What’s on in Fife...

The Johnny Cash Roadshow comes to the Alhambra Theatre in Dunfermline on June 25.
The Johnny Cash Roadshow comes to the Alhambra Theatre in Dunfermline on June 25.

Looking for a good night out? Take a look at our listings, with all the best gigs, comedy and cinema.

Gigs

Friday, June 3

The View and Shambolics, Rothes Halls.

Saturday, June 4

Alfie, Chapel Tavern.

Sammi Lee, The Stanes, Glenrothes.

Lisa McKinley, Dixon Arms, Glenrothes.

Well To Do, Gunners Club.

2 Pure Sounds, KUSI Club.

Sunday, June 5

Freddie and his Stars, Gunners Club.

The Chiels, Eddys Bar.

TdG Jazz, Kingswood Hotel, Burntisland.

Looking ahead

Kerryoke, Chapel Tavern on June 10.

Lisa McKinley, The Stanes, Glenrothes on June 11.

Tina and the Grooves, Gunners Club on June 11.

Gill, KUSI Club on June 11.

Gary Moir, Chapel Tavern on June 11.

Pauline Mcardle Grant, The Stanes, Glenrothes on June 18.

Timeless, Gunners Club on June 18.

Little Big Sound, KUSI Club on June 18.

Suited and Booted, Gunners Club on June 25.

East Coast, KUSI Club on June 25.

Drag Artiste Show, Railway Club on July 2.

Scoonie Brae, KUSI Club on July 3.

The Chiels, Aikman’s Bar, St Andrews on July 16.

Tutti Fruitti, Chapel Tavern on July 23.

The Chiels, Crusoe Hotel, Lower Largo on July 29.

Glasgow Blues Brothers, KUSI Club on July 31.

The Chiels, The Boathouse, Anstruther on August 27.

Rock the Rovers, Styx and The Duchess on August 28.

The English Beat (ft Dave Wakeling) and Porkpie plus DJ Junior Lazarou, Windsor Hotel on September 24.

Acoustic


Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Every Thursday.

Burntisland Sands Hotel, Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland, Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.

Theatre


Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Jun 12. NT Live – The Audience (Encore); 14-15. Death Toll; 17. Stars from The Commitments; 18. Karen Matheson; Jul 2. Chaplin – The Charlie Chaplin Story; 7. Branagh Theatre Live – Romeo and Juliet; 21-23. YMTS – Oliver; Sep 1-3. Ladyboys of Bangkok; 21. Democracy; 23. A Bench on the Road; Oct 1. Daniel Sloss; 6-8. The Broons; 9. Jerry Sadowitz; 16. Branagh Theatre Live – The Entertainer; Nov 7. Raith Rovers Hall of Fame (sold out); Dec 10-Jan 7. Cinderella.



Rothes Halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Jun 3. The View; 8. Mary Duff; 10-11. Pasha Kovalev; 17-18. Cheryl Crawford Dance Studios; 28. Rhythm of the Dance UK; Aug 8. Tony Stockwell; 12. Starman – The David Bowie Story; 13. Girls Night Oot! The Musical; 20. One Night of Queen; Sep 3. North Sea Gas; 23. Classic Rock USA; Oct 7. Thank Abba for the Music; 8. Big Girls Don’t Cry; 14. The Rubettes; 15. I Love to Boogie with T. Rextasy; 29. Nathan Carter; Nov 5. The Life & Music of Jim Reeves; 11. Showaddywaddy; 19. Livewire the AC/DC show; Dec 8. Barry Steele and Friends – The Roy Orbison Story; 15. Midge Ure.



Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Jun 3. A Night in Venice with Jonathan Ansell; 4. Gilded Balloon Comedy – Loretta Maine, Iain Stirling, Chris Forbes and Scott Gibson; 5. Going Global; 9. HM Band of the Royal Marines; 11. Counterfeit Sixties; 28. Row Your Boat; 30. Gilded Balloon Comedy – Boy with Tape on his Face, Bec Hill, Robin Grainger and Ray Bradshaw; Jul 15. Hairy Maclary; 16. The Scottish Schools Orchestra Trust; Aug 30. Luke Danskin and June Field; Sep 9. Islands in the Stream; 10. Aly Bain and Phil Cunningham; 14. Jimmy Webb – The Glen Campbell Years; 17. Macfloyd; 26. G4; 28. Jackson Live in Concert; 30. Talon; Oct 1. Funbox; 28. Joanne Shaw Taylor; 31. The World Famous Elvis Show; Nov 4. The Greatest Love of All Whitney Tribute.


Lochgelly Theatre

www.onfife.com, Jun 1-4. Ladama presents 9 to 5 The Musical; 11. You Can’t Stop the Beat; Oct 29. Wishbone Ash.

