What’s on Where

Only 1D, a tribute to One Direction, come to Rothes Halls in Glenrothes on July 9.

Only 1D, a tribute to One Direction, come to Rothes Halls in Glenrothes on July 9.

0
Have your say

Your best guide to what’s on in Fife

Thursday, June 25

Edwina Hayes, Crail Town Hall.

Friday, June 26

Slipstream, PJ Molloy’s, Dunfermline.

The Silver Kings, O’Connell’s.

Black Cat Jook Band, The Steeple Arts, Newburgh.

Kerryoke, Chapel Tavern.

Saturday, June 27

Slipstream, Novar Bar.

Lost Angels, Gunner Club.

Blue Ice, Kinkell Braes Caravan Park, St Andrews.

Gill, KUSI Club.

The Chiels, The Boathouse, Anstruther.

Tommy Meatlaff Taylor, Dixon Arms, Glenrothes.

True Vintage, The Wynd.

Scoonie Brae, Weavers.

Sammy Lee, Chapel Tavern.

Fraser MacDonald, Kinglassie Miners Institute.

Sunday, June 28

Slipstream, Partners Bar, Cowdenbeath.

Gavin Patrick, Dixon Arms, Glenrothes.

The Junkyard Dogs, O’Connell’s.

Looking ahead

Slipstream, Duchess of Kirkcaldy on July 4.

Robert T Leonard, Dixon Arms, Glenrothes on July 4.

Timeless, Gunner Club on July 4.

Kerryoke, Chapel Tavern on July 4.

Nothing Fancy, KUSI Club on July 4.

Underfire, Dixon Arms, Glenrothes on July 5.

Eva Lorraine, Chapel Tavern on July 5.

Break the Embargo, Concrete Kingdoms & Gingatron, Fife Arms on July 5.

Backshift, KUSI Club on July 5.

True Vintage, Wheatsheaf on July 11.

Solid Gold Band, Gunners Club on July 11.

Focus, KUSI Club on July 11.

George Penman’s Jazzmen, Fife Jazz Club at Ferrybridge Hotel, North Queensferry on July 12.

Stoatin, Dixon Arms, Glenrothes on July 12.

The Chiels, The Crusoe Hotel, Lower Largo on July 17.

Leona Corio, Dixon Arms, Glenrothes on July 18.

Blue Ice, Westport Tavern, Cupar on July 18.

Lost Angels, Gunner Club on July 18.

Just One and the Other, KUSI Club on July 18.

Two Pure Sounds, KUSI Club on July 18.

Mixed Bag, Braefoot Tavern, Kinglassie on July 19.

Del Charles, Dixon Arms, Glenrothes on July 19.

Falcons, Gunner Club on July 25.

Gavin Patrick, Dixon Arms, Glenrothes on July 25.

Jaydee, Dixon Arms, Glenrothes on July 26.

The Chiels, The Cycle Tavern, Auchtermuchty on July 31.

Falcons, Methilhill Bowling Club on August 1.

Mixed Company, Gunner Club on August 1.

Joe’s Band, Gunner Club on August 8.

John Burgess Ragtime Three, Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on August 9.

Q The Music, Gunner Club on August 15.

Falcons, Kinkell Braes Caravan Park, St Andrews on August 22.

The Chiels, Aikman’s Bar, St Andrews on August 22.

Timeless, Gunner Club on August 22.

Falcons, Gunner Club on August 29.

Blue Ice, Shell Bay Caravan Park, Elie on August 29.

The Chiels, Foxtons Bar and Grill, Glenrothes on August 29.

Slipstream, Duchess on September 5.

acoustic


Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk

Betty Nicol’s Kirkcaldy, Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel, Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland, Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.

