Your best guide to what’s on in Fife

Musical comedy duo Worbey and Farrell will be at Rothes Halls, Glenrothes on April 5
Musical comedy duo Worbey and Farrell will be at Rothes Halls, Glenrothes on April 5

Friday, March 30:

The Minders are at the Wheatsheaf.

Kim Seymour is at The Man I’ the Rock, Dysart.

Fantasy Duo are at the Gunner Club.

Lost in Music are at O’Connells.

Joe’s Band are at Bowhill War Memorial Club.

Joe and Alec are at the Chapel Tavern.

Saturday, March 31:

Joe’s Band are at The Dixon Arms, Glenrothes.

Dean Melville is at the Alpha Bar.

Angel Kay is at The Estuary.

Joanie is at the Crown Inn, Kelty.

Slipstream are at Woodside Inn, Glenrothes.

Jimmy Fingers is at Weavers.

Total Impact are at the Gunner Club.

Bill Anderson is at Bowhill War Memorial Club.

Tempo De Groove are at the Beveridge Park Hotel.

Bob Pryde is at the Charter Club.

Loose Change are at the Chapel Tavern.

Sunday, April 1:

Alma Fiera is at The Dixon Arms, Glenrothes.

Fantasy Duo are at the Gunner Club

Junk Yard Dogs are at The Man I’ the Rock, Dysart.

Gavin Patrick is at the Station Hotel, Thornton.

Tam the Hat is at The Central Bar, Cardenden.

Pork Pie are at O’Connell’s.

Glasgow Chamber Choir perform Handel’s Messiah at Culross Abbey.

Joe is at the Chapel Tavern.

Ted’s Cafe Band are hosting the jam session at The Wheatsheaf.

Looking ahead:

Babyshambles (Mik and Drew) are at PJ Molloy’s, Dunfermline on April 5.

The Thirsties are at the Wheatsheaf on April 6.

Folk Weekender is at the Usher Hall, Edinburgh on April 6.

Susan Mirrey is at the Beveridge Park Hotel on April 6.

The Shows and Colin Adams are at the Greenside Hotel, Leslie on April 6.

Ambulances are at the Windsor Hotel on April 6.

Tango in the Attic and The OK Social Club are at PJ Molloy’s, Dunfermline on April 6.

Slipstream are at the Dixon Arms, Glenrothes on April 7.

Kenny Alexander is at The Crown Inn, Kelty on April 7.

Off the Cuff are at Central Bar, Cardenden on April 7.

The OK Social Club, Selective Service, The Lost Generation and Frantic Chant are at The Windsor Hotel on April 7.

Folk Weekender is at the Usher Hall, Edinburgh on April 7.

Ragged Edge, Crime Desk, Everlong and Bare Bones are at Kirkcaldy Rock Club at the Abbey Hotel on April 7.

Revolution, Waiting on Jack and Phlight are at the Greenside Hotel, Leslie on April 7.

Modern Faces are at PJ Molloy’s, Dunfermline on April 7.

No1Sun are at the Auld Hoose, Buckhaven, on April 7.

Modern Faces are at PJ Molloy’s, Dunfermline on April 8.

Ringer are at the Chapel Tavern on April 8.

Jon Windle and Band are at the Greenside Hotel, Leslie on April 12.

Neil Miller is at the Crown Inn, Kelty on April 13.

The Lysergic Suite are at the Greenside Hotel, Leslie on April 13.

The Coaltown Daisies are at The Stag Inn, Falkland on April 14.

Blue Gold, Our Smallest Adventures and Vladimir are at the Greenside Hotel, Leslie on April 14.

Angel Kay is at Central Bar, Cardenden on April 15.

2U are at PJ Molloy’s, Dunfermline on April 15.

Slipstream are at O’Connells on April 20.

Holy Esque are at the Greenside Hotel, Leslie on April 20.

Black Rose are at Central Bar, Cardenden on April 21.

Ruthless Young Souls, The Korova and Johnny and the Giros are at the Greenside Hotel, Leslie on April 21.

Gavin Patrick is at Central Bar, Cardenden on April 27.

The Birmingham Blues Brothers are at Dean Park Hotel on April 27.

