What’s on in Fife...

The 2016/17 ROH Cinema Season opens with a new production of Bellinis Norma, the story of priestess Norma and a forbidden love with her peoples enemy. It will be screened live in Kino Cinema, Leven and the Odeon, Dunfermline.

The 2016/17 ROH Cinema Season opens with a new production of Bellinis Norma, the story of priestess Norma and a forbidden love with her peoples enemy. It will be screened live in Kino Cinema, Leven and the Odeon, Dunfermline.

0
Have your say

There’s no need to sit in the house, bored in front of the TV. Have a look at our extensive listings for what’s on across Fife!

Gigs

Friday, September 23

‘Heidrum’ hoolie band, The Woodside Hotel, Aberdour.

Kerryoke, Chapel Tavern, Kirkcaldy.

A Northern Soul – tribute to The Verve and Richard Ashcroft, PJ Molloys, Dunfermline.

Saturday, September 24

Rhythm dot com, KUSI, Kirkcaldy.

Sergeant, Lourenzos, Dunfermline.

Mama’s Boys, Gunners Club, Kirkcaldy.

Guilty Pleasure, Dixon Arms, Glenrothes.

The English Beat (ft Dave Wakeling) and Porkpie plus DJ Junior Lazarou, Windsor Hotel.

Jaydee, Dixon Arms, Glenrothes.

Lisa McKinley, The Stanes, Glenrothes.

Dominoes tournament, Eddy’s Bar, Kirkcaldy at 2pm.

Saturday night DISCO, Eddy’s Bar, Kirkcaldy 9pm.

Sunday, September 25

The Falcons, Methil Club, Lower Methil from 3.30-7.30pm.

Kim Seymour, Methil Club, Lower Methil from 8.30pm-midnight.

Karaoke, Chapel Tavern, Kirkcaldy.

Sergeant plus The Dicksons and The Snuts, PJ Molloys, Dunfermline from 7-11pm.

Indie DJ, PJ Molloys, Dunfermline from 11pm-2am.

Pool tournament, Eddy’s Bar, Kirkcaldy at 2pm.

Monday, September 26

Norma, live from The Royal Opera House, London showing at Kino Cinema, Leven.

Looking ahead

Nae Plans. Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on September 29.

Stand By Me ... The Story of Ben E King and The Drifters’, Alhambra Theatre on 30th September.

No1SUN, The Duchess, Kirkcaldy on October 1.

Cereal from Seed to Harvest, Meadowells Farm, Collessie on October 1.

Cherry Burns, Dixon Arms, Glenrothes on October 1.

Graham Duncan, The Stanes, Glenrothes on October 1.

No1SUN, The Beveridge Park Hotel, Kirkcaldy on October 2.

Nutcracker, ballet at the Alhambra Theatre, Dunfermline on October 3.

Sleeping Beauty, ballet at the Alhambra Theatre, Dunfermline on October 4.

Kirkcaldy Orchestral Society ‘Forty Favourites, The Best Bits and Hits’, Old Kirk, Kirkcaldy on October 4.

Anemos Wind Ensemble, St Peter’s Church, Kirkcaldy on October 5.

Connla, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on October 6.

Project 6, O’Connells, Kirkcaldy on October 7.

The Columbos, The Gunners on October 8.

Cera Impala & The New Prohibition, Kirkcaldy Acoustic Music Club in The Polish Club, Kirkcaldy on October 13.

A Bench on the Road, a visual and musical storytelling at the Byre Theatre, St Andrews on October 14.

Project 6, The Carousel, Kinghorn on October 15.

Quicksilver, Kirkcaldy Acoustic Music Club in The Polish Club, Kirkcaldy on October 20.

Deborah Bonham Live, the Green Hotel on October 21-22.

The Columbos, The Duchess, on October 22.

Stewart Hardy and Frank McLaughlin, Kirkcaldy Acoustic Music Club in The Polish Club, Kirkcaldy on October 27.

Roxy Magic, Green Hotel, Kinross on October 29.

Jinski, The Inn at Lathones, St Andrews on October 29.

Sheesham, Lotus & Son, Kirkcaldy Acoustic Music Club in The Polish Club, Kirkcaldy on November 3.

Van Kuijk Quartet, St Peter’s Church, Kirkcaldy on November 9.

The Chiels, Aikman’s Bar, St Andrews on November 12.

The Crooked Brothers, Kirkcaldy Acoustic Music Club in The Polish Club, Kirkcaldy on November 10.

The Chiels, Burnturk Village Hall on November 18.

Portsound, The Rio, Newport-on-Tay on November 18.

Kapten Piano Trio, Old Kirk, Kirkcaldy on December 7.

