Your best guide to what’s on in Fife and beyond

0
Have your say

Friday, August 12:

The Minders are at Man I’ the Rock.

Raw Kong are at the Royal Hotel, Auchtermuchty.

Cherry Bombz are at O’Connell’s.

No1Sun are at Coaltown of Balgonie Village Hall.

Saturday, August 13:

Grant Allan (Radio Arcade), Robie Gilmour, Kyle Farrell, Darren Lees, Darren Roy (Calm As The Colour) & Claire Adamson are at Wee Jimmy’s, Cowdenbeath.

Gaels Blue play the Philp Hall, Kirkcaldy.

Cal Roberts and Munich are at The Greenside, Leslie

The Coaltown Daisies are at Agenda, Leven.

James Walsh is at PJ Molloy’s, Dunfermline.

Joe’s Band are at The Dixon Arms, Glenrothes.

State Of Emergency are at the Royal Hotel, Auchtermuchty.

Carl Roberts and Munich are at the Greenside, Leslie.

Davie McKay is at Weavers, Kirkcaldy.

Sunday, August 14:

Roadstunner are at The Dixon Arms, Glenrothes.

Instant Credit are at the Royal Hotel, Auchtermuchty.

Halo are at O’Connell’s.

Looking ahead:

The Dykeenies are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on August 18.

Them Beatles are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on August 19.

This Is Nirvana are at The Greenside, Leslie, on August 19.

Slipstream are at Man I’ the Rock on August 19.

Gavin Patrick is at The Central Bar, Cardenden, on August 19.

The Declaration Band are at O’Connell’s, Kirkcaldy, on August 19.

Off The Cuff are at the Woodside Inn, Glenrothes on August 20.

China Blue are at The Dixon Arms, Glenrothes, on August 20.

Gavin Patrick is at Weavers, Kirkcaldy, on August 20.

David Mill is at The Penny Farthing, Kirkcaldy, on August 21.

Slipstream are at O’Connell’s, Kirkcaldy, on August 21.

Val Verde and Dead Sea Souls are at PJ Molloys, Dunfermline, on August 26.

Lost In Music are at O’Connell’s, Kirkcaldy, on August 26.

Off The Cuff are at the Dixon Arms, Glenrothes, on August 27.

Kim Seymore is at Weavers, Kirkcaldy, on August 27.

Rock the Rovers is at Kitty’s and Styx, Kirkcaldy, on August 28.

The Columbos are at Eddy’s, Kirkcaldy, on August 28.

Richard Blues and Blues Positive are at Cupr Blues and Beyond club in Watts, Cupar on September 2.

Kazabian, tribute act, are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on September 2.

No1Sun are at Dunnikier Golf Club on September 2.

Just John & Paul are at The Beveridge Park Hotel, Kirkcaldy, on September 2.

Paul B is at the Station Hotel, Thornton, on September 3.

Pearl is at The Alpha Bar, Kirkcaldy, on September 3.

Wreck On The Highway are at Shardy’s Bar, Lochgelly, on September 3.

No1Sun are at Bowhill Club, Cardenden, on September 9.

Off The Cuff are at Partners, Cowdenbeath, on September 10.

No1Sun are at the Dixon Arms, Glenrothes, on September 10.

The Swank are at Eddy’s Bar, Kirkcaldy, on September 11.

Off The Cuff are at The Crystal Bar, Crossgates, on September 17.

Jon Fratelli is at PJ Molloys, Dunfermline, on September 19.

Straighten Out, a Stranglers tribute act, are at the Greenside, Leslie, on September 24.

Gavin Patrick is at The Crown Inn, Kelty, on September 24.

The Swank are at Craigie Bar, Ballingry, on September 25.

Wreck On The Highway are at Central Bar, Cardenden, on September 26.

No1Sun are at the British Legion, Glenrothes, on September 30.

Monkey Knife Fight, Polar Haze and Red Hot Donna are at The Abbey, Kirkcaldy, on September 30.

Slipstream are at Central Bar, Cardenden, on September 30.

The Twang are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 1.

No1Sun are at Bar Itza, Kirkcaldy, on October 2.

The Beat are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 7.

Transmission, the sound of Joy Division, are at the Greenside, Leslie, on October 21.