KAV and Aldous and the Alphabet are at the Greenside Hotel, Leslie on April 27.

Angel Kay is at Alpha Bar on April 28.

Bad Patter are at the Crown Inn, Kelty on April 28.

Them Beatles are at the Greenside Hotel, Leslie on April 28.

The Columbos are at O’Connell’s on April 29.

Admiral Fallow are at PJ Molloy’s, Dunfermline on April 30.

Acoustic Music Club at The Polish Club

www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk - March 29. Jim Malcolm.

Eddy’s Bar - April 5 The Johnstown Flood; 19. Open mic night; June 7 Andy Spiller.

Betty Nicol’s, Kirkcaldy - Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel – Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie - Open Mic night third Thursday each month Acoustic session

Potter About Cafe, Burntisland - Open mic third Wednesday each month.

Beveridge Park Hotel, Kirkcaldy - Every Sunday.

Jo Caulfield is at the Byre Theatre on June 2.

The Boy With Tape On His Face is at the Adam Smith Theatre on June 3.

Rhod Gilbert is at the Alhambra Theatre on August 29.

Jason Byrne is at the Alhambra Theatre on September 7.

Jim Jeffries is at the Alhambra Theatre on August 31

Danny Bhoy is at the Alhambra Theatre on September 13.

Kevin Wilson is at the Alhambra Theatre on November 4.

Greg Davies is at the Alhambra Theatre on Novembber 15.

Mark Watson is at the Alhambra Theatre on November 17.

Kevin Bridges is at the Alhambra Theatre on December 2-6.

Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302

www.onfife.com

April 1. The Owl & The Pussycat; 4. Dorothy Paul; 6. Funnybones; 8. The Pea, The Bean & The Enormous Turnip; 10-11. The Strange Undoing Of Prudencia Hart; 12-15. Singing Kettle: Shake, Rattle & Roll; 19. Horse; 20-21. East Fife Male Voice Choir; May 3-5. Guilty Pleasures; 10. Sleeping Beauty; 11. Woody Pines; 12. Blues Band; 20. Italia ‘n’ Caledonia; 21. Jim Baxer: Honouring A Legend.; 27. Scottish National Jazz Orchestra; 31. Mark Beaumont: My Adventures So Far; June 2. Roddy Woomble.

Rothes Halls

Box Office (01592) 611101

www.onfife.com

March 30. Paul Daniels; 30. North Sea Gas; 31. Real Diamond; April 5. Worbey & Farrell: Well Strung; 6. Charlie McKerron Trio; 7. Oscar & The Quest For The Underground Princess; 10-12. Dust; 13. Magic Of The Beatles; 15. Peter Morrison presents Broadway & Beyond; 19. The Kilkennys.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302

www.onfife.com

April 2. Potato Needs A Bath; 3. Thumbelina; 4-7. Fame; 5. Fiddlesticks; 11. Peter & The Wolf; 12. Dorothy Paul; 13-14. Science Museum Live!; 18. Diabel Ciossokho; 22. Joe Longthorne; 27. Wilko Johnson; 28. World’s Greatest Michael Jackson Concert; May 9. Simon Yates; 13. Aly Bain & Phil Cunningham; 18. Barry & Stuart: Show And Tell.

Byre Theatre, St Andrews

Box Office (01334) 475000

www.byretheatre.com

March 21-31. The Guizards: Are You Being Served?; April 5. The Man Who Lived Twice; 6. Worby & Farrell: Well Strung; 7. Brenda Cochrane; 10-11. Streetcar Named Desire; 13. Craig McMurdo; 14. Dorothy Paul; 25. Scotish Sock Falseto Puppets; 26. Alejandro Ziegler Quartet; 27. The Duplets;

Lochgelly Theatre

www.onfife.com

March 29-31. Scottish Community Drama Association One Act Play Festival (Eastern Divisional Final); April 4. Cloud Man; 5-7. Les Miserables - School Edition; 6. Funnybones; 14-15. Charlie and Lola’s Best Bestest Play; 25-28. Midsummer Night’s Dream; May 30. Ian Rankin; June 21. Iain Banks; 22-23. Mikey and Addie; September 17-20. Keep Smiling Through.

