What’s On in Fife

Space play at Society in Kirkcaldy on Sunday
Space play at Society in Kirkcaldy on Sunday

There’s plenty going on across the Kingdom over the next few weeks.

Plan ahead with the help of our extensive entertainment listings.

GIGS

Friday, March 3

Kerryoke, Chapel Tavern, Kirkcaldy.

Definitely Oasis, The Duchess, Kirkcaldy.

Wendy on Karaoke, The Elbow Room, Kirkcaldy.

The Absolute Jam (The Jam tribute), Windsor Hotel, Kirkcaldy.

Saturday, March 4

No1SUN, Weaver’s, Kirkcaldy.

Jackie on Karaoke, The Elbow Room, Kirkcaldy.

Lost In Vancouver, Windsor Hotel, Kirkcaldy.

Derek McNair, Chapel Tavern, Kirkcaldy.

True Vintage, KUSI Club, Kirkcaldy.

Sunday, March 5

Space, Society, Kirkcaldy.

Karaoke, Chapel Tavern, Kirkcaldy.

LOOKING AHEAD

Hannah Sanders & Ben Savage, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on March 9.

Kev Henderson, Betty Nicol’s, Kirkcaldy on March 9.

Just One And The Other, KUSI Club, Kirkcaldy on March 11.

Simple Minded (Simple Minds tribute), PJ Mollys, Dunfermline on March 11.

The Columbos, The Duchess, Kirkcaldy on March 11.

Rockhammer, Eddy’s Bar, Kirkcaldy on March 11.

Lizabett Russo, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on March 16.

Schiehallion, Dalgety Bay Folk Club , Woodside Hotel, Aberdour on March 17.

The Ellies, Greenside Hotel, Leslie on March 17.

Entertainment With Joanie, Balgonie Bowling Club on March 18.

Rhythm Dot Com, KUSI Club, Kirkcaldy on March 18.

Kaela Rowan Trio, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on March 23.

Kev Henderson, Betty Nicol’s, Kirkcaldy on March 23.

No1SUN, The Otter’s Head, Woodside on March 25.

Stereo, KUSI Club, Kirkcaldy on March 25.

The Columbos, The Beveridge Hotel, Kirkcaldy on March 26.

Judy Cook, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on March 30.

Kev Henderson, Betty Nicol’s, Kirkcaldy on March 30.

The Columbos, Weavers Bar, Kirkcaldy on April 1.

Scoonie Brae, KUSI Club, Kirkcaldy on April 2.

The Columbos, O’Connell’s, Kirkcaldy on April 16.

Woody Pines, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on April 20.

Connla, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on April 27.

The Columbos, The Steadings, Kirkcaldy on April 30.

Mama’s Boys, KUSI Club, Kirkcaldy on April 30.

Low Pairing, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on May 4.

Flossie Malavialle, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on May 11.

Vera van Heeringen, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on May 18.

The Filthy Tongues & The Twist, Windsor Hotel, Kirkcaldy on May 19.

Laura Cortese & The Dance Cards, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on June 1.

The Danberrys, Kirkcaldy Acoustic Music Club, Kirkcaldy on June 22.

Backstage at The Green Hotel

www.mundellmusic.com

Mar 2. Rab Noakes; 3. Deke McGee; 4. Free Again (Free and Bad Company tribute); 10. Classic Clapton (Unplugged); 11. Stevie Nimmo Trio; 16-17. Albert Lee & His Electric Band; 18. Deborah Bonham; 24. Slade UK;

Apr 6. Garland Jeffreys; 10. The Watch; 15. The Muffin Men featuring Denny Walley; 23. Dona Oxford; 28. Gerry Jablonski; 29. Stipe REM Tribute; May 12. Martin Turner; 14. Ags Connolly; 25. Terry Reid; 27. The Police Sting Show; 28. Martyn Joseph; 29. Gary Tallent; Jun 2. Charlie Dore; Sep 1-2. Mama Genesis; 8. Hotel California; 9. A Foreigner’s Journey; 10 Sinnerboy (Rory Gallagher Tribute); 17. Martin Turner; 22-23 Ian McNabb; 29. Swampgrass; 30. Judie Tzuke; Oct 6. The Mentulls; 13. Focus; 20. Alison Maas & Micky Moody; 21. China Crisis; 22. Andy Fairweather Low; 25. The Strawbs; 27. John Illsley; 28. Roxy Magic; Nov 4. Lights Out By Nine with Martin Stephenson; 9. Hell’s Bell’s (AC/DC Tribute); 17. Colin Bluntstone; 18. Cash; 24. Soft Machine; Dec 9. The Dylan Project; Jan 27. Sounds of Simon.

