What’s on Where

The Ladyboys arrive at the Adam Smith Theatre on September 1
The Ladyboys arrive at the Adam Smith Theatre on September 1

Your guide to all the best gigs and shows around the Kingdom.

Gigs

Friday, July 24

Kerryoke, Chapel Tavern.

Saturday, July 25

Falcons, Gunner Club.

Gavin Patrick, Dixon Arms, Glenrothes.

Streets Ahead, Warout Stadium, Glenrothes.

Foreign Fox and A Sudden Burst of Colour, PJ Molloy’s, Dunfermline.

Kenny H, Chapel Tavern.

Jon Peters, Charter Club.

Harry Stevenson, Kinglassie Miners Institute, Kinglassie.

Sunday, July 26

Jaydee, Dixon Arms, Glenrothes.

Chaparral, Old 97 Country and Western Club at the Charter Club.

Looking ahead

The Chiels, The Cycle Tavern, Auchtermuchty on July 31.

Colin’s Karaoke, Chapel Tavern on July 31.

Falcons, Methilhill Bowling Club on August 1.

Mixed Company, Gunner Club on August 1.

Volts (AC/DC tribute), Pinkertons, Glenrothes on August 1.

Cat Named Jack, PJ Molloy’s, Dunfermline on August 1.

Alfie, Chapel Tavern on August 1.

China Blue, Dixon Arms, Glenrothes on August 1.

No1Sun, Weavers on August 2.

The Columbos: O’Connell’s on August 2.

Bannockburn: Dixon Arms, Glenrothes on August 2.

Joe’s Band, The Duchess on August 7.

Jojo Coke, PJ Molloy’s, Dunfermline on August 7.

Joe’s Band, Gunner Club on August 8.

The Complete Stone Roses, PJ Molloy’s, Dunfermline on August 8.

Wildfire, Dixon Arms, Glenrothes on August 8.

John Burgess Ragtime Three, Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on August 9.

Splendid Gentlemen, PJ Molloy’s, Dunfermline on August 14.

Q The Music, Gunner Club on August 15.

Joe’s Band, Torleys, Lochgelly on August 15.

Rockhammer, Eddys on August 15.

Roberta Childs, Dixon Arms, Glenrothes on August 15.

Slipstream, The Man I’ the Rock, Dysart on August 21.

The Favourz, PJ Molloy’s, Dunfermline on August 21.

Falcons, Kinkell Braes Caravan Park, St Andrews on August 22.

The Chiels, Aikman’s Bar, St Andrews on August 22.

Timeless, Gunner Club on August 22.

The Columbos, The Duchess on August 22.

The Shamanic, PJ Molloy’s, Dunfermline on August 22.

Dean Chalmers, Dixon Arms, Glenrothes on August 22.

Falcons, Gunner Club on August 29.

Blue Ice, Shell Bay Caravan Park, Elie on August 29.

The Chiels, Foxtons Bar and Grill, Glenrothes on August 29.

The Columbos, Weavers on August 29.

Slipstream, Duchess on September 5.

Stop the Clocks, PJ Molloy’s, Dunfermline on September 5.

Guilty Pleasure, Dixon Arms, Glenrothes on September 5.

Robbie/Elvis, Dixon Arms, Glenrothes on September 12.

Not the Rolling Stones, Society on September 18.

Whole Lotta Led, PJ Molloy’s, Dunfermline on September 18.

Underfire, Dixon Arms, Glenrothes on September 19.

Blackberry Way, Dixon Arms, Glenrothes on September 26.

Angel Kay, Dixon Arms, Glenrothes on September 27.

Acoustic


Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk

Betty Nicol’s Kirkcaldy, Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel, Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland, Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.

Theatre


Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Jul 23-25. Fame! The Musical; Aug 8. Elaine C Smith; Sept 1-5. Lady Boys of Bangkok; 5. Tae Sup Wi’ a Fifer - Aiden Moffat and Bill Wells; 10-12. All My Sons; 12. Little Red Riding Hood and Friends; 25. Daniel Sloss; Oct 3. Tae Sup Wi’ a Fifer - Karine Polwart; 6-7 The Silver Sword; 27-28. The Great Gatsby; Nov 12. Chris Ramsey; 14. Tae Sup Wi’ a Fifer - Steve Mason; Dec 7-Jan 3. Mother Goose.


