Your best guide to what’s on in Fife

Beauty and the Beast On Ice
Beauty and the Beast On Ice
0
Have your say

Friday, October 12:

Susan Mirrey is at The Man I’ The Rock, Dysart.

Kerryoke is at the Chapel Tavern.

This is Nirvana are at the Greenside Hotel, Leslie.

Saturday, October 13:

Altitude are at the Dixon Arms, Glenrothes.

Nicola Taylor is at Shardy’s, Lochgelly.

State of Emergency are at Central Bar, Lochgelly.

Blue Ice are at Coaltown of Balgonie Bowling Club.

With Alex is at the Chapel Tavern.

Phil Booth is at Weavers.

Mixed Company are at the Gunner Club.

Bill Anderson is at the Charter Club.

Sunday, October 14:

Omni are at the Dixon Arms, Glenrothes.

Index is at Chapel Tavern.

This is Nirvana and King Lassie are at PJ Molloy’s, Dunfermline.

Colin Steele is at the Woodside Hotel, Aberdour.

Fantasy Duo are at the Gunner Club.

Looking ahead:

Stephen Quigg is at the Glenfarg Hotel on October 15.

The Minders are at The Man I’ The Rock, Dysart on October 19.

State of Emergency are at The Clubhouse, Dalgety Bay on October 19.

Three Blind Wolves, Crayons and Nettles are at PJ Molloy’s, Dunfermline on October 19.

On the Wagon are at the Woodside Hotel, Aberdour on October 19.

Jamie Mac is at the Dixon Arms, Glenrothes on October 20.

Gavin Patrick is at Shardy’s, Lochgelly on October 20.

No1SUN are at Cowdenbeath Golf Club on October 20.

Davie McKay is at Weavers on October 20.

Nicole is at the Central Bar, Cardenden on October 21.

Black Rose are at the Gunner Club on November 23.

The Columbos are at Chapel Tavern on November 24.

The Complete Stone Roses are at PJ Molloy’s, Dunfermline on October 26.

Slipstream are at the British Legion, Glenrothes on October 26.

Gavin Patrick is at The Man I’ The Rock, Dysart on October 26.

Stop the Clocks are at The Venue, Methil on October 26.

Davey Horne and Tango in the Attic are at PJ Molloy’s, Dunfermline on October 27.

Paul B is at Shardy’s, Lochgelly on October 27.

Stop the Clocks are at the Greenside Hotel, Leslie on October 27.

Ted’s Cafe is at Chapel Tavern on October 27.

Jimmy Fingers is at Weavers on October 27.

Susan Mirrey is at the Dixon Arms, Glenrothes on October 27.

Bannockburn are at the Dixon Arms, Glenrothes on October 28.

Tim Burgess is at PJ Molloy’s, Dunfermline on November 1.

Aldious and the Alphabet, ST Deluxe and Sauza Kings are at the Greenside Hotel, Leslie on November 2.

The Counterfeit Clash and SO4 are at Wee Jimmies, Cowdenbeath on November 2.

No1SUN are at The Carousel, Kinghorn on November 3.

Rod Stewart Tribute is at the Beveridge Park Hotel on November 3.

Redwire, Tomas Bird and the Blonde Spirit, The Sauza Kings and The Tango Rhums are at the Windsor Hotel on November 3.

Linda Ballingall and Grace Black are at the Beveridge Park Hotel on November 4.

Emerald Sunday are at the Greenside Hotel, Leslie on November 9.

Tomas Bird and the Blonde Spirit,The Lost Generation and Matthew Scott are at the Greenside Hotel, Leslie on November 10.

No1SUN are at the Silver Birch, Cowdenbeath on November 10.

Calm as the Colour, Dead Sea Souls and Lost City Souls are at The Greenside Hotel, Leslie on November 16.

Slipstream are at O’Connell’s on November 16.

No1SUN are at the Dixon Arms, Glenrothes on November 17.

Slipstream are at the British Legion, Glenrothes on November 17.

Tom Hingley and Davie Saus are at The Venue, Methil on November 17.

The Pigeon Detectives and People, Places, Maps are at PJ Molloy’s, Dunfermline on November 23.

Are You Experienced? and Andy and Colin Malcolm are at the Greenside Hotel, Leslie on November 23.

The Counterfeit Clash and Blue Gold are at The Venue, Methil on December 1.

Slipstream are at Partners, Cowdenbeath on December 2.

Slipstream are at PJ Molloy’s, Dunfermline on December 7.

Shed Seven are at the Glen Pavilion on December 8.

Horse is at the Beveridge Park Hotel on December 13.