ACOUSTIC

Kirkcaldy Acoustic Music Club, The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Every Thursday.

Burgh Tavern, Leslie, Open mic night third Thursday each month acoustic session.

Brodie’s Bar, Kirkcaldy: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club, Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie, acoustic night on second Friday of each month.

THEATRE

Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302, www.onfife.com.

March 8-11. Kirkcaldy Gilbert & Sullivan Society: Pink Champagne; 16. NTL Live: Hedda Gabler (Encore); 17. Strictly Smith: The Adam Smith Lecture; 18. The New Economy; 18: Sally Magnusson in Conversation; 18: Society in 2025; 18. The First Jo Cox Memorial Lecture; 19. “New Scotland, New World”; 23-25. The Divine Comedy Show; 4. Sing In The City; 31. Pasadena Roof Orchestra - Puttin’ On The Ritz! April 1. Tae Sup Wi’ A Fifer; 7-9. Funbox: Underwater Adventure; 14. Ian Connell & Robert Florence: Uncles; 15. Puppet Animation Festival: Willie The Wicked Wolf; 15. Grant Stott’s Tales From Behind The Mic; 17. Jim Baxter Celebration; 18. Eddi Reader; 20. Horse McDonald in Careful...; May 4. NT Live: Rosencrantz and Guildenstern Are Dead (Encore); 5. East Fife Ladies Choir; 6. Who’s Afraid of Virginia Woolf?; 11. Luke Danskin & June Field; 13. Tae Sup Wi’ A Fifer; 18. NT Live: Obsession (Encore); 20. The All-Star Stand Up Tour 2017; 25-26. Strictly Murder; 27. Just Like That; June 10. Tae Sup Wi’ A Fifer; 10. NT Live: Peter Pan; 22. NT Live: Salome; 23. CBeebie LIve: Sarah and Duck: Jul 23. NT Live: Angels In America Part 1 (Encore); 30. NT Live: Angels In America Part 2 (Encore)l; Aug 30 - Sep 2. Ladyboys of Bangkok: Who Runs The World!: Sep 6-9; The Steamie; 14. NT Live: Yerma (Encore).

Rothes Halls

Box Office (01592) 611101, www.onfife.com.

March 3. The Matt Monro Story; 8-11. GAMA Youth Presents: All Shook Up; 12. Joel Dommet; 15-23. The Fife Primary Schools Glee Choir Challenge; 17. Thank You For The Music Presents ABBA; 25. Foster & Allen; April 4. Some Guys Have All The Luck: The Rod Stewart Story; 5. An Audience with Ian Waite & Natalie Lowe; 6. Russell Kane: Right Man, Wrong Age; 13. Champions of Magic 2017; 15. Mr & Miss Scotland: Pre-Judging and Presentation(different events); 19. Chris Ramsay; 20. The Circus of Horrors; 22. The Dolls Abroad; April 26. Frozen Light: Home; May 10. Seriously Dead; 12. King King; 19. One Night of Elvis: Lee Memphis King; 20. The Searchers; 23-24. The Tiger Who Came To Tea; 27. Jimmy Buckley; Oct 6. The Magic of Motown; 12. Ray Mears: Born To Go Wild; 13. Circo Cuba Libre; 20. An Evening With Charlie Landsborough; 21. An Evening Of Dirty Dancing: The Tribute Show; 26. The World Famous Elvis Show; Nov 11. Barry Steele and Friends: The Roy Orbison Story; 12. Lulu: All About The Music; 17. Live/Wire: The AC/DC Show; 18. The Magic of The Beatles; Dec 14. Abbamania’s Christmas Show.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302, www.onfife.com.