Alhambra Theatre
www.alhambradunfermline.co.uk

Jun 3. Celebrating Cilla; 4. Stevie Agnew & Hurricane Road; 22-24. Dollar Academy – CHESS; 25. Johnny Cash Roadshow; 26. The Ken Dodd Happiness Show; Jul 7. LazyTown Live on Stage; 8. You’ve Got a Friend; 14-16. Aliens Love Underpants; 15. Abba Mania; Sep 2. Jane McDonald; 3. Russian State Ballet and Opera House – Madam Butterfly; 4. Russian State Ballet and Opera House – Carmen; 9.The Carpenters Story; 17. The Bon Jovi Experience; 22. Dreamboys; 30. A Celebration of Ben E. King & The Drifters; Oct 1. Whitney – Queen of the Night; 3. Russian State Ballet and Opera House – The Nutcracker; 4. Russian State Ballet and Opera House – Sleeping Beauty; 7. Sean Lock; 12-15. Limelight Productions – Sister Act; 21. The Nick Ross Orchestra present sounds of the Glenn Miller Era; 22. An Evening of Dirty Dancing; 27. Power of Love – The Music of Celine Dion; 29. Les Mckeown’s Bay City Rollers; Nov 8. Gordon Smith; 11. Ben Portsmouth and the Taking Care of Elvis Band; 12. Let’s Hang On – Celebrating the music of Frankie Valli and the Four Seasons; 17. Jason Byrne; 19. Solid Gold 70s Show; 21. Nina Conti; Nov 25. Jim Davidson; Dec 6. Romesh Ranganathan; 18. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers.

The Green Hotel

www.mundellmusic.com, Jun 4. Martyn Joseph; 17-18. Ian McNabb; Sep 14. Dennis Greaves & Mark Feltham Duo; 16-17. Mama Genesis; Oct 15. Melanie; 16. Focus; 17. Melanie; 26. Gavin Povey; Nov 3. Kiki Dee & Carmelo Luggeri; 5. Maria Muldaur; 6. Sinnerboy; 17. Peter Asher & Albert Lee.


Comedy


Gilded Balloon Comedy Club, Carnegie Hall, Dunfermline on June 4.

Gilded Balloon Comedy Club, Carnegie Hall, Dunfermline on June 30.

Daniel Sloss, Adam Smith Theatre on October 1.

Sean Lock, Alhambra Theatre, Dunfermline on October 7.

Jerry Sadowitz, Adam Smith Theatre on October 9.

Jason Byrne, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 17.


Jim Davidson, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 25.

Romesh Ranganathan, Alhambra Theatre, Dunfermline on December 6.

Cinema

Adam Smith Theatre

www.onfife.com
Jun 2. Midnight Special (12A); 3. Victoria (15) (subtitled); 4. The Jungle Book (PG); 4. Eddie the Eagle (PG); 12. NT Live – The Audience (Encore); 12. The Brand New Testament (15) (subtitled); 19. Our Little Sister (PG) (subtitled); 19-22. Eye in the Sky (15); 23. Captain America – Civil War (12A); 26. Son of Saul (15) (subtitled); 30. Florence Foster Jenkins (PG); Jul 1. Everybody Wants Some!; 3. Mustang (15) (subtitled); 6. Whiskey Tango Foxtrot (15); 8. Our Kind of Traitor (15); 9. X-Men – Apocalypse; 10. Sing Street (12A); 27. The Trust (15); 28. Love and Friendship (U); 29. Alice Through the Looking Glass (PG); 31. Money Monster; Aug 5-6. The Secret Life of Pets (PG); 6. Learning to Drive; 11-12. Elvis & Nixon (15); 13. When Marnie Was There (U); 13. Suburra (18) (subtitled).


Odeon Dunfermline

2D Alice Through The Looking Glass (PG), Fri-Thu 2.00 5.00 8.30; Sat-Sun 10.15 11.00 2.00 5.00 8.30; Mon 5.00 (subtitled).

2D The Angry Birds Movie (U), Fri-Thu 3.10 6.00; Sat-Sun 10.10 12.10 3.10 6.00.

Bad Neighbours 2 (15), Fri-Sun 6.40.

2D Captain America: Civil War (12A), Sat-Sun 3.30.

A Hologram For The King (12A), Thu 11.30.

2D The Jungle Book (PG), Fri-Thu 12.50; Sat-Sun 10.20 12.50.

Me Before You (12A), Fri -Thu 12.15 2.50 5.40 8.20.

Money Monster (15), Fri, Tue-Thu 12.40 9.00.

NT: The Audience ( Encore) (tbc), Thu 7.00.

The Nice Guys (15), Fri, Mon-Thu 1.00 3.30 6.30 9.20; Sat-Sun 6.30 9.20; Fri & Sat 11.00 (late).

RSC Live: Hamlet 2016 (tbc), Wed 7.00.

2D Teenage Mutant Ninja Turtles: Out Of The Shadows (12A), Mon-Thu 12.00 12.45 3.50 5.45 8.45; Fri & Sat 11.20 (late); Tue 3.50 (subtitled).

3D Teenage Mutant Ninja Turtles: Out Of The Shadows (12A), Sat-Sun 1.00.

Top Cat Begins (U), Sat-Mon 10.45.

2D Warcraft: The Beginning (12A), Fri-Thu 12.15 3.00 6.00 9.00; Tue 9.00 (subtitled).

3D Warcraft: The Beginning (12A), Fri-Tue 8.00; Fri & Sat 10.45 (late).

2D X-Men Apocalypse (12A), Fri-Tue 1.30 4.50 8.10; Wed-Thu 4.50 8.10; Fri & Sat 10.50 (late).

Silver Screen – Eddie the Eagle (PG), Wed 11.00.

Silver Screen – Room (15), Thu 11.00, Wed 2.00.

Kids’ Club – Zootropolis (PG), Sat-Mon 10.00;

Kids’ Club - Alvin and the Chipmunks: The Road Chip (U), Sat-Mon 10.15.

Kids’ Club – Kung Fu Panda 3 (PG), Sat-Mon 10.30.

Newbies – 2D Alice Through the Looking Glass (PG), Wed 11.00.