What’s on in Fife...

Doors Alive will feature at Society, Kirkcaldy, on February 26
Doors Alive will feature at Society, Kirkcaldy, on February 26

Looking for something to do this Valentines weekend? We’ve rounded up all the best gigs, shows and films from around the Kingdom.

Gigs

Thursday, February 11

Willie Logan, Betty Nicols.

Friday, February 12

Kerryoke, Chapel Tavern.

Mixed Bag, O’Connell’s.

Saturday, February 13

Solid Gold Band, Gunner Club.

Leona Corio, Dixon Arms, Glenrothes.

Kopperfield, Warout Stadium, Glenrothes.

No1Sun, Kelty Club.

Alan Boyle, Braefoot Tavern, Kinglassie.

State of Emergency, Styx, Kirkcaldy.

Mason Ross, Charter Club.

Sunday, February 14

Debbie Ann King, Chapel Tavern.

Tommy Scott, Dixon Arms, Glenrothes.

Benita and her jazz band, Society.

Shockwave, Gunner Club.

Looking ahead

Doors Alive, Society on February 16.

The Sensational David Bowie Tribute Band, PJ Molloy’s, Dunfermline on February 20.

Sharron Nimmo, Dixon Arms, Glenrothes on February 20.

Midnight Blue, Warout Stadium, Glenrothes on February 20.

No1Sun, The Duchess on February 20.

Pina and the Groove, Gunner Club on February 20.

Roberta Childs, Dixon Arms, Glenrothes on February 21.

Andy Chung, Penny Farthing on February 21.

Calum Baird, Betty Nicols on February 25.

Mixed Company, Gunner Club on February 27.

No1Sun, Dixon Arms, Glenrothes on February 27.

Tutti Frutti, Warout Stadium, Glenrothes on February 27.

Rockhammer, The Wheatsheaf on February 27.

Reverend.Com, Weavers on February 27.

Black Cat Jook Band, Off the Rails, Ladybank on February 27.

Juke Joint Blues, Ceres Inn on February 27.

Leona Rae, Penny Farthing on February 28.

The Columbos, Society on February 28.

Stoatin, Dixon Arms, Glenrothes on March 5.

Johnny B Goode, Warout Stadium, Glenrothes on March 5.

Sounds Good, Gunner Club on March 5.

Kirsten Adamson, PJ Molloy’s, Dunfermline on March 11.

Focus, Gunner Club, March 12.

Rhythmdotcom, Gunner Club, March 19.

Sash!, Society on March 25.

No1Sun, Weavers on March 26.

Kazabian, PJ Molloy’s, Dunfermline on April 2.
Rock the Rovers, Styx and The Duchess on August 28.


Acoustic


Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Every Thursday. Feb 11. Ivan Drever; 18. Tannara.

Burntisland Sands Hotel, Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland, Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club, Feb 17. Eilidh Steel and Mark Neal.

Theatre


Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Feb 12. The Big Chris Barber Band; 13. Rose Room; 14. Battle of the Sexes; 18-20. Kirkcaldy Youth Music Theatre – KADS; 25. At the Mountains of Madness; 28. Parton Sings Parton; Mar3-5. Kirkcaldy Gilbert and Sullivan Society – HMS Pinafore; 5. Tae Sup Wi’ a Fifer; 9-12. Canned Laughter; 15-16. Dial M for Murder; 19. Craig Campbell; 26. Duvet Day; 26. The Dime Notes; Apr 4. Anonymouse; 8-10. Funbox; 9. Tae Sup Wi’ a Fifer; 13. Tom Stade; 15. 2Faced Dance Company - Dreaming in Code; 17. Chris Ramsey; 25-30. KAOS – The King and I; May 7. Tae Sup wi’ a Fifer; 13. Breathe; 24-25. The Naked Truth; 31. Tell Me on a Sunday; July 7. Branagh Theatre Live – Romeo and Juliet; Oct 16. Branagh Theatre Live – The Entertainer; Nov 7. Raith Rovers Hall of Fame (sold out).


