The best guide to what’s on in and around Fife

editorial image
0
Have your say

www.kirkcaldycomedyfestival.com

Twitter: @kirkcaldycomedy

Fife Free Press is the official media partner of Kirkcaldy Comedy Festival

Friday, September 30:

Robin Ince - Victoria Hotel, 8.30 p.m.

Friday Night Live with Jojo Sutherland, Jay Lafferty and Teddy - Society, 8.30 p.m.

Vladimir McTavish - Betty Nicols, 9.00 p.m.

Saturday, October 1:

Best of Scottish Comedy with Susan Morrison, Darren Connell, Mikey Adam, Keir McAllister and Gary Little - Victoria Hotel, 8.30 p.m.

David Kay - Betty Nicols, 9.00 p.m.

Sunday, October 2:

Fred MacAulay - Adam Smith Theatre, 8.00 p.m.

Bob Doolally - Victoria Hotel, 8.30 p.m.

Tuesday, October 4:

Jo Caulfield - Victoria Hotel, 8.30 p.m.

Curry Comedy with Billy Kirkwood and others - Annapurna Gurkha’s, 8.30 p.m.

Wednesday, October 5:

Gary Tank Commander - Adam Smith Theatre, 8.00 p.m.

Curry Comedy with Billy Kirkwood and others - Annapurna Gurkha’s, 8.30 p.m.

Thursday, October 6:

Jenny Eclair - Adam Smith Theatre, 8.00 p.m.

Simon Munnery - Victoria Hotel, 8.30 p.m.

Best of Irish Comedy with Jeff O’Boyle, Elaine Malcolmson, Michael Redmond and Martin Mor - Society, 8.30 p.m.

Friday, October 7:

Jerry Sadowitz - Adam Smith Theatre, 8.00 p.m.

Friday Night Live with Bruce Devlin, Julia Sutherland, Barry Macdonald and John Ross - Society, 8.30 p.m.

Susan Morrison - Betty Nicols, 9.00 p.m.

£5 Funnies with Gus Lymburn, Darren Connell, Matthew Winning, Davey Connor and Charlie Ross - Lyrx Lounge, 8.30 p.m.

Saturday, October 8:

Kingdom Newcomers Stand-up Showcase - Lyrx Lounge, 8.30 p.m.

Gary Little - Betty Nicols, 9.00 p.m.

Sunday, October 9:

Patrick Monahan - Victoria Hotel, 8.30 p.m.

Jojo Sutherland, Viv Gee and Pauline Goldsmith - Society, 8.30 p.m.

Friday, September 16:

The Charity Rock Night is on at Dunnikier Park Golf Club, with Bad Patter.

Slipstream are at PJ Molloy’s, Dunfermline.

State of Emergency are at Man I’ the Rock, Dysart.

Stevie Day is at Bar Itza.

Kerry-Oke is at Chapel Tavern.

Saturday, September 17:

Silverbox are at The Greenside, Leslie.

INXS Tribute are at Bar Itza.

Les Dee is at Weavers.

Off The Cuff are at The Crystal Bar, Crossgates.

Tam the Hat is at Shardy’s Bar, Lochgelly.

Urgency UK and The Dot Cottons are at the Smuggler’s Inn, Burntisland.

Jim Wood is at the Charter Club.

Kerry/Caberet is at Chapel Tavern.

Sunday, September 18:

Terry Ray is at The Penny Farthing.

Joe’s Band are at Bar Itza.

Cathy Struthers is at Chapel Tavern.

Looking ahead:

Jon Fratelli is at PJ Molloy’s, Dunfermline, on September 19.

Angel Kay is at Weavers on September 22.

New Vintage are at Man I’ the Rock, Dysart, on September 23.

Janey Kirk is at Bar Itza on September 23.

Straighten Out, a Stranglers tribute act, are at the Greenside, Leslie, on September 24.

Gavin Patrick is at The Crown Inn, Kelty, on September 24.

The Falcons are at The Shelter, Cardenden, on September 24.

Pink Tribute is at Bar Itza on September 24.

Slipstream are at Partners, Cowdenbeath, on September 25.

Kolonel Schnapps Oompah Band is at the Bonnybank Inn on September 25.

The Swank are at Craigie Bar, Ballingry, on September 25.

Emma is at Central Bar, Cardenden, on September 25.

