What’s on Where

Minions (U) will be screened at the Odeon's 'Kids' Club' this weekend.
Minions (U) will be screened at the Odeon's 'Kids' Club' this weekend.

Your best guide to what’s happening in Fife

Friday, October 9

Kerryoke, Chapel Tavern.

Who’s Next, PJ Molloy’s, Dunfermline.

Kerryoke, Chapel Tavern.

SOE, O’Connell’s.


Saturday, October 10

Alan Boyle, Braefoot Tavern, Kinglassie.

Angel Kay, Dixon Arms, Glenrothes.

Q The Music, Warout Stadium, Glenrothes.

Mal Dougal, Chapel Tavern.

Timeless, Gunner Club.

Sunday, October 11

Jaydee, Dixon Arms, Glenrothes .

The Columbos, O’Connell’s.

Vicki Beveridge, Railway Tavern, Buckhaven.

Looking ahead

Spear of Destiny, PJ Molloy’s, Dunfermline on October 16.

Robert T Leonard, Dixon Arms, Glenrothes on October 17.

Gavin Patrick, Warout Stadium, Glenrothes on October 17.

The Columbos, Gunner Club on October 17.

Davie Saus, Railway Tavern, Buckhaven on October 17.

Dionne Hickey, Railway Tavern, Buckhaven on October 18.

Cast, PJ Molloy’s, Dunfermline on October 19.

Neil Diamond Tribute, Dixon Arms, Glenrothes on October 24.

Tutti Frutti, Warout Stadium, Glenrothes on October 24.

Q The Music, Gunner Club on October 24.

The Chiels, The Otters Head, Glenrothes on October 24.

The Chiels, The Crusoe Hotel, Lower Largo on October 30.

Brass Monkeys, Dixon Arms, Glenrothes on October 31.

Solid Gold Band, Gunner Club on October 31.

Bert Allen, KUSI Club on November 1.

Slipstream, Dixon Arms, Glenrothes on November 1.

The Wedding Present and Big Cloud, Greenside Hotel, Leslie on November 5.

Kazabian, PJ Molloy’s, Dunfermline on November 7.

Stevie Day, Dixon Arms, Glenrothes on November 7.

Rezillos, Crimedesk, Urgency X UK, Windsor Hotel on November 7.

Del Charles, Dixon Arms, Glenrothes on November 8.

The Ordinary Boys, PJ Molloy’s, Dunfermline on November 13.

Slipstream, Man I’ The Rock, Dysart on November 13.

Slipstream, Duchess of Kirkcaldy on November 20.

In the Crowd (Paul Weller tribute), PJ Molloy’s, Dunfermline on November 14.

Bad Manners, The Cundeez, DJ Junior Lazarou, Windsor Hotel on November 28.

Joe’s Band, Linton Lane Centre on December 5.

The Chiels, Aikman’s Bar, St Andrews on December 5.

The Chiels, the Boathouse, Anstruther on December 12.

The Chiels, Kilmany Village Hall, Rathillet on December 31.

acoustic


Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Every Thursday.

Betty Nicol’s Kirkcaldy, Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel, Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland, Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.

Theatre


adam smith theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Oct 8. Fife Comedy Circuit; 11. Friends Electric; 17. Fife Strathspey and Reel Society; 22-24. KADS - A Murder is Announced; 27-28. The Great Gatsby; 30. Hector; Nov 3. Fife Comedy Circuit; 4-7. Fife Opera ‘Faust’; 5. Totfest - Swoosh; 12. Chris Ramsey; 14. Tae Sup Wi’ a Fifer - Steve Mason, Richard Dawson, Pip Dylan and James Yorkston; Dec 7-Jan 3. Mother Goose.


rothes halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Oct 9. 911; 10. Classic Clapton; 14. Jurassic Adventures; 15. Mad About the Musicals; 16. Talon; 21. Totfest – The Fisherman and the Seal; 22. Charlie Landsborough; 23. The Take That Experience; 24. Barry Steele as Roy Orbison and Friends; 26. The World Famous Elvis Show; 29. Nathan Carter; 30. Skerryvore; 31. King King; Nov 3. Totfest - Experts in Short Trousers; 4. Fife Comedy Circuit; 6-7. Leslie Amateur Dramatic Club – The Steamie; 7. Paul Heaton and Jacqui Abbott; 13. The Matt Munro Story; 14. I Love to Boogie with T. Rextasy; 15. Magic of Motown; 18. Jyotsna Srikanth’s Bangalore Dreams; 19. The Johnny Cash Roadshow; 21. Back to Bacharach; 27. The Proclaimers; 28. Des McLean; Dec 2-4. Glenrothes Theatre Company – Dick Whittington; 3-6. Funbox; 10. Stewart Francis; 16. Shine – Fire and Frost Christmas Tour; 17. Abbamania; 19. The Counterfeit Sixties Christmas Show; 23. Christmas Crooners.

carnegie hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Oct 8. Himmerland; 9. Craig Hill; 10. Friends Electric; 10. Buddy Holly and the Cricketers; 15. Bear and Butterfly; 15. Frank Zappa – The Grandmothers of Invention; 16. Aidan Moffat and Bill Wells; 17. Joe McElderry; 18. How the Koala Learned to Hug; 18. Tommy Smith and Brian Kellock; 22. Baroque by Candlelight; 25. Back to Broadway; 28. Philip Clouts Quartet; 29. An Evening with Simon and Oscar from Ocean Colour Scene; 30. Fish and Bird and the Jellyman’s Daughter; 31. The Shee; Nov 1. Jeremy Hardy Live; 3. The Last Yankee; 5. Fife Comedy Circuit; 6. Phil Differ’s Macbraveheart; 7 Dominic Kirwan and Mary Duff; 8. Aurea String Quartet; 9. HM Band of the Royal Marines; 10. Totfest - The Adventures of Isabel; 11. Front Country; Dec 2-24. Peter Pan; 13. Djordje Gajic.