The Complete Stone Roses are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on October 21.

The Rifles play PJ Molloy’s, Dunfermline, on November 4.

The Stones, a Rolling Stones tribute act, are at PJ Molloy’s, Dunfermline, on November 5.

Eddy’s Bar, Kirkcaldy – October 6 - Sharon Kind & The Reckless Angels.

Betty Nicol’s, Kirkcaldy - Second and fourth Wednesday of each month.

Burntisland Sands Hotel – last Monday each month.

Burgh Tavern, Leslie - Open Mic night third Thursday each month Acoustic session

Adam Smith Theatre

Box Office (01592) 583302

August 29-Sept 2. Ladyboys Of Bangkok; 3. Hairy Maclairy & Friends; 10. Pasadena Roof Orchestra; 13-14. Equus; 24. Alexander Brothers;. 29. Scottish Opera: Orpheus In The Underworld; October 2. Fred Macaulay; 7. Jerry Sadowitz; 16 Bob, The Man & The Moon; 21. Oh What a Lovely War; 22. Tom Stade Live November 1. Lorca: Love In The Garden; 3. Daniel Sloss; 6. The Curious Scrapbook; 21-26. Oliver!

Rothes Halls

Box Office (01592) 611101

www.rotheshalls.org.uk

August 13. Kingdom Brass & Fife Youth Jazz Orchestra. September 2. MacFloyd; 8. Jim Davidson; 10. Ilhan Barutco & 11. Colum Sands & Maggie MacInnes; 16. Wee Stories - Arthur, the Story of a King; 23. Wolfstone & Skerryvore; 27-October 1. GAMA: The Producers; 11. Gordon Smith: Beyond Belief Show; 13. Numberjacks; 14. The Sex Pistols Experience; 15. Rock ‘n’ Roll Paradise; 16. An Evening of Burlesque; 20 The Nutcracker; 23. Sydney Devine; November 5. Charlie Landsborough; 11-12. Jenny Malcolm Dance Show; 17. Lee Nelson; 18. The Drifters.

Carnegie Hall

Box Office (01383) 602302

www.carnegiehall.co.uk

August 25. Believe - I Dream; September 3-4. Singing Kettle’s Funny Farm; 8. An Evening With Peter Allis; 10. Ilhan Barutcu &The Ask-i-Trio; 11. Colum Sands & Maggie MacInnes; 13-14. Arthur - Story Of A King; 15. Royal Marines Band; 17. An Evening With Blake; 24. Voulez Vous; October 10. The Magnets; 21. Craig Hill; 27. Janis Ian; 28. T-Rexsctasy; November 19. Chris Addison.

Byre Theatre, St Andrews

Box Office (01334) 475000

www.byretheatre.com

August 11-13. The Way Back Home; 12. A Song, a Sip, and a Sandwich; 18. Hotel California; 19-20. Turn Back The Clock; 24. Donald Maxwell with the Fair City Singers; 26. MacFloyd; 27. Bette/Cavett.

Alhambra Theatre, Dunfermline

August 25 Jimmy Carr; September 4 Average White Band & Lights Out By Nine; 9 Colin Fry; 10 Jason Byrne; 17 Aly Bain & Phil Cunningham; 29 Jayne McDonald; October 5-8 Chess; 22 Roy Chubby Brown; 17 Milton Jones; November 4 Super Trouper; 5 Illegal Eagles; 12 John Mayall/Oli Brown Band; 14 Sally Morgan: Psychic On The Road; 26 Vampires Rock; December 5-10 Blood Brothers.

The Green Hotel, Kinross

www.mundellmusic.com

August 16. Ian McLagan; 18. Ben Montague; September 2. Chris Keys; 4. Terry Reid; October 2. John Parr; 9. Eric Taylor; 12. Rod Picott & Amanda Shires; 15. Curved Air; 16. John Goldie; 20-21. Tanita Tikarim; 23. Michael Weston King; October 2. John Parr; 9. Eric Taylor; 19. Catfish Keith; 21-22. Apart From Rod; 29. The Hank Wangford Trio; November 5. The Electric Strawbs; 9. The Marcus Bofanti Band; 12. The Mods; 13. Gary Fletcher Band; 18. Jackie Leven; 19. Buddy Whittington; 20. The Zombies; 21. Glen Tilbrook; 23. The Motives; 24. The Blues Band; December 2. Paul Lamb & The Kingsnakes; 10. Martyn Joseph.

