What’s on in Fife

The Columbos & The Junkyard Dogs will play O'Connells on Sunday 3rd May - 
Credit -  Fife Photo Agency -

The Columbos & The Junkyard Dogs will play O'Connells on Sunday 3rd May - Credit - Fife Photo Agency -

0
Have your say

There’s plenty to do right around the Kingdom and we have all the best listings to help you choose what to do...

Gigs

Thursday, March 24

Amy Rayner, Betty Nicols.

Friday, March 25

The Polis (Police Tribute) and The Fade, PJ Molloys, Dunfermline.

Kerryoke, Chapel Tavern.


Saturday, March 26

No1Sun, Weavers.

True Vintage, KUSI Club.

Mixed Company, Gunner Club.

China Blue, Dixon Arms, Glenrothes.

Alan Boyle, Braefoot Tavern, Kinglassie.

Fantasy, Charter Club.

Danny Phoenix, Chapel Tavern.

Blind Lights, Wheatsheaf Inn.


Sunday, March 27

Bannockburn, Dixon Arms, Glenrothes.

The Columbos, O’Connell’s.

Charlie Chung, Betty Nicols.

Weel2Do, Gunner Club.

Steph, Braefoot Tavern, Kinglassie.

George MacIntosh, Old 97 Country and Western Club at the Charter Club.

Stevie Agnew, Auld Classic Bar, Dunfermline.

Looking ahead

Steve James, Betty Nicols on March 31.

Kerryoke, Chapel Tavern on April 1.

Kazabian, PJ Molloy’s, Dunfermline on April 2.

Scoonie Brae, Dixon Arms, Glenrothes on April 2.

The Chiels, Aikman’s Bar, St Andrews on April 2.

Headroom, Gunner Club on April 2.

Angel Kay, Braefoot Tavern, Kinglassie on April 2.

Gill Knight, Chapel Tavern on April 2.

Backshift, KUSI Club on April 3.

Joe’s Band, Gunner Club on April 9.

Brass Monkeys, Gunner Club on April 16.

Cousin Ken’s Nephews, Linton Lane Centre on April 16.

Tom Scott, KUSI Club on April 17.

The Chiels, The Boathouse, Anstruther on April 23.

Columbos, Gunner Club on April 23.

Urgency X UK and The Sex Pistols Swindle and Crimedesk and Tonka, Wee Jimmies Cowdenbeath on April 23.

Lights Out By Nine, Linton Lane Centre on April 23.

Coaltown Daisies, Betty Nicols on April 24.

The Chiels, The Crusoe Hotel, Lower Largo on April 29.

Timeless, Gunner Club on April 30.

The Magpies, Betty Nicols on May 1.

Rock the Rovers, Styx and The Duchess on August 28.

The English Beat (ft Dave Wakeling) and Porkpie plus DJ Junior Lazarou, Windsor Hotel on September 24.


Acoustic


Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Every Thursday. Mar 24. Anthony Toner; 31. Michael Philp Band.

Burntisland Sands Hotel, Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland, Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.

Theatre


Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Mar 26. Duvet Day; 26. The Dime Notes; 28. The Worm – An Underground Adventure; Apr 4. Anonymouse; 8-10. Funbox; 9. Tae Sup Wi’ a Fifer; 13. Tom Stade; 15. 2Faced Dance Company - Dreaming in Code; 16. Morgan & West Utterly Spiffing Magic Show; 16. Morgan & West – Parlour Tricks; 17. Chris Ramsey; 23. Class Clowns; 23. Zoe Lyons; 25-30. KAOS – The King and I; May 4. Blackout; 6. East Fife Ladies Choir; 7. Tae Sup wi’ a Fifer; 13. Pine Tree, Poggle and Me; 13. Breathe; 15. Family Fun Day; 19. Angel Anne Psychic Medium; 22. Polar Bears Go Up!; 23-25. The Naked Truth; 31. Tell Me on a Sunday; Jun 12. NT Live – The Audience (Encore); 14-15. Death Toll; 17. Stars from The Commitments; 18. Karen Matheson; Jul 2. Chaplin – The Charlie Chaplin Story; 7. Branagh Theatre Live – Romeo and Juliet; 21-23. YMTS – Oliver; Sep 1-3. Ladyboys of Bangkok; 21. Democracy; 23. A Bench on the Road; Oct 16. Branagh Theatre Live – The Entertainer; Nov 7. Raith Rovers Hall of Fame (sold out).

