What’s on in Fife...

Last chance this weekend to see The Lady Boys of Bangkok in Kirkcaldy. � Dean Martin Photography
Last chance this weekend to see The Lady Boys of Bangkok in Kirkcaldy. � Dean Martin Photography
0
Have your say

There’s a wealth of talent right here in Fife, and we’ve got all the best listings to help you make the most of it!

Gigs

Friday, September 2

The Chiels, Club 19, Cupar.

Kerryoke, Chapel Tavern, Kirkcaldy.

Wolves, PJ Molloys, Dunfermline.

Saturday, September 3

Kim Seymour, Chapel Tavern, Kirkcaldy.

Joe’s Band, Gunners Club, Kirkcaldy.

The Complete Stone Roses, PJ Molloys, Dunfermline.

Rockhammer, The Wheatsheaf, Kirkcaldy.

Sammi Lee, The Stanes, Glenrothes.

Underfire, Dixon Arms, Glenrothes

2 Pure Sounds, KUSI, Kirkcaldy.

Vera Wenkert concert, Cellardyke Parish Church, Cellardyke.

STEPH, Braefoot Tavern, Kinglassie.

Sunday, September 4

Karaoke, Chapel Tavern, Kirkcaldy.

Heartbeat, KUSI club, Kirkcaldy.

Jazz and cocktails with Michele Osten, Society, Kirkcaldy.

Record and CD Fair, Windsor Hotel, Kirkcaldy.

Tuesday, September 6

Airport Impressions, PJ Molloys, Dunfermline.

Looking ahead...

Fraser Anderson Band, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on September 8.

Tony Kearney, button-key accordion & fiddle club, Windaygates Institute on September 8.

Cindy & Mark Lemaire, Crail Town Hall, Crail on September 8.

Tongue and Groove, KUSI, Kirkcaldy on September 10.

Kiwi and the Bandits, Gunners Club, Kirkcaldy on September 10.

The Sensational David Bowie Tribute Band, PJ Molloys, on September 10.

Joanie, The Stanes, Glenrothes on September 10.

Lisa Mckinley, Dixon Arms, Glenrothes on September 10.

No1Sun, Leslie Town Hall on September 10.

Tina and the Groove, Braefoot Tavern, Kinglassie on September 10.

Leona Rae, The Stanes, Glenrothes on September 11.

The Columbos, O’Connell’s on September 11.

Cahalen Morrison & Eli West, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on September 15.

The Ellies, Minitour of Scotland Live at PJ Molloys, Dunfermline on September 15.

Two of a Kind, KUSI, Kirkcaldy on September 17.

Happy Ever After, Gunners Club, Kirkcaldy on September 17.

Samantha J Mairs, Dixon Arms, Glenrothes on September 17.

The Chiels, Foxton’s Bar & Grill, Glenrothes on September 17.

Hungrytown, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on September 22.

Rhythm dot com, KUSI, Kirkcaldy on September 24.

Sergeant, Lourenzos, Dunfermline on September 24.

Mama’s Boys, Gunners Club, Kirkcaldy on September 24.

Guilty Pleasure, Dixon Arms, Glenrothes on September 24.

The English Beat (ft Dave Wakeling) and Porkpie plus DJ Junior Lazarou, Windsor Hotel on September 24.

Jaydee, Dixon Arms, Glenrothes on September 24.

Lisa McKinley, The Stanes, Glenrothes on September 24

Nae Plans. Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on September 29.

Cherry Burns, Dixon Arms, Glenrothes on October 1.

Graham Duncan, The Stanes, Glenrothes on October 1.

The Columbos, The Gunners on October 8.

Roxy Magic, Green Hotel, Kinross on October 29.

The Chiels, Aikman’s Bar, St Andrews on November 12.

The Chiels, Burnturk Village Hall on November 18.

Acoustic

Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Every Thursday.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland, Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.

