Impressive finish for Fife AC’s Stephanie

Young runners get off and running in the Strawberry run.
Young runners get off and running in the Strawberry run.
0
Have your say

At the British Junior Championships in Bedford, Fife AC’s Stephanie Pennycook finished 10th in a time of 4.33.86 against the country’s top juniors.

Following her fourth place finish at the Home Countries Hill Running International in the Lake District, Megan Crawford has been selected to make her Great Britain debut at the European Hill Running Championships in Gap, France.

Fife AC athletes will be involved when the Petrofac League will takes place at Aberdeen Sports Village on Sunday, June 29.

A bus for all athletes, parents and coaches will call at Cupar Railway Station at 9.00a.m and Leuchars Railway Station at 9.15a.m.

The club also recently hosted the Strawberry Run at Cairnie Fruit Farm, a series of fun runs aimed at children and beginners.

The top performers in each of the four races incuded:

P4 and under:

1. Liam Wyse (Fife AC) 3.59, 2. Campbell Snodgrass (Lawhead Primary) 4.05, 3. Katie Johnson (Haddington) 4.06, 4. Kate Dalglish (St Leonards) 4.10, 5. Euan Smyth (Greyfriars Primary) 4.14, 6. Ruby Methven (Greyfriars Primary) 4.16, 7. Craig McFarlane (Castlehill Primary) 4.17, 8. Calum Gibson (Ardler Nursery) 4.27.

P5 – P7:

1. Ruan van Rensburg (St Columbas Primary) 3.47, 2. Emma Johnson (Haddington) 3.50, 3. Tom Logan (Fife AC) 5.57, 4. Findlay Martin (Strathearn Harriers) 4.09, 5. Rowan Elliot (Strathearn Harriers) 4.10, 6. Hayley Brown (Fife AC) 4.11, 7. Rachel McNab (Pitteuchar East Primary) 4.20, 8. Inver Petrie (Castlehill Primary) 4.22.

Junior 2 Miles:

1. Craig Morris (Fife AC) 10.24, 2. Nico Van Rensburg (Bell Baxter High School) 10.39, 3. Levi Sweeney (Strathearn Harriers) 10.54, 4. Euan Dawson (Fife AC) 11.07, 5. Anna Dalglish (Fife AC) 11.39, 6. David Alexander (Strathearn Harriers) 11.44, 7. Keir McEwan (Strathearn Harriers) 12.04, 8. Ruby Methven (Greyfriars Primary) 12.54, 9. Kirsten Smith (Fife AC) 13.01.

Senior 2 Miles:

1. Jamie Watters (Bell Baxter High School) 10.49, 2. Christopher Martin (Strathearn Harriers) 11.40, 3. Gary Howe (unatt.) 11.48, 4. Ross Wyse (Fife AC) 12.08, 5. Bradley Jackson (Dundee Hawkhill Harriers) 13.07, 6. Siobhan Johnson (Wormit Runners) 13.18, 7. Eddie Petrie (Falkland Trail Runners) 13.37, 8. Sarah Young (Wormit Runners) 13.55, 9. Fiona Gibson (Dundee Road Runners) 14.07.