The List... what’s on in Fife

Reverend and the Makers

Reverend and the Makers

0
Have your say

gigs

Friday, January 31

Cousin Ken’s Nephews: O’Connell’s.

KerryokE: The Chapel Tavern.

saturday, February 1

Tom Hingley, The Project, Darren Lees, Robie Gilmour, Stuart Shiels: Wee Jimmies, Cowdenbeath.

BOB PRYDE: The Charter Club.

No1Sun: The Silver Birch, Cowdenbeath.

The Columbos: Eddy’s Bar.

The Blind Lights: The Chapel Tavern.

Sunday, February 2

Brand New: The Man I’ the Rock, Dysart.

Looking ahead

Kerryoke: The Chapel Tavern on February 7.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on February 8.

INverkeithing community big band and singers:Bay Hotel, Kinghorn on February 8.

The Reason: The Silver Birch, Cowdenbeath on February 8.

Homesick Aldo, Auxygen, erin scott: Bar 25, Leven on February 8.

Kim Seymour: The Chapel Tavern on February 8.

Circa Waves: PJ Molloy’s, Dunfermline on February 11.

Altered sky: PJ Molloy’s, Dunfermline on February 14.

Kerryoke:The Chapel Tavern on February 14.

Louise Forbes Blackwood: The Chapel Tavern on February 15.

Slipstream: O’Connell’s on February 21.

dirty Harry, the Polis: PJ Molloy’s, Dunfermline on February 22.

Slipstream:Legends, Anstruther on February 22.

Slipstream:PJ Molloy’s, Dunfermline on March 1.

REverend and the Makers: PJ Molloy’s, Dunfermline on March 3.

the columbos: O’Connell’s on March 9.

The Selecter: Windsor Hotel on March 29.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Jan 30. The David Latto Band; Feb 6. An Evening Without Jake Thackray; 13. Broom Bezzums featuring Kate Doherty; 20. Singaround; 27. Vera van Heerigen Trio; Mar 6. Maz O’Connor; 13. Steve and Cristi Nebel; 20. The Revelers; 27. Leah Abramson, Rayna Gellert and Patrick Metzger.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

dunfermline folk club: Feb 5. Gwen Mairi Sinclair

BRODIE’S BAR KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

comedy

Vladamir McTavish, Viv Gee, Gareth Mutch and Liam Cumbers: Betty Nicols on January 30.

Jimeoin: Rothes Halls on February 8.

Chris Ramsey: Adam Smith Theatre on February 10.

Andrew LAwrence: Carnegie Hall on February 18, Adam Smith Theatre on February 19, Rothes Halls on February 20.

PATRICK MONAHAN: Alhambra Theatre, Dunfermline on March 21.

Jerry Sadowitz: Rothes Halls on April 5.

Omid Dajalili: Carnegie Hall on April 11.

theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Jan 30. NT Live: Coriolanus; Feb 2. Bolshoi Live: Lost Illusions; 8. Red Stripe Band; 10. Chris Ramsey; 14-15. An Evening with KADS: 3 One Act Plays; 19. Andrew Lawrence; 20-22. Kirkcaldy Youth Music Theatre - Summer Holiday; 25-26. Hedda Gabler; 28. Rock with Roblyn; Mar 7-8. Dare to Care; 13-15. Kirkcaldy Gilbert and Sullivan - Iolanthe; 19. Chalk Farm; 23. The Secret Life of Suitcases; 28. Butterfly Kiss; 29. Celeste’s Circus; April 1. Rich Hall; 2. Gingerbread Man; 3-6. The Singing Kettle; 3. Falsetto Socks; 10-12. On at Fife Youth Music Theatre - Into the Woods; 13. Hardeep Singh Kohli; 14. The Little Red Hen; 17. A Slow Air; 21-26. KAOS - The Sound of Music; May 2. The Unremarkable Death of Marilyn Monroe; 4. Too Many Penguins; 9. East Fife Ladies Choir; 11. David Scheel; 16. Uncle Varick; 18. Saltbush; 21. Brian Kellock & Tommy Smith; 28-29. Entertaining Mr Sloane; Oct 10. Daniel Sloss; Nov 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Feb 7. The Big Dance with The Scottish Swing Orchestra; 8. Jimeoin; 15. The Springsteen Sessions; 19. The Circus of Horrors; 20. Andrew Lawrence; 22. The Sarah Hendry School of Dance; 22. Bruce Davies; 27- Mar 1. GAMA Youth: Oliver!; 5. Real Diamond; 6. To Be Or...Note!; 6. Essence Of Ireland; 7. Junk Trunk; 13. Tap Factory; 14. 911; 15. Classic Clapton; 20. Herman’s Hermits; 26. The Secret Life of Suitcases; 29 Roy Orbison & Friends; Apr 3. Showstoppers Improvised Musical; 4. My City; 4. Pasadena Roof Orchestra; 5. Jerry Sadowitz; 8. Foster and Allen; 8. The Sorcerer’s Apprentice; 9. We’ve Only Just Begun; 12. Confessions of Gordon Brown; 23-24. Singin’ I’m No a Billy, He’s a Tim; 25. Talon; 30. The Sounds of The Supremes and Louis Price of The Temptations; May 1. Celebrating The Life & Music of Nina Simone; 2. Abbamania; 10. The Johnny Cash Roadshow; 23. Pop Up Bowie; 31. Elio Pace performs the Billy Joel Songbook; Jun 4. Stars from Strictly Come Dancing - Pasha and Katya.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Feb 6. Magical Mozart by Candlelight; 8. The Big Chris Barber Band; 12. Swan Lake; 18. Andrew Lawrence; 19-22. The Pirates of Penzance; 25. Feral; 27- Mar 1. Carnegie Youth Theatre - Evita; Mar 7. Emily Smith; 12-13. Kidnapped; 14. Bless ‘Em All; 15. The Fureys; 18. The Ballad of Pondlife McGurk; 21. Martin Taylor; 25. The Secret Life of Suitcases; 25-29. Rosyth and District Musical Association - The Producers; Apr 1. Two Can Toucan; 2-5. Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat; 3. The Little Princess Goldtree; 7. The Golden Princess; 9. Worbey and Farrell; 11. Omid Dajalili; 13. Sandi Thom; 18. Heidi Talbot; 20. Doug Allan - In the Company of Giants; 25-26. Singin’ I’m No a Billy, He’s a Tim; 29. The Adventures of Robin Hood; 30. fDeluxe; May 2. Too Many Penguins; 3. Nuala Kennedy Band & Troy MacGillavry; Jun 7. Wet Wet Wet’s Graeme Clark; Oct 18. Joan Armatrading.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Mar 7. Treasure Island; 22. Wendy Hoose; 24. The Secret Life of Suitcases; 28-29. Dare to Care; Apr 4. Albert’s Amazing Acrobatic Flea Circus; 4. Oscar and the Lost City of the Incas; 5. Definitive Buble; 5. Adventures from The Odyssey; 8. Oscar and the Lost City of the Incas; 9-10. Fleur Darkin’s Innocence; 12. Fleur Darkin’s DisGo; 17. The Tannahill Weavers.

alhambra theatre, dunfermline: February 14-15 Horrible Histories: Terrible Tudors & Awful Egyptians; 20-22. Calendar Girls; 28 Rumours of Fleetwood Mac; March 1. The Stranglers; 14. Illegal Eagles; 15. Brendan Cole: Licenced To Thrill; 21. Patrick Monahan; 22. Let’s Hang On - The Music Of Frankie Valli; 29. Fascinating Aida; Apr 2. Moscow Ballet’s Swan Lake; 4. Roy Orbison & The Travelling Wilburys Tribute; 8. Sally Morgan; 10. Postman Pat Live; 11. Hot Flush; 1 2 Modern Faces;25. The Simon and Garfunkel Story; May 10. Magic of Motown; 31. Sing-a-long-a-Rocky Horror; Jun 5-7. Thriller Live; 21. The Johnny Cash Roadshow; 28. An Evening of Dirty Dancing; Jul 16-17. Peppa Pig’s Big Splash; Sept 27. That’ll Be The Day; Oct 6-11. The Full Monty.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com.

