The List

Pasha Kovalev at Rothes Halls in May

Pasha Kovalev at Rothes Halls in May

0
Have your say

Your best guide to what’s on in Fife...

Gigs

Friday, April 17

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews.

Tripper: O’Connell’s.

Weekend Offenders: The Wheatsheaf.

KerryOke: Chapel Tavern.

The Heebie Jeebies: Kelty Rock Club at Kelty and Blairadam Ex-Serviceman’s Club.

Stillwater: Kinglassie Miners Institute.

Saturday, April 18

Timeless: Gunner Club.

Focus: KUSI Club.

China Blue: Dixon Arms, Glenrothes.

Kingsnake: The Phoenix, Glenrothes.

Debbie Ann King: Chapel Tavern.

Tutti Fruitti: Warout Stadium, Glenrothes.

Bob Pryde: Charter Club.

Steph: Braefoot Tavern, Kinglassie.

Sunday, April 19

Slipstream: McPhails, Leven.

Looking ahead

Sorry Hollywood: Greenside Hotel, Leslie on April 24.

KerryOke: Chapel Tavern on April 24.

The Chiels: Foxton’s Bar, Glenrothes on April 25.

The Falcons: Braefoot Tavern, Kinglassie on April 25.

The Solid Gold Band: Gunner Club on April 25.

2 Pure Sounds: KUSI Club on April 25.

No1Sun: Weavers on April 25.

Index: Dixon Arms, Glenrothes on April 25.

Jimmy fingerS: Chapel Tavern on April 25.

Tom Hingley, Stop the Clocks, John Freddy Caldicott, Lewis McDonald and Darren Forbes: Greenside Hotel, Leslie on April 25.

Slipstream: Eddie’s Bar on April 26.

INDEX: KUSI Club on April 26.

Angel Kay: Dixon Arms, Glenrothes on April 26.

Mixed Bag: O’Connell’s on April 26.

REsurrection (Stone Roses tribute): Greenside Hotel, Leslie on May 1.

Joe’s Band: The Duchess of Kirkcaldy on May 1.

Two of a Kind: KUSI Club on May 2.

Annahar: Dixon Arms, Glenrothes on May 2.

True vintage: Wheatsheaf on May 2.

Gavin Patrick: Dixon Arms, Glenrothes on May 3.

Blue ICe: Gothenburgh Hotel, Rosyth on May 9.

Rhythm Dot Com: KUSI Club on May 9.

Del Charles: Dixon Arms, Glenrothes on May 9.

Mary May Quintet: Fife Jazz Club at Ferrybridge, North Queensferry on May 10.

Roadstunner: Dixon Arms, Glenrothes on May 10.

Slipstream: The Duchess on May 16.

Mason: KUSI Club on May 16.

Robbie & Elvis Tribute: Dixon Arms, Glenrothes on May 16.

Stoatin: Dixon Arms, Glenrothes on May 17.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth on May 23.

BREEZE: KUSI Club on May 23.

Slipstream: Dixon Arms, Glenrothes on May 23.

Blackberry Way: Dixon Arms, Glenrothes on May 24.

The Falcons: Silver Birch, Cowdenbeath on May 30.

East Coast: KUSI Club on May 30.

Scoonie Brae: Dixon Arms, Glenrothes on May 30.

Mixed Bag: The Duchess on May 31.

Mixed Bag: The Duchess on June 5.

Slipstream: Eddie’s Bar on June 6.

Slipstream: Dunnikier Golf Club on June 13.

The Falcons: Leven Thistle Golf Club on June 13.

New Phoenix Quartet: Fife Jazz Club at the Woodside Hotel, Aberdour on June 14.

From the Jam and the Mona Lisa’s: Windsor Hotel on June 19.

Slipstream: Novar Bar on June 27.

Slipstream: Partners Bar, Cowdenbeath on June 28.

Slipstream: Duchess of Kirkcaldy on July 4.

George Penman’s Jazzmen: Fife Jazz Club at Ferrybridge Hotel, North Queensferry on July 12.

Mixed Bag: Braefoot Tavern, Kinglassie on July 19.

Falcons: Gunner Club on July 25.

Falcons: Methilhill Bowling Club on August 1.

John Burgess Ragtime ThreE: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on August 9.

Falcons: Kinkell Braes Caravan Park, St Andrews on August 22.

Falcons: Gunner Club on August 29.

Acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Apr 16. Dubl Handi; 23. Jenna Reid & Kevin MacKenzie; 30. TBC; May 7. Lindsay Lou & the Flatbellys; 14. Martyn Wyndham Read; 21. Blueflint; 28. Jaywalkers.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the 
first Thursday of every 
month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club: Apr 22. Tomfoolery.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Apr 17. Little Princess Goldtree; 30. The Straw Chair; May 8. East Fife Ladies Choir; 22. The Edibles; Jun 13. Hup; Sept 1-5. Lady Boys of Bangkok; Nov 12. Chris Ramsey.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Apr 20. Tony Stockwell; 21. Foster and Allen; 23. The Dire Straits Experience; 24. Nicholas McDonald; 25. North Sea Gas; May 10. Derek Ryan; 14. One Night of Elvis; 21. Life Thru Dance - Pasha Kovalev; 22. The Searchers; 23. Big Country; 28. Big Girls Don’t Cry; 29. Voca People; Jun 6. Dirty Dusting; 11. Joe Longthorne; 12. The Kilkennys; 13. The Three Degrees; Jul 9. Only One Direction; Aug 1. The Basil Brush Show; 15. One Night of Queen; Sept 18. G4; 20. Leo Sayer; Oct 9. 911; 15. Mad About the Musicals; 24. Barry Steele as Roy Orbison and Friends; 26. The World Famous Elvis Show; Nov 15. Magic of Motown; 27. The Proclaimers; Dec 10. Stewart Francis.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Apr 16. The Rat Pack -Vegas Spectacular Show; 18. The Devil Wears Primark; 19. Hugless Douglas; 21. Albert Hammond; 24. A Tribute to Billy Joel ‘Piano Man’; May 6-9. Kelty Musical Association - Guys and Dolls; 15. Julian Lloyd Webber; 16. The Fureys; 20. Altan; 21. The Edibles; 21. HM Band of the Royal Marines (Scotland); 22. Gary Little; 26. Courtney Pine, Zoe Rahman; 28. The Hot Seats; Jun 12. Hup; 18. Only Men Aloud; 23. Fotheringay; Jul 26. The League of Astonishing Strings; 29. Soweto Spiritual Singers; Aug 29. Heritage Opera; Sep 18. Aly Bain and Phil Cunningham; 19. The Cavern Beatles; Oct 4. Funbox; 17. Joe McElderry.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Apr 16. Twitawoo; 17-18. Annie Jnr.; 27- May 30. Ladama presents Broadway & Back; Jun 13. Summertime Extravaganza; Sept 16. We are the Monsters; 16. Chalk About; 16. Douglas; 16. Face On; 26. In Her Shadows; Oct 31. Wishbone Ash.

alhambra theatre, dunfermline: Apr 16. Milkshake! Live - Party Party; 17. Sing a Long a Dirty Dancing; 24. Texas; May 8. 52 Shades of Maggie; 15. The Bon Jovi Experience; 16. The Illegal Eagles; Jun 6. Reach Out - The Magic of Motown; 12. Yesterday Once More; 20. The Johnny Cash Roadshow; 29- Jul 4. The Woman in Black; Jul 24. Tree Fu Tom; Aug 7. Jimmy Carr; Aug 13-16. Kevin Bridges.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com. Apr 24. Ian McNabb; 25. Dick Gaughan; 26. Ben Poole; May 2. Tia McGraff; 8. Just Beatles; 13. Albert Lee and Hogans Heroes; 16. Albert Lee and Hogans Heroes; 29. Gren Bartley; 31. Larry Miller; Jun 12. Rab Noakes; Aug 9. Hells Bells; Sept 11. Martin Turner; 25-26. Mama Genesis; Oct 29. Focus.

comedy

Gary Little: Carnegie Hall on May 22.

Jimmy Carr: Alhambra Theatre on August 7.

Kevin Bridges: Alhambra Theatre on August 13-16.

Dave Gorman: Alhambra Theatre, Dunfermline on November 22.

Stewart Francis: Rothes Halls on December 10.

Cinema

Adam Smith Theatre

Apr 16. NT Live - The Hard Problem (12A); 17. Love is Strange (15); 18. Big Hero 6 (PG); 18. Ex Machina (15); 19. Amour Fou (12A) (subtitled); 24. Selma (12A); 25. Shaun the Sheep (PG); 25. Jupiter Ascending (12A); 26. Trash (15); 28. White God (12A) (subtitled); May 14. NT Live - Man and Superman (12A); Jun 9. NT Live - London Road Film Premiere; Jul 16. NT Live - Everyman (12A); Oct 15. NT Live - Hamlet (12A).

Lochgelly Centre

Apr 22. Planetary.