Theatre


adam smith theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Jun 24-25. YMTS Juniors: 13 The Musical; 26-27. The Ghost Train; Jul 4. Acari - Stage Hypnotist; Jul 23-25. Fame! The Musical; Sept 1-5. Lady Boys of Bangkok; 5. Tae Sup Wi’ a Fifer; 10-12. All My Sons; 12. Little Red Riding Hood and Friends; 25. Daniel Sloss; Oct 6-7 The Silver Sword; 27-28. The Great Gatsby; Nov 12. Chris Ramsey.


rothes halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Jul 9. Only One Direction; Aug 1. The Basil Brush Show; 15. One Night of Queen; 22. I Will Survive; Sept 5. Macfloyd; 12. Lights Out By Nine; 18. G4; 19. The Supreme Fabulettes; 20. Leo Sayer; Oct 9. 911; 10. Classic Claptoon; 15. Mad About the Musicals; 16. Talon; 22. Charlie Landsborough; 24. Barry Steele as Roy Orbison and Friends; 26. The World Famous Elvis Show; Nov 15. Magic of Motown; 27. The Proclaimers; Dec 4-6. Funbox; 10. Stewart Francis.

carnegie hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Jul 26. The League of Astonishing Strings; 29. Soweto Spiritual Singers; Aug 29. Heritage Opera; Sep 4. Black is the Colour of my Voice; 5-6. Magic Sho; 12. Betty and the boy with Sheesham and Lotus and Son; 16. Tina May and Nikki Iles; 18. Aly Bain and Phil Cunningham; 19. The Cavern Beatles; 24. The Trials of Galileo; 26. Solar Bear; 29. The Ben Cox Band; Oct 4. Funbox; 8. Himmerland; 9. Craig Hill; 10. Buddy Holly and the Cricketers; 17. Joe McElderry.

lochgelly theatre

www.onfife.com, Jun 26-27. The Dance Academy; Sept 16. We are the Monsters; 16. Chalk About; 16. Douglas; 16. Face On; 26. In Her Shadows; Oct 31. Wishbone Ash.

alhambra theatre
Jun 29- Jul 4. The Woman in Black; Jul 24. Tree Fu Tom; Aug 7. Jimmy Carr; Aug 13-16. Kevin Bridges; Sep 3. Les Mckeown’s Bay City Rollers; 5. Ben Portsmouth and the Taking Care of Elvis Band; 11. The Simon and Garfunkel Story; 19. Jive Talkin; 25. ACDC UK; 26. An Evening of Dirty Dancing; 28. Beyond the Barricade; Oct 2. The Bootleg Beatles; 3. Scottish Fiddle Orchestra; 16. Whitney - Queen of the Night; 17. Sing A Long A Frozen; 23. Moscow Ballet - Swan Lake; 24. Jim Davidson; 28. Nina Conti; 29. It’s a Wonderful Life; 30. Frank Sinatra - The Centennial Concert; Nov 6. The Springsteen Sessions; 8. Paddy McGuinness; 12. Dreamboys; 13. Showaddywaddy; 14. The Dolly Parton Story; 22. Dave Gorman; Dec 21. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers.


the green hotel

www.mundellmusic.com, Aug 2. Dean Friedman; 9. Hells Bells; 15. Hotel California; Sept 11. Martin Turner; 16. Babajack; 23. Stackridge; 25-26. Mama Genesis; Oct 2. Steve Gibbons Band; 9. Dennis Greaves and Mark Feltham Duo; 18. Martin Barre; 29. Focus; Nov 7. Trevor Burton Band; 14. Curved Air; 26. The Z Z Tops.


comedy

Jimmy Carr, Alhambra Theatre on August 7.

Kevin Bridges, Alhambra Theatre on August 13-16.

Daniel Sloss, Adam Smith Theatre on September 25.

Craig Hill, Carnegie Hall on October 9.

Dave Gorman, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 22.

cinema


Adam Smith Theatre

www.onfife.com
Jun 30. Elsa & Fred (12); Jul 1. Rosewater (15); 2. Girlhood (15) (subtitled); 3. Top Five (15); 5. Phoenix (15) (subtitled); 8. Lambert and Stamp (15); 9-10. A Royal Night Out (12A); 10. Pitch Perfect 2 (12A); 12. Clouds of Sils Maria (15) (subtitled); 16. NT Live - Everyman (12A); 29. Danny Collins (15); Aug 7. Queen and Country (15); 9. Pride (15); 9. Priscilla Queen of the Desert (15); 9. The New Girlfriend (15) (subtitled); 14-15. Mr Holmes (PG); 14. Listen Up Philip (15); 16. Les Combattants (15) (subtitled); 21. She’s Funny That Way (12A); 22. Minions (U); 28. Amy; 29. Magic Mike XXL; 
30. Comet; Sep 8. The Choir (PG); 27. Mission Impossible - Rogue Nation; Oct 15. NT Live - Hamlet (12A).