Feb 1. Just Beatles; 4. The Young Uns; 6. Samantha Fish; 13 Strawbs; 14. Kevin Montgomery and the Endangered Livers; 22. Who’s Next; 27. Sean Taylor; 28. Owen McGarry; Mar 1. The Rising; 2. Nine Below Zero; 7. Garland Jeffreys; 8. Simon Kempston; 8. The Alleys; 9. East of Eden; 14. Dana Dixon Band; 15. Cherry Lee Mewis; 16. Gail Davies; 21. Federal Charm; 22. Deborah Bonham; 23. Ben Poole; 28. Dave ‘Bucket’ Colwell (Bad Company); 29. The David Latto Band; 30. Owen McGarry; Apr 3. Iain Matthews.

THE INN AT LATHONES: www.mundellmusic.com

Feb 1. Bruce and Jamie Watson (acoustic); 21. Boo Hewerdine.

cinema

Adam Smith Theatre

Jan 30. NT Live - Coriolanus (12A); 31. Gravity (12A); Feb 1. The General (U); 1. Saving Mr Banks (PG); 2. Bolshoi Live - Lost Illusions; 11. Day of the Flowers (12A); 13. The Hobbit - The Desolation of Smaug (12A); 14. Thor - The Dark World (12A); 14. My Fair Lady (U); 15. Lady Windemere’s Fan (U); 16. Frozen (PG); 16. Blue is the Warmest Colour (18); 23. Marius (12A); 23. Fanny (PG).

regent cinema, leven

Fri The Secret Life of Walter Mitty (PG) 1.15 4.15 7.20

Sat The Secret Life of Walter Mitty (PG) 1.15 7.20; Frozen (PG) 4.15

Sun The Secret Life of Walter Mitty (PG) 4.00 7.00

Mon-Thu The Secret Life of Walter Mitty (PG) 7.20

Kino Cinema, Glenrothes

The Railway Man (15) Fri-Thu 5.30

Frozen 2D (PG) Sat-Sun 12.30 3.00

Lone Survivor (15) Fri-Thu 5.20 8.15

The Wolf of Wall Street (18) Fri-Thu 7.20

Walking With Dinosaurs 2D (U) Sat and Sun 12.40 2.45

Jack Ryan - Shadow Recruit (12A) Fri-Thu 8.15

Last Vegas (12A) Fri-Thu 5.00

Mr Peabody and Sherman (U) Sat-Sun 12.45 3.00

odeon dunfermlinE

12 Years a Slave (15) Fri, Mon-Thu 2.00 5.10 8.10; Sat-Sun 11.00 2.00 5.10 8.10; subtitled Mon 8.10

American Hustle (15) Fri-Thu 2.40 5.40 8.40

August - Osage County (15) Fri, Mon-Thu 3.50

Frozen 2D (PG) Sat-Sun 10.30 1.10 3.40; subtitled Sat 10.30

Gravity 3D (12A) Fri, Mon-Thu 5.40

Grudge Match (12A) Fri, Mon-Thu 1.10

The Hobbit - The Desolation of Smaug 2D (12A) Fri-Thu 12.50

I, Frankenstein 3D (12A) Fri-Thu 2.10 4.40 6.50 9.20

Inside Llewyn Davis (15) Fri. Mon-Thu12.40 3.10

Jack Ryan - Shadow Recruit (12A) Fri-Thu 1.30 4.00 6.30 9.00

Last Vegas (12A) Fri-Thu 8.50

Lone Survivor (15) Fri-Thu 12.30 3.20 6.10 9.00; subtitled Thu 6.10

Mr Peabody and Sherman 3D (U) Sat -Sun 12.00 2.20 4.40

Mr Peabody and Sherman 2D (U) Sat -Sun 10.50 1.10 5.50

Out of the Furnace (15) Fri-Thu 6.30 9.10; subtitled Wed 6.30

The Railway Man (15) Fri, Mon-Tue 1.40 4.20; Sat-Sun 12.00; subtitled Mon 1.40

That Awkward Moment (15) Fri-Thu 4.10 6.40 9.10

Walking With Dinosaurs 3D (U) Sat and Sun 10.25

The Wolf of Wall Street (18) Fri-Thu 1.20 5.00 7.00 8.00; subtitled Fri 1.20

Kid’s Club, Cloud 2 - The Revenge of the Leftovers 2D (U) Sat-Sun 11.00

Senior Screen, Enough Said (12A) Wed 11.30

Newbies, Jack Ryan (12A) Wed 11.00