What’s on Where

I Love to Boogie with T. Rextasy comes to Rothes Halls on November 14
I Love to Boogie with T. Rextasy comes to Rothes Halls on November 14

Your best guuide to what’s on in Fife

Friday, October 30

The Chiels, The Crusoe Hotel, Lower Largo.

No1Sun, O’Connell’s.

Kerryoke, Chapel Tavern.

The Media Whores, PJ Molloys, Dunfermline.


Saturday, October 31

Brass Monkeys, Dixon Arms, Glenrothes.

Solid Gold Band, Gunner Club.

Jimmy Fingers, KUSI Club.

Half Built House, Braefoot Tavern, Kinglassie.

Debbie Ann King, Chapel Tavern.

Sunday, November 1

Bert Allen, KUSI Club.

Slipstream, Dixon Arms, Glenrothes.

Benita and her jazz band, Betty Nicols.

True Vintage, Gunner Club.

TdG Jazz, The Kingswood Hotel, Burntisland.

Looking ahead

Stevie Agnew, Betty Nicols on November 3.

The Wedding Present and Big Cloud, Greenside Hotel, Leslie on November 5.

Kerryoke, Chapel Tavern on November 6.

Kazabian, PJ Molloy’s, Dunfermline on November 7.

Stevie Day, Dixon Arms, Glenrothes on November 7.

Rezillos, Crimedesk, Urgency X UK, Windsor Hotel on November 7.

Gill, KUSI Club on November 7.

Tina and the Groove, Weavers on November 7.

Scoonie Brae, Braefoot Tavern, Kinglassie on November 7.

Julianna Hoy, Chapel Tavern on November 7.

Del Charles, Dixon Arms, Glenrothes on November 8.

Ryan Morcombe, Betty Nicols on November 8.

The Ordinary Boys, PJ Molloy’s, Dunfermline on November 13.

Slipstream, Man I’ The Rock, Dysart on November 13.

Hunky Dory, KUSI Club on November 14.

In the Crowd (Paul Weller tribute), PJ Molloy’s, Dunfermline on November 14.

Roadstunner, Dixon Arms, Glenrothes on November 15.

Benita and her jazz band, Betty Nicols on November 15.

Slipstream, Duchess of Kirkcaldy on November 20.

Folk That, Woodside Hotel, Aberdour on November 20.

Nothing Fancy, KUSI Club on November 21.

The Columbos, Duchess of Kirkcaldy on November 21.

Lynne Brown, Dixon Arms, Glenrothes on November 21.

Cherry Bomz, Dixon Arms, Glenrothes on November 22.

Lights Out By Nine and the David Latto Band, St Bryce Kirk on November 27.

Tina and the Groove, Duchess of Kirkcaldy on November 27.

Bad Manners, The Cundeez, DJ Junior Lazarou, Windsor Hotel on November 28.

Streets Ahead, KUSI Club on November 28.

No1Sun, Weavers on November 28.

Kelly Ann Peters, on November 28.

Gavin Patrick, Dixon Arms, Glenrothes on November 29.

Joe’s Band, Linton Lane Centre on December 5.

The Chiels, Aikman’s Bar, St Andrews on December 5.

Slipstream, Dixon Arms, Glenrothes on December 5.

The Chiels, the Boathouse, Anstruther on December 12.

The Columbos, Gunner Club on December 12.

Bannockburn, Dixon Arms, Glenrothes on December 12.

No1Sun, Glenrothes Golf Club, Glenrothes on December 19.

Blackberry Way, Dixon Arms, Glenrothes on December 19.

Tina and the Groove, The Windsor on December 19.

No1Sun, McPhails, Leven on December 20.

Gavin Patrick, Dixon Arms, Glenrothes on December 26.

Big Country, PJ Molloy’s, Dunfermline on December 30.

The Chiels, Kilmany Village Hall, Rathillet on December 31.

No1Sun, High Valleyfield Club, High Valleyfield on December 31.

Tina and the Groove, Duchess of Kirkcaldy on January 9.

acoustic


Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Every Thursday.

Burntisland Sands Hotel, Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland, Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.

