What’s on Where

G4 play Rothes Halls in Glenrothes next month.

G4 play Rothes Halls in Glenrothes next month.

0
Have your say

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, August 21

Slipstream, The Man I’ the Rock, Dysart.

The Favourz, PJ Molloy’s, Dunfermline.

Wolves, PJ Molloy’s, Dunfermline.

Kerryoke, Chapel Tavern.

Blue Ice, Methil & District Ex-Servicemen’s Club, Methil.

Saturday, August 22

Falcons, Kinkell Braes Caravan Park, St Andrews.

The Chiels, Aikman’s Bar, St Andrews.

Timeless, Gunner Club.

The Columbos, The Duchess.

The Shamanic, PJ Molloy’s, Dunfermline.

Del Charles, Dixon Arms, Glenrothes.

Tutti Fruitti, Warout Stadium, Glenrothes.

Timeless, Gunner Club.

Midnight Blue, KUSI Club.

Tina and the Groove, Carousel, Kinghorn.

Ricky Green, Chapel Tavern.

Jay Dee, Braefoot Tavern, Kinglassie.

Double Take, Charter Club.

Total Impact, Methil & District Ex-Servicemen’s Club, Methil.

Sunday, August 23

Buzzard Creek, Old 97 Country and Western Club at the Charter Club.

Slipstream, Partners Bar, Cowdenbeath.

Looking ahead

The Heebie Jeebies, PJ Molloy’s, Dunfermline on August 28.

Kerryoke, Chapel Tavern on August 28.

Falcons, Gunner Club on August 29.

Blue Ice, Shell Bay Caravan Park, Elie on August 29.

The Chiels, Foxtons Bar and Grill, Glenrothes on August 29.

The Columbos, Weavers on August 29.

Mason, KUSI Club on August 29.

Joanie, Chapel Tavern on August 29.

True Vintage, The Port, Burntisland on August 29.

David Mill, Braefoot Tavern, Kinglassie on August 29.

True Vintage, Society on August 30.

The Mona Lisas, PJ Molloy’s, Dunfermline on September 4.

Slipstream, Duchess on September 5.

Stop the Clocks, PJ Molloy’s, Dunfermline on September 5.

Guilty Pleasure, Dixon Arms, Glenrothes on September 5.

Sounds Good, Gunner Club on September 5.

Egebamyasi, Greenside Hotel, Leslie on September 5.

The Chiels, The Boathouse, Anstruther on September 5.

Blue Ice, KUSI Club on September 6.

JoJo Coke, PJ Molloy’s, Dunfermline on September 11.

Robbie/Elvis, Dixon Arms, Glenrothes on September 12.

Joe’s Band, Gunner Club on September 12.

Moonlight Zoo, PJ Molloy’s, Dunfermline on September 12.

Not the Rolling Stones, Society on September 18.

Whole Lotta Led, PJ Molloy’s, Dunfermline on September 18.

Slipstream, Duchess of Kirkcaldy on September 18.

Underfire, Dixon Arms, Glenrothes on September 19.

Lost Angels, Gunner Club on September 19.

Whiteside, PJ Molloy’s, Dunfermline on September 19.

Slipstream, The Carousel, Kinghorn on September 19.

The Chiels, The Railway Tavern, Buckhaven on September 20.

Blackberry Way, Dixon Arms, Glenrothes on September 26.

Solid Gold Band, Gunner Club on September 26.

The Chiels, The Elizabethan, Dunfermline on September 26.

Shamanic, PJ Molloy’s, Dunfermline on September 26.

Angel Kay, Dixon Arms, Glenrothes on September 27.

Weekend Revolution, PJ Molloy’s, Dunfermline on October 3.

Neil Diamond Tribute, KUSI Club on October 4.

Who’s Next, PJ Molloy’s, Dunfermline on October 9.

Spear of Destiny, PJ Molloy’s, Dunfermline on October 16.

Cast, PJ Molloy’s, Dunfermline on October 19.

The Chiels, The Crusoe Hotel, Lower Largo on October 30.

The Wedding Present and Big Cloud, Greenside Hotel, Leslie on November 5.

Kazabian, PJ Molloy’s, Dunfermline on November 7.

The Ordinary Boys, PJ Molloy’s, Dunfermline on November 13.

Slipstream, Man I’ The Rock, Dysart on November 13.

Slipstream, Duchess of Kirkcaldy on November 20.

In the Crowd (Paul Weller tribute), PJ Molloy’s, Dunfermline on November 14.

acoustic


Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Every Thursday.

Betty Nicol’s Kirkcaldy, Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel, Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland, Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.