Feb 9-Apr 12. Band of HM Royal Marines Scotland; March 4. The Manfreds; 9-12. Carnegie Youth Theatre: Rock Of Ages; 12. Music on Sundays: Brass Tacks (Quintet); 12. Pole Performance 2017; 18. Curtis Stigers; March 28-April 1. Rosyth and District Musical Society: Sweet Charity; April 5-8. Why Not: Les Miserables (Schools Edition); 8. Puppet Animation Festival: Dinosaur Detectives; 14. Alan Davies; 15, Bwani Junction perform Paul Simon’s Graceland; 23. Angel Anne; 26. The Garth Brooks Story; 28. Grant Stott’s Tales From Behind The Mic; May 3-6. Kelty Musical Association Presents: Spamalot; 13. Just Beatles; 20. The Fureys; Sep 23. Funbox: Underwater Adventure.

Lochgelly Centre

Box Office (01592) 583303, boxoffice.lochgellyc@onfife.com.

Mar 3. Active Schools Present: Fife 6,7,8; 4. Midnight At The Oasis: Performed by Spatz & Co; 16. Rich Hall’s Hoedown; 24-25. Dance Connect Presents: Aladdin and Princess Jasmine; April 8. Muscle Xcess Classic 2017 (prejudging and main show - different shows); 9. Unique Physique Fitness Open Show; 28. Tribute Concert to Patsy Cline, Hank Williams and Jim Reeves; May 31- Jun 3. LADAMA presents Mack & Mabel; 7. Mamababame; 22-24. Little Shop Of Horrors; Jul 22. Raw Anatomy.

Alhambra Theatre

www.alhambradunfermline.co.uk,

Mar 3. The Francie and Josie Show; 10. The Stranglers; 24. Al Murray - Let’s Go Backwards Together; 25. The Dolls Abroad; 31. Showaddywaddy; Apr 7. Sam Bailey; 8. The Illegal Eagles; 13. ICONIC The Show; 14. The Wizard of Oz - Easter Panto; 22. Justin’s Party; May 6. Horrible Histories: The Best of Barmy Britain; 13. Jimmy Carr: Ultimate Gold - Greatest Hits Tour; 17. Reginald D Hunter: Some People v Reginald D Hunter; 20. The Magic of Motown; 23. Remembering Fred; 27. Ben Portsmouth Is Elvis: The King Is Back; Jul 2. The Sir Ken Dodd Happiness Show; 14. The Dreamboys; 17-29. Alhambra Theatre Summer School 2017; Oct 19. Milton Jones; 23-28. Blood Brothers; Nov 6; The Russian State Ballet and Opera House Presents The Nutcracker; Dec 8-27. Jack and the Beanstalk; 30. The Red Hot Chilli Pipers.

Kino Arts

A selection of operas and ballets live from The Royal Opera House London,

March 30. Madame Butterfly; April 11. Jewels; June 7. The Dream/Symphonic Variations/Marguerite and Armand; 28. Othello.

COMEDY

Joel Dommet, Rothes Halls, Glenrothes on March 12.

Rich Hall, Lochgelly Centre, Lochgelly on March 16.

Al Murray, Alhambra Theatre, Dunfermline on March 24.

Russell Kane, Rothes Halls, Glenrothes on April 6.

Iain Connell and Robert Florence, Adam Smith Theatre on April 14

Alan Davies, Carnegie Hall, Dunfermline on April 14.

Chris Ramsey, Rothes Halls, Glenrothes on April 19.

Jimmy Carr, Alhambra Theatre, Dunfermline on May 13.

Reginald D Hunter, Alhambra Theatre, Dunfermline on May 17.

The All-Star Stand Up Tour 2017, Adam Smith Theatre on May 20.

The Sir Ken Dodd Happiness Show, Alhambra Theatre, Dunfermline on July 2.

Milton Jones, Alhambra Theatre, Dunfermline on October 19.