rothes halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Mar 31. Moonbeam on a Cat’s Ear; Apr 1. Monkey!; 1. Dorothy Paul; 2. Pitschi, the Kitten with Dreams; 7. Catch Me; 9. Comedy Gala; 12. Patsy Cline – The Concert She Never Gave; 16. Nina Conti; 17. Morgan & West Utterly Spiffing Spectacular Magic Show; 22. Dominic Kirwan; 23. The Springsteen Sessions; 27. Ed Byrne; 29. Eric and Ern; May 7. One Night of Elvis; 12. Whitney, Queen of the Night; 13. All Folk’d Up; 14. Oh! Carol – The Music of Neil Sedaka; 17. The Pine Tree, Poggle and Me; 19. The Tannahill Weavers; 20. Rat Pack Live – Celebrating the Centenary of Sinatra; 21. Sensation, the music of The Who; 28. Hotel California; Jun 8. Mary Duff; 10-11. Pasha Kovalev; 17-18. Cheryl Crawford Dance Studios; 28. Rhythm of the Dance UK; Aug 8. Tony Stockwell; 12. Starman – The David Bowie Story; 13. Girls Night Oot! The Musical; 20. One Night of Queen; Sep 3. North Sea Gas; Oct 8. Big Girls Don’t Cry; 14. The Rubettes; 15. I Love to Boogie with T. Rextasy; Nov 11. Showaddywaddy; 19. Livewire the AC/DC show; Dec 15. Midge Ure.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Mar 23-26. Rosyth & District Musical Society – Acorn Antiques the Musical!; 27. Duvet Day; 27. Rapunzel; 28. All the Little Birds; 29. Journey of the Turtle; Apr 2. Gilded Balloon Comedy Club; 3. Anonymouse; 6-9. Why Not? Musical Theatre Company – 13; 15. Kevin McMahon; 16. George Egg; 22. Ardal O’Hanlon; 23. Fife Brass Band Festival; 24. Russell Decarle; 27. Kieran Goss; 28. HM Band of the Royal Marines; 29. Partikel; 30. Eric and Ern; May 4-7. Kelty Musical Association – Sunshine on Leith; 11. Donald Robertson is not a stand up comedian; 12. Dirty Dusting; 12. The Pine Tree, Poggle and Me; 13. Arild Anderson Trio with Tommy Smith; 18. Woody Sez – The Woody Guthrie Story; 20. Leaf by Niggle; 21. James Grant; 27. The Searchers; 28. Dunfermline Strathspey and Reel Society; Jun 3. A Night in Venice with Jonathan Ansell; 4. Gilded Balloon Comedy – Loretta Maine, Iain Stirling, Chris Forbes and Scott Gibson; 11. Counterfeit Sixties; 28. Row Your Boat; 30. Gilded Balloon Comedy – Boy with Tape on his Face, Bec Hill, Robin Grainger and Ray Bradshaw; Jul 15. Hairy Maclary; Aug 30. Luke Danskin and June Field; Sep 9. Islands in the Stream; 10. Aly Bain and Phil Cunningham; 14. Jimmy Webb – The Glen Campbell Years; 17. Macfloyd; 26. G4; 28. Jackson Live in Concert; 30. Talon; Oct 1. Funbox; 31. The World Famous Elvis Show.

Lochgelly Theatre

www.onfife.com, Apr 5. The Boy and The World; 6. Song of the Sea; 8. Catch Me!; 8-9. Youth Music Theatre Scotland – Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat; 22-23. It Snows; May 14. Just Beatles; 18. Pine Tree, Poggle and Me; 28. Big; Jun 1-4. Ladama presents 9 to 5 The Musical.

Alhambra Theatre
www.alhambradunfermline.co.uk

Apr 8. Psychic Sally; 13. Frightened Rabbit; 29. Sing-a-long-a Grease; May 7. Mad About the Musicals; 13. The Illegal Eagles; 14. Jive Talkin’; 18. Final of the Fife Primary Schools Glee Show Choir Challenge; 21. Magic of Motown; 28. Stevie Agnew and Hurricane Road; 31. An Audience with Ian Waite and Natalie Lowe; Jun 3. Celebrating Cilla; 22-24. Dollar Academy – CHESS; 25. Johnny Cash Roadshow; 26. The Ken Dodd Happiness Show; Jul 7. LazyTown Live on Stage; 8. You’ve Got a Friend; 14-16. Aliens Love Underpants; 15. Abba Mania; Sep 2. Jane McDonald; 3. Russian State Ballet and Opera House – Madam Butterfly; 4. Russian State Ballet and Opera House – Carmen; 17. The Bon Jovi Experience; 22. Dreamboys; Oct 1. Whitney – Queen of the Night; 3. Russian State Ballet and Opera House – The Nutcracker; 4. Russian State Ballet and Opera House – Sleeping Beauty; 7. Sean Lock; 22. An Evening of Dirty Dancing; 27. Power of Love – The Music of Celine Dion; 29. Les Mckeown’s Bay City Rollers; Nov 11. Ben Portsmouth and the Taking Care of Elvis Band; 19. Solid Gold 70s Show; 21. Nina Conti; Dec 6. Romesh Ranganathan; 30. Red Hot Chilli Pipers.


The Green Hotel

www.mundellmusic.com, Apr 22. Webb Wilder; 27. Dona Oxford; Jun 4. Martyn Joseph.