Lochgelly Centre

www.onfife.com
Jul 8. Shaun the Sheep (U); 15. The Penguins of Madagascar (U); 22. The Lego Movie (U); 29. Minions (U); Aug 5. Home (U); 12. Cinderella (U).

Kino Glenrothes

Minions (U) Fri, Mon-Thu 6.15 8.30; Sat-Sun 1.00 3.40 6.15 8.30

Jurassic World 2D (12A)

Fri, Mon-Thu 4.45 8.00; Sat-Sun 1.30 4.45 8.00

Entourage (15) Fri-Thu 6.00

Insidious 3 (15) Fri-Thu 8.40

Pitch Perfect (12A) Sat-Sun 3.25

Two by Two 2015 (U) Sat-Sun 1.00

Kino LEven

Jurassic World (12A) Fri-Thu 8.15

Minions (U) Fri, Mon-Thu 5.45; Sat-Sun 12.45 3.15 5.45

odeon dunfermline

Autism friendly: 2D Minions Sun 11.30
ENO: Carmen Wed 7.30

Entourage (15) Fri-Sat 1.10 10.50; Sun-Thu 1.10

Insidious Chapter 3 (15) Fri, MonWed 9.10; Sat-Sun 9.30

2D Jurassic World (12A) Fri-Sat 12.20 1.20 3.20 4.20 6.20 7.20 9.20 10.20; Sun 1.20 3.20 4.20 6.20 7.20 9.20; Mon-Tue 12.20 1.20 3.20 4.20 6.20 7.20 9.20; Wed 1.20 4.20 6.20 7.20 9.20; Thu 12.20 1.20 3.20 6.20 9.20. Subtitled: Sun 9.20; Mon 1.20

3D Jurassic World (12A) Fri, Mon-Tue 2.20 5.20 8.20; Sat-Sun 11.20 2.20 5.20 8.20; Wed-Thu 11.20 2.20 5.20 8.20

Knock Knock (18) Fri-Sat 3.40 6.10 8.40 11.10; Sun-Thu 3.40 6.10 8.40

Lauda: The Untold Story Thu 7.30

The Longest Ride (12A) Fri-Sat 3.20 8.45; Sun 8.45; Mon-Thu 3.20 8.45

subtitled Wed 3.20

Magic Mike Exclusive Double Bill (15) Thu 6.30

2D Minions (U) Fri, Mon-Wed 1.00 1.45 3.30 4.15 6.00 6.45 8.30; Sat-Sun 10.00 10.30 11.30 12.30 1.00 2.00 3.00 3.30 4.30 6.00 7.00 8.30; Thu 1.00 3.30 6.00 8.30

3D Minions (U) Fri 12.00 2.30 5.00 7.30 10.00; Sat 11.00 12.00 1.30 2.30 4.00 5.00 7.30 10.00; Sun 11.00 12.00 1.30 2.30 4,00 5.00 7.30; Mon- Wed 12.00 2.30 5.00 7.30; Thu 11.00 12.00 1.30 2.30 4.00 5.00

Mr Holmes (PG) Fri, Mon-Tue 12.40 3.40 6.20; Sat&Thu 12.40 6.20; Sun 12.00; Wed 6.20; subtitled Tue 12.40

Pitch Perfect 2 (12A) Fri, Mon-Wed 1.00

2D San Andreas (12A) Fri, Mon-Tue 6.40 9.20

Spy (15) Fri, Mon-Tue 12.10 3.00 5.50 8.50; Sat-Sun 5.50 8.50; Wed 12.10 3.00 6.40 9.20; Thu 7.30

Take That 2015 (Encore) Sun 3.00

The Terminator (RE: 2015) Sun 6.00

2D Terminator Genisys (15) Thu 12.15 3.15 6.15 9.15

3D Terminator Genisys (15) Thu 11.15 2.15 5.15 8.15

Kids’ Club - 2D Home (U) Sat-Sun 10.00; Night at the Museum: Secret of the Tomb (PG) Sat-Sun 10.15; Shaun the Sheep (U) Sat-Sun 10.30

Senior Screen - Focus (15) Wed 11.00; Cinderella (U) Wed 11.00

The Crucible (Encore) Thu 14.00

Newbies - 2D Minions (U) Wed 11.00