Rothes Halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Aug 1. The Basil Brush Show; 15. One Night of Queen; 22. I Will Survive; Sept 5. Macfloyd; 12. Lights Out By Nine; 18. G4; 19. The Supreme Fabulettes; 20. Leo Sayer; 29-Oct 3. GAMA - South Pacific; Oct 9. 911; 10. Classic Claptoon; 15. Mad About the Musicals; 16. Talon; 22. Charlie Landsborough; 23. The Take That Experience; 24. Barry Steele as Roy Orbison and Friends; 26. The World Famous Elvis Show; 30. Skerryvore; Nov 13. The Matt Munro Story; 14. I Love to Boogie with T. Rextasy; 15. Magic of Motown; 19. The Johnny Cash Roadshow; 21. Back to Bacharach; 27. The Proclaimers; Dec 3-6. Funbox; 10. Stewart Francis; 17. Abbamania; 23. Christmas Crooners.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Jul 26. The League of Astonishing Strings; 29. Soweto Spiritual Singers; Aug 29. Heritage Opera; Sep 4. Black is the Colour of my Voice; 5-6. Magic Sho; 12. Betty and the boy with Sheesham and Lotus and Son; 16. Tina May and Nikki Iles; 18. Aly Bain and Phil Cunningham; 19. The Cavern Beatles; 24. The Trials of Galileo; 26. Solar Bear; 29. The Ben Cox Band; Oct 4. Funbox; 8. Himmerland; 9. Craig Hill; 10. Buddy Holly and the Cricketers; 17. Joe McElderry; 29. An Evening with Simon and Oscar from Ocean Colour Scene; Nov 1. Jeremy Hardy Live; 7 Dominic Kirwan and Mary Duff; Dec 2-24. Peter Pan.


Lochgelly Theatre

www.onfife.com, Sept 16. We are the Monsters; 16. Chalk About; 16. Douglas; 16. Face On; 26. In Her Shadows; Oct 31. Wishbone Ash; Nov 20-21. Jenny Malcolm Dance Show; Dec 2-5. Mother Goose.

Alhambra Theatre
Jul 24. Tree Fu Tom; Aug 7. Jimmy Carr; Aug 13-16. Kevin Bridges; Sep 3. Les Mckeown’s Bay City Rollers; 5. Ben Portsmouth and the Taking Care of Elvis Band; 11. The Simon and Garfunkel Story; 19. Jive Talkin; 25. ACDC UK; 26. An Evening of Dirty Dancing; 28. Beyond the Barricade; Oct 2. The Bootleg Beatles; 3. Scottish Fiddle Orchestra; 6-10 Legally Blonde (amateur production by Limelight); 11. Bullet for my Valentine; 16. Whitney - Queen of the Night; 17. Sing A Long A Frozen; 23. Moscow Ballet - Swan Lake; 24. Jim Davidson; 28. Nina Conti; 29. It’s a Wonderful Life; 30. Frank Sinatra - The Centennial Concert; 31. Abba Mania; Nov 1. The Tommy Cooper Show; 6. The Springsteen Sessions; 8. Paddy McGuinness; 12. Dreamboys; 16-21. Agatha Christie’s The Mousetrap; 22. Dave Gorman; 28. 14. The Dolly Parton Story; Dec 9-27. Aladdin; 21. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers; 31. Funbox.

The Green Hotel

www.mundellmusic.com, Aug 2. Dean Friedman; 9. Hells Bells; 15. Hotel California; Sept 11. Martin Turner; 16. Babajack; 23. Stackridge; 25-26. Mama Genesis; Oct 2. Steve Gibbons Band; 9. Dennis Greaves and Mark Feltham Duo; 18. Martin Barre; 29. Focus; Nov 7. Trevor Burton Band; 14. Curved Air; 26. The Z Z Tops.


Comedy


Jimmy Carr, Alhambra Theatre on August 7.

Elaine C Smith, Adam Smith Theatre on August 8.

Kevin Bridges, Alhambra Theatre on August 13-16.

