DCSIMG

Your best guide to what’s on in Fife

Singer songwriter John Fratelli. Picture  Robert Perry  The Scotsman 16th Feb 2011

Singer songwriter John Fratelli. Picture Robert Perry The Scotsman 16th Feb 2011

Twitter: @kirkcaldycomedy

Fife Free Press is the official media partner of Kirkcaldy Comedy Festival

Friday, September 30:

Robin Ince - Victoria Hotel, 8.30 p.m.

Friday Night Live with Jojo Sutherland, Jay Lafferty and Teddy - Society, 8.30 p.m.

Vladimir McTavish - Betty Nicols, 9.00 p.m.

Saturday, October 1:

Best of Scottish Comedy with Susan Morrison, Darren Connell, Mikey Adam, Keir McAllister and Gary Little - Victoria Hotel, 8.30 p.m.

David Kay - Betty Nicols, 9.00 p.m.

Sunday, October 2:

Fred MacAulay - Adam Smith Theatre, 8.00 p.m.

Bob Doolally - Victoria Hotel, 8.30 p.m.

Tuesday, October 4:

Jo Caulfield - Victoria Hotel, 8.30 p.m.

Curry Comedy with Billy Kirkwood and others - Annapurna Gurkha’s, 8.30 p.m.

Wednesday, October 5:

Gary Tank Commander - Adam Smith Theatre, 8.00 p.m.

Curry Comedy with Billy Kirkwood and others - Annapurna Gurkha’s, 8.30 p.m.

Thursday, October 6:

Jenny Eclair - Adam Smith Theatre, 8.00 p.m.

Simon Munnery - Victoria Hotel, 8.30 p.m.

Best of Irish Comedy with Jeff O’Boyle, Elaine Malcolmson, Michael Redmond and Martin Mor - Society, 8.30 p.m.

Friday, October 7:

Jerry Sadowitz - Adam Smith Theatre, 8.00 p.m.

Friday Night Live with Bruce Devlin, Julia Sutherland, Barry Macdonald and John Ross - Society, 8.30 p.m.

Susan Morrison - Betty Nicols, 9.00 p.m.

£5 Funnies with Gus Lymburn, Darren Connell, Matthew Winning, Davey Connor and Charlie Ross - Lyrx Lounge, 8.30 p.m.

Saturday, October 8:

Kingdom Newcomers Stand-up Showcase - Lyrx Lounge, 8.30 p.m.

Gary Little - Betty Nicols, 9.00 p.m.

Sunday, October 9:

Patrick Monahan - Victoria Hotel, 8.30 p.m.

Jojo Sutherland, Viv Gee and Pauline Goldsmith - Society, 8.30 p.m.

Friday, September 9:

No1Sun are at Bowhill Club, Cardenden.

Kerry Oke is at the Chapel Tavern.

Carla is at Bar Itza.

Saturday, September 10:

The Columbos are at the Chapel Tavern.

Off The Cuff are at Partners, Cowdenbeath.

No1Sun are at the Dixon Arms, Glenrothes.

The Minders are at Eddy’s.

Allan Boyle is at Weavers.

Jamiroquai Tribute are at Bar Itza.

Slipstream are at The Old Inn, Dunfermline.

Sunday, September 11:

The Swank are at Eddy’s.

Stillwater are at the Old ‘97 Country & Western Club in the Charter Club.

Brand New are at Bar Itza.

Looking ahead:

The Charity Rock Night is on at Dunnikier Park Golf Club, with Bad Patter and others, on September 16.

State of Emergency are at Man I’ the Rock, Dysart, on September 16.

Stevie Day is at Bar Itza on September 16.

Silverbox are at The Greenside, Leslie, on September 17.

INXS Tribute are at Bar Itza, Kirkcaldy, on September 17.

Les Dee is at Weavers on September 17.

Off The Cuff are at The Crystal Bar, Crossgates, on September 17.

Tam the Hat is at Shardy’s Bar, Lochgelly, on September 17.

Urgency UK and The Dot Cottons are at the Smuggler’s Inn, Burntislandlan on September 17.

Terry Ray is at The Penny Farthing on September 18.

Joe’s Band are at Bar Itza, Kirkcaldy, on September 18.

Jon Fratelli is at PJ Molloy’s, Dunfermline, on September 19.

Angel Kay is at Weavers on September 22.

New Vintage are at Man I’ the Rock, Dysart, on September 23.

Janey Kirk is at Bar Itza, Kirkcaldy, on September 23.

Straighten Out, a Stranglers tribute act, are at the Greenside, Leslie, on September 24.

Gavin Patrick is at The Crown Inn, Kelty, on September 24.

The Falcons are at The Shelter, Cardenden, on September 24.

Pink Tribute is at Bar Itza on September 24.

Slipstream are at Partners, Cowdenbeath, on September 25.

Kolonel Schnapps Oompah Band is at the Bonnybank Inn on September 25.

The Swank are at Craigie Bar, Ballingry, on September 25.