Alhambra Theatre, Dunfermline

April 15. Twin Atlantic; 19. Gordon Smith; June 19-22. Cats; 30. Brit Floyd; August 7-8. The Gruffalo; 29. Rhod Gilbert; 31. Jim Jefferies; September 7. Jason Byrne; 13. Danny Bhoy; 17-22. Grease; October 2-6. The Sound of Music; November 2. Singing’ I’m No a Billy, He’s a Tim; 3. Colin Fry; 4. Kevin Wilson; 9. The Hairy Bikers; 15. Greg Davies; 17. Mark Watson; 24. Vampires Rock; 26. Peter Andre (Sold Out).

The Green Hotel, Kinross

www.mundellmusic.com

March 31. Iain Matthews with Egbert Derix; April 5. Martin Turner’s Wishbone Ash; 7. Lights Out By Nine; 8. The Blackjack Blues Band; 13. Skrumpy Jack, The Fix, Gillian Shackleton; 14. Nimmo Brothers; 15. John Beattie’s Ruckstars; 17. Amanda Shires; 21. Comedy Night with Gary Little, Jay Lafferty and Joe Heenan; 22. Christiaan Webb; 26. Billy Walton; 28. Albert Lee & Hogans Heroes; May 4. Red Sky July; 11. Michael Chapman; 16-17. The Coal Porters; 18. Robin Williamson; 22. Dennis Locorriere; 30. Focus.

KINO CINEMA, GLENROTHES

www.thekinocinema.co.uk

The Pirates! In an Adventure With Scientists! (U) Fri-Thu 1.00 3.20 5.30 8.00

The Hunger Games (12A) Fri-Thu 4.30 7.45

Wrath of the Titans (12A) Fri-Thu 1.15 3.45 6.00 8.20

We Bought a Zoo (PG) Fri-Thu 1.30

REGENT CINEMA, LEVEN

The Hunger Games (12A) Thu 7.30; Fri 3.30 7.30; Sat 3.30 7.00; Sun 12.00 3.30 7.00; Mon 3.30 7.00; Tue 3.30 7.00

ODEON DUNFERMLINE

The Pirates! In an Adventure With Scientists 3D (U) Fri 1.30 3.45 6.00 8.15; Sat-Thu 11.10 1.30 3.45 6.00 8.15

The Pirates! In an Adventure With Scientists 2D (U) Fri 12.20 2.45 5.00 7.15; Sat-Thu 10.10 12.20 2.45 5.00 7.15; subtitled Mon 12.20 Tue 5.00 Wed 7.15

21 Jump Street (15) Fri-Sun 1.00 3.30 6.15 8.50; Mon-Thu 3.10 6.20 8.50

John Carter 3D (12A) Fri-Thu 12.10

Act of Valour (15) Sat late show 11.10

Mirror Mirror (PG) Mon-Thu 10.25 12.40 2.40 4.45 6.55; subtitled Mon 12.40 Tue 2.40 Wed 4.45 Thu 6.55

Street Dance 3D (PG) Fri 1.20 3.40 6.10 8.30; Sat-Thu 10.50 1.20 3.40 6.10 8.30

Street Dance 2D (PG) Fri-Thu 12.00 2.30 5.00 7.10

The Best Exotic Marigold Hotel (12A) Fri-Sun 3.10 9.15; Mon-Thu 9.15

The Hunger Games (12A) Fri 1.40 2.20 4.50 5.20 6.20 7.50 8.40 9.15; Sat and Sun 11.20 1.40 2.20 4.50 5.20 6.20 7.50 8.40 9.15; Mon-Thu 11.20 1.40 2.20 4.50 5.20 7.50 8.40 9.15; Sat late show 10.20

The Devil Inside (15) Fri-Thu 9.25; Sat late show 11.30

Wrath of the Titans 3D (12A) Fri 1.15 3.00 4.00 6.30 8.00 9.00; Sat-Thu 10.00 1.15 3.00 4.00 6.30 8.00 9.00

Wrath of the Titans 2D (12A) Fri-Thu 12.40 5.30; Sat late show 10.30; subtitled Mon 12.40 Sun 5.30

We Bought a Zoo (PG) Sat and Sun 10.25; Mon, Tue and Thu 10.40