Acoustic

Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Every Thursday.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Potter About Cafe, Burntisland, Open mic third Wednesday each month.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.

Theatre

Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. September 21. Democracy; 23. A Bench on the Road; Oct 1. Daniel Sloss; 6-8. The Broons; 9. Jerry Sadowitz; 16. Branagh Theatre Live – The Entertainer; Nov 7. Raith Rovers Hall of Fame (sold out); Dec 10-Jan 7. Cinderella.


Rothes Halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. September 23. Classic Rock USA; Oct 7. Thank Abba for the Music; 8. Big Girls Don’t Cry; 14. The Rubettes; 15. I Love to Boogie with T. Rextasy; 29. Nathan Carter; Nov 5. The Life & Music of Jim Reeves; 11. Showaddywaddy; 19. Livewire the AC/DC show; 24. The Elvis Years; Dec 1-4. Funbox; 8. Barry Steele and Friends – The Roy Orbison Story; 15. Midge Ure; Feb 24. Omid Djalili.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. September 17. Macfloyd; 26. G4; 28. Jackson Live in Concert; 30. Talon; Oct 1. Funbox; 28. Joanne Shaw Taylor; 31. The World Famous Elvis Show; Nov 4. The Greatest Love of All Whitney Tribute; 25. The Christians. Dec 6-24. Moon Dog and the Christmas Star.

Lochgelly Theatre

www.onfife.com, Oct 29. Wishbone Ash.


Alhambra Theatre
www.alhambradunfermline.co.uk, September 17 The Bon Jovi Experience; 22. Dreamboys; 30. A Celebration of Ben E. King & The Drifters; Oct 1. Whitney – Queen of the Night; 3. Russian State Ballet and Opera House – The Nutcracker; 4. Russian State Ballet and Opera House – Sleeping Beauty; 7. Sean Lock; 12-15. Limelight Productions – Sister Act; 21. The Nick Ross Orchestra present sounds of the Glenn Miller Era; 22. An Evening of Dirty Dancing; 27. Power of Love – The Music of Celine Dion; 29. Les Mckeown’s Bay City Rollers; Nov 4. Back to Bacharach; 7. Josh Widdicombe; 8. Gordon Smith; 10. Roy Chubby Brown; 11. Ben Portsmouth and the Taking Care of Elvis Band; 12. Let’s Hang On – Celebrating the music of Frankie Valli and the Four Seasons; 17. Jason Byrne; 19. Solid Gold 70s Show; 21. Nina Conti; 25. Jim Davidson; Dec 6. Romesh Ranganathan; 18. One Night of Queen; 30. Red Hot Chilli Pipers; Jan 21. Vampires Rock Ghost Train; Feb 25-26. Ben & Holly’s Little Kingdom; 24. Al Murray; 31. Showaddywaddy; Apr 7. Sam Bailey.

Kino arts

A selection of operas and ballets live from The Royal Opera House London, Sept 26. Norma; Oct 17. Cosi Fan Tutte; Nov 2. Anastasia; 15. Les Contes D’Hoffman. Dec 8. The Nutcracker; Jan 1. Il Travatore; Feb 8. Woolf Works; 28. The Sleeping Beauty; March 30. Madama Butterfly; April 11. Jewels; June 7. The Dream/Symphonic Variations/Marguerite and Armand; 28. Othello.

The Green Hotel

www.mundellmusic.com, September 16-17. Mama Genesis; Oct 1. Mick Ralphs Blues Band; 6. Ryan McGarvey; 13. Micky Moody; 14. The Mentulls; 15. Melanie; 16. Focus; 17. Melanie; 21-22. Deborah Bonham; 26. Gavin Povey; 29. Roxy Magic; Nov 3. Kiki Dee & Carmelo Luggeri; 5. Maria Muldaur; 6. Sinnerboy; 17. Peter Asher & Albert Lee; Dec 3. Gerry Jablonski; 11. Mary Coughlan; 17. Lindisfarne; Feb 21. Bob Cheevers; Mar 11. Stevie Nimmo Trio.


Comedy

Daniel Sloss, Adam Smith Theatre on October 1.

Sean Lock, Alhambra Theatre, Dunfermline on October 7.

Jerry Sadowitz, Adam Smith Theatre on October 9.

Josh Widdicombe, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 7.

Roy Chubby Brown, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 10.

Jason Byrne, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 17.


Nina Conti, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 21.

Jim Davidson, Alhambra Theatre, Dunfermline on November 25.

Romesh Ranganathan, Alhambra Theatre, Dunfermline on December 6.

Al Murray, Alhambra Theatre, Dunfermline on February 24.

