What’s on in Fife...

Daniel Sloss appears in Kirkcaldy on October 1
Daniel Sloss appears in Kirkcaldy on October 1
0
Have your say

Looking for a good night out in Fife? We’ve got all the listings you need...

Gigs

Thursday, May 5

Stevie Agnew, Betty Nicols.

Friday, May 6

Reece Hillis, Blues Club, Cupar.

Kerryoke, Chapel Tavern.

East Fife Ladies Choir, Adam Smith Theatre.

Saturday, May 7

Susan Mirrey, The Stanes, Glenrothes.

Cherry Bombs, Dixon Arms, Glenrothes.

Formula, Warout Stadium, Glenrothes.

Double D, Chapel Tavern.

Miles Butcher and Dominic Macfarlane, Novar Bar.

Family Groove, Gunner Club.

Streets Ahead, KUSI Club.

Simone Gubbiotti, Drummonds Hotel, Markinch.

David Mill, Braefoot Tavern, Kinglassie.

Sunday, May 8

Charlie Chung, Betty Nicols.

Looking ahead

Willie Logan, Betty Nicols on May 12.

Kerryoke, Chapel Tavern on May 13.

Sandy Baker, The Stanes, Glenrothes on May 14.

The Bel-Airs, Dixon Arms, Glenrothes on May 14.

Hunky Dory, Warout Stadium, Glenrothes on May 14.

Kerry, Chapel Tavern on May 14.

Cousin Ken’s Nephews, Gunner Club on May 14.

Two of a Kind, KUSI Club on May 14.

Marilyn Childs Duncan, Dixon Arms, Glenrothes on May 15.

Whiterose, Dalgety Bay Folk Club at Woodside Hotel, Aberdour on May 20.

Moonlight Zoo, The Sunset Spirit, The Mona Lisas and Shambolics, Wee Jimmies, Cowdenbeath on May 21.

Shockwaves, Gunner Club on May 21.

Tongue and Groove, KUSI Club on May 21.

Jondi Mac, Betty Nicols on May 26.

Andy Chung, Weavers on May 28.

Del Charles, Dixon Arm, Glenrothes on May 28.

Enuff Said, KUSI Club on May 28.

Kev Henderson, Chapel Tavern on May 29.

The Columbos, O’Connell’s on May 29.

Bert Allen and Odette Clark, KUSI Club on May 29.

Sammi Lee, The Stanes, Glenrothes on June 4.

Michael Darling, Railway Club on July 2.

Rock the Rovers, Styx and The Duchess on August 28.

The English Beat (ft Dave Wakeling) and Porkpie plus DJ Junior Lazarou, Windsor Hotel on September 24.


Acoustic


Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Every Thursday.

Burntisland Sands Hotel, Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland, Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.

Theatre


Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. May 4. Blackout; 6. East Fife Ladies Choir; 7. Tae Sup wi’ a Fifer; 13. Pine Tree, Poggle and Me; 13. Breathe; 15. Family Fun Day; 19. Angel Anne Psychic Medium; 22. Polar Bears Go Up!; 23-25. The Naked Truth; 31. Tell Me on a Sunday; Jun 12. NT Live – The Audience (Encore); 14-15. Death Toll; 17. Stars from The Commitments; 18. Karen Matheson; Jul 2. Chaplin – The Charlie Chaplin Story; 7. Branagh Theatre Live – Romeo and Juliet; 21-23. YMTS – Oliver; Sep 1-3. Ladyboys of Bangkok; 21. Democracy; 23. A Bench on the Road; Oct 1. Daniel Sloss; 9. Jerry Sadowitz; 16. Branagh Theatre Live – The Entertainer; Nov 7. Raith Rovers Hall of Fame (sold out).


