Awards evening celebrates central Fife’s sporting winners

The seventh annual Kirkcaldy and Central Fife Sports Council Awards were held in Fife College, Kirkcaldy, last Thursday evening.

The ceremony honoured the top achievers in sport from the central Fife area over the year 2014 with another wide variety of sports featured.

Liz Anderson receives her Sports Personality of the year award from Christine Laing. Pic: Cranston Imagery

Liz Anderson receives her Sports Personality of the year award from Christine Laing. Pic: Cranston Imagery

A total of 12 awards were up for grabs, including the main prize, Sports Personality of the Year, voted for by readers of The Fife Free Press, Glenrothes Gazette and East Fife Mail.

The event was once again organised and hosted by sports council secretary, Ken White, while guest speaker, Scottish Swimming stalwart Gina Logan, gave a behind the scenes insight into her role as assistant general team manager at the Commonwealth Games in Glasgow.

FIFE COLLEGE SPORTS PERSONALITY OF THE YEAR

Winner: Liz Anderson - ladies football

Chloe Dickson

Chloe Dickson

Runners-up: John Thomson - athletics; Chloe Dickson - fencing; Lesley MacDonald - netball

POLICE SCOTLAND (FIFE DIVISION) JUNIOR AWARD

Winner: Adam Scott - athletics

Runners-up: Havana Clark - bowls; Emma McLachlan - archery

Adam Scott

Adam Scott

FIFE FREE PRESS YOUTH AWARD

Winner: Chloe Dickson - fencing

Runners-up: Beth Scoon - ice hockey, roller hockey and basketball; Rachel Syme - canoeing

FIFE SPORT & LEISURE TRUST SENIOR AWARD

Lesley MacDonald

Lesley MacDonald

Winner: Lesley MacDonald - netball

Runners-up: John Thomson - athletics; Michelle Noonan - archery

PLM OPTOMETRISTS DISABILITY AWARD

Winner: Lucy Walkup - swimming

Runners-up: Martin Hunter - bowls; Craig Donaldson - bowls

ACTIVE FIFE COACH OF THE YEAR AWARD

Mike Keane

Mike Keane

Winner: Liz Anderson - ladies football

Runners-up: Tom Hainey - rugby; Dennis Watson - archery

SALSC AWARD FOR SERVICE TO SPORT

Winner: Mike Keane - boxing

HONORARY PRESIDENT’S SPECIAL AWARD

Winner: Alma Greger - ice hockey

DUNDAS ESTATES SERVICE TO SPORT AWARD

Winner: Alma Greger - ice hockey

Runners-up: Harry Mitchell - curling; Arthur Robertson - football

GARRY INNES MEMORIAL SHIELD

Winner: Derek Rae - athletics

KIRKCALDY & CENTRAL FIFE SPORTS COUNCIL JUNIOR/YOUTH TEAM AWARD

Winner: Fife Olympiad - various

Runners-up: Fife Falcons - ice hockey; Kirkcaldy Chiefs - ice hockey

KIRKCALDY & CENTRAL FIFE SPORTS COUNCIL SENIOR TEAM AWARD

Winner: Markinch Bowling Club triples - bowls

Runners-up: Glenrothes Rugby Club - rugby; Dunnikier Cricket Club - cricket

Alma Greger

Alma Greger

Derek Rae

Derek Rae

Markinch Bowling Club triples

Markinch Bowling Club triples