Rothes Halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Feb 11. One Man Shoe; 11. Circus of Horrors; 12. The Kast Off Kinks; 13. The Big Dance; 25-27. GAMA Youth – Aladdin; Mar 2. Heather Small; 4. An Evening of Dirty Dancing; 4-5. Leslie Amateur Dramatic Club – Three One Act Plays; 10. Main Street Blues; 12. Magic of the Beatles; 17. An Evening with Lulu; 31. Moonbeam on a Cat’s Ear; Apr 1. Monkey!; 2. Pitschi, the Kitten with Dreams; 7. Catch Me; 9. Comedy Gala; 12. Patsy Cline – The Concert She Never Gave; 22. Dominic Kirwan; 23. The Springsteen Sessions; 27. Ed Byrne; May 7. One Night of Elvis; 12. Whitney, Queen of the Night; 13. All Folk’d Up; 14. Oh! Carol – The Music of Neil Sedaka; 20. Rat Pack Live – Celebrating the Centenary of Sinatra; 21. Sensation, the music of The Who; 28. Hotel California; Jun 4. Red Hot Chilli Pipers; 11. Pasha Kovalev; Aug 8. Tony Stockwell; Oct 14. The Rubettes; Nov 11. Showaddywaddy.


Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Feb 11. And Now...; 11. Maggie Bell and Friends; 13. Naomi Shelton and the Gospel Queens; 24-27. Dunfermline Gilbert and Sullivan Society – The Yeoman of the Guard; 13. The Story of the Little Gentleman; Mar 5. Fraxi Queen of the Forest; 10-12. CYT present Phantom of the Opera; 16. The Band of Her Majesty’s Royal Marines Scotland; 18. Jukebox Sixties; 23-26. Rosyth & District Musical Society – Acorn Antiques the Musical!; 27. Rapunzel; Apr 3. Anonymouse; 6-9. Why Not? Musical Theatre Company – 13; May 12. Dirty Dusting; 23. Fife Brass Band Festival; 24. Russell Decarle; 27. Kieran Goss; 29. Partikel; 30. Eric and Ern; May 4-7. Kelty Musical Association – Sunshine on Leith; 12. Arild Anderson Trio with Tommy Smith; 14. Rita Coolidge; 18. Woody Sez – The Woody Guthrie Story; 20. Leaf; 27. The Searchers; Sep 26. G4; Oct 31. The World Famous Elvis Show.


Lochgelly Theatre

www.onfife.com, Feb 19. Spatz and Co; 26-27. The Lost Things; 31. Monkey!; Apr 5. The Boy and The World; 8-9. Youth Music Theatre Scotland – Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat; May 18. Pinetree, Poggle and Me.

Alhambra theatre
www.alhambradunfermline.co.uk

Feb 24. Brendan Cole; 27. Ed Byrne; Mar 2-3. Peppa Pig’s Surprise; 4. The Meatloaf Greatest Hits Tour; 11. Showaddywaddy; 18. Money for Nothing; 19. Adam Hills; May 13. The Illegal Eagles; 21. Magic of Motown; 31. An Audience with Ian Waite and Natalie Lowe; Jun 26. The Ken Dodd Happiness Show; Jul 8. You’ve Got a Friend; Sep 2. Jane McDonald; 17. The Bon Jovi Experience; 22. Dreamboys; Oct 7. Sean Lock; Nov 11. Ben Portsmouth and the Taking Care of Elvis Band; Dec 6. Romesh Ranganathan.


The Green Hotel

www.mundellmusic.com, Feb 24. Martin Turner; Mar4-5. Ian McNabb; 9. John Otway and Wild Willy Barrett 20. Ben Poole and Stevie Nimmo; Apr 27. Dona Oxford; Jun 4. Martyn Joseph.


Comedy


Ed Byrne, Alhambra Theatre, Dunfermline on February 27.

Craig Campbell, Adam Smith Theatre on March 19.

Adam Hills, Alhambra Theatre, Dunfermline on March 19.

Tom Stade, Adam Smith Theatre on April 13.

Ed Byrne, Rothes Halls, Glenrothes on April 27.

Sean Lock, Alhambra Theatre, Dunfermline on October 7.

Romesh Ranganathan, Alhambra Theatre, Dunfermline on December 6.

