What’s on in Fife...

Karen Matheson plays the Adam Smith Theatre on Saturday.
Karen Matheson plays the Adam Smith Theatre on Saturday.

Looking for a good night out in the Kingdom? We’ve got you covered...

Gigs

Friday, June 17

Kerryoke, Chapel Tavern.

Saturday, June 18

Pauline Mcardle Grant, The Stanes, Glenrothes.

Timeless, Gunners Club.

Little Big Sound, KUSI Club.

The Falcons, Braefoot Tavern, Kinglassie.

The Columbos, Styx, Kirkcaldy.

Del Charles, Chapel Tavern.

Joe’s Band, Cowdenbeath Gala.

Ace, Charter Club.

Sunday, June 19

Buzzard Creek, Old 97 Country and Western Club at the Charter Club.

Out of Abington, Sands Hotel, Burntisland.

Looking ahead

Kerryoke, Chapel Tavern on June 24.

Suited and Booted, Gunners Club on June 25.

East Coast, KUSI Club on June 25.

Rockhammer, Wheatsheaf Inn on June 25.

Danny Phoenix, Chapel Tavern on June 25.

The Columbos, O’Connell’s on June 26.

Scoonie Brae, KUSI Club on July 3.

Willie Logan, Betty Nicols on July 3.

Stevie Agnew, Betty Nicols on July 7.

The Chiels, Aikman’s Bar, St Andrews on July 16.

Tutti Fruitti, Chapel Tavern on July 23.

The Magpies, Betty Nicols on July 24.

The Chiels, Crusoe Hotel, Lower Largo on July 29.

Glasgow Blues Brothers, KUSI Club on July 31.

Full Circle – Coaltown Daisies and Friends, Betty Nicols on July 31.

Stevie Agnew, Betty Nicols on August 4.

Kwak, Betty Nicols on August 7.

The Chiels, The Boathouse, Anstruther on August 27.

Rock the Rovers, Styx and The Duchess on August 28.

The English Beat (ft Dave Wakeling) and Porkpie plus DJ Junior Lazarou, Windsor Hotel on September 24.

Acoustic
Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Every Thursday.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland, Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.


Theatre

Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Jun 17. Stars from The Commitments; 18. Karen Matheson; Jul 2. Chaplin – The Charlie Chaplin Story; 7. Branagh Theatre Live – Romeo and Juliet; 21-23. YMTS – Oliver; 30. Kids On Stage; Aug 31- Sep 3. Ladyboys of Bangkok; 21. Democracy; 23. A Bench on the Road; Oct 1. Daniel Sloss; 6-8. The Broons; 9. Jerry Sadowitz; 16. Branagh Theatre Live – The Entertainer; Nov 7. Raith Rovers Hall of Fame (sold out); Dec 10-Jan 7. Cinderella.


Rothes Halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Jun 17-18. Cheryl Crawford Dance Studios; 22. Living Lomonds Legacy Roadshow; 28. Rhythm of the Dance UK; Jul 1. National Festival of Youth Theatre – It’s My Party & I’ll Cry If I Want To!; 2. National Festival of Youth Theatre –We Really Want To Win; 2. National Festival of Youth Theatre – Broken; 3. National Festival of Youth Theatre – The Tide Creeps In; Aug 8. Tony Stockwell; 12. Starman – The David Bowie Story; 13. Girls Night Oot! The Musical; 20. One Night of Queen; Sep 3. North Sea Gas; 23. Classic Rock USA; Oct 7. Thank Abba for the Music; 8. Big Girls Don’t Cry; 14. The Rubettes; 15. I Love to Boogie with T. Rextasy; 29. Nathan Carter; Nov 5. The Life & Music of Jim Reeves; 11. Showaddywaddy; 19. Livewire the AC/DC show; 24. The Elvis Years; Dec 1-4. Funbox; 8. Barry Steele and Friends – The Roy Orbison Story; 15. Midge Ure; Feb 24. Omid Djalili.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Jun 28. Row Your Boat; 30. Gilded Balloon Comedy – Boy with Tape on his Face, Bec Hill, Robin Grainger and Ray Bradshaw; Jul 15. Hairy Maclary; 16. The Scottish Schools Orchestra Trust; Aug 30. Luke Danskin and June Field; Sep 9. Islands in the Stream; 10. Aly Bain and Phil Cunningham; 14. Jimmy Webb – The Glen Campbell Years; 17. Macfloyd; 26. G4; 28. Jackson Live in Concert; 30. Talon; Oct 1. Funbox; 28. Joanne Shaw Taylor; 31. The World Famous Elvis Show; Nov 4. The Greatest Love of All Whitney Tribute; 25. The Christians.


