Your best guide to what’s on in Fife

Rebecca Wheatley comes to Carnegie Hall, Dunfermline with the one woman play, 'Big Pants and Botox'
Rebecca Wheatley comes to Carnegie Hall, Dunfermline with the one woman play, 'Big Pants and Botox'
0
Have your say

Friday, February 10:

No1Sun are at Bowhill Club, Cardenden.

Kev Henderson is at The Man I’ the Rock, Dysart.

The Kinemas are at O’Connell’s.

The Stagger Rats and The 10:04s are at PJ Molloy’s, Dunfermline.

Fantasy Duo are at the Gunner Club.

The Hype Theory, Eras, and Fire In Effect are at The Jam Jar, Dunfermline.

Kerry Oke is at the Chapel Tavern.

Saturday, February 11:

No1Sun charity gig at Kelty Club.

Chris Wells is at The Estuary.

Joanie is at Shardys Bar, Lochgelly.

The Kinemas are at the Woodside, Glenrothes.

Whiteside are at The Old Inn, Dunfermline.

Index are at the Gunner Club.

Alex is at the Chapel Tavern.

Rebecca Orr and Fireproof Match are at the Gunner Club.

Elaine Green is at Weavers.

Bill Anderson is at the Charter Club.

Sunday, February 12:

The View are at Rothes Halls, Glenrothes.

Gill is at the Central Bar, Cardenden.

Kingsnake are at Dixon Arms, Glenrothes.

Fantasy Duo are at the Gunners Club.

Joe is at Chapel Tavern.

Looking ahead:

Ted’s Cafe Band are at The Man I’ the Rock, Dysart on February 17.

Dick Dastardly & The Mutleys are at O’Connell’s on February 17.

Fantasy Duo are at the Gunner Club on February 17.

Off The Cuff are at the Woodside, Glenrothes, on February 18.

Baby Isaac are at The Barley Sheaf, Dunfermline, on February 18.

Gavin Patrick is at Weavers on February 18.

Radio Arcade, Boot Magna, and Astrid & Quinn are at The Old Inn, Dunfermline, on February 18.

Fridge Magnets, Alley Cats and Kamihamiha are at The Greenside Hotel, Leslie on February 18.

The Kinemas are at the Chapel Tavern on February 18.

Des and the Dingoes are at the Gunner Club on February 18.

Off The Cuff are at the Woodside Inn, Glenrothes on February 18.

Fantasy Duo are at the Gunner Club on February 19.

The Coaltown Daisies are at Crail Folk Club, Crail on February 23.

Spectra are at The Man I’ the Rock, Dysart on February 24.

Tripper are at O’Connell’s on February 24.

Tango in the Attic are at the Greenside Hotel, Leslie on February 24.

No1Sun are at Glenrothes British Legion on February 24.

Gaberlunzie are at the Woodside Hotel, Aberdour on February 24.

Kenny K is at Weavers on February 25.

Tam The Hat is at Shardys Bar, Lochgelly on February 25.

Rocking The Covers and The Villains are at the Woodside, Glenrothes, on February 25.

The Law, Radio Arcade, Waiting on Jack and Boot Magna are at the Windsor Hotel on February 25.

Mixed Company are at the Gunner Club on February 25.

The Columbos are at Dixon Arms, Glenrothes on February 26.

No1Sun are at Eddy’s on February 26.

Dean Melville is at Central Bar, Cardenden on February 26.

Fantasy Duo are at the Gunner Club on February 26.

Kaoss Theory are at the Greenside Hotel, Leslie on February 27.

Chris Helme is at Wee Jimmie’s, Cowdenbeath, on March 2.

The Jensen Interceptors and Jim Condie are at Watts, Cupar on March 2.

No1Sun are at Dixon Arms, Glenrothes on March 3.

The Solid Gold Band are at the Gunner Club on March 3.

David Mill is at the Alpha Bar on March 3.

Dean Melville is at the Crown Inn, Kelty on March 3.

Road Stunner are at The Dixon Arms, Glenrothes on March 4.

The Columbos are at The Man I’ the Rock, Dysart on March 4.

Fantasy Duo are at the Gunner Club on March 4.

No1Sun are at the Wheatsheaf, Kirkcaldy, on March 9.

Slipstream are at the British Legion, Glenrothes on March 9.