Rothes Halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. May 7. One Night of Elvis; 12. Whitney, Queen of the Night; 13. All Folk’d Up; 14. Oh! Carol – The Music of Neil Sedaka; 17. The Pine Tree, Poggle and Me; 19. The Tannahill Weavers; 20. Rat Pack Live – Celebrating the Centenary of Sinatra; 21. Sensation, the music of The Who; 28. Hotel California; Jun 8. Mary Duff; 10-11. Pasha Kovalev; 17-18. Cheryl Crawford Dance Studios; 28. Rhythm of the Dance UK; Aug 8. Tony Stockwell; 12. Starman – The David Bowie Story; 13. Girls Night Oot! The Musical; 20. One Night of Queen; Sep 3. North Sea Gas; Oct 8. Big Girls Don’t Cry; 14. The Rubettes; 15. I Love to Boogie with T. Rextasy; 23. Classic Rock USA; Oct 7. Thank Abba for the Music; 29. Nathan Carter; Nov 5. The Life & Music of Jim Reeves; 11. Showaddywaddy; 19. Livewire the AC/DC show; Dec 15. Midge Ure.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. May 4-7. Kelty Musical Association – Sunshine on Leith; 11. Donald Robertson is not a stand up comedian; 12. Dirty Dusting; 12. The Pine Tree, Poggle and Me; 13. Arild Anderson Trio with Tommy Smith; 18. Woody Sez – The Woody Guthrie Story; 20. Leaf by Niggle; 21. James Grant;27. The Searchers; 28. Dunfermline Strathspey and Reel Society; Jun 3. A Night in Venice with Jonathan Ansell; 4. Gilded Balloon Comedy – Loretta Maine, Iain Stirling, Chris Forbes and Scott Gibson; 5. Going Global; 11. Counterfeit Sixties; 28. Row Your Boat; 30. Gilded Balloon Comedy – Boy with Tape on his Face, Bec Hill, Robin Grainger and Ray Bradshaw; Jul 15. Hairy Maclary; Aug 30. Luke Danskin and June Field; Sep 9. Islands in the Stream; 10. Aly Bain and Phil Cunningham; 14. Jimmy Webb – The Glen Campbell Years; 17. Macfloyd; 26. G4; 28. Jackson Live in Concert; 30. Talon; Oct 1. Funbox; 28. Joanne Shaw Taylor; 31. The World Famous Elvis Show.


Lochgelly Theatre

www.onfife.com, May 14. Just Beatles; 18. Pine Tree, Poggle and Me; 28. Big; Jun 1-4. Ladama presents 9 to 5 The Musical; Oct 29. Wishbone Ash.

Alhambra Theatre
www.alhambradunfermline.co.uk

May 7. Mad About the Musicals; 13. The Illegal Eagles; 14. Jive Talkin’; 18. Final of the Fife Primary Schools Glee Show Choir Challenge; 21. Magic of Motown; 28. Stevie Agnew and Hurricane Road; 31. An Audience with Ian Waite and Natalie Lowe; Jun 3. Celebrating Cilla; 4. Stevie Agnew & Hurricane Road; 22-24. Dollar Academy – CHESS; 25. Johnny Cash Roadshow; 26. The Ken Dodd Happiness Show; Jul 7. LazyTown Live on Stage; 8. You’ve Got a Friend; 14-16. Aliens Love Underpants; 15. Abba Mania; Sep 2. Jane McDonald; 3. Russian State Ballet and Opera House – Madam Butterfly; 4. Russian State Ballet and Opera House – Carmen; 9.The Carpenters Story; 17. The Bon Jovi Experience; 22. Dreamboys; 30. A Celebration of Ben E. King & The Drifters; Oct 1. Whitney – Queen of the Night; 3. Russian State Ballet and Opera House – The Nutcracker; 4. Russian State Ballet and Opera House – Sleeping Beauty; 7. Sean Lock; 12-15. Limelight Productions – Sister Act; 21. The Nick Ross Orchestra present sounds of the Glenn Miller Era; 22. An Evening of Dirty Dancing; 27. Power of Love – The Music of Celine Dion; 29. Les Mckeown’s Bay City Rollers; Nov 8. Gordon Smith; 11. Ben Portsmouth and the Taking Care of Elvis Band; 12. Let’s Hang On – Celebrating the music of Frankie Valli and the Four Seasons; 17. Jason Byrne; 19. Solid Gold 70s Show; 21. Nina Conti; Nov 25. Jim Davidson; Dec 6. Romesh Ranganathan; 18. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers.