lochgelly theatre

www.onfife.com, Oct 31. Wishbone Ash; Nov 20-21. Jenny Malcolm Dance Show; Dec 2-5. Mother Goose.


alhambra theatre
www.alhambradunferline.co.uk

Oct 6-10. Legally Blonde (amateur production by Limelight); 11. Bullet for my Valentine; 16. Whitney - Queen of the Night; 17. Sing A Long A Frozen; 23. Moscow Ballet - Swan Lake; 24. Jim Davidson; 28. Nina Conti; 29. It’s a Wonderful Life; 30. Frank Sinatra - The Centennial Concert; 31. Abba Mania; Nov 1. The Tommy Cooper Show; 6. The Springsteen Sessions; 8. Paddy McGuinness; 12. Dreamboys; 16-21. Agatha Christie’s The Mousetrap; 22. Dave Gorman; 28. 14. The Dolly Parton Story; Dec 9-27. Aladdin; 21. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers; 31. Funbox.

the green hotel

www.mundellmusic.com, Oct 9. Dennis Greaves and Mark Feltham Duo; 18. Martin Barre; 29. Focus; Nov 7. Trevor Burton Band; 14. Curved Air; 26. The Z Z Tops.


comedy


Craig Hill, Carnegie Hall on October 9.

Dave Gorman, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 22.

Chris Ramsey, Adam Smith Theatre on November 12.

Des McLean, Rothes Halls, Glenrothes on November 28.

Stewart Francis, Rothes Halls, Glenrothes on December 10.

cinema

Adam Smith Theatre

www.onfife.com
Oct 2. The Legend of Barney Thomson (15); 3. Love & Mercy (12A); 8-9. 45 Years (15); 9. The Man From U.N.C.L.E (12A); 10. Pixels (12A); 10. Trainwreck (15); 11. Paper Towns (12A); 11. The Diary of a Teenage Girl (18); 12. Radge Land plus extras; 13. Inside Out (U); 13. The Wolfpack (15); 14. Mistress America (15); 15. NT Live - Hamlet (12A); 18. The Closer We Get; 18. Gemma Bovery (15); 31. Me and Earl and the Dying Girl (12A); 31. Dope (15); Nov 1. Ricki and the Flash (12A); 1. The Second Mother/Que Horas Ela Volta? (15); 8. Microbe and Gasoline (12A); 8. The Sweet Escape/Comme un Avion (15); 8. The Last Diamond/Le Dernier Diamant (15); 11. Irrational Man (12A); 13. Legend; Jan 9. Branagh Theatre Live – The Winter’s Tale; 10. NT Live – Of Mice and Men (Encore); 21. NT Live – Jane Eyre (Encore).


odeon dunfermline

Bolshoi: Giselle (live) 2015 (tbc), Sun 4.00

Everest 2D (12A), Fri-Sat and Mon-Thu 2.40

Everest 3D (12A), Fri-Thu 7.30

NT Live: Hamlet (Benedict Cumberbatch) (tbc), Thu 7.00

Hotel Transylvania 2 2D (U), Fri-Tue and Thu 11.40 2.00 4.20 6.40; Wed 11.40 2.00 4.20

Hotel Transylvania 2 3D (U), Fri 1.00 3.20; Sat-Thu 10.40 1.00 3.20

The Intern (12A), Fri-Sun 12.00 5.40 8.30; Mon-Thu 12.00

Legend (18), Fri-Sat 5.40 8.40; Sun 8.40; Mon-Wed 5.30 8.40; Thu 8.50

MacBeth (15), Fri 11.50 2.20 5.00 8.50; Sat-Tue 8.50

Maya the Bee (U), Fri 1.20; Sat-Thu 11.00 1.20

Maze Runner: The Scorch Trials 2D (12A), Fri 1.10 5.50 8.50; Sat-Thu 10.20 1.10

Miss You Already (12A), Fri 12.30 3.10

Monty Python and the Holy Grail (tbc), Wed 7.00

The Martian 2D (12A), Fri-Thu 1.30 4.40 8.00; Fri, Sat late show 10.30; subtitled Fri 1.30, Sun 8.00, Mon 4.40

The Martian 3D (12A), Fri 2.30 5.40 9.00; Sat-Thu 11.20 2.30 5.40 9.00

Pan 2D (PG), Sat-Thu 12.30 3.10 5.50; Sat late show 11.15

Pan 3D (PG), Sat-Thu 11.30 2.10 4.50 8.30

Sicario (15), Fri-Thu 3.40 6.30 9.20; Sat late show 11.00

Suffragette (12A), Mon-Thu 5.30 8.10; subtitled Wed 5.30

Regression (15), Fri-Thu 4.10 6.50 9.30; Fri late show 11.15

The Walk 2D (PG), Fri-Thu 12.40 6.20

The Walk 3D (PG), Fri-Thu 3.30 9.10

Kid’s Club: Inside Out 2D (U), Sat-Sun 10.00

Spongebob Squarepants: Sponge Out of Water (U), Sat-Sun 10.15

Minions (U), Sat-Sun 10.30