Theatre


adam smith theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Oct 30. Hector; Nov 3. Fife Comedy Circuit; 4-7. Fife Opera ‘Faust’; 5. Totfest - Swoosh; 14. Tae Sup Wi’ a Fifer - Steve Mason, Richard Dawson, Pip Dylan and James Yorkston; 16-21. KAOS - Sister Act; Dec 7-Jan 3. Mother Goose; Jan 23. Craig Hill; Mar 9-12. Canned Laughter; 19. Craig Campbell.


rothes halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Oct 29. Nathan Carter; 30. Skerryvore; 31. King King; Nov 3. Totfest - Experts in Short Trousers; 4. Fife Comedy Circuit; 6-7. Leslie Amateur Dramatic Club – The Steamie; 7. Paul Heaton and Jacqui Abbott; 13. The Matt Munro Story; 14. I Love to Boogie with T. Rextasy; 15. Magic of Motown; 18. Jyotsna Srikanth’s Bangalore Dreams; 19. The Johnny Cash Roadshow; 21. Back to Bacharach; 27. The Proclaimers; 28. Des McLean; Dec 2-4. Glenrothes Theatre Company – Dick Whittington; 3-6. Funbox; 10. Stewart Francis; 16. Shine – Fire and Frost Christmas Tour; 17. Abbamania; 18. Gala Christmas Concert; 19. The Counterfeit Sixties Christmas Show; 23. Christmas Crooners; Mar 2. Heather Small; 4. An Evening of Dirty Dancing; 12. Magic of the Beatles; 17. An Evening with Lulu.


carnegie hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Oct 29. An Evening with Simon and Oscar from Ocean Colour Scene; 30. Fish and Bird and the Jellyman’s Daughter; 31. The Shee; Nov 1. Jeremy Hardy Live; 3. The Last Yankee; 5. Fife Comedy Circuit; 6. Totfest - Swoosh; 6. Phil Differ’s Macbraveheart; 7 Dominic Kirwan and Mary Duff; 8. Aurea String Quartet; 9. HM Band of the Royal Marines; 10. Totfest - The Adventures of Isabel; 11. Front Country; Dec 2-24. Peter Pan; 13. Djordje Gajic; Jan 8. Viennese Gala with the RSNO; 30. James Yorkston, Withered Hand and the Pictish Trail.


lochgelly theatre

www.onfife.com, Oct 31. Wishbone Ash; Nov 10. Totfest - Story Train; 11. Totfest - The Adventures of Isabel; 17. Shakespeare Schools Festival; 20-21. Jenny Malcolm Dance Show; 27. Spatz and Co; Dec 2-5. Mother Goose (amateur production); 11-12. Love2Dance Christmas Show; 19. FAPA students’ annual pantomime.


alhambra theatre
www.alhambradunferline.co.uk

Oct 30. Frank Sinatra - The Centennial Concert; 31. Abba Mania; Nov 1. Belle and Sebastian; 6. The Springsteen Sessions; 7. Let’s Hang On; 8. Paddy McGuinness; 12. Dreamboys; 15. The Tommy Cooper Show; 16-21. Agatha Christie’s The Mousetrap; 22. Dave Gorman; 25-26. Dunfermline Children’s Gala Christmas Concert; 28. The Dolly Parton Story; 29. Acrobay - Gymtasia A Christmas Story; Dec 3. The Rat Pack at Christmas; 6. Alhambra Theatre Stage School - Disney’s Aladdin Jr; 9-27. Aladdin; 21. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers; 31. Funbox; Jan 16. Greatest Guitar Riffs of All Time Live - Part 2; 22. Celebrating Cilla; Feb 5. Vampires Rock; 24. Brendan Cole; 27. Ed Byrne; Mar 2-3. Peppa Pig’s Surprise; 4. The Meatloaf Greatest Hits Tour; 11. Showaddywaddy; 19. Adam Hills.

the green hotel

www.mundellmusic.com, Nov 6. Rab Noakes; 7. Trevor Burton Band; 14. Curved Air; 20. The Mentulls; 21. The Chaplins; 22. Skinny Molly; 27. Dave Arcari; Dec 5. Paul Lamb and the King Snakes; 12. Lindisfarne; Dec 31. Alan Thomson’s Allstars; Jan 1. Alan Thomson’s Allstars.


comedy


Paddy McGuinness, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 8.