Nyree Burt is at Dixon Arms, Glenrothes on March 10.

Dean Melville is at The Estuary on March 10.

Tripper are at the Chapel Tavern on March 10.

Luthium and Blame Culture are at The Jam Jar, Dunfermline, on March 10.

Kim Seymour is at Central Bar, Cardenden on March 11.

Luthium and Alma Fiera are at Coady’s, Dunfermline, on March 24.

Bannockburn are at Dixon Arms, Glenrothes on March 24.

Joe’s Band are at The Dixon Arms, Glenrothes on March 31.

Dean Melville is at the Alpha Bar on March 31.

Angel Kay is at The Estuary on March 31.

Joanie is at the Crown Inn, Kelty on March 31.

Acoustic Music Club at The Polish Club

www.kirkcaldyacousticmusicclubc.o.uk - February 9. Dr Mango & The Chickpeas; 16. Singaround; 23. Rab Noakes; March 1. Findlay Napier & The Bar Room Ms; 8. Singaround; 15. Yvonne Lyon; 22. Kirsty McGhee; 29. Jim Malcolm.

Eddy’s Bar - February 16 Acoustic open mic night; March 1 Sandy Tweeddale; 15. Irish themed open mic night; April 5 The Johnstown Flood; 19. Open mic night; June 7 Andy Spiller.

Betty Nicol’s, Kirkcaldy - Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel – Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie - Open Mic night third Thursday each month Acoustic session

Potter About Cafe, Burntisland - Open mic third Wednesday each month.

Beveridge Park Hotel, Kirkcaldy - Every Sunday.

Carousel Motel, Kinghorn - Open mic night on February 9.

Rich Hall is at the Adam Smith Theatre on March 16.

Steve Hughes at the Carnegie Halls on March 22.

Jason Byrne is at the Alhambra Theatre on September 7.

Danny Bhoy is at the Alhambra Theatre on September 13.

Kevin Wilson is at the Alhambra Theatre on November 4.

Mark Watson is at the Alhambra Theatre on November 17.

Kevin Bridges is at the Alhambra Theatre on December 3,4,5 and 6

Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302

www.onfife.com

February 15. Macbeth; 23-25. Kirkcaldy Youth Music Theatre: Eurobeat - Almost Eurovision; March 2-5. Chinese State Circus; 28-29. Dunnikier Primary: Aladdin Junior; 14. Breabach; 22-24. The Steamie; April 1. The Owl & The Pussycat; 4. Dorothy Paul; 6. Funnybones; 8. The Pea, The Bean & The Enormous Turnip; 10-11. The Strange Undoing Of Prudencia Hart; 12-15. Singing Kettle: Shake, Rattle & Roll; 19. Horse; May 3-5. Guilty Pleasures; 10. Sleeping Beauty; 11. Woody Pines; 12. Blues Band; 20. Italia ‘n’ Caledonia; 21. Jim Baxer: Honouring A Legend.

Rothes Halls

Box Office (01592) 611101

www.onfife.com

February 24. Benidorm Live; 25. An Evening With Bruce Davies; 27. Little Prince - Live On Stage; March10-11 Scottish Brass Band Championships; 14. We’ll Meet Again - Diamond Jubilee Show; 15. One Night Of Elvis; 23. I Am Beyonce; 30. Paul Daniels; 30. North Sea Gas; 31. Real Diamond; April 5. Worbey & Farrell: Well Strung; 6. Charlie McKerron Trio; 7. Oscar & The Quest For The Underground Princess; 10-12. Dust; 13. Magic Of The Beatles; 15. Peter Morrison presents Broadway & Beyond; 19. The Kilkennys.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302

www.onfife.com

February 16. Big Pants & Botox; 18. The Attic; 18. The Ragged Trousered Philanthropists; 22. Guys & Dolls; March 2. Swan Lake; 13. Tenors Unlimited; 14. Billy Fury Years; 16. The Fureys & Davey Arthur; 21. Dr Chicago; April 12. Dorothy Paul.

Byre Theatre, St Andrews

Box Office (01334) 475000

www.byretheatre.com

February 9. The John Wilson Band; 10. The Trial; 11. The Hollywood Bees; 16-17. Licketyleap; 16. The Ragged Trousered Philanthropist; 17. Paul McKenna Band; 18. Robin & The Big Freeze; 18. Passing Through; 25. Mad, Bad & Dangerous To Know; 28-March 3. Anything Goes.