CINEMA

Odeon Dunfermline

20th Century Woman (15), Wed 20:15

Fifty Shades Darker (18), Audio Description Available, Fri – Tue 12:30, 15:10, 17:50, 20:40; Wed 15:10, 17:50, 20:40; Thu 12:00, 17:30

Fences (12A), Audio Description Available, Tue 17:30

Fist Fight (15), Fri-Thu 17:00, 19:15, 21:30

2D The Great Wall 3D (12A), Audio Description Available,Fri-Wed 12:15; Thu 14:20

Hidden Figures (PG), Audio Description Available, Fri-Mon & Wed 17:30; Tue 14:55, Thu 11:30

Jackie (15), Wed-Thu 11:00

John Wick: Chapter Two (TBC), Audio Description Available, Fri-Tue 18:45, 21:30; Wed 21:30, Thu 17:00

3D Kong: Skull Island (12A), Audio Description Available, Advanced Screening, No Free Guest Passes,

Thu 11:45, 14:30, 17:10, 20:00

2D Kong: Skull Island (12A), Audio Description Available, Advanced Screening, No Free Guest passes, Thu 12:45, 15:30, 18:15, 19:00, 21:00

La La Land (12A), Audio Description Available, Tue 20:15

2D The Lego Batman Movie (U), Audio Description Available, Fri 11:00, 13:30, 16:00, 18:30; Sat-Sun 10:00, 11:00, 12:30, 13:30, 15:00, 16:00, 18:30; Mon-Wed 12:45, 15:15, 17:45; Thu 11:30, 14:00, 16:30

Please be aware the following showing is subtitled, Sun 15:00

Lion (PG), Audio Description Available, Fri & Mon-Wed 12:00

Logan (15), Audio Description Available, No Free Guest Passes, Fri-Sun & Wed 11:30, 12:45, 13:45, 14:45, 16:00, 17:00, 18:00, 19:15, 20:15, 21:15; Mon-Tue 12:45, 13:45, 14:45, 16:00, 17:00, 18:00, 19:15, 20:15, 21:15; Thu 11:15, 13:00, 14:15, 16:15, 17:30, 19:30, 20:45

Sat Night Late Show 22:30

Please be aware the following showings are subtitled, Tue 16:00; Wed 12:45

Moonlight (15), Fri & Mon & Thu 14:45 20:30; Sat-Sun 20:30; Tue 14:45, 20:50; Wed 11:30, 14:45, 20:30

Patriots Day (15), Audio Description Available, Fri & Mon-Tue 14:00

Sing 2D (U), Audio Description Available, Fri & Mon-Tue 13:15, 16:00; Sat-Sun 10:30, 11:30, 13:15, 14:15, 16:00; Wed 16:00, Thu 13:30, 16:15

T2 Trainspotting (18), Audio Description Available, Fri-Sun 15:15, 18:00, 20:45, 21:00; Mon & Wed 15:15, 18:00, 20:45; Tue 18:00, 20:45; Thu 20:00

Viceroy’s House (12A), Fri-Thu 12:50, 15:20, 17:50, 20:20

Please be aware the following showings are subtitled, Sun 12:50; Mon 15:20, Wed 17:50; Thu 20:20

EVENT CINEMA

NT LIVE: Hedda Garbler (tbc), Thu 19:00

ODEON SCREAM UNSEEN

Mon 20:15

KID’S CLUB

Ballerina (U), Audio Description Available, Sat-Sun 10:30

Monster Trucks (PG), Audio Description Available, Sat-Sun 10:00

2D Moana (PG), Audio Description Available, Sat-Sun 10:15

SILVER SCREEN

Sully: Miracle On The Hudson (12A), Audio Description Available, Wed 11:00; Thu 14:00

Allied (15), Audio Description Available, Wed 14:00, Thu 11:00

NEWBIES

Fences (12A), Audio Description Available, Wed 10:45

Kino Glenrothes

Fifty Shades Darker (18), Fri-Thu , 20:40

Kong: Skull Island (12A), Thu 20:30

Moana (PG), Sat & Sun 13:00

T2 Trainspotting (18), Fri -Wed 17:45, 20:30; Thu 17:45

Sing (U), Sat & Sun 15:30

The Lego Batman Movie (U), Fri 18:00; Sat & Sun 12:25, 15:15, 18:00; Mon-Thu 18:00

Logan (15), Fri 17:00, 20:20; Sat & Sun 13:30, 17:00, 20:20; Mon-Thu 17:00, 20:20, 17:30