Theatre


adam smith theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Sept 1-5. Lady Boys of Bangkok; 5. Tae Sup Wi’ a Fifer - Aiden Moffat and Bill Wells; 10-12. All My Sons; 12. Little Red Riding Hood and Friends; 25. Daniel Sloss; Oct 1. What Goes Around; 3. Tae Sup Wi’ a Fifer - Karine Polwart; 6-7 The Silver Sword; 8. Fife Comedy Circuit; 11. Friends Electric; 27-28. The Great Gatsby; 30. Hector; Nov 3. Fife Comedy Circuit; 5. Totfest - Swoosh; 12. Chris Ramsey; 14. Tae Sup Wi’ a Fifer - Steve Mason; Dec 7-Jan 3. Mother Goose.


rothes halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Aug 22. I Will Survive; Sept 5. Macfloyd; 12. Lights Out By Nine; 18. G4; 19. The Supreme Fabulettes; 20. Leo Sayer; 29-Oct 3. GAMA - South Pacific; Oct 9. 911; 10. Classic Clapton; 15. Mad About the Musicals; 16. Talon; 17. Jurassic Adventures; 21. Totfest – The Fisherman and the Seal; 22. Charlie Landsborough; 23. The Take That Experience; 24. Barry Steele as Roy Orbison and Friends; 26. The World Famous Elvis Show; 30. Skerryvore; 31. King King; Nov 3. Totfest - Experts in Short Trousers; 4. Fife Comedy Circuit; 6-7. Leslie Amateur Dramatic Club – The Steamie; 13. The Matt Munro Story; 14. I Love to Boogie with T. Rextasy; 15. Magic of Motown; 18. Jyotsna Srikanth’s Bangalore Dreams; 19. The Johnny Cash Roadshow; 21. Back to Bacharach; 27. The Proclaimers; 28. Des McLean; Dec 2-4. Glenrothes Theatre Company – Dick Whittington; 3-6. Funbox; 10. Stewart Francis; 16. Shine – Fire and Frost Christmas Tour; 17. Abbamania; 19. The Counterfeit Sixties Christmas Show; 23. Christmas Crooners.

carnegie hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Aug 29. Heritage Opera; Sep 4. Black is the Colour of my Voice; 5-6. Magic Sho; 10. Fife Comedy Circuit; 12. Betty and the boy with Sheesham and Lotus and Son; 16. Tina May and Nikki Iles; 18. Aly Bain and Phil Cunningham; 19. The Cavern Beatles; 24. The Trials of Galileo; 26. Solar Bear; 29. The Ben Cox Band; 30. Christine Bovill’s Piaf; Oct 1. An Evening of Scottish Music; 2. Jerry Herman’s Girls; 4. Funbox; 6. Fife Comedy Circuit; 8. Himmerland; 9. Craig Hill; 10. Friends Electric; 10. Buddy Holly and the Cricketers; 15. Bear and Butterfly; 15. Frank Zappa – The Grandmothers of Invention; 16. Aidan Moffat and Bill Wells; 17. Joe McElderry; 18. How the Koala Learned to Hug; 22. Baroque by Candlelight; 25. Back to Broadway; 28. Philip Clouts Quartet; 29. An Evening with Simon and Oscar from Ocean Colour Scene; 30. Fish and Bird and the Jellyman’s Daughter; 31. The Shee; Nov 1. Jeremy Hardy Live; 3. The Last Yankee; 5. Fife Comedy Circuit; 6. Phil Differ’s Macbraveheart; 7 Dominic Kirwan and Mary Duff; 11. Front Country; Dec 2-24. Peter Pan.



lochgelly theatre

www.onfife.com, Sept 16. We are the Monsters; 16. Chalk About; 16. Douglas; 16. Face On; 26. In Her Shadows; Oct 31. Wishbone Ash; Nov 20-21. Jenny Malcolm Dance Show; Dec 2-5. Mother Goose.


alhambra theatre
www.alhambradunferline.co.uk

Sep 3. Les Mckeown’s Bay City Rollers; 5. Ben Portsmouth and the Taking Care of Elvis Band; 11. The Simon and Garfunkel Story; 19. Jive Talkin; 25. ACDC UK; 26. An Evening of Dirty Dancing; 28. Beyond the Barricade; Oct 2. The Bootleg Beatles; 3. Scottish Fiddle Orchestra; 6-10 Legally Blonde (amateur production by Limelight); 11. Bullet for my Valentine; 16. Whitney - Queen of the Night; 17. Sing A Long A Frozen; 23. Moscow Ballet - Swan Lake; 24. Jim Davidson; 28. Nina Conti; 29. It’s a Wonderful Life; 30. Frank Sinatra - The Centennial Concert; 31. Abba Mania; Nov 1. The Tommy Cooper Show; 6. The Springsteen Sessions; 8. Paddy McGuinness; 12. Dreamboys; 16-21. Agatha Christie’s The Mousetrap; 22. Dave Gorman; 28. 14. The Dolly Parton Story; Dec 9-27. Aladdin; 21. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers; 31. Funbox.

