The best guide to what’s on in Fife

The Young Knives (band)

The Young Knives (band)

0
Have your say

Thursday, October 13:

Teenage Riot takes place at The Greenside, Leslie, with Over The Wall, Robert Smith and Waiting on Jack!

Blueflint are at Kirkcaldy Acoustic Club.

Friday, October 14:

Dead Robots, Aldous & the Alphabet and former Happy Monday’s guitarist Kav Sandhu is at The Greenside, Leslie.

Shamanic are at PJ Molloy’s, Dunfermline.

Ted’s Cafe Band are at Man I’ the Rock, Dysart.

The Swank are at O’Connell’s.

The Abba Show is at The Gunner Club.

Saturday, October 15:

Jon Peters is at the Charter Club.

The Kool Katz are at Dixon Arms, Glenrothes.

Joe Bangles is at the Chapel Tavern.

The Rising, a Bruce Springsteen tribute band, are at PJ Molloy’s, Dunfermline.

Echo Arcadia, Under Fire, The Surf Coats and Lion Spirit Music are at The Greenside, Leslie, as part of the Scottish Mental Health Arts & Film Festival.

Chris Wells is at Shardy’s Bar, Lochgelly.

Elaine Green is at Weavers.

The Solid Gold Band is at The Gunner Club.

Sunday, October 16:

Halo are at O’Connell’s.

State Of Emergency are at Eddy’s Bar.

Joe Bangles is at the Penny Farthing.

The Falcons are at Dixon Arms, Glenrothes.

Fantasy Duo are at The Gunner Club.

Looking ahead:

Transmission, the sound of Joy Division, are at the Greenside, Leslie, on October 21.

Willie Easton is at Bar Itza on October 21.

The Complete Stone Roses are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 21.

The Swank are at Regent Cinema, Leven, on October 21.

Gavin Patrick is at Man I’ the Rock, Dysart, on October 21.

The Declaration Band are at O’Connell’s on October 21.

Young Knives are at The Greenside, Leslie, on October 22.

Jimmy Jack is at Weavers on October 22.

Alan Boyle is at the Crown Inn, Kelty, on October 22.

Gaelic Session is at Man I’ the Rock, Dysart, on October 22.

Joe’s Band are at Bowhill War Memorial Club on October 23.

The Kinemas are at O’Connell’s on October 23.

The Spangles are at Eddy’s Bar on October 23.

Radio Arcade are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 27.

Slipstream are at Man I’ The Rock, Dysart, on October 28.

Soundbite are at the Wheatsheaf on October 28.

The Kinemas are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 28.

Drive By Audio, Black Bombz, The Amorettes, We Are Knuckle Draggers and Torn Face are at the Windsor Hotel, Kirkcaldy, on October 28.

Tripper are at O’Connell’s on October 28.

Kirkcaldy Rock Club Halloween Special takes place at the Abbey on October 29.

Jimmy Fingers is at Weavers on October 29.

Rod Stewart Tribute is at Dixon Arms, Glenrothes, on October 29.

PantZ with support from Andy McCabe are at The Shelter, Cardenden, on October 29.

The Swank are at The Old Cross Guns Inn, Cowdenbeath, on October 29.

The Skababs are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 29.

No1Sun are at Wee Jimmie’s, Cowdenbeath, on Octgober 29.

Gill is at the Penny Farthing on October 30.

Emma is at Central Bar, Cardenden, on October 30.

Gavin Patrick is at the Windsor on October 30.

The Rifles play PJ Molloy’s, Dunfermline, on November 4.

Horse is at Beveridge Park Hotel, Kirkcaldy, on November 4.

Slipstream are at The British Legion, Glenrothes, on November 4.

The Stones, a Rolling Stones tribute act, are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on November 5.

The Swank are at The Crown, Kelty, on November 5.

The Buzzcocks are at Velocity, Dunfermline, on November 19.

Transmission are at PJ Molloy’s Dunfermline, December 3.