Lochgelly Theatre

www.onfife.com, Jun 16. History of the Musical; Oct 29. Wishbone Ash.

Alhambra Theatre
www.alhambradunfermline.co.uk

Jun 22-24. Dollar Academy – CHESS; 25. Johnny Cash Roadshow; 26. The Ken Dodd Happiness Show; Jul 7. LazyTown Live on Stage; 8. You’ve Got a Friend; 14-16. Aliens Love Underpants; 15. Abba Mania; Sep 2. Jane McDonald; 3. Russian State Ballet and Opera House – Madam Butterfly; 4. Russian State Ballet and Opera House – Carmen; 9.The Carpenters Story; 17. The Bon Jovi Experience; 22. Dreamboys; 30. A Celebration of Ben E. King & The Drifters; Oct 1. Whitney – Queen of the Night; 3. Russian State Ballet and Opera House – The Nutcracker; 4. Russian State Ballet and Opera House – Sleeping Beauty; 7. Sean Lock; 12-15. Limelight Productions – Sister Act; 21. The Nick Ross Orchestra present sounds of the Glenn Miller Era; 22. An Evening of Dirty Dancing; 27. Power of Love – The Music of Celine Dion; 29. Les Mckeown’s Bay City Rollers; Nov 4. Back to Bacharach; 7. Josh Widdicombe; 8. Gordon Smith; 10. Roy Chubby Brown; 11. Ben Portsmouth and the Taking Care of Elvis Band; 12. Let’s Hang On – Celebrating the music of Frankie Valli and the Four Seasons; 17. Jason Byrne; 19. Solid Gold 70s Show; 21. Nina Conti; 25. Jim Davidson; Dec 6. Romesh Ranganathan; 18. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers; Jan 21. Vampires Rock Ghost Train; Feb 25-26. Ben & Holly’s Little Kingdom; 24. Al Murray; 31. Showaddywaddy; Apr 7. Sam Bailey.

The Green Hotel

www.mundellmusic.com, Jun 17-18. Ian McNabb; Jul 31. Skinny Molly; Sep 8. Jess Morgan; 14. Dennis Greaves & Mark Feltham Duo; 16-17. Mama Genesis; Oct 1. Mick Ralphs Blues Band; 6. Ryan McGarvey; 13. Micky Moody; 14. The Mentulls; 15. Melanie; 16. Focus; 17. Melanie; 26. Gavin Povey; Nov 3. Kiki Dee & Carmelo Luggeri; 5. Maria Muldaur; 6. Sinnerboy; 17. Peter Asher & Albert Lee; Dec 3. Gerry Jablonski; 11. Mary Coughlan; 17. Lindisfarne; Feb 21. Bob Cheevers; Mar 11. Stevie Nimmo Trio.


Comedy
Gilded Balloon Comedy Club, Carnegie Hall, Dunfermline on June 30.

Daniel Sloss, Adam Smith Theatre on October 1.

Sean Lock, Alhambra Theatre, Dunfermline on October 7.

Jerry Sadowitz, Adam Smith Theatre on October 9.

Josh Widdicombe, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 7.

Roy Chubby Brown, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 10.

Jason Byrne, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 17.


Nina Conti, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 21.

Jim Davidson, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 25.

Romesh Ranganathan, Alhambra Theatre, Dunfermline on December 6.

Al Murray, Alhambra Theatre, Dunfermline on February 24.

Omid Djalili, Rothes Halls, Glenrothes on February 24.