Theatre

Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Aug 31- Sep 3. Ladyboys of Bangkok; 21. Democracy; 23. A Bench on the Road; Oct 1. Daniel Sloss; 6-8. The Broons; 9. Jerry Sadowitz; 16. Branagh Theatre Live – The Entertainer; Nov 7. Raith Rovers Hall of Fame (sold out); Dec 10-Jan 7. Cinderella.

Rothes Halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. September 3. North Sea Gas; 23. Classic Rock USA; Oct 7. Thank Abba for the Music; 8. Big Girls Don’t Cry; 14. The Rubettes; 15. I Love to Boogie with T. Rextasy; 29. Nathan Carter; Nov 5. The Life & Music of Jim Reeves; 11. Showaddywaddy; 19. Livewire the AC/DC show; 24. The Elvis Years; Dec 1-4. Funbox; 8. Barry Steele and Friends – The Roy Orbison Story; 15. Midge Ure; Feb 24. Omid Djalili.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Aug 30. Luke Danskin and June Field; Sep 8. Tom Wrigglesworth.; 9. Islands in the Stream; 10. Aly Bain and Phil Cunningham; 14. Jimmy Webb – The Glen Campbell Years; 17. Macfloyd; 26. G4; 28. Jackson Live in Concert; 30. Talon; Oct 1. Funbox; 28. Joanne Shaw Taylor; 31. The World Famous Elvis Show; Nov 4. The Greatest Love of All Whitney Tribute; 25. The Christians. Dec 6-24. Moon Dog and the Christmas Star.

Lochgelly Theatre

www.onfife.com, Oct 29. Wishbone Ash.

Alhambra Theatre
www.alhambradunfermline.co.uk

September 2, Jane McDonald; 3. Russian State Ballet and Opera House – Madam Butterfly; 4. Russian State Ballet and Opera House – Carmen; 9.The Carpenters Story; 17. The Bon Jovi Experience; 22. Dreamboys; 30. A Celebration of Ben E. King & The Drifters; Oct 1. Whitney – Queen of the Night; 3. Russian State Ballet and Opera House – The Nutcracker; 4. Russian State Ballet and Opera House – Sleeping Beauty; 7. Sean Lock; 12-15. Limelight Productions – Sister Act; 21. The Nick Ross Orchestra present sounds of the Glenn Miller Era; 22. An Evening of Dirty Dancing; 27. Power of Love – The Music of Celine Dion; 29. Les Mckeown’s Bay City Rollers; Nov 4. Back to Bacharach; 7. Josh Widdicombe; 8. Gordon Smith; 10. Roy Chubby Brown; 11. Ben Portsmouth and the Taking Care of Elvis Band; 12. Let’s Hang On – Celebrating the music of Frankie Valli and the Four Seasons; 17. Jason Byrne; 19. Solid Gold 70s Show; 21. Nina Conti; 25. Jim Davidson; Dec 6. Romesh Ranganathan; 18. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers; Jan 21. Vampires Rock Ghost Train; Feb 25-26. Ben & Holly’s Little Kingdom; 24. Al Murray; 31. Showaddywaddy; Apr 7. Sam Bailey.

Kino Arts

A selection of operas and ballets, live from The Royal Opera House, London. Sept 26. Norma; Oct 17. Cosi Fan Tutte; Nov 2. Anastasia; 15. Les Contes D’Hoffman. Dec 8. The Nutcracker; Jan 1. Il Travatore; Feb 8. Woolf Works; 28. The Sleeping Beauty; March 30. Madama Butterfly; April 11. Jewels; June 7. The Dream/Symphonic Variations/Marguerite and Armand; 28. Othello.