The View are at the Glen Pavilion, Dunfermline, on December 17.

Eddy’s Bar, Kirkcaldy – October 20 - The David Latto Band. November 3 - Kim Edgar; 17 - Mary K. Burke and Stonedyke. December 1 - The Coaltown Daisies; 15 - Heidrum.

Betty Nicol’s, Kirkcaldy - Second and fourth Wednesday of each month.

Beveridge Park Hotel, Kirkcaldy - Sunday afternoons 4-7 p.m.

Burntisland Sands Hotel – last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie - Open Mic night third Thursday each month Acoustic session

Craig Hill is at Carnegie Halls, Dunfermline, on October 21.

Bruce Morton, Vladimir McTavish, Phil Differ and Saj Chaudry are at the Beveridge Park Hotel on October 22.

Tom Stade is at the Adam Smith Theatre on October 22.

Roy Chubby Brown is at the Alhambra Theatre, Dunfermline, on October 22.

Milton Jones is at the Alhambra Theatre, Dunfermline, on October 27.

Daniel Sloss is at the Adam Smith Theatre on November 3.

Lee Nelson is at Rothes Halls on November 17.

Bill Bailey is at the Allhambra Theatre, Dunfermline, on November 19.

Chris Addison is at the Carnegie Hall, Dunfermline, on November 19.

Craig Hill is at the Adam Smith Theatre on January 28.

Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302

October 16. Bob, The Man & The Moon; 21. Oh What a Lovely War; 27-29. The Second Wave: Paras Over The Barras; 30. Big Wall Climbing; November 1. Lorca: Love In The Garden; 2-4. This Workshop Sucks! 5. Fiddlers Rally; 6. The Curious Scrapbook; 10-12. The Tales of Hoffman; 20-26. Oliver!; December 14-January 14. Cinderella; 27. Hugh Cornwell; March 2-5. Chinese State Circus.

Rothes Halls

Box Office (01592) 611101

www.rotheshalls.org.uk

October 13. Numberjacks; 14. The Sex Pistols Experience; 15. Rock ‘n’ Roll Paradise; 16. An Evening of Burlesque; 19. A Conversation with Carmel; 20 The Nutcracker; 21. Apocalypse; 23. Sydney Devine; November 3-4 Wife After Death; 5. Charlie Landsborough; 18. The Drifters; 20. Singin’ I’m No a Billy, He’s a Tim.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302

www.carnegiehall.co.uk

October 17. Falling Man; 19. Dick Gaughan; 25. Kes; 27. Janis Ian; 28. T-Rextasy; 29. Solid Gold Country Legends; November 1. Diving Belle; 4-5. Over the Rainbow, the Eva Cassidy Story; 11. The Presents; 11. la nui intime; 16. Rab Noakes; 30-December 26. Sgt Cracker’s Christmas Quest; January 7. RSNO Viennese Gala; 14. Henry Rollins; MArch 16. The Fureys & Davey Arthur.

Byre Theatre, St Andrews

Box Office (01334) 475000

www.byretheatre.com

October 13. Aladdin; 14. How The Koala Learnt To Hug; 15. Blueflint; 18. NTS Storytelling Workshops; 19. Death & The Maiden; 21. Buddy Holly’s Rock & Roll Jukebox; 27. Phillip Dyson; 29. Alvin Stardust.

Alhambra Theatre, Dunfermline

November 4. Super Trouper; 5. Illegal Eagles; 12. John Mayall/Oli Brown Band; 14. Sally Morgan: Psychic On The Road; 25. Moscow Ballet; 26. Vampires Rock; December 5-10. Blood Brothers; 14-24. Aladdin; 23. One Night Of Queen;27. The Singing Kettle; 30. Red Hot Chilli Pipers; January 14. Nazareth; February 4. Brendan Cole: Love & Unjudged; 7. Big Country; March 2. The Stranglers

The Green Hotel, Kinross

www.mundellmusic.com

October 23. Michael Weston King; October 1. Tokyo Rosenthal; 2. John Parr; 9. Eric Taylor; 19. Catfish Keith; 21-22. Apart From Rod; 29. The Hank Wangford Trio.