Slipstream are at O’Connell’s on December 14.

The Proclaimers are at the Alhambra, Dunfermline, on December 21.

Slipstream are at the British Legion, Glenrothes on December 21.

Christian is at Chapel Tavern on December 29. (Tickets only)

Acoustic Music Club at The Polish Club

www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk - .Oct 11. Vicki Swan & Johnny Dyer; 18. Acoustic session; 25. Angus Nicolson Trio; November 1. Bruce MacGregor, Tim Edey & Christine Hanson; 8. Sultans Of String; 15. Dandelions & David Latto Band.

Betty Nicol’s, Kirkcaldy - Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel – Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie - Open Mic night third Thursday each month Acoustic session

Potter About Cafe, Burntisland - Open mic third Wednesday each month.

Reg Anderson and Bill Dewar are at Cuppa Coffee House, Kirkcaldy, on October 13.

Patrick Monahan is at Society, Kirkcaldy, on October 17.

Mark Nelson, Eleanor Morton and Eddie Cassidy are at Potter About, Burntisland, on October 20.

Josie Long is at Society, Kirkcaldy, on October 25.

Henning Wehn is at Society, Kirkcaldy, on October 27.

Kevin Wilson is at the Alhambra Theatre on November 4.

Greg Davies is at the Alhambra Theatre on November 15.

Mark Watson is at the Alhambra Theatre on November 17.

Daniel Sloss is at Adam Smith Theatre on November 17.

Kevin Bridges is at the Alhambra Theatre on December 2-6.

Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302

www.onfife.com

Oct 11. The Last of the Haussmans (NT Live); 22. The Man Who Had All the Luck; 18-20 Sweeney Todd; 29-30. Romeo and Juliet; Nov 1. Timon of Athens (NT Live); 7. Tales from Little Fawn Theatre; 8-10. Fife Opera; 12. Raith Rovers Hall Of Fame; 13. The Nutcracker; 17. Daniel Sloss; 25. The Pharoahs Daughter (Bolshoi Live); Dec 7-Jan 12. Sleeping Beauty.

Rothes Halls

Box Office (01592) 611101

www.onfife.com

Oct16. Peter Alliss; 12. Rock The Halls; 18. Thank You For The Music; 19. Charlie Landsborough; 25. Richard Street; 26. I, Tommy; 27. Definitive Buble; Nov 2. The Dolly Parton Story; 3. Swan Lake; 10. The Manfreds; 11. Little Fawn Theatre; 13. Foster & Allen; 17. Celtic Dream; 21. Felicity Aston; 28-29. Jump; 30. London Community Gospel Choir; Dec 1. Alasdair Fraser & Natalie Hass; 6-9 The Singing Kettle; 12-14. Cinderella; 17. Buddy Holly & The Cricketers; 19. Totally Tina; 21. Handel’s Messiah.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302

www.onfife.com

October 10-11. Jason & the Argonauts; 13. Craig Hill; 14. Rock & Roll Paradise; 17. There Was an Old Lady Who Swallowed a Fly; 17. Paul Tonkinson; 18. Peggy Seeger; 19. Hue and Cry; 21. Hairy Maclary; 23. Sex and God; 25. Tango Tango; 26. Talon; 31. Doug Allan - Life Through The Lens. November 2. Tommy Smith’s Karma; 9. Little Fawn Theatre; 9. One Pig; 10. Dominic Kirwan; 29. Kingdom Singers; Nov 30-Dec 24. Hansel and Gretel.

Byre Theatre, St Andrews

Box Office (01334) 475000

www.byretheatre.com

October; 11-12. Stuck; 12. Skerryvore; 13. John Wilson Band; 14. Tweedy’s Lost Property; 16-17. Party; 18-20. Hairy MacLary & Friends; 24. Gilbert & Sullivan Delights; 25. Doug Scott CBE - Moments of Being; 25. The Man Who Had All The Luck; 26. Sex and God; 27. Three Men in a Boat; 30. Baby Bottle Cosmo.

Lochgelly Theatre

www.onfife.com

October12. Box of Frogs; 16. Little Red ... You Know Who; 20. Wishbone Ash; Nov 2. The Band and FYJO Big Band; 10. Little Fawn Theatre; Dec. 5-8. Aladdin; 13-15. Little Ulla.

Alhambra Theatre, Dunfermline

October; 14. Six Black Candles; 17-21 Beauty and the Beast on Ice; November 2. Singing’ I’m No a Billy, He’s a Tim; 3. Colin Fry; 4. Kevin Wilson; 8. Sally Morgan; 9. Hairy Bikers; 15. Greg Davies; 17. Mark Watson; 23. Nutcracker; 24. Vampires Rock; 26. Peter Andre; December 10-15 Chicago; 23. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers; Dec 18-Jan 6. Cinderella.