Dave Gorman, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 22.

Des McLean, Rothes Halls, Glenrothes on November 28.

Stewart Francis, Rothes Halls, Glenrothes on December 10.

Craig Hill, Adam Smith Theatre on January 23.

Ed Byrne, Alhambra Theatre, Dunfermline on February 27.

Craig Campbell, Adam Smith Theatre on March 19.

Adam Hills, Alhambra Theatre, Dunfermline on March 19.

cinema

Adam Smith Theatre

www.onfife.com
Oct 31. Me and Earl and the Dying Girl (12A); 31. Dope (15); Nov 1. Ricki and the Flash (12A); 1. The Second Mother/Que Horas Ela Volta? (15); 8. Microbe and Gasoline (12A); 8. The Sweet Escape/Comme un Avion (15); 8. The Last Diamond/Le Dernier Diamant (15); 11. Irrational Man (12A); 13. Legend; Jan 9. Branagh Theatre Live – The Winter’s Tale; 10. NT Live – Of Mice and Men (Encore); 21. NT Live – Jane Eyre (Encore).


odeon dunfermline

Crimson Peak (15), Fri and Sat late show 11.30

Hotel Transylvania 2 2D (U), Fri and Mon-Thu 1.15 3.30 5.45; Sat 10.45 12.15 1.15 2.30 4.45; Sun 10.45 12.15 1.15 2.30 3.30 5.45

The Last Witch Hunter (12A), Fri-Thu 6.20 9.00

The Martian 2D (12A), Fri and Sat 1.45 8.00; Sun-Thu 1.45 815

The Martian 3D (12A), Fri-Thu 5.00

Maya The Bee (U), Sat-Sun 10.00

MET Opera – Tannhauser Live 2015 (tbc), Sat 4.00

Pan 2D (PG), Fri and Mon-Tue 1.10 3.50; Sat-Sun 10.00 1.10 3.50; subtitled Tue 3.50

Paranormal Activity: Ghost Dimension 2D (15), Fri-Thu 7.00

Paranormal Activity: Ghost Dimension 3D (15), Fri and Sun-Thu 4.45 9.30; Sat 9.30; Fri and Sat late show 11.50

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse (15), Sat late night show 11.30

Sicario (15), Fri late show 11.30

Spectre (12A), Fri 10.20 11.10 12.00 12.20 1.10 2.00 2.50 3.40 4.00 4.20 4.50 5.40 6.30 7.15 7.45 8.00 8.15 8.30 9.15; Sat 9.50 10.20 11.10 12.00 12.20 12.40 1.10 2.00 2.50 3.40 4.00 4.20 4.50 5.40 6.30 7.15 7.45 8.00 8.15 8.30 9.15; Sun 9.50 10.20 11.10 12.00 12.20 12.40 1.10 2.00 2.50 3.40 4.00 4.20 4.50 5.40 6.30 7.15 8.00 8.30 9.15; Mon-Tue 12.00 12.20 12.40 1.10 2.00 2.50 3.40 4.00 4.20 4.50 5.40 6.30 7.15 7.45 8.00 8.30 9.15; Wed 10.20 11.10 12.00 12.40 1.10 2.00 2.50 3.40 4.00 4.20 4.50 5.40 6.30 7.15 7.45 8.00 8.30 9.15; Thu 10.20 11.10 12.00 12.20 12.40 1.10 2.00 2.50 3.40 4.00 4.20 4.50 5.40 6.30 7.15 7.45 8.00 8.30 9.15; Fri and Sat late show 10.10 10.50 11.20 11.40; subtitled Sun 4.50 Mon 1.10 Thu 7.45

Suffragette (12A), Fri 12.15; Sun 8.00; Mon-Tue 12.15 8.00; Wed-Thu 1.10 3.50 8.00

Kid’s Club: Inside Out 2D (U), Sat-Sun 10.00

Two By Two (U), Sat-Sun 10.15

Minions (U), Sat-Sun 10.30

Silver Cinema: Ricki and the Flash (12A), Wed 11.00; Thu 2.00

Man From U.N.C.L.E. (12A), Wed 2.00; Thu 11.00

Newbies: Spectre (12A), Wed 11.00