the green hotel

www.mundellmusic.com, Sept 11. Martin Turner; 16. Babajack; 23. Stackridge; 25-26. Mama Genesis; Oct 2. Steve Gibbons Band; 9. Dennis Greaves and Mark Feltham Duo; 18. Martin Barre; 29. Focus; Nov 7. Trevor Burton Band; 14. Curved Air; 26. The Z Z Tops.


comedy


Daniel Sloss, Adam Smith Theatre on September 25.

Craig Hill, Carnegie Hall on October 9.

Dave Gorman, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 22.

Chris Ramsey, Adam Smith Theatre on November 12.

Des McLean, Rothes Halls, Glenrothes on November 28.

Stewart Francis, Rothes Halls, Glenrothes on December 10.

cinema


Adam Smith Theatre

www.onfife.com
Aug 21. She’s Funny That Way (12A); 22. Minions (U); 28. Amy; 29. Magic Mike XXL; 30. Comet; Sep 8. The Choir (PG); 27. Mission Impossible - Rogue Nation; Oct 15. NT Live - Hamlet (12A).


odeon dunfermline

Absolutely Anything (15), Fri-Wed 1.00 5.50; Thu 12.00

Andre Rieu’s 2015 Maastricht Concert, Tue 2.00

Ant-Man 2D (12A), Sat, Sun and Thu 11.20

Bad Education (15), Fri-Thu 12.30 2.45 5.00 7.15 9.30

ESL One Cologne: Counter-Strike Global Offensive (18), Sun 6.00

Fantastic Four (12A), Fri-Sat and Mon-Tue 5.40

Hitman: Agent 47 (15), Thu 2.20 4.40 7.00 9.20

Inside Out 2D (U), Fri 12.50 2.30 3.20 5.50; Sat-Sun 10.20 11.50 12.50 2.30 3.20 5.50; Mon 12.50 2.30 3.20 5.50; Tue 12.50 3.20 5.50; Wed 11.50 12.50 2.30 3.20 5.50; Thu 12.50 1.20 3.20 5.50

Man From U.N.C.L.E. (12A), Fri-Wed 3.10 8.30; Thue 8.20

Minions 2D (U), Fri, Mon and Tue 12.40 3.30; Sat-Sun 10.10 12.40 3.30

Mission: Impossible Rogue Nation (12A), Fri-Sat and Mon-Thu 12.10 3.10 6.10 9.10; Sun 11.40 2.40 6.10 9.10

Odeon Screen Unseen (15), Mon 8.15

Paper Towns (12A), Fri-Sat 12.00 2.40 5.20 8.00 10.40; Sun and Tue-Thu 12.00 2.40 5.20 8.00; Mon 12.00 2.40 5.20 8.20; subtitled Mon 12.00 Tue 5.20

Pixels 2D (12A), Fri 1.10 6.10 8.40 11.20; Sat 10.40 1.10 6.10 8.40 11.20; Sun-Thu 10.40 1.10 6.10 8.40; subtitled Thu 6.10

Pixels 3D (12A), Fri-Thu 3.40

RSC Othello (tbc), Wed 7.00

Sinister 2 (15), Fri-Sat 2.00 4.20 6.50 8.20 9.20 10.50; Sun and Tue-Wed 2.00 4.20 6.50 8.20 9.20; Mon and Thu 2.00 4.20 6.50 9.20; subtitled Sun 2.00

Southpaw (15), Fri-Thu 6.00 8.50

Strange Music (U), Sat-Sun 11.00

The Gift (15), Fri-Sat 11.10

Trainwreck (15), Fri-Sat 8.10 11.00; Mon-Tue 8.10

Vacation (15), Fri-Sat 1.30 4.00 6.30 9.00 11.30; Sun-Thu 1.30 4.00 6.30 9.00

We Are Your Friends (15), Thu 3.50 6.20 8.45

Kid’s Club: Big Hero 6 2D (U), Sat-Sun 10.15

Spongebob Squarepants: Sponge out of Water 2D (U), Sat-Sun 10.00

Moomins on the Riviera (U), Sat-Sun 10.30

Silver Cinema: San Andreas (12A), Wed 2.00; Thu 11.00

Still Alice (12A), Wed 11.00 Thu 2.00

Newbies: Ant Man 2D (12A), Wed 11.00