Emma is at Central Bar, Cardenden, on September 25.

Funktionals are at Bar Itza, Kirkcaldy, on September 25.

Wreck On The Highway are at Central Bar, Cardenden, on September 26.

Chris Helme (ex Seahorses) is at The Windsor, Kirkcaldy, with Davey Horne, on September 30.

No1Sun are at the British Legion, Glenrothes, on September 30.

Kim Seymour is at Man I’ the Rock, Dysart, on September 30.

Charles Wood is at Bar Itza, Kirkcaldy, on September 30.

Monkey Knife Fight, Polar Haze and Red Hot Donna are at The Abbey, Kirkcaldy, on September 30.

Slipstream are at Central Bar, Cardenden, on September 30.

The Twang are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 1.

No1Sun are at Bar Itza, Kirkcaldy, on October 2.

Slipstream are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 2.

The Beat are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 7.

Dave MacKay is at Bar Itza, Kirkcaldy, on October 7.

Slipstream are at O’Connell’s, Kirkcaldy, on October 7.

The Falcons are at Bar Itza, Kirkcaldy, on October 9.

Dougie B is at Bar Itza, Kirkcaldy, on October 14.

The Swank are at Bar Itza, Kirkcaldy, on October 16.

Transmission, the sound of Joy Division, are at the Greenside, Leslie, on October 21.

Willie Easton is at Bar Itza, Kirkcaldy, on October 21.

The Complete Stone Roses are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 21.

Alan Boyle is at the Crown Inn, Kelty, on October 22.

The Thirsties are at Bar Itza, Kirkcaldy, on October 23.

Slipstream are at Man I’ The Rock, Dysart, on October 28.

Charles Wood is at Bar Itza, Kirkcaldy, on October 28.

Slipstream are at Bar Itza, Kirkcaldy, on October 30.

Eddy’s Bar, Kirkcaldy – October 6 - Sharon Kind & The Reckless Angels.

Betty Nicol’s, Kirkcaldy - Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel – last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie - Open Mic night third Thursday each month Acoustic session

Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302

September10. Pasadena Roof Orchestra; 13-14. Equus; 24. Alexander Brothers;. 29. Scottish Opera: Orpheus In The Underworld; October 2. Fred MacAulay; 4. Uncharted Waters; 7. Jerry Sadowitz; 16. Bob, The Man & The Moon; 21. Oh What a Lovely War; 22. Tom Stade; November 1. Lorca: Love In The Garden; 3. Daniel Sloss; 5. Fiddlers Rally; 6. The Curious Scrapbook; 10-12. The Tales of Hoffman; 20-26. Oliver!; December 14-January 14. Cinderella.

Rothes Halls

Box Office (01592) 611101

September 8. Jim Davidson; 10. Ilhan Barutco & 11. Colum Sands & Maggie MacInnes; 16. Wee Stories - Arthur, the Story of a King; 23. Wolfstone & Skerryvore; 27-October 1. GAMA: The Producers; 4. The Hunted; 11. Gordon Smith: Beyond Belief; 12. High School Rocks; 13. Numberjacks; 14. The Sex Pistols Experience; 15. Rock ‘n’ Roll Paradise; 16. An Evening of Burlesque; 19. A Conversation with Carmel; 20 The Nutcracker; 21. Apocalypse; 23. Sydney Devine; November 3-4 Wife After Death; 5. Charlie Landsborough; 17. Lee Nelson; 18. The Drifters; 20. Singin’ I’m No a Billy, He’s a Tim.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302

September 3-4. Singing Kettle’s Funny Farm; 8. An Evening With Peter Allis; 10. Ilhan Barutcu &The Ask-i-Trio; 11. Colum Sands & Maggie MacInnes; 13-14. Arthur - Story Of A King; 15. Royal Marines Band; 17. An Evening With Blake; 24. Voulez Vous; October 10. The Magnets; 19. Dick Gaughan; 21. Craig Hill; 25. Kes; 27. Janis Ian; 28. T-Rextasy; 29. Solid Gold Country Legends; November 1. Diving Belle; 4-5. Over the Rainbow, the Eva Cassidy Story; 11. The Presents; 11. la nui intime; 16. Rab Noakes; 19. Chris Addison.

Byre Theatre, St Andrews

Box Office (01334) 475000

September 8. Are You Sitting Comfortably?; 9. Multiple Choice; 10. Absolute Elvis; 13-17. Fiddler on the Roof; 22. Doorways in Drumorty; 23. The Gospel of Matthew; 24. Singing Far Into the Night; 28. An Evening with George Donald & Stephen Robertson of Scotland the What?; 29. Uncharted Waters; 30. Lord of the Flies; October 1. Acari Comedy Hypnotist; 4. Hamlet: Cut to the Bone; 5. Macbeth: Sliced to the Core; 7. The Hunted; 8. Risk a Verse; 8. Lorna Reid’s Jazz Cafe; 12. I, Elizabeth;

Alhambra Theatre, Dunfermline

September 9. Colin Fry; 10. Jason Byrne; 17. Aly Bain & Phil Cunningham; 29. Jayne McDonald; October 5-8. Chess; 22. Roy Chubby Brown; 17. Milton Jones; November 4. Super Trouper; 5. Illegal Eagles; 12. John Mayall/Oli Brown Band; 14. Sally Morgan: Psychic On The Road; 26. Vampires Rock; December 5-10. Blood Brothers.