Comedy
Gilded Balloon Comedy Club, Carnegie Hall, Dunfermline on April 2.

Tom Stade, Adam Smith Theatre on April 13.

George Egg, Carnegie Hall, Dunfermline on April 16.

Chris Ramsey, Adam Smith Theatre on April 17.

Ardal O’Hanlon, Carnegie Hall, Dunfermline on April 22.

Zoe Lyons, Adam Smith Theatre on April 23.

Ed Byrne, Rothes Halls, Glenrothes on April 27.

Gilded Balloon Comedy Club, Carnegie Hall, Dunfermline on June 4.

Gilded Balloon Comedy Club, Carnegie Hall, Dunfermline on June 30.

Sean Lock, Alhambra Theatre, Dunfermline on October 7.

Romesh Ranganathan, Alhambra Theatre, Dunfermline on December 6.


Cinema

Adam Smith Theatre

www.onfife.com
Mar 24. The Revenant (15); 25. Creed (12A); 27. Youth (15); 30. Spotlight (15); 31.The Danish Girl (15); Apr 1. Dad’s Army (PG); 2. Goosebumps (PG); 2. The Big Short (15); 3. Whisky Galore (U); 6. Where You Were Meant to Be (15); 12. Janis – Little Girl Blue (15); 17. Alvin & the Chipmunks – The Road Chip (U); 20. Trumbo (15); 21. The Lavender Hill Mob (U); 22. Hail, Caesar (PG); May 3. Chronic (15); 5. A Bigger Splash (15); 8. Kung Fu Panda 3 (PG); 8. Deadpool (15); 11. Time Out of Mind (15); 14. Batman v Superman – Dawn of Justice (12A); 15. Anomalisa (15); 20. Marguerite (15); 21. Zootroplis (PG); 26. Mavis!.


Odeon Dunfermline

10 Cloverfield Lane (12A), Fri-Sat, Mon-Wed 4.20 6.50 9.30; Sun 6.50 9.30; Thu 3.30 4.20 9.30; Mon 9.30 (subtitled).

Autism Friendly Screening: 2D Batman v Superman: Dawn Of Justice (12A), Thu 6.00.

Autism Friendly Screening: 2D Kung Fu Panda 3 (PG), Tue 11.00.

Autism Friendly Screening: 2D Zootropolis (PG), Mon, Wed, Thu 11.00.

2D Batman v Superman: Dawn Of Justice (12A), Fri-Sun 12.00 2.00 3.30 5.30 7.00 9.00 9.40; Mon-Tue 10.50 12.00 2.15 3.30 7.00 8.30; Wed-Thu 10.50 12.00 2.15 3.30 7.00 8.30; Fri-Sat. 10.30 (late); Sun 5.30 (subtitled).

3D Batman v Superman: Dawn Of Justice (12A), Fri-Sat 11.15 1.15 2.40 4.45 6.15 7.30 8.15; Sun 11.15 1.15 2.40 4.45 7.30 8.15; Mon 1.00 4.45 5.45 8.00 9.15; Tue-Thu 1.15 4.45 5.45 8.00 9.15.

The Boy (15), Fri-Sun, Tue-Thu 9.50.

Deadpool (15), Fri-Sat 10.50 (late).

The Divergent Series: Allegiant (12A), Fri-Sun 10.20 8.00; Mon, Wed, Thu 8.00.

Eddie The Eagle (PG), Mon-Thu 12.40 3.20 6.00 8.40.

2D Kung Fu Panda 3 (PG), Fri-Sat 10.00 11.30 12.30 2.00 2.50 5.10; Sun 10.00 11.30 12.30 2.50 5.10; Mon 10.40 11.30 1.10 3.30 5.50; Tue–Wed 10.40 11.30 1.10 2.00 3.30 5.50; Thu 10.40 11.30 1.10 3.30 5.50.

London Has Fallen (15), Fri-Thu 9.10.

My Big Fat Greek Wedding 2 (12A), Fri-Thu 1.50 4.20 6.40 9.00.

Odeon Screen Unseen (15), Tue 8.15.

The Railway Children (U), Mon 2.00.

ROH: Boris Godunov (Encore) (12A), Sun 2.00.

2D Zootropolis (PG), Fri-Sun 10.10 12.10 12.50 2.45 3.40 5.20 6.20 7.10; Mon-Thu 10.10 12.10 12.50 2.45 3.40 5.20 6.20; Wed 5.20 (subtitled).

3D Zootropolis (PG), Fri-Sun 11.10 1.45 4.20; Mon 11.10 1.45 4.40 7.30; Tue-Thu 11.10 1.45 4.20 7.00.

Kids’ Club – 2D Minions (U), Fri-Thu 10.30.

Kids’ Club – Capture The Flag (PG), Fri-Thu 10.00.

Kids’ Club – The Good Dinosaur (PG), Fri-Thu 10.15.