The Inn At Lathones

www.mundellmusic.com

August 17. Ben Montague; September 3. Chris Keys; 8. Steve Daggett; 13. Sean Taylor; 18. Nick Harper; 23. Paul Rose; October 1. Tokyo Rosenthal; 10. Henry McCullough (solo); 12. Rod Picott/Amanda Shires; 14. Rod Clements;22. JJ Gilmour; November 4. Dick Gaughan; 12. Classic Clapton; 23. Keith James - The Songs Of Leonard Cohen; 24. The Motives.

REGENT CINEMA, LEVEN

Cars 2 (U) Wed and Thu 3.00 7.30

Captain America: The First Avenger (12A) Fri 7.50; Sat 5.00; Sun 12.00 Mon-Thu 7.30

The Dark Knight (12A) Fri 5.00; Sat 7.40; Sun 2.20

Green Lantern (12A) Fri 2.30; Sat 12.00; Sun 5.45

X-Men: First Class (12A) Fri 12.00; Sat 2.15 Sun 8.00

KINO CINEMA, GLENROTHES

www.thekinocinema.co.uk

Rise of the Planet of the Apes (12A) Fri-Thu 6.00 8.30

Super 8 (12A) Fri-Mon 5.30 8.00; Tue-Thu 2.45 5.30 8.00

Mr Popper’s Penguins (PG) Fri-Mon 1.30 3.30; Tue-Thu 3.30

Cars 2 (U) Fri-Mon 12.30 3.00

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2: 2D (12A) Fri-Tue 8.15

The Smurfs (U) Fri-Mon 12.00 2.30 5.00; Tue-Thu 2.30 5.00

The Inbetweeners (15) Wed and Thu 8.30

ODEON DUNFERMLINE

Bridesmaids (15) Fri-Tue 8.45

Captain America - The First Avenger 3D (12A) Fri-Tue 3.10 9.00 2D Fri-Tue 5.00; Wed, Thu 9.00

Cars 2 3D (U) Fri-Tue 6.00 2D Fri-Mon 12.00 2.30; Tue-Wed 2.30

Cowboys and Aliens (12A) Wed-Thu 2.15 5.15 8.15 9.00; Wed late show 11.15

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3D (12A) Fri-Thu 1.15 3.55 7.00 2D Fri-Mon 12.30 7.50; Tue 7.50

Horrid Henry - The Movie 3D (U) Fri-Mon 10.30 2D Fri-Mon 11.00 1.20 3.40; Tue 1.20 3.40

Horrible Bosses (15) Fri-Tue 6.40 9.00; Wed 6.40

Mr Popper’s Penguins (PG) Fri-Mon 10.30 12.45 3.10 5.40 8.10; Tue-Thu 3.10 5.40 8.10

Rise of the Planet of the Apes (12A) Fri-Mon 12.00 1.00 3.40 5.20 6.25 8.00 9.00; Tue 1.00 3.40 5.20 6.25 8.00 9.00; Wed-Thu 1.00 3.40 6.25 8.15 9.00; Fri, Sat and Wed late show 11.25

Super 8 (12A) Fri-Thu 2.40 5.20 8.00; subtitled Sat 5.20 Sun 2.40 Mon 8.00

The Devil’s Double (18) Fri-Tue 6.20 8.55; Wed-Thu 6.20; Fri, Sat and Wed late show 11.20

The Inbetweeners (15) Wed-Thu 1.00 2.00 3.30 4.30 6.00 7.00 8.30 9.30; Wed late show 11.00

The Smurfs 3D (U) Fri-Mon 12.15 3.05 5.40; Tue 3.05 5.40 2D Fri-Mon 11.15 1.45 4.10; Tue 1.45 4.10; Wed-Thu 1.20 3.50;

Zookeeper (PG) Fri-Tue 2.20

Kid’s Club, Diary of a Wimpy Kid 2 (U) Fri-Mon 11.00

Senior Screen, The King’s Speech (12A) Wed 11.45

Newbies, Super 8 (12A) Wed 11.00