Your best guide to what’s on in Fife

Whiterose
Whiterose
0
Have your say

Friday, March 9:

No1Sun are at the Wheatsheaf, Kirkcaldy.

Slipstream are at the British Legion, Glenrothes.

Gav Patrick is at The Man I’ the Rock, Dysart.

Fantasy Duo are at the Gunner Club.

Saturday, March 10:

Nyree Burt is at Dixon Arms, Glenrothes.

Dean Melville is at Shardys Bar, Lochgelly.

Tripper are at the Chapel Tavern.

Luthium and Blame Culture are at The Jam Jar, Dunfermline.

State of Emergency are at Central Bar, Cardenden.

Alan Boyle is at Weavers.

Out of Time are at the Gunner Club.

Jon Peters is at the Charter Club.

Sunday, March 11:

Kim Seymour is at Central Bar, Cardenden.

Fantasy Duo are at the Gunner Club.

Looking ahead:

Folk That are at The Man I’ the Rock, Dysart on March 16.

Whiterose are at the Woodside Hotel, Aberdour on March 16.

Phil Booth is at Weavers on March 17.

Gavin Patrick is at The Estuary on March 17.

Circus Fantastic are at Central Bar, Cardenden on March 18.

Slipstream are at O’Connell’s on March 23.

Loose Change are at The Man I’ the Rock, Dysart on March 23.

Luthium and Alma Fiera are at Coady’s, Dunfermline, on March 24.

Bannockburn are at Dixon Arms, Glenrothes on March 24.

Fraser McDonald is at Weavers on March 24.

David Mill is at Shardys Bar, Lochgelly on March 24.

Dave McKay is at Central Bar, Cardenden on March 25.

The Tim Saul Quartet are at Watts, Cupar on March 25.

The Minders are at the Wheatsheaf on March 30.

Kim Seymour is at The Man I’ the Rock, Dysart on March 30.

Joe’s Band are at The Dixon Arms, Glenrothes on March 31.

Dean Melville is at the Alpha Bar on March 31.

Angel Kay is at The Estuary on March 31.

Joanie is at the Crown Inn, Kelty on March 31.

Slipstream are at Woodside Inn, Glenrothes on March 31.

Jimmy Fingers is at Weavers on March 31.

Acoustic Music Club at The Polish Club

www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk - March 8. Singaround; 15. Yvonne Lyon; 22. Kirsty McGhee; 29. Jim Malcolm.

Eddy’s Bar - March 15. Irish themed open mic night; April 5 The Johnstown Flood; 19. Open mic night; June 7 Andy Spiller.

Betty Nicol’s, Kirkcaldy - Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel – Last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie - Open Mic night third Thursday each month Acoustic session

Potter About Cafe, Burntisland - Open mic third Wednesday each month.

Beveridge Park Hotel, Kirkcaldy - Every Sunday.

Rich Hall is at the Adam Smith Theatre on March 16.

Steve Hughes at the Carnegie Halls on March 22.

Jo Caulfield is at the Byre Theatre on June 2.

The Boy With Tape On His Face is at the Adam Smith Theatre on June 3.

Rhod Gilbert is at the Alhambra Theatre on August 29.

Jason Byrne is at the Alhambra Theatre on September 7.

Danny Bhoy is at the Alhambra Theatre on September 13.

Kevin Wilson is at the Alhambra Theatre on November 4.

Mark Watson is at the Alhambra Theatre on November 17.

Kevin Bridges is at the Alhambra Theatre on December 2-6.

Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302

www.onfife.com

March 28-29. Dunnikier Primary: Aladdin Junior; 14. Breabach; 22-24. The Steamie; April 1. The Owl & The Pussycat; 4. Dorothy Paul; 6. Funnybones; 8. The Pea, The Bean & The Enormous Turnip; 10-11. The Strange Undoing Of Prudencia Hart; 12-15. Singing Kettle: Shake, Rattle & Roll; 19. Horse; 20-21. East Fife Male Voice Choir; May 3-5. Guilty Pleasures; 10. Sleeping Beauty; 11. Woody Pines; 12. Blues Band; 20. Italia ‘n’ Caledonia; 21. Jim Baxer: Honouring A Legend.; 27. Scottish National Jazz Orchestra; 31. Mark Beaumont: My Adventures So Far; June 2. Roddy Woomble.

Rothes Halls

Box Office (01592) 611101

www.onfife.com

March 10-11 Scottish Brass Band Championships; 14. We’ll Meet Again - Diamond Jubilee Show; 15. One Night Of Elvis; 30. Paul Daniels; 30. North Sea Gas; 31. Real Diamond; April 5. Worbey & Farrell: Well Strung; 6. Charlie McKerron Trio; 7. Oscar & The Quest For The Underground Princess; 10-12. Dust; 13. Magic Of The Beatles; 15. Peter Morrison presents Broadway & Beyond; 19. The Kilkennys.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302

www.onfife.com

March 13. Tenors Unlimited; 14. Billy Fury Years; 15. We’ll Meet Again - Diamond Jubilee show; 16. The Fureys & Davey Arthur; 21. Dr Chicago; 23. Yolanda Brown; April 2. Potato Needs A Bath; 3. Thumbelina; 4-7. Fame; 5. Fiddlesticks; 11. Peter & The Wolf; 12. Dorothy Paul; 13-14. Science Museum Live!; 18. Diabel Ciossokho; 22. Joe Longthorne; 27. Wilko Johnson; 28. World’s Greatest Michael Jackson Concert; May 9. Simon Yates; 13. Aly Bain & Phil Cunningham; 18. Barry & Stuart: Show And Tell.

