fri-Sat 8.00 10.30;Sun/Mon/Wed 8.00; Tue 8.30; Thu 9.20

Home 2D (U) Fri-Mon and Wed 10.45 11.15 1.00 1.45 3.15 5.30; Tue and Thu 10.45 11.15 1.00 1.45 3.15

Hot Tub Time Machine 2 (15) Fri-Thu 7.00 9.20

John Wick (15) Fri-Sat 4.00 6.30 9.00 11.15; Sun-Thu 4.00 6.30 9.00; subtitled Tue 4.00 Thu 9.00

NT Live - The Hard Problem Thu 7.00

Paul Blart - Mall Cop 2 (PG) Fri-Thu 1.10 3.30 5.50 8.10; subtitled Wed 1.10

Spongebob Squarepants - Sponge Out of Water (U) Fri-Thu 11.45 2.00

The Water Diviner (15) Fri/Sat/Mon/Tue/Thu 12.30 4.15; Sun 12.30; Wed 4.15

Woman In Gold (12A) Fri-Thu 3.00 5.30 8.00

Kid’s Club, Paddington (PG) Fri-Thu 10.00

Night at the Museum - Secret of the Tomb (PG) Fri-Thu 10.15

Big Hero 6 2D (PG) Fri-Thu 10.30

Senior Screen, Easter vote second place, Some Like It Hot (U) Wed 11.00