Funktionals are at Bar Itza on September 25.

Wreck On The Highway are at Central Bar, Cardenden, on September 26.

Chris Helme (ex Seahorses) is at The Windsor with Davey Horne, on September 30.

The Minders are at the Wheatsheaf on September 30.

No1Sun are at the British Legion, Glenrothes, on September 30.

Kim Seymour is at Man I’ the Rock, Dysart, on September 30.

Charles Wood is at Bar Itza on September 30.

Monkey Knife Fight, Polar Haze and Red Hot Donna are at The Abbey, on September 30.

Slipstream are at Central Bar, Cardenden, on September 30.

The Twang are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 1.

The Columbos are at the Clansman, Leslie on October 1.

No1Sun are at Bar Itza on October 2.

A Jam Session hosted by Soundbite is on at the Wheatsheaf on October 2.

Slipstream are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 2.

The Beat are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 7.

Dave MacKay is at Bar Itza on October 7.

Rockhammer are at the Wheatsheaf on October 7.

Slipstream are at O’Connell’s on October 7.

The Falcons are at Bar Itza on October 9.

Dougie B is at Bar Itza on October 14.

The Swank are at Bar Itza on October 16.

Transmission, the sound of Joy Division, are at the Greenside, Leslie, on October 21.

Willie Easton is at Bar Itza on October 21.

The Complete Stone Roses are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 21.

Alan Boyle is at the Crown Inn, Kelty, on October 22.

The Thirsties are at Bar Itza on October 23.

Slipstream are at Man I’ The Rock, Dysart, on October 28.

Soundbite are at the Wheatsheaf on October 28.

Charles Wood is at Bar Itza on October 28.

Slipstream are at Bar Itza on October 30.

The Rifles play PJ Molloy’s, Dunfermline, on November 4.

Horse is at Beveridge Park Hotel, Kirkcaldy, on November 4.

Slipstream are at The British Legion, Glenrothes, on November 4.

The Stones, a Rolling Stones tribute act, are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on November 5.

Eddy’s Bar, Kirkcaldy – October 6 - Sharon Kind & The Reckless Angels.

Betty Nicol’s, Kirkcaldy - Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel – last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie - Open Mic night third Thursday each month Acoustic session

Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302

September 24. Alexander Brothers;. 29. Scottish Opera: Orpheus In The Underworld; October 2. Fred MacAulay; 4. Uncharted Waters; 7. Jerry Sadowitz; 16. Bob, The Man & The Moon; 21. Oh What a Lovely War; 22. Tom Stade; November 1. Lorca: Love In The Garden; 3. Daniel Sloss; 5. Fiddlers Rally; 6. The Curious Scrapbook; 10-12. The Tales of Hoffman; 20-26. Oliver!; December 14-January 14. Cinderella.

Rothes Halls

Box Office (01592) 611101

www.rotheshalls.org.uk

September 16. Wee Stories - Arthur, the Story of a King; 23. Wolfstone & Skerryvore; 27-October 1. GAMA: The Producers; 4. The Hunted; 11. Gordon Smith: Beyond Belief; 12. High School Rocks; 13. Numberjacks; 14. The Sex Pistols Experience; 15. Rock ‘n’ Roll Paradise; 16. An Evening of Burlesque; 19. A Conversation with Carmel; 20 The Nutcracker; 21. Apocalypse; 23. Sydney Devine; November 3-4 Wife After Death; 5. Charlie Landsborough; 17. Lee Nelson; 18. The Drifters; 20. Singin’ I’m No a Billy, He’s a Tim.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302

www.carnegiehall.co.uk

September 15. Royal Marines Band; 17. An Evening With Blake; 24. Voulez Vous; October 10. The Magnets; 19. Dick Gaughan; 21. Craig Hill; 25. Kes; 27. Janis Ian; 28. T-Rextasy; 29. Solid Gold Country Legends; November 1. Diving Belle; 4-5. Over the Rainbow, the Eva Cassidy Story; 11. The Presents; 11. la nui intime; 16. Rab Noakes; 19. Chris Addison.

