What’s on in Fife

Dancer Pasha Kovalev brings his latest show to Rothes Halls this weekend.  Below, Roy Chubby Brown plays the Alhambra in Dunfermline in November.
Dancer Pasha Kovalev brings his latest show to Rothes Halls this weekend. Below, Roy Chubby Brown plays the Alhambra in Dunfermline in November.
0
Have your say

Looking for a night out in Fife? We’ve got listings for all the best gigs...

Gigs

Friday, June 10

Kerryoke, Chapel Tavern.

No1Sun, Dixon Arms, Glenrothes.

Rockhammer, O’Connell’s.

Saturday, June 11

Lisa McKinley, The Stanes, Glenrothes.

Tina and the Grooves, Gunners Club.

Gill, KUSI Club.

Gary Moir, Chapel Tavern.

Lee Cassie, Braefoot Tavern, Kinglassie.


Looking ahead

Pauline Mcardle Grant, The Stanes, Glenrothes on June 18.

Timeless, Gunners Club on June 18.

Little Big Sound, KUSI Club on June 18.

The Falcons, Braefoot Tavern, Kinglassie on June 18.

The Columbos, Styx, Kirkcaldy on June 18.

Suited and Booted, Gunners Club on June 25.

East Coast, KUSI Club on June 25.

Rockhammer, Wheatsheaf Inn on June 25.

The Columbos, O’Connell’s on June 26.

Drag Artiste Show, Railway Club on July 2.

Scoonie Brae, KUSI Club on July 3.

The Chiels, Aikman’s Bar, St Andrews on July 16.

Tutti Fruitti, Chapel Tavern on July 23.

The Chiels, Crusoe Hotel, Lower Largo on July 29.

Glasgow Blues Brothers, KUSI Club on July 31.

The Chiels, The Boathouse, Anstruther on August 27.

Rock the Rovers, Styx and The Duchess on August 28.

The English Beat (ft Dave Wakeling) and Porkpie plus DJ Junior Lazarou, Windsor Hotel on September 24.

Acoustic
Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Every Thursday.

Burntisland Sands Hotel, Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland, Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.

Theatre
Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Jun 12. NT Live – The Audience (Encore); 14-15. Death Toll; 17. Stars from The Commitments; 18. Karen Matheson; Jul 2. Chaplin – The Charlie Chaplin Story; 7. Branagh Theatre Live – Romeo and Juliet; 21-23. YMTS – Oliver; 30. Kids On Stage; Aug 31- Sep 3. Ladyboys of Bangkok; 21. Democracy; 23. A Bench on the Road; Oct 1. Daniel Sloss; 6-8. The Broons; 9. Jerry Sadowitz; 16. Branagh Theatre Live – The Entertainer; Nov 7. Raith Rovers Hall of Fame (sold out); Dec 10-Jan 7. Cinderella.


Rothes Halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Jun 10-11. Pasha Kovalev; 17-18. Cheryl Crawford Dance Studios; 22. Living Lomonds Legacy Roadshow; 28. Rhythm of the Dance UK; Jul 1. National Festival of Youth Theatre – It’s My Party & I’ll Cry If I Want To!; 2. National Festival of Youth Theatre –We Really Want To Win; 2. National Festival of Youth Theatre – Broken; 3. National Festival of Youth Theatre – The Tide Creeps In; Aug 8. Tony Stockwell; 12. Starman – The David Bowie Story; 13. Girls Night Oot! The Musical; 20. One Night of Queen; Sep 3. North Sea Gas; 23. Classic Rock USA; Oct 7. Thank Abba for the Music; 8. Big Girls Don’t Cry; 14. The Rubettes; 15. I Love to Boogie with T. Rextasy; 29. Nathan Carter; Nov 5. The Life & Music of Jim Reeves; 11. Showaddywaddy; 19. Livewire the AC/DC show; 24. The Elvis Years; Dec 1-4. Funbox; 8. Barry Steele and Friends – The Roy Orbison Story; 15. Midge Ure; Feb 24. Omid Djalili.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Jun 9. HM Band of the Royal Marines; 11. Counterfeit Sixties; 28. Row Your Boat; 30. Gilded Balloon Comedy – Boy with Tape on his Face, Bec Hill, Robin Grainger and Ray Bradshaw; Jul 15. Hairy Maclary; 16. The Scottish Schools Orchestra Trust; Aug 30. Luke Danskin and June Field; Sep 9. Islands in the Stream; 10. Aly Bain and Phil Cunningham; 14. Jimmy Webb – The Glen Campbell Years; 17. Macfloyd; 26. G4; 28. Jackson Live in Concert; 30. Talon; Oct 1. Funbox; 28. Joanne Shaw Taylor; 31. The World Famous Elvis Show; Nov 4. The Greatest Love of All Whitney Tribute; 25. The Christians.


Lochgelly Theatre

www.onfife.com, Jun 11. You Can’t Stop the Beat; 15-16. History of the Musical; Oct 29. Wishbone Ash.