Kino Glenrothes

Fast and Furious 7 (12A) Fri-Wed 5.00 8.15; Thu 8.15

Avengers - The Age of Ultron 2D (12A) Thu 5.00 8.30

Home 2015 2D Fri-Sun 1.00 3.30

Cinderella 2015 (U) Fri-Sun 2.00 6.00 8.30; Mon-Wed 6.00 8.30; Thu 6.00

Spongebob Squarepants Movie - Sponge Out of Water 2D (U) Fri-Sun 1.30

Paul Blart - Mall Cop 2 (PG) Fri-Sun 4.00 6.20; Mon-Thu 6.20

The Duff (12A) Fri-Thu 8.30

Kino Leven

Home 2015 (U) Fri, Sat and Sun 3.15

Spongebob Square Pants - Sponge Out of Water (U) Sat 5.30; Sun 12.45

Avengers - The Age of Ultron (12A) Thu 5.00 8.00

Cinderella 2015 (U) Fri 12.40 5.30; Sat 12.40; Sun-Wed 5.30

Fast and Furious 7 (12A) Fri-Wed 8.00

Saturday morning children’s club, fun games and a film, Brave (U) Sat 10.30

Late night show, The Breakfast Club (1985) Sat, April 24, 11.30

Late night show, The Rocky Horror Show (1975) Sat, May 9, 11.30

Odeon Dunfermline
A Little Chaos (12A) Fri-Sun 2.40 5.30 8.10; Mon-Thu 12.00 2.40 5.30 8.10; subtitled Mon 12.00

Avengers Assemble and Captain America - The Winter Soldier Double Bill 3D (12A) Wed 6.30 (these films will finish in time for the midnight performance of The Avengers - Age of Ultron)

The Avengers - Age of Ultron 2D (12A) Wed midnight into Thursday morning 1201; Thu 10.45 12.00 2.00 3.30 5.30 7.00 9.00 10.20

The Avengers - Age of Ultron 3D (12A) Wed midnight into Thursday morning 12.01; Thu 10.45 11.15 1.00 1.30 2.45 4.30 5.00 6.15 8.00 8.30 9.45 11.00 11.30

Child 44 (15) Fri-Thu 2.30 5.40 8.45; subtitled Tue 2.30

Cinderella (U) Fri-Sun 10.50 12.30 1.30 3.10 6.00 8.40; Mon-Wed 12.30 1.30 3.10 6.00 8.40; Thu 10.50 1.30 4.10 6.00 8.40

The Divergent Series - Insurgent 2D (12A) Fri-Wed 4.10

The Duff (12A) Fri-Mon and Wed 6.50 9.20

Elaine Paige from The Royal Albert Hall - With Live Element Thu 7.15

The Emperor’s New Clothes - An Evening with Russell Brand (15) Tue 6.45

Fast and Furious 7 (12A) Fri-Sat 10.45 11.45 2.00 3.00 5.15 6.15 7.30 8.30 9.30 10.45; Sun 10.45 11.45 2.00 3.00 5.15 6.15 7.30 8.30 9.30; Mon-Tue 2.00 3.00 5.15 6.15 7.30 9.30; Wed 11.45 2.00 3.00 5.15 6.15 7.30 8.30 9.30 10.45; Thu 10.45 2.00 5.15 8.30; subtitled Sun 9.30

Get Hard (15) Fri-Sat 8.50 11.15; Sun-Wed 8.50

Home 2D (U) Fri-Sun 10.00 11.00 12.20 1.20 3.50 6.20; Mon-Wed 12.10 1.20 3.50 6.20; Thu 12.10

John Wick (15) Fri-Sat and Wed 9.10 11.15; Sun-Tue 9.10; Thu 11.15

Paul Blart - Mall Cop 2 (PG) Fri-Sat and Wed 1.50 4.20 6.40 10.50; Sun-Tue 1.50 4.20 6.40; Thu 10.50; subtitled Wed 4.20

Autism Friendly Spongebob Squarepants - Sponge Out of Water (U) Sun 11.30

Spongebob Squarepants - Sponge Out of Water 2D (U) Fri-Sun 10.20 12.40 3.00 5.15; Mon-Wed 12.40 3.00 5.15; Thu 10.40

The Water Diviner (15) Fri-Sat and Mon-Tue 12.30

Woman in Gold (12A) Fri-Tue 3.10 5.50 8.20

Kid’s Club, Shaun the Sheep (U) Fri-Sun 10.00

Big Hero 6 2D (PG) Fri-Sun 10.15

Paddington (PG) Fri-Sun 10.30

Senior Screen, Birdman (15) Wed 11.00; Thu 2.00

Foxcatcher (15) Wed 2.00; Thu 11.00

Newbies, Paul Blart - Mall Cop 2 (PG) Wed 11.00