Cinema

Adam Smith Theatre

www.onfife.com
Jun 19. Our Little Sister (PG) (subtitled); 19-22. Eye in the Sky (15); 23. Captain America – Civil War (12A); 26. Son of Saul (15) (subtitled); 30. Florence Foster Jenkins (PG); Jul 1. Everybody Wants Some!; 3. Mustang (15) (subtitled); 6. Whiskey Tango Foxtrot (15); 8. Our Kind of Traitor (15); 9. X-Men – Apocalypse; 10. Sing Street (12A); 27. The Trust (15); 28. Love and Friendship (U); 29. Alice Through the Looking Glass (PG); 31. Money Monster; Aug 5-6. The Secret Life of Pets (PG); 6. Learning to Drive; 11-12. Elvis & Nixon (15); 13. When Marnie Was There (U); 13. Suburra (18) (subtitled).

Odeon Dunfermline

Thomas & Friends (U) – Autism friendly screening, Sun 11.30.

2D Alice Through The Looking Glass (PG),Fri 1.15 4.00 7.00; Sat-Sun 1.15 4.00; Mon-Wed 1.15 4.00 7.00; Thu 1.50 4.30.

2D The Angry Birds Movie (U), Sat-Sun 10.00 12.20.

The Boss (15), Fri 1.00 3.30 6.00 11.00; Sat 11.00; Mon-Tue 1.00 3.30 6.00 8.30; Wed-Thu 1.00 3.30 6.00.

The Conjuring 2 (15), Fri 12.15 3.15 5.15 6.15 7.30 8.30 9.15 10.15; Sat 12.15 3.15 6.15 7.30 8.30 9.15 10.15; Sun 12.15 3.15 6.15 7.30 8.30 9.15; Mon-Wed 12.15 3.15 5.15 6.15 8.30 9.15; Thu 11.30 2.30 5.30 7.30 8.30.

Gods of Egypt (12A), Fri-Thu 12.30 3.15 6.00 9.00; Sun 12.30, Mon 6.00, Tue 3.15, Wed 9.00 (subtitled).

2D Independence Day: Resurgence (12A), Thu 12.01 11.30 12.40 2.40 3.50 5.50 7.00 9.00 10.15; Thu 12.01 (subtitled).

3D Independence Day: Resurgence (12A), Thu 12.01 1.40 4.50 8.00.

Me Before You (12A), Fri, Mon-Thu 12.10 2.50 5.40 8.20; Sat-Sun 2.50 5.40 8.20.

Mother’s Day (12A), Fri, Mon-Wed 1.45.

The Nice Guys (15), Mon-Wed 8.45.

2D The Secret Life Of Pets (U), Sat-Sun 10.30 12.00 1.00 2.30 3.30 5.00 6.00 7.30; Sat 10.00 (late).

3D The Secret Life Of Pets (U), Sat-Sun 11.15 1.45 4.15 6.45.

2D Teenage Mutant Ninja Turtles: Out Of The Shadows (12A), Fri-Sat, Mon-Thu 12.30 3.15 6.00; Sun 12.40 3.30 6.20.

2D Warcraft: The Beginning (12A), Fri-Sun 9.00; Mon 6.10 9.00; Tue-Wed 12.15 3.20 6.10 9.00; Thu 9.00.

Independence Day (1996): Extended Edition (12A), Wed 8.40.

2D X-Men Apocalypse (12A), Fri 1.45 5.15 8.40; Sat-Sun 9.00; Mon-Tue 1.45 5.15 8.40; Wed-Thu 5.15.

Silver Screen – My Big Fat Greek Wedding 2 (12A), Wed 2.00; Thu 11.00.

Silver Screen – Hail, Caesar! (12A), Thu 2.00; Wed 11.00.

Kids’ Club – 2D The Jungle Book (PG), Sat-Sun 10.00.

Kids’ Club – Snoopy & Charlie Brown: The Peanuts Movie (U), Sat-Sun 10.30.

Kids’ Club – Zootropolis (PG), Sat-Sun 10.15.

Newbies – Mother’s Day (12A), Wed 11.00.