Lochgelly Theatre

www.onfife.com

February 18. Midge Ure; 18. Starcatchers: The Attic; March 24. Angel; April 13. Funnybones.

Alhambra Theatre, Dunfermline

February 22. Sally Morgan; 25. Singing I’m No A Billy, He’s A Tim; March 2. The Stranglers; 10. The Art Of Combat 4; 21-24. National Theatre For Scotland: Appointment With The Wickerman; April 15. Twin Atlantic; 19. Gordon Smith; November 26. Peter Andre.

The Green Hotel, Kinross

www.mundellmusic.com

February 27. Fifestock: Fairport Convention; March 2-3. Fifestock: The Trouble Boys; 17. Fifestock: Mick Ralphs’ Blues Band; 22. Fifestock: Krissy Matthews Band; 23. Fifestock: Gallagher & Lyle; April 5. Martin Turner’s Wishbone Ash; 28. Albert Lee & Hogans Heroes.

ADAM SMITH THEATRE

Feb 11. Happy Feet Two (U) 3.00; Moneyball (12A) 7.30; 13. Midnight in Paris (12A) 7.30; 14. Midnight in Paris (12A) 11.00 7.30;

KINO CINEMA, GLENROTHES

www.thekinocinema.co.uk

The Muppets (U) Fri, Mon-Thu 12.00 2.30 5.00 7.30; Sat-Sun 12.00 2.30 5.00 7.30

The Iron Lady (12A) Sun-Thu 8.00

Puss in Boots (U) Sat-Sun 12.30; Wed and Thu 2.35

The Sitter (15) Fri-Sat 8.30

Journey 2: The Mysterious Island 3D (PG) Fri, Mon-Thu 12.00 2.20 4.30; Sat-Sun 12.00 2.20 4.30

Chronicle (12A) Fri-Thu 6.45 8.40

War Horse (12A) Fri-Thu 4.45

Alvin and the Chipmunks - Chipwrecked (U) Sat-Sun 2.35; Wed and Thu 2.35

ODEON DUNFERMLINE

A Monster in Paris (U) 2D Sat-Sun, Wed-Thu 11.45. 3D Fri-Thu 2.00

Journey 2: The Mysterious Island (PG) 2D Fri, Mon-Tue 4.30; Sat-Sun, Wed-Thu 11.55 4.30. 3D Fri-Thu 2.20 7.15

Star Wars Episode 1: The Phantom Menace (U) 3D Fri, Mon-Thu 3.10 6.15 9.20; Sat-Sun, Wed-Thu 12.10 3.10 6.15 9.20; Fri and Sat late 12.05

Titanic (PG) 3D Tue 7.30

Big Miracle (PG) Fri, Mon-Tue 1.45 4.30; Sat-Sun, Wed-Thu 11.10 1.45 4.30

Chronicle (12A) Fri, Mon-Tue 3.00 5.05 7.20 9.30; Sat-Sun, Wed-Thu 12.55 3.00 5.05 7.20 9.30

Jack and Jill (PG) Fri, Mon-Tue 6.40 8.45; Sat-Sun, Wed-Thu 10.50 12.55 6.40 8.45

Man On a Ledge (12A) Fri-Mon, Wed-Thu 6.00 9.40

Puss in Boots (U) 2D Sat-Sun and Thu 10.55

The Descendants (15) Fri-Thu 4.20 7.00 9.30

The Grey (15) Fri-Mon, Wed-Thu 6.30 9.15; Tue 9.30

The Muppets (U) Fri, Mon-Tue 2.30 3.45 5.15 8.00; Sat-Sun, Wed-Thu 10.30 12.00 1.00 2.30 3.45 5.15 8.00; Fri and Sat night late show 10.40

The Vow (12A) Fri, Mon-Tue 3.40 6.20 9.00; Sat-Sun, Wed-Thu 1.10 3.40 6.20 9.00; Fri and Sat night late show 11.25

The Woman in Black (12A) Fri-Thu 1.20 3.50 6.10 8.30; Fri and Sat night late show 10.50

This Means War (12A) Tue 6.25 8.30

War Horse (12A) Fri-Mon, Wed-Thu 3.00 8.50; Tue 3.00