Your weekly guide to what’s on in Fife

Craig Campbell
Craig Campbell

The best guide to what’s on in Fife is here. To have your listing included email whatson@fifetoday.co.uk or send us listings using the ‘send us your story’ tool on the right.

Gigs

Friday, October 24

The Declaration band: O’Connells.

Kerryoke: Chapel Tavern.

Saturday, October 25

The Columbos: Eddy’s Bar.

Kingsnake: The Cycle, Auchtermuchty.

Rhythm dot com: Gunner Club.

Dirty Harry and The Sex Pistols Swindle: PJ Molloy’s, Dunfermline.

2 Pure Sounds: K.U.S.I Club.

Blackberry Way: Dixon Arms, Glenrothes.

Bronx: Chapel Tavern.

Jim Wood: Charter Club.

State of Emergency: Weavers.

Sunday, October 26

Jenna: Central Bar, Cardenden.

Jackie Brown: Gunner Club.

The Groovy Cellar band: O’Connells.

Gavin Patrick: Dixon Arms, Glenrothes

Looking ahead

Jenna Stewart: Fifty High Street on October 31.

The Zombie Kings: O’Connells on October 31.

Funk Soul other: The Carousel, Kinghorn on October 31.

Slipstream: The Duchess of Kirkcaldy on October 31.

No1Sun: Pettycur Bay Holiday Park on November 1.

Fife Strathspey and Reel Society: The Adam Smith Theatre on November 1.

Definitely Oasis: PJ Molloy’s, Dunfermline on November 1.

Robbie and Elvis: Dixon Arms, Glenrothes on November 1.

Jimmy Fingers: K.U.S.I. Club on November 1.

The King Lot: O’Connells on November 2.

Slipstream: Partners, Cowdenbeath on November 2.

Roberta Childs: Dixon Arms, Glenrothes on November 2.

The Dolls: PJ Molloy’s, Dunfermline on November 6.

The Favourz: PJ Molloy’s, Dunfermline on November 8.

Joanie: Dixon Arms, Glenrothes on November 8.

Jim McNulty: K.U.S.I. Club on November 8.

The Columbos: Chapel Tavern on November 9

Brian Le Vell: Dixon Arms, Glenrothes on November 9.

The Chiels: Railway Tavern, Buckhaven on November 9.

The Sensational David Bowie Tribute Band: PJ Molloy’s, Dunfermline on November 15.

Guilty pleasure: Dixon Arms, Glenrothes on November 15.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on November 15.

Exhibit ‘A’: K.U.S.I. Club on November 15.

Martin McGroarty: Weavers on November 15.

Dick Lee Swingtet: Fife Jazz Club at the Ferrybridge Hotel, North Queensferry on November 16.

Carla: Dixon Arms, Glenrothes on November 16.

Happy Mondaze: PJ Molloy’s, Dunfermline on November 21.

Alecia Karr Pink: Dixon Arms, Glenrothes on November 21.

King Snake and The Chiels: The Phoenix, Glenrothes on November 21.

Matt Friel: Crown Inn, Kelty on November 22.

Gavin Patrick: Dixon Arms, Glenrothes on November 22.

Just One and the Other: K.U.S.I Club on November 22.

Ted Christopher: Dixon Arms, Glenrothes on November 23.

The chiels: The Foresters Arms, Aberdour on November 29.

Enuff Said: K.U.S.I. Club on November 29.

No1Sun: Weavers on November 29.

Del Charles: Dixon Arms, Glenrothes on November 30.

Sound of 17 Big Band: Queensferry Hotel, North Queensferry on December 7.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on December 12

Slipstream: Dixon Arms, Glenrothes on December 13.

Them Beatles: PJ Molloy’s, Dunfermline on December 27.

The Chiels: Kilmany Village Hall, Rathillet on December 31.

Acoustic

Acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk.

Betty Nicol’s Kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel: Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland: Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

Dunfermline Folk Club: Oct 29. Session night.

Comedy

Jim Davidson: Rothes Halls on October 26.

Stu Who, Richard Pulsford, Gareth Mutch, Marc Jennings and Shannon Travers: Annapurna’s restaurant, Kirkcaldy on October 28.

Harry Garrison, Jonny Thomson, Michael Hollingworth, Adam Julians and Bob Graham: Betty Nicols, Kirkcaldy at October 30.

Jamie Dalgleish, Rosco McSkeleton, Rik Carranza and Graham Mackie: The Star, Burntisland on October 31.

Craig Campbell: Carnegie Hall on November 9.

Theatre

Adam Smith Theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Oct 23-25. KADS - Oh! What a Lovely War; 26. Angel; 30-31. Not About Heroes; Nov 1. Fife Strathspey & Reel Society; 5. Starbird; 5-8. Fife Opera - Carmen; 8. Lapin Wants Breakfast; 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour; 14. Beyond the Barricade; Dec 9 - Jan 11. Jack and the Beanstalk.

Rothes Halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Oct 24. Stones in his Pockets; 26. Jim Davidson; Nov 1. Macbeth - Scottish Opera; 7-8. Leslie Amateur Dramatic Club - Sailor, Beware!; 8. The Nathan Carter Show; 16. The Magic of Motown; 19. Mike Denver; 22. The South; 28. Skerryvore; 29. And Finally...Phil Collins; Dec 4-7. The Singing Kettle; 11-13. Glenrothes Theatre Company - Robin Hood and the Babes in the Wood; 19. Gala Christmas Concert; 20. Christmas Crooners.