Cinema

Adam Smith Theatre

www.onfife.com
Feb 11-12. The Force Awakens – Star Wars (12A); 14. Battle of the Sexes (U); 21. Snoopy and Charlie Brown – The Peanuts Movie; 21. Grandma (15); 23. The Warriors (18); 27. NT Live - As You Like It (12A) Encore; Mar 17. NT Live: Hangmen; Apr 1. Dad’s Army (PG); 3. Whisky Galore (U); 21. The Lavender Hill Mob (U); 22. Hail, Caesar (TBC).

Odeon Dunfermline

Alvin And The Chipmunks: The Road Chip (U), Fri-Sat 10.00 11.00 12.30 1.30 2.50 3.50 5.30 6.30; Sun 10.00 11.00 12.30 1.30 2.50 3.50 6.30; Mon-Tue 1.30 3.50 6.30; Wed 3.50 6.30; Thu 1.30 3.50 6.30.

Daddy’s Home (12A), Fri-Sat 10.20

Dad’s Army (PG), Fri-Thu 12.40 3.10 5.40 8.10; Tue 5.40 (subtitled).

Deadpool (15), Fri-Thu 12.00 1.00 2.40 3.40 5.20 6.20 7.00 8.00 9.00 9.40; Fri-Sat 10.40 (late); Sun 12.00 Mon 5.20 Thu 9.00 (subtitled).

Dirty Grandpa (15), Fri-Thu 6.10 8.40; Fri-Sat 11.10 (late).

2D Goosebumps (PG), Fri-Sun 10.20 12.50 2.00 4.30; Mon 2.00 4.30 5.50; Wed-Thu 11.20 2.00 4.30 5.50.

2D Point Break (12A), Fri-Sat 10.40 (late).

How To Be Single (15), Sun 12.15 3.00 5.45 8.30.

Pride and Prejudice and Zombies (15), Fri-Tue 4.00 6.40 9.30; Wed-Thu 2.20 6.40 9.30.

Renoir: The Artist Unknown (PG), Tue 6.45.

The Revenant (15), Fri-Sat & Mon & Wed 8.30; Sun 8.50; Tue 9.00.

Ride Along 2 (12A), Fri-Sat 10.10 8.50; Sun 10.10; Mon-Thu 8.50.

Room (15), Mon - Tue 12.30; Wed-Thu 11.30.

Spotlight (15), Mon 2.20 5.30; Tue 2.20; Wed-Thu 5.30.

2D Star Wars: The Force Awakens (12A), Fri-Sun 3.10; Mon-Thu 12.10 3.10.

Zoolander 2 (12A), Fri-Sat 11.10 12.50 1.45 3.20 4.20 6.50 8.20 9.20; Sun 11.10 1.45 4.20 6.50 8.20 9.20; Mon-Thu 11.10 12.50 1.45 3.20 4.20 6.50 8.20 9.20; Fri-Sat 10.50 (late).

Silver Screen – The Lady In the Van (12A), Wed 2.00; Thu 11.00.

Silver Screen – Spectre (12A), Wed 11.00; Thu 2.00.

Kids’ Club – 2D The Good Dinosaur (PG), Fri-Sun 10.30.

Kids’ Club – 2D Hotel Transylvania (U), Fri-Sun 10.00.

Kids’ Club – Pan (PG), Fri-Sun 10.15.

Newbies – 2D Star Wars: The Force Awakens (12A), Wed 11.00.

Kino Leven

Dad’s Army (PG), Fri-Thu 6.15.

Alvin and the Chipmunks (U), Fri-Sun 1.45 4.00; Mon-Thu 4.00.

Dead Pool (15), Fri-Thu 8.30.

Kino Glenrothes

Dad’s Army (PG), Fri-Thu 8.30.

Zoolander 2 (12A), Fri-Thu 6.00 8.30.

Deadpool (15), Fri-Thu 6.00 8.40.

Alvin and the Chipmunks (U), Fri-Sun 1.15 3.40 6.15; Mon-Thu 6.15.

Capture the Flag 2D (PG), Fri-Sun 1.30 4.00; Mon-Thu 4.00.

Goosebumps (PG), Fri-Sun 1.00 3.45; Mon-Thu 3.45.