Omid Djalili, Rothes Halls, Glenrothes on February 24.

Cinema

Adam Smith Theatre

www.onfife.com
Sept 15, Swing Time (U)

Sept 16, The Searchers (U)

Odeon Dunfermline

Bad Moms (15), audio description available, Fri-Thu 16:20 18:50 21:20

Ben-Hur 2D (12A), audio description available, Fri; Mon-Wed 12:30

The BFG 2D (PG), audio description available, Sat; Sun 10:50 13:40

Blair Witch (15), audio description available, Fri-Wed 15:50 18:20 20:50; Thu 15:50 20:50; Fri; Sat Late Show 23:10

Bridget Jones’s Baby (15) audio description available, Fri 12:30 13:10 14:00 15:30 16:00 17:00 18:30 19:15 20:00 21:30 22:10; Sat 11:00 12:30 13:10 14:00 15:30 16:00 17:00 18:30 19:15 20:00 21:30 22:10; Sun 11:00 12:30 13:10 14:00 15:30 16:00 17:00 18:30 19:15 20:00 21:30; Mon 12:30 13:10 14:00 15:30 16:00 17:00 18:30 20:00 21:30; Tue 12:30 13:10 14:00 15:30 16:00 17:00 18:30 19:15 20:00 21:30; Wed 12:30 13:10 14:00 15:30 16:00 17:00 18:30 20:00 21:30; Thu 12:30 13:10 15:30 16:00 18:30 19:15 21:30; please be aware the following performances are subtitled Mon 17:00 Thu 18:30

Deepwater Horizon (12A), audio description available, Thu 12:00 13:00 14:40 15:40 17:20 18:20 20:00 21:00

Don’t Breathe (15), audio description available, Fri 18:10; Sat 18:10 20:30 22:50; Sun 20:30; Mon-Wed 18:10 20:30; Thu 18:20; please be aware the following performances are subtitled Mon 18:10

Finding Dory 2D (U), audio description available, Fri 15:20; Sat; Sun 10:10 12:45 15:20;

Mon-Tue 15:20

Hell or High Water (15), audio description available, Fri 13:40; Mon-Tue 13:40

Kubo And The Two Strings 2D (PG), audio description available, Fri 15:30 18:00; Sat-Sun 10:30 13:00 15:30 18:00; Mon-Wed 15:30 18:00; Thu 14:30 17:00; please be aware the following performances are subtitled Tue 18:00

2D Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (12A), audio description available, Thu 19:30

2D Pete’s Dragon (PG), audio description available, Sat 10:40

Sausage Party (15), audio description available, Fri-Sat 13:20 23:00; Sun 13:20; Mon-Wed 13:20 20:30; Thu 13:20

Slugi Boze (15), audio description available, Fri-Sun 20:30

The Girl With All The Gifts (15), audio description available, Fri -Thu 13:30 16:10 18:50 21:30; please be aware the following performances are subtitled Sun 16:10

The Infiltrator (15), Fri 12:30; Mon-Wed 12:30; Thu 12:00

The Magnificent Seven (12A), audio description available, Fri 12:15 14:15 15:15 17:15 18:15 20:15 21:15; Sat-Sun 11:15 12:15 14:15 15:15 17:15 18:15 20:15 21:15; Mon-Tue 12:15 14:15 15:15 17:15 18:15 20:15 21:15; Wed 12:15 14:15 15:15 17:15 18:15 20:15 21:15; Thu 11:15 12:15 14:15 15:15 17:15 18:15 20:15 21:15; please be aware the following performances are subtitled Sun 12:15; Tue 18:15.

Odeon event presents

Michael Buble: Tour Stop 148 (12A), audio description available Sun 18:30

RSC Live: Cymbeline (Live) 2016 (TBC), Wed 19:00

RSC Live: Norma (Live) 2016 (TBC), Wed 19:00

The Rolling Stones: Havana Moon (TBC), audio description available, Fri 20:30

Newbies

The Magnificent Seven (12A), audio description available, Wed 11:15

Silver Screen

Love and Friendship (PG), audio description available, Wed 14:00; Thu 11:00

Me Before You (12A), Wed 11:00; Thu 14:00

Kids’ Club

Ice Age: Collision Course (U), audio description available, Sat-Sun 10:30

Asterix: Mansions Of The Gods (PG), audio description available, Sat-Sun 10:00

2D Zootropolis (PG), audio description available, Sat-Sun 10:15

Kino Leven

Bridget Jones’ Baby (15), Fri 5.15, 8.20; Sat-Sun 2.00, 5.15, 8.20; Mon-Thurs 4.00; Tues-Thurs, 8.20.