The Green Hotel

www.mundellmusic.com, September 8. Jess Morgan; 14. Dennis Greaves & Mark Feltham Duo; 16-17. Mama Genesis; Oct 1. Mick Ralphs Blues Band; 6. Ryan McGarvey; 13. Micky Moody; 14. The Mentulls; 15. Melanie; 16. Focus; 17. Melanie; 26. Gavin Povey; 29. Roxy Magic; Nov 3. Kiki Dee & Carmelo Luggeri; 5. Maria Muldaur; 6. Sinnerboy; 17. Peter Asher & Albert Lee; Dec 3. Gerry Jablonski; 11. Mary Coughlan; 17. Lindisfarne; Feb 21. Bob Cheevers; Mar 11. Stevie Nimmo Trio.

Comedy

Daniel Sloss, Adam Smith Theatre on October 1.

Sean Lock, Alhambra Theatre, Dunfermline on October 7.

Jerry Sadowitz, Adam Smith Theatre on October 9.

Josh Widdicombe, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 7.

Roy Chubby Brown, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 10.

Jason Byrne, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 17.


Nina Conti, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 21.

Jim Davidson, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 25.

Romesh Ranganathan, Alhambra Theatre, Dunfermline on December 6.

Al Murray, Alhambra Theatre, Dunfermline on February 24.

Omid Djalili, Rothes Halls, Glenrothes on February 24.

Cinema

Adam Smith Theatre

www.onfife.com
August 11-12, Elvis & Nixon (15).

13, When Marnie Was There (U)

13, Suburra (18) (subtitled)

Odeon Dunfermline

Bad Moms (15), Fri-Thu 13:15 15:45 18:15 20:45; Please be aware the following performances are subtitled Fri 13:15; Sun 18:15; Thu 20:45

Ben-Hur 2D (12a), Wed-Thu 12:10 15:00 20:40

Ben-Hur 3D (12a), Wed-Thu 17:50

The BFG 2D (PG), Fri-Tue 12:30 15:15

Brotherhood (15), Mon-Thu 13:30 16:00 18:30 21:20; Please be aware the following performances are subtitled Thu 18:30

David Brent: Life on the Road (15), Mon-Thu 12:45 15:15

Finding Dory 2D (U), Fri-Thu 12:45 15:15 13:45 16:15 17:45; Sat-Sun 10:15 11:15 12:45 13:45 15:15 16:15 17:45

Jason Bourne (12A), Fri-Tue 13:10 20:40; Wed-Thu 13:10

Lights Out (15), Fri-Thu 18:45 21:00

Mechanic: Resurrection (15), Fri-Sat & Mon-Thu 18:00

Morgan (15), Fri-Thu 14:20 16:50 19:10 21:30; Please be aware the following performances are subtitled Tue 19:10; Wed 16:50.

Nine Lives (PG), Sat-Sun 12:00

Pete’s Dragon 2D (PG), Fri-Thu 12:10

The Purge: Election Year (15), Fri-Thu 16:00 18:30 21:20

Sausage Party (15), Fri-Thu 12:00 14:20 16:40 19:00 20:20 21:20; Fri/Sat Late Show 22:40

Secret Life Of Pets 2D (U), Sat-Sun 10:00

Suicide Squad 2D (15), Fri-Thu 14:40 17:30 20:20

Swallows & Amazons (PG), Fri & Mon-Thu 12:00; Sun 10:30

Top Gun – 30th Anniversary (PG), Sun 18:00

War Dogs (15), Fri-Tue 12:30 15:10 17:50 20:30; Wed-Thu 17:50 20:30

Finding Dory 2D (U), Wed 11:00

Silver Screen

Our Kind Of Traitor (15), Wed 14:00; Thu 11:00

Florence Foster Jenkins (PG), Wed 11:00 Thu 14:00

Kids’ Club

Top Cat Begins (U), Sat-Sun 10:00

2D The Angry Birds Movie (U), Sat-Sun 10:30

Alice Through the Looking Glass (PG), Sat-Sun 10:15

Kino Leven

The Purge: Election Year (15), Fri-Thurs 7.30

Pete’s Dragon (PG), Fri Aug 26 4.45; Sat-Sun 2.00, 4.45; Mon-Thurs 4.45