Byre Theatre, St Andrews

Box Office (01334) 475000

www.byretheatre.com

March 8. Iam; 9. Return Concert for Eddie & Frankie; 10. Matchmaker; 14-18. StAnza Poetry Festival; 21-31. The Guizards: Are You Being Served?; April 5. The Man Who Lived Twice; 6. Worby & Farrell: Well Strung; 7. Brenda Cochrane; 10-11. Streetcar Named Desire; 13. Craig McMurdo; 14. Dorothy Paul; 25. Scotish Sock Falseto Puppets; 26. Alejandro Ziegler Quartet; 27. The Duplets;

Lochgelly Theatre

www.onfife.com

March 24. Angel; April 4. Cloud Man; 5-7. Les

Miserables - School Edition; 6. Funnybones; 14-15. Charlie and Lola’s Best Bestest Play; 25-28. Midsummer Night’s Dream.

Alhambra Theatre, Dunfermline

March 10. The Art Of Combat 4; 21-24. National Theatre For Scotland: Appointment With The Wickerman; April 15. Twin Atlantic; 19. Gordon Smith; June 19-22. Cats; 30. Brit Floyd; November 3. Colin Fry; 26. Peter Andre.

The Green Hotel, Kinross

www.mundellmusic.com

March 17. Fifestock: Mick Ralphs’ Blues Band; 22. Fifestock: Krissy Matthews Band.

KINO CINEMA, GLENROTHES

www.thekinocinema.co.uk

John Carter (12A) Fri, Mon-Thu 5.10 8.00; Sat and Sun 2.20 5.10 8.00

This Means War (12A) Fri-Thu 5.00

The Woman in Black (12A) Fri-Thu 5.30 8.00

Puss in Boots (U) Sat and Sun 12.15 2.30

Safe House Fri-Thu 7.30

The Muppets (U) Sat and Sun 12.30 3.00

Journey 2: The Mysterious Island 3D (PG) Sat and Sun 12.00

REGENT CINEMA, LEVEN

A Monster in Paris (U) Fri 11.00; Sat 1.00; Sun 1.00

Extremely Loud & Incredibly Close (12A) Fri 4.00; Sun 7.00

This Means War (12A) Fri 7.30; Sat 3.30; Sun 4.00

LCC’s 2nd Anniversary (12A) Sat 7.00

ODEON DUNFERMLINE

Ghost Rider: Spirit of Vengeance 3D (12A) Fri & Mon-Thu 2.35 4.45; Sat 12.25 2.35 4.45; Sun 11.00 4.45

Journey 2: The Mysterious Island 2D (PG) Sat & Sun 11.45

Journey 2: The Mysterious Island 3D (PG) Sat & Sun 11.15

Star Wars Episode 1: The Phanton Menace 3D (U) Sat & Sun 12.30

Bel Ami (15) Fri-Thu 2.10 4.15 6.20 8.35

John Carter 3D (12A) Fri & Mon-Thu 2.00 3.00 6.00 8.00 9.00; Sat & Sun 12.00 2.00 3.00 6.00 8.00 9.00

John Carter 2D (12A) Fri & Mon-Thu 5.00; Sat & Sun 11.00 5.00

John Carter 2D: Autism friendly screening (12A) Sun 11.30

Madame Butterfly 3D - Royal Opera House Sun 2.00

Project X (18) Fri-Wed 6.55 9.10

Safe House (15) Fri-Thu 3.30 6.10 8.45

Stephen Sondheim’s Company & Live Q&A (tbc) Thu 7.00

The Best Exotic Marigold Hotel (12A) Fri & Mon-Thu 2.50 5.40 8.30; Sat & Sun 12.00 2.50 5.40 8.30

The Muppets (U) Fri & Mon-Thu 4.00 6.30; Sat & Sun 11.10 1.40 4.00 6.30

The Raven (15) Fri-Thu 1.15 3.45 6.20 8.50

The Woman In Black (12A) Fri-Thu 2.00 4.20 6.45 9.00

This Means War (12A) Fri-Thu 2.15 4.30 6.55 9.10

Wanderlust (15) Fri-Thu 9.05

Kid’s Club: Happy Feet 2 2D (U) Sat & Sun 11.00

Senior Screen: New Year’s Eve (12A) Wed 11.30

Newbies: John Carter 2D (12A) Wed 11.00