The Green Hotel, Kinross

www.mundellmusic.com

October 4. Steve Forbert; 6. Trevor Burton; 8. Catfish Keith; 9. Jefferson Starship; 11. Re-Genesis; 13. Terry Reid; 16. Steve Poltz; 20. The Mentulls; 21. Andy Fairweather Low; 22. Hawklords; 26. Steve Daggett; November 2. Dean Owens; 3. Hotel California.

The Inn At Lathones

October 4. Lizanne Knott; 26. Sophie Bancrot and Tom Lyne; November 9. JJ Gilmour; 23 The Coaltown Daisies; 28. Bob Cheevers.

CINEMA @ ADAM SMITH THEATRE

October 13. Diary of a Wimpy Kid - Dog Days (U) 3.00; 13. Jo Nesbo’s Jackpot (15) 7.30; 23. Shadow Dancer (15) 11.00 7.30; 28. Anna Karenina (12A) 7.30;

Nov 2. Tabu (15) 11.00 7.30; 4. Berbian Sound Studio (15) 7.30

REGENT CINEMA, LEVEN

Hotel Transylvania (PG) Fri 4.00 7.00; Sat and Sun 1.00 4.00 7.00; Mon 7.00; Tue-Thu 1.00 7.00

KINO CINEMA, GLENROTHES

Hotel Transylvania (U) Fri-Tue 12.30 2.50 5.00 7.05; Wed and Thu 12.30 2.50 5.00

Madagascar 3 - Europe’s Most Wanted (PG) Sat-Thu 1.00 3.30

Killing Them Softly (18) Fri-Thu 8.00

The Possession (15) Fri-Tue 9.05

Brave (U) Fri 1.10 3.20 5.30; Sat-Thu 5.30

Taken 2 (12A) Fri-Thu 6.00 8.30

Paranormal Activity 4 (tbc) Wed and Thu 7.00 9.05

Paranorman (U) Fri-Thu 1.00 3.30

ODEON DUNFERMLINE

Hotel Transylvania 2D (U) Autism Friendly Screening Fri-Tue 11.30

Brave (PG) 2D Fri-Sat and Mon-Tue 11.10

Resident Evil: Retribution 3D (15) Fri 2.00 4.15 6.25 8.45

Frankenweenie 3D (PG) Wed 1.45 4.00 6.00 8.00; Thu 1.45 4.00 9.15

Frankenweenie 2D (PG) Wed and Thu 12.30 2.30 4.30

Hotel Transylvania 3D (U) Fri-Tue 10.50 1.00 3.15 5.30 8.00; Wed and Thu 10.50 1.00 3.15 5.30

Hotel Transylvania 2D (U) Fri-Tue 12.00 2.15 4.30 6.45; Wed and Thu 12.00 2.15 4.30

Madagascar 3D (PG) Sat-Thu 11.00 1.20 3.40 6.00 8.30

Madagascar 2D (PG) Sat-Thu 12.00 2.20 4.40 7.00 9.20

Paranorman 3D (PG) Fri-Tue and Thu 12.00

Paranorman 2D (PG) Fri-Thu 11.15

Looper (15) Fri-Tue 1.25 4.00 6.30 9.05; Wed and Thu 6.30 9.05

Met Opera - L’eiser D’Amore (tbc) Sat 6.00

Paranormal Activity (15) Wed-Thu 12.50 3.00 5.10 6.40 7.20 8.45 9.30

Pusher (18) Fri-Tue 9.00

Rolling Stones: Hurricane Crossfire (15) Thu 6.15

Ruby Sparks (15) Fri-Thu 1.30 4.00 6.20 8.45; subtitled Sat 1.30 Sun 4.00 Mon 6.20 Tue 8.45

Taken 2 (12A) Fri-Tue 1.15 2.15 3.30 4.30 5.45 6.45 8.00 9.00; Wed and Thu 2.15 4.30 6.45 8.00 9.00

The Campaign (15) Fri 2.20 4.40 7.00 9.15

The Perks of Being a Wallflower (12A) Fri and Sun-Tue 1.00 3.20 6.00 9.15; Sat 1.00 3.20

Kid’s Club, Diary of a Wimpy Kid 3 (U) Fri-Thu 11.00

Senior Screen, Rock of Ages (12A) Wed 11.30

Newbies, Hotel Transylvania 2D (U) Wed 10.30