Alhambra Theatre
www.alhambradunfermline.co.uk

Jun 22-24. Dollar Academy – CHESS; 25. Johnny Cash Roadshow; 26. The Ken Dodd Happiness Show; Jul 7. LazyTown Live on Stage; 8. You’ve Got a Friend; 14-16. Aliens Love Underpants; 15. Abba Mania; Sep 2. Jane McDonald; 3. Russian State Ballet and Opera House – Madam Butterfly; 4. Russian State Ballet and Opera House – Carmen; 9.The Carpenters Story; 17. The Bon Jovi Experience; 22. Dreamboys; 30. A Celebration of Ben E. King & The Drifters; Oct 1. Whitney – Queen of the Night; 3. Russian State Ballet and Opera House – The Nutcracker; 4. Russian State Ballet and Opera House – Sleeping Beauty; 7. Sean Lock; 12-15. Limelight Productions – Sister Act; 21. The Nick Ross Orchestra present sounds of the Glenn Miller Era; 22. An Evening of Dirty Dancing; 27. Power of Love – The Music of Celine Dion; 29. Les Mckeown’s Bay City Rollers; Nov 4. Back to Bacharach; 7. Josh Widdicombe; 8. Gordon Smith; 10. Roy Chubby Brown; 11. Ben Portsmouth and the Taking Care of Elvis Band; 12. Let’s Hang On – Celebrating the music of Frankie Valli and the Four Seasons; 17. Jason Byrne; 19. Solid Gold 70s Show; 21. Nina Conti; 25. Jim Davidson; Dec 6. Romesh Ranganathan; 18. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers; Jan 21. Vampires Rock Ghost Train; Feb 25-26. Ben & Holly’s Little Kingdom; 24. Al Murray; 31. Showaddywaddy; Apr 7. Sam Bailey.


The Green Hotel

www.mundellmusic.com, Jun 17-18. Ian McNabb; Sep 14. Dennis Greaves & Mark Feltham Duo; 16-17. Mama Genesis; Oct 15. Melanie; 16. Focus; 17. Melanie; 26. Gavin Povey; Nov 3. Kiki Dee & Carmelo Luggeri; 5. Maria Muldaur; 6. Sinnerboy; 17. Peter Asher & Albert Lee.


Comedy
Gilded Balloon Comedy Club, Carnegie Hall, Dunfermline on June 30.

Daniel Sloss, Adam Smith Theatre on October 1.

Sean Lock, Alhambra Theatre, Dunfermline on October 7.

Jerry Sadowitz, Adam Smith Theatre on October 9.

Josh Widdicombe, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 7.

Roy Chubby Brown, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 10.

Jason Byrne, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 17.


Nina Conti, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 21.

Jim Davidson, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 25.

Romesh Ranganathan, Alhambra Theatre, Dunfermline on December 6.

Al Murray, Alhambra Theatre, Dunfermline on February 24.

Omid Djalili, Rothes Halls onFebruary 24.


Cinema

Adam Smith Theatre

www.onfife.com
Jun 12. NT Live – The Audience (Encore); 12. The Brand New Testament (15) (subtitled); 19. Our Little Sister (PG) (subtitled); 19-22. Eye in the Sky (15); 23. Captain America – Civil War (12A); 26. Son of Saul (15) (subtitled); 30. Florence Foster Jenkins (PG); Jul 1. Everybody Wants Some!; 3. Mustang (15) (subtitled); 6. Whiskey Tango Foxtrot (15); 8. Our Kind of Traitor (15); 9. X-Men – Apocalypse; 10. Sing Street (12A); 27. The Trust (15); 28. Love and Friendship (U); 29. Alice Through the Looking Glass (PG); 31. Money Monster; Aug 5-6. The Secret Life of Pets (PG); 6. Learning to Drive; 11-12. Elvis & Nixon (15); 13. When Marnie Was There (U); 13. Suburra (18) (subtitled).

Odeon Dunfermline

2D Alice Through The Looking Glass (PG), Fri-Sun. 12.00 2.40 5.20 8.00; Mon-Thu. 12.00 2.40 5.20; Wed 5.20 (subtitled).

2D The Angry Birds Movie (U), Fri 1.40 4.00; Sat-Sun 11.15 1.40 4.00.

Bad Neighbours 2 (15), Fri-St 10.50 (late).

The Boss (15), Fri-Thu 4.15 6.45 9.20.

The Conjuring 2 (15), Mon-Thu 12.30 3.30 6.30 8.30 9.15; Mon 10.10 (late).

Discover Arts: Leonardo Da Vinci (tbc), Thu 6.30.

2D The Jungle Book (PG), Fri 1.50; Sat-Sun 11.00 1.50.

Me Before You (12A), Fri-Thu 12.00 2.50 5.40 8.20; Thu 5.40 (subtitled).

Mother’s Day (12A), Fri-Sun 12.20 3.10 6.00 8.50; Mon-Thu 12.20 3.10 6.00 9.30.

The Nice Guys (15), Fri-Sun 6.20 9.10; Mon-Tue 1.30.

2D Teenage Mutant Ninja Turtles: Out Of The Shadows (12A), Fri-Sun 12.10 3.00 5.50 8.40; Mon-Thu 12.10 3.00 5.50 8.40; Fri-Sat 10.40 (late); Tue 5.50 (subtitled).

2D Warcraft: The Beginning (12A), Fri-Thu 12.15 3.20 9.00; Sun 9.00 (subtitled).

3D Warcraft: The Beginning (12A), Fri-Thu 6.10.

2D X-Men Apocalypse (12A), Fri-Tue 2.15 5.30 8.30; Wed 1.00 5.30 8.30; Thu 1.00 8.30.

Silver Screen – My Big Fat Greek Wedding 2 (12A), Wed 11.00; Thu 2.00.

Silver Screen – Eddie The Eagle (PG), Thu 11.00; Wed 2.00.

Kids’ Club – Zootropolis (PG), Sat-Sun 10.30.

Kids’ Club – Snoopy and Charlie Brown: A Peanuts Movie (U), Sat-Sun 10.00.

Kids’ Club – Kung Fu Panda 3 (PG), Sat-Sun 10.15.

Newbies – Me Before You (12A), Wed 11.00.