The Green Hotel, Kinross

October 2. John Parr; 9. Eric Taylor; 12. Rod Picott & Amanda Shires; 15. Curved Air; 16. John Goldie; 20-21. Tanita Tikarim; 23. Michael Weston King; October 1. Tokyo Rosenthal; 2. John Parr; 9. Eric Taylor; 19. Catfish Keith; 21-22. Apart From Rod; 29. The Hank Wangford Trio.

The Inn At Lathones

September 8. Steve Daggett; 13. Sean Taylor; 18. Nick Harper; 23. Paul Rose; 10. Henry McCullough (solo); 12. Rod Picott/Amanda Shires; 14. Rod Clements;22. JJ Gilmour.

ADAM SMITH THEATRE

September 11. The Light Thief (15) 7.30; 17. Horrid Henry - The Movie (U) 3.00; 17. Calamity Jane (U) 7.30; 18. Cars 2 (U) 3.00; 18. Poetry (12A) 7.30; 21. The Interrupters (tbc) 7.30; 22. Super 8 (12A) 7.30; 23. Super 8 (12A) 11.00 7.30; 25. Arrietty (U) 3.00; 30. The Guard (15) 11.00 7.30; October 1. The Guard (15) 7.30; 2. The Guard (15) 11.00; 9-11. The Inbetweeners Movie (15) 7.30.

REGENT CINEMA, LEVEN

Super 8 (12A) Fri 7.30; Sun 1.00 7.30; Tue 7.30; Thu 7.30

Mr Popper’s Penguins (PG) Fri 4.00; Sat 10.30; Sun 11.00 3.30; Mon 7.30; Wed 7.30

KINO CINEMA, GLENROTHES

Apollo 18 (15) Fri-Thu 6.30

Cowboys and Aliens (12A) Fri-Thu 5.45

Final Destination 5 in 3D (15) Fri-Thu 8.30

The Inbetweeners (15) Fri-Thu 4.20 6.30 8.40

Rise of the Planet of the Apes (12A) Fri-Thu 8.20

Mr Popper’s Penguins (PG) Sat and Sun 2.10

Spy Kids - All the Time in the World (PG) Fri, Mon-Thu 4.00; Sat and Sun 2.05 4.00

The Smurfs (U) Fri, Mon-Thu 4.15; Sat and Sun 2.00 4.15

ODEON DUNFERMLINE

Apollo 18 (15) Fri-Thu 1.35 4.20 6.35 8.45; Fri, Sat and Wed late shows 11.00

Andre Rieu 2011 in Maastricht Recorded (U) Fri 8.20; Sun 1.00

A Lonely Place to Die (15) Wed 9.00

Bridesmaids (15) Mon.Tue and Thu 8.30

Cars 2 2D (U) Sat-Sun 10.45

Cowboys and Aliens (12A) Fri and Mon-Thu 6.35

Glee: The 3D Concert Movie (PG) Sat-Sun 10.55

Friends With Benefits (15) Sat 2.30 5.30 6.35 8.25; Sun 5.30 6.35 8.25

Fright Night 3D (15) Fri-Thu 12.45 3.15 5.45 8.15; Fri, Sat and Wed late shows 11.00; subtitled Sat 12.45 Sun 5.45 Thu 3.15

Final Destination 5 3D (15) Fri-Thu 1.00 3.30 6.00 8.30

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (12A) Fri, Mon-Tue and Thu 1.40 8.25; Wed 8.25; Sat and Sun 10.45 1.40 8.25

Mr Popper’s Penguins (PG) Sat-Sun 10.30

One Day (12A) Fri and Mon-Thu 2.10 5.40 8.20

Rise of the Planet of the Apes (12A) Fri-Thu 1.05 3.40 6.15 8.40

The Art of Getting By (12A) Fri-Thu 4.25 9.20; subtitled Tue 4.25 Mon 9.20

The Inbetweeners (15) Fri-Thu 1.30 2.00 3.45 4.30 6.30 7.00 8.50 9.30; Fri, Sat, Wed late show 11.15

The Smurfs 2D (U) Sat-Sun 11.15

The Smurfs 3D (U) Fri and Mon-Thu 3.10 5.50; Sat and Sun 12.30 3.10 5.50

Spy Kids 3D (PG) Fri-Thu 1.20 4.00 6.10; Sat and Sun 11.00 1.20 4.00 6.10

 

Comments

 
 

Back to the top of the page

 

X scottish independence image

Keep up-to-date with all the latest Referendum news