The Green Hotel

www.mundellmusic.com, May 12. Hells Bells; 19. The Dead South; 20. Terry Reid; 27. Pugwash; 28. The Mentulls; Jun 4. Martyn Joseph; 17-18. Ian McNabb; Sep 14. Dennis Greaves & Mark Feltham Duo; 16-17. Mama Genesis; Oct 15. Melanie; 16. Focus; 17. Melanie; 26. Gavin Povey; Nov 3. Kiki Dee & Carmelo Luggeri; 5. Maria Muldaur; 6. Sinnerboy; 17. Peter Asher & Albert Lee.


Comedy


Gilded Balloon Comedy Club, Carnegie Hall, Dunfermline on June 4.

Gilded Balloon Comedy Club, Carnegie Hall, Dunfermline on June 30.

Daniel Sloss, Adam Smith Theatre on October 1.

Sean Lock, Alhambra Theatre, Dunfermline on October 7.

Jerry Sadowitz, Adam Smith Theatre on October 9.

Jason Byrne, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 17.


Jim Davidson, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 25.

Romesh Ranganathan, Alhambra Theatre, Dunfermline on December 6.


Cinema

Adam Smith Theatre

www.onfife.com
May 5. A Bigger Splash (15); 8. Kung Fu Panda 3 (PG); 8. Deadpool (15); 11. Time Out of Mind (15); 14. Batman v Superman – Dawn of Justice (12A); 15. Anomalisa (15); 20. Marguerite (15); 21. Zootroplis (PG); 26. Mavis!.

Odeon, Dunfermline

Bastille Day (15), Fri 11.50 5.50; Sat -Sun 5.50; Mon-Wed 11.50 5.50; Thu 11.50 .

Bad Neighbours 2, Fri - Sat 1.10 2.10 3.40 4.40 6.10 7.10 8.40 9.40 10.30; Sun-Thu 1.10 2.10 3.40 4.40 6.10 7.10 8.40 9.40; Sat 1.10 (subtitled).

2D Captain America: Civil War (12A), Fri 12.00 2.00 3.30 5.30 7.00 8.30 9.00 10.30; Sat 10.40 12.00 2.00 3.30 5.30 7.00 8.30 9.00 10.30; Sun 10.40 12.00 2.00 3.30 5.30 7.00 8.30 9.00; Mon-Thu 12.00 2.00 3.30 5.30 7.00 9.00; Sun 12.00 (subtitled).

3D Captain America: Civil War (12A), Fri-Thu 1.00 4.30 8.00.

Eye In The Sky (15), Fri 12.00 5.20 8.10; Sat-Sun 5.20 8.10; Mon-Tue 12.00 5.20 8.10; Wed 11.40 5.20; Thu 11.40 5.20 8.10.

Florence Foster Jenkins (PG), Fri-Tue 12.10 3.00 5.40 8.20; Wed-Thu 11.50 2.30 5.40 8.20.

Friend Request (15), Fri-Sat 10.45; Sun-Wed 8.30.

2D The Jungle Book (PG), Fri, Mon-Wed 12.40 3.20 6.00 8.50; Sat & Sun 10.00 12.40 3.20 6.00 8.50; Thu 12.40 3.20 6.00 8.40; Fri 3.20 (subtitled).

3D The Jungle Book (PG), Fri, Mon-Thu 2.20 5.00 7.50; Sat-Sun 11.40 2.20 5.00 7.50.

Me Before You (Exclusive event) (12a), Wed 8.00.

Ratchet and Clank (U), Sat-Sun 11,30.

Robinson Crusoe (PG), Fri, Mon-Thu 12.50 3.10; Sat-Sun 10.20 12.50 3.10.

NT LIVE: A View From The Bridge (Encore) (12A), Thu 7.00.

2D Zootropolis (PG), Fri,Mon-Tue 2.40; Sat-Sun 12.00 2.40.

Silver Screen – Golden Years (15), Wed 2.00; Thu 11.00.

Silver Screen – Spotlight (15), Wed 11.00; Thu 2.00.

Kids’ Club – 2D Goosebumps (PG), Sat-Sun 10.15.

Kids’ Club – Alvin and the Chipmunks: The Road Chip (U), Sat-Sun 10.30.

Kids’ Club – Capture the Flag (U), Sat-Sun 10.00

Newbies – 2D Captain America: Civil War (12A), Wed 11.00.