Carnegie Hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Oct 25. The Adventures of Isabel; 28. TiNY; 31. Greg Trooper and Mountain Fireworks; Nov 1. Zoe Muth; 1. Voulez Vous; 4. Starbird; 5. Jango Starr; 5. The Drawer Boy; 6. Philip Clouts Quartet; 7. The Nordic Fiddlers Bloc; 8. Lapin Wants Breakfast; 8. The Moonlit Road and Other Ghostly Stories; 8. The Moonlit Road and Other Ghostly Tales; 9. Craig Campbell; 9. Lapin Wants Breakfast; 15. The Wiyos; Nov 28-Dec 24. Snow White.

Lochgelly Theatre: www.onfife.com. Oct 24. Voodoo Room; 26. The Adventures of Isabel; Nov 8-9. On the Runn...; 22. Love2Dance annual Christmas Performance; Dec. 3-6. Cowdenbeath Community Panto - Red Riding Hood.

Alhambra Theatre, Dunfermline: Oct 23. Rat Pack Live; 25. Clannad; 27-28. The Snow Queen; 30. The Courteeners; Nov 1. A Vision of Elvis; 13. Sing-a-long-a Frozen; 14. John Mayall; 15. Vampires Rock; 22. Moscow Ballet - Nutcracker; 25. Carnegie - A New Musical; 28. Dancing in the Streets; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street; 10-27. Sleeping Beauty; 21. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers.

The Green Hotel, Kinross: www.mundellmusic.com. Oct 22-23. Cregan and Co; 31. Bernie Torme; Nov 1. The Chaplins; 2. Ray Jackson’s Lindisfarne; 7. Dan Owen; 8. Martyn Joseph; 13. Hells Bells; 14. Atomic Blondie; 15. Money for Nothing; 17. Red Sky July; 19. Focus; 20. Stevie Nimmo Trio; 22. Just Beatles; 27. The Rising; 28. Dave Acari; 29. Paul Lamb & the King Snakes.

The Inn at Lathones, Lathones: www.mundellmusic.com. Nov 3. Philip Clouts Quartet; 25. Bob Cheevers; 29. Paul Rose Band.

Cinema

Adam Smith Theatre

Oct 29. Million Dollar Arm (PG); Nov 2. The Hundred-Foot Journey (PG); 9. Wolfy, the Incredible Secret; 9. Paris Follies; 12. A Walk Among the Tombstones (15); Jan 22. NT Live - Treasure Island.

Lochgelly Centre

Oct 25. Rio 2 (U); 28. Still the Enemy Within (15).

Odeon Dunfermline
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day (PG): Fri-Sun 11.50 2.10

Annabelle (15): Fri-Thu 4.10 6.50 9.20

The Bababook (15): Fri- Thu. 4.50 7.10 9.30

The Best of Me (12A): Mon-Thu 1.10

2D The Book of Life (U): Fri-Sun 12.00 2.20 4.40 7.00; Mon-Thu 2.20 4.40 7.00

3D The Book of Life (U): Fri-Sun 11.00 1.20; Mon-Thu 1.20

2D The Boxtrolls (PG): Fri-Sun 11.20

Dolphins Tale 2 (U): Fri-Sun 10.30 1.00

Fury (15): Fri-Thu 2.00 5.00 8.00 9.00; Tue 5.10 (subtitled)

Gone Girl (18): Fri-Thu 1.50 5.00 8.20; Mon 1.50 (subtitled)

2D Guardians of the Galaxy (12A): Sat-Sun 11.10

Horns (15): Wed 8.30

The Judge (15): Mon-Thu 1.00

Love, Rosie (15): Fri-Thu 4.00 6.20 8.50

The Maze Runner (12A): Fri-Sun 10.40 1.10 3.50 6.30 9.10; Mon-Thu 1.10 3.50 6.30 9.10; Thu 3.50 (subtitled)

NT Live: Frankenstein: Thu 7.00

ROH I Due Foscari (Live): Mon 7.15

2D Teenage Mutant Ninja Turtles (12A): Fri-Sun 10.50 1.30 4.00 6.30; Mon-Thu 1.30 4.00 6.30

3D Teenage Mutant Ninja Turtles (12A): Fri-Sun&Wed 12.30 3.00 5.30 8.00; Mon-Tue&Thu 3.00 5.30 8.00

This is Where I Leave You (15) : Fri- Thu 9.20

What We Did On Our Holidays (12A): Fri-Sun&Tue 1.10 3.30 5.50 8.10; Mon&Thu 2.10 4.30; Wed 1.10 3.30 5.50

Kids’ Club - 2D How to Train Your Dragon 2 (PG): Fri-Sun 11.00

Senior Screen - Dawn of the Planet of the Apes (12A): Wed 11.30

Newbies - Maze Runner (12A): Wed 11.00

Kino Cinema, Glenrothes

The Maze Runner (12A): Fri-Thu 8.35

2D Teenage Mutant Ninja Turtles (12A): Fri-Sun 12.30 3.00; Mon-Thu 5.15

The Book of Life (U): Fri-Sun 1.00 3.45 6.15; Mon-Thu 6.15

2D The Boxtrolls (PG): Fri-Sun 2.50

Gone Girl (18): Fri-Tue 8.00

Northern Soul (15): Fri-Sun 5.15

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day (PG): Fri-Tue 12.45

Fury (15): Fri-Thu 5.20 8.15

Horns (15): Wed & Thu 8.20