Daniel Sloss, Adam Smith Theatre on September 25.

Craig Hill, Carnegie Hall on October 9.

Dave Gorman, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 22.

cinema


Adam Smith Theatre

www.onfife.com
Jul 29. Danny Collins (15); Aug 7. Queen and Country (15); 9. Pride (15); 9. Priscilla Queen of the Desert (15); 9. The New Girlfriend (15) (subtitled); 14-15. Mr Holmes (PG); 14. Listen Up Philip (15); 16. Les Combattants (15) (subtitled); 21. She’s Funny That Way (12A); 22. Minions (U); 28. Amy; 29. Magic Mike XXL; 30. Comet; Sep 8. The Choir (PG); 27. Mission Impossible - Rogue Nation; Oct 15. NT Live - Hamlet (12A).

Lochgelly Centre

www.onfife.com
Jul 29. Minions (U); Aug 5. Home (U); 12. Cinderella (U).

Carnegie Hall

Jul 30. Minions (U)

Kino Glenrothes

Inside Out 2D (U), Fri-Thu 12.30 3.15 8.00

Inside out 3D (U), Fri-Thu 5.50

Ant-Man 2D (12A), Fri-Thu 2.00 5.50 8.40

Minions 2D (U), Fri-Thu 1.00 3.30

Jurassic World 2D (12A), Fri-Thu 4.45

Mission Impossible: Rogue Nation (TBC), Thu 8.30

Ted 2 (15), Fri-Wed 8.30

Kino Leven

Ant-Man 2D (12A), Fri-Thu 7.15

Inside Out 2D (U), Fri-Thu 1.30 4.30

Odeon Dunfermline

All Work All Play: The Pursuit of eSports Glory (Live), Tue 7.00

Ant-Man 2D (12A), Fri-Thu 12.30 3.20 6.10 9.00; subtitled Sun 12.30 Tue 6.10

Ant-Man 3D (12A), Fri-Sat 11.30 2.20 5.10 8.00 10.50; Sun 2.20 5.10 8.00; Mon 11.30 2.20 5.10 8.00; Tue 11.30 2.20 9.45; Wed 2.20 5.10 8.00

The Gallows (15), Fri-Wed 9.10

Inside Out 2D (U), Fri-Sat 10.00 10.30 11.15 12.30 1.00 1.45 3.30 4.15 6.00 6.45 8.30 11.00; Sun-Wed 10.00 10.30 11.15 12.30 1.00 1.45 3.30 4.15 6.00 6.45 8.30; Thu 10.00 10.30 11.15 12.30 1.00 1.45 3.30 4.15 6.00 8.40; subtitled Sun 6.45 Mon 10.30 Thu 8.40

Inside Out 3D (U), Fri-Sat 12.00 2.30 5.00 7.30 10.00; Sun-Thu 12.00 2.30 5.00 7.30

Inside Out 2D: Autism Friendly (U), Sun 11.30

Jurassic World 2D (12A), Fri-Thu 3.10 6.10 9.10

The Legend of Barney Thomson (15), Fri-Sat 1.20 3.50 6.20 8.50 11.10; Sun-Thu 1.20 3.50 6.20 8.50

Minions 2D (U), Fri-Wed 11.00 12.30 1.30 3.00 5.30; Thu 12.30 3.00 5.30

Mission: Impossible Rogue Natiom (12A), Thu 11.20 12.20 2.20 3.20 5.20 6.20 8.30 9.20

Self/Less (12A), Fri-Sat 10.40

Southpaw (15), Fri-Thu 12.15 3.00 5.50 8.40

Ted 2 (15), Fri-Wed 4.00 6.40 9.20; Thu 6.40 9.20; subtitled Wed 6.40

Terminator Genisys 2D (12A), Fri-Thu 7.50

Thomas and Friends: Sodor’s Legend of the Lost Treasure (U), Fri-Thu 10.10

Kid’s Club: Cinderella (U), Fri-Thu 10.00

Two By Two (U), Fri-Thu 10.15

The Penguins of Madagascar (U), Fri-Thu 10.30

Senior Screen: Child 44 (15), Wed 11.00