The Inn At Lathones

www.mundellmusic.com

October 14. Rod Clements;22. JJ Gilmour.

ADAM SMITH THEATRE

October 16. In a Better World (15) 7.30; 18. Cowboys and Aliens (12A) 11.00 7.30; 19. Cowboys and Aliens (12A) 7.30; 23. The Skin I Live In (15) 7.30; 24. Jane Eyre (PG) 11.00 7.30; 25. Jane Eyre (PG) 7.30; November 2. The Salt of Life (12A) 7.30; 6. Beautiful Lies (12A) 7.30; 13. Tinker Tailor Soldier Spy (15) 3.00 7.30; 14. Tinker Tailor Soldier Spy (15) 7.30; 15. Tinker Tailor Soldier Spy (15) 7.30; 16. Tinker Tailor Soldier Spy (15) 11.00 7.30; 17. Tinker Tailor Soldier Spy (15) 11.00.

REGENT CINEMA, LEVEN

Johnny English Reborn (PG) Fri 4.00 7.30; Sat 1.00 4.00 7.30; Sun 1.00 4.00 7.00; Mon-Wed 3.30 7.30; Thu 1.00 4.00 7.30

KINO CINEMA, GLENROTHES

www.thekinocinema.co.uk

Johnny English Reborn (PG) Fri-Thu 1.15 3.30 6.00 8.30

Dolphin Tale (U) Fri-Thu 1.00 3.20 5.45

The Debt (15) Fri-Thu 8.20

The Smurfs (U) Fri-Thu 1.10

Mr Popper’s Penguins (PG) Fri-Thu 3.30

What’s Your Number (15) Fri-Thu 6.00 8.15

ODEON DUNFERMLINE

Abduction (12A) Fri-Sun 1.15 3.40 6.45; Mon 6.45; Tue 6.45; Thu 1.15

Adrianna Lacouvreur-Royal Opera House Mon 7.30

Dolphin Tale 2D (U) Fri-Thu 11.50 1.00 3.40; subtitled Mon 1.00 3.40

Dolphin Tale 3D (U) Fri-Thu 6.30

Don’t Be Afraid of the Dark (15) Fri-Sun 4.30 9.20; Mon 4.30; Tue-Wed 4.30 9.20

Footloose (12A) Fri-Thu 12.00 2.35 5.20 8.00

Johnny English Reborn (PG) Fri-Sun 10.15 12.45 1.45 3.15 4.05 5.45 6.20 8.15 9.05; Mon 10.15 12.45 1.45 3.15 4.05 5.45 8.15 9.05; Tue-Wed 10.15 12.45 1.45 3.15 4.05 5.45 6.20 8.15 9.05; Thu 10.15 12.45 1.45 4.05 5.45 6.20 8.15 9.05; subtitled 4.05

Monte Carlo (PG) Mon-Thu 11.55 2.05 4.15

Paranormal Activity 3 (15) Thu 6.30 7.10 8.45 9.45

Reel Steel (12A) Fri-Thu 2.15 4.30 6.50 9.15; subtitled Mon 6.50

Texas Killing Fields (15) Fri-Thu 9.25

The Lion King (re-release) 3D (U) Fri-Thu 11.10 1.20 3.35 6.10 8.30

The Lion King (re-release) 2D (U) Fri-Thu 12.00

The Smurfs 3D (U) Fri-Sun 10.55

The Three Musketeers 3D (U) Fri-Thu 12.10 2.50 5.40 8.15 9.15

The Three Musketeers 2D (U) Fri-Thu 1.20 3.50 6.40

Tinker, Tailor, Soldier, Spy (15) Fri-Sun 6.15 9.00; Mon 9.00; Tue-Wed 6.15 9.00; Thu 3.15