Byre Theatre, St Andrews

Box Office (01334) 475000

www.byretheatre.com

September 13-17. Fiddler on the Roof; 22. Doorways in Drumorty; 23. The Gospel of Matthew; 24. Singing Far Into the Night; 28. An Evening with George Donald & Stephen Robertson of Scotland the What?; 29. Uncharted Waters; 30. Lord of the Flies; October 1. Acari Comedy Hypnotist; 4. Hamlet: Cut to the Bone; 5. Macbeth: Sliced to the Core; 7. The Hunted; 8. Risk a Verse; 8. Lorna Reid’s Jazz Cafe; 12. I, Elizabeth;

Alhambra Theatre, Dunfermline

September 17. Aly Bain & Phil Cunningham; 29. Jayne McDonald; October 5-8. Chess; 22. Roy Chubby Brown; 17. Milton Jones; November 4. Super Trouper; 5. Illegal Eagles; 12. John Mayall/Oli Brown Band; 14. Sally Morgan: Psychic On The Road; 26. Vampires Rock; December 5-10. Blood Brothers.

The Green Hotel, Kinross

www.mundellmusic.com

October 2. John Parr; 9. Eric Taylor; 12. Rod Picott & Amanda Shires; 15. Curved Air; 16. John Goldie; 20-21. Tanita Tikarim; 23. Michael Weston King; October 1. Tokyo Rosenthal; 2. John Parr; 9. Eric Taylor; 19. Catfish Keith; 21-22. Apart From Rod; 29. The Hank Wangford Trio.

The Inn At Lathones

www.mundellmusic.com

September 18. Nick Harper; 23. Paul Rose; 10. Henry McCullough (solo); 12. Rod Picott/Amanda Shires; 14. Rod Clements;22. JJ Gilmour.

ADAM SMITH THEATRE

September 17. Horrid Henry - The Movie (U) 3.00; 17. Calamity Jane (U) 7.30; 18. Cars 2 (U) 3.00; 18. Poetry (12A) 7.30; 21. The Interrupters (tbc) 7.30; 22. Super 8 (12A) 7.30; 23. Super 8 (12A) 11.00 7.30; 25. Arrietty (U) 3.00; 30. The Guard (15) 11.00 7.30; October 1. The Guard (15) 7.30; 2. The Guard (15) 11.00; 9-11. The Inbetweeners Movie (15) 7.30.

KINO CINEMA, GLENROTHES

www.thekinocinema.co.uk

The Change-Up (15) Fri-Thu 3.00 5.30 8.15

I Don’t Know How She Does It (12A) Fri-Thu 4.00 6.30 8.40

The Inbetweeners (15) Fri-Thu 3.30 6.00 8.20

Mr Popper’s Penguins (PG) Sat & Sun 1.00

Spy Kids - All The Time In The World (PG) Sat & Sun 1.15

The Smurfs (U) Sat & Sun 1.30

ODEON DUNFERMLINE

Cars 2 3D (U) Sat & Sun 12.05

Friends with Benefits (15) Fri-Thu 3.30 6.10 8.45; Sat & Sun 12.50 3.30 6.10 8.45

Harry Potter & the Deathly Hallows Part 2 2D (12A) Fri-Tue 3.45

I Don’t Know How She Does It (15) Fri-Thu 1.35 3.55 6.35 8.40; Sat Late Show 11.20

Jane Eyre (PG) Fri-Mon 5.25 8.15; Tue 9.00

Mr Popper’s Penguins (PG) Sat & Sun 10.30

One Day (12A) Fri-Tue 1.20 6.35 9.15; Wed-Thu 5.50

Rise of the Planet of the Apes (12A) Fri-Thu 1.15 3.40 6.15 8.40

The Change Up (15) Fri-Thu 1.00 3.45 6.30 9.15; Sat Late Show 11.45

The Inbetweeners (15) Fri-Thu 1.10 3.30 6.30 8.50

The Smurfs 2D (U) Sat & Sun 11.20

The Smurfs 3D (U) Fri & Mon-Thu 3.00; Sat & Sun 10.30 12.45 3.00

Tinker, Tailor, Soldier, Spy (15) Fri-Thu 2.45 5.40 8.40; Sat & Sun 11.50

Warrior (12A) Wed-Thu 3.30 6.10 8.50

You Instead (15) Fri-Thu 2.15 4.30 6.45 9.00; Sat Late Show 11.05

30 Minutes Or Less (15) Fri-Thu 2.45 5.00 7.15 9.30; Sat Late Show 11.35