The List

Saxophonist YolanDa Brown is at Adam Smith Theatre on June 21
Saxophonist YolanDa Brown is at Adam Smith Theatre on June 21

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, may 30

No1Sun: O’Connells.

Tom Hingley, the Begbies:PJ Molloy’s, Dunfermline.

Kerryoke: Chapel Tavern.

Vertebrae, annahar, 
Vertical Lips: Windsor Hotel.

saturday, may 31

The chiels: The Foresters Arms, Aberdour.

The Falcons: Gladyer Inn, Rosyth.

Pistol Day: Dixon Arms, Glenrothes.

Enuff Said: KUSI Club.

No1Sun: Weavers.

Darren Forbes, Stuart Shields: Bar 25, Leven.

Rhythm dot com: The Gunner Club.

White China, Garrison: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Stevie Desmond: Chapel Tavern.

Golden Touch: Warout Stadium, Glenrothes.

Graham Leslie: The Charter Club.

Coaltown Daisies: Community Hall, Aberdour.

Sunday, june 1

lights out by nine: The Duchess.

The Mac chung band - Andy Chung and friends: Society.

Slipstream: Partners, Cowdenbeath.

Swing 2014: Fife Jazz Club at Ferrybridge Hotel, North Queensferry.

Fantasy: The Gunner Club.

State of emergency: The Man I’ the Rock, Dysart.

Blackberry way: Dixon Arms, Glenrothes.

The Columbos: The Gunner Club.

Tom Stade: PJ Molloy’s, Dunfermline.

The King Lot: O’Connell’s.

Dark Blue Dogs: Chapel Tavern.

The Silver Kings: O’Connell’s

Looking ahead

The Declaration band: O’Connells on June 6.

Kerryoke: Chapel Tavern on June 6.

Index: Dixon Arms, Glenrothes on June 7.

Total Impact: The Gunner Club on June 7.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews on June 7.

Jed Gillies and Mat Fleming: Bar 25, Leven on June 7.

Deek McNair: Chapel Tavern on June 7.

Gavin Patrick: Warout Stadium, Glenrothes on June 7.

The Cavaliers: The Duchess of Kirkcaldy on June 7.

Double D: The Gunner Club on June 8.

The Silver Kings: O’Connells on June 13.

The columbos: The Duchess of Kirkcaldy on June 14.

Rhythm dot com: The Gunner Club on June 14.

Definitely Oasis: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 14.

The Cavaliers, The Blind Lights: Baxters, Dysart on June 14.

Blue Steel: Dixon Arms, Glenrothes on June 14.

Dougie and the strongmen: Society on June 15.

Fantasy: The Gunner Club on June 15.

Gav Patrick: Dixon Arms, Glenrothes on June 15.

Slipstream: O’Connells on June 20.

The Chiels: The Cycle Tavern, Auchtermuchty on June 21.

The Sensational David Bowie Tribute Band: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 21.

Joanie: Dixon Arms, Glenrothes on June 21.

Alex Yellowlees: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on June 22.

Hit the Road: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 22.

Leona Corio: Dixon Arms, Glenrothes on June 22.

Kirkcaldy and district pipe band, andy chung, folk that, the tartan specials: Kitty’s on June 27.

The chiels: Crusoe Hotel, Lower Largo on June 27.

Cousin Ken’s Girly Night Nephews: O’Connells on June 27.

The columbos: Eddy’s Bar on June 28.

George kennedy: Shardy’s, Lochgelly on June 28.

Sound Advice: The Gunner Club on June 28.

We Were Promised Jetpacks: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 28.

Jamie Mac: Dixon Arms, June 28.

Fantasy: The Gunner Club on June 29.

Velour Amour: O’Connells on June 29.

Matt Friel: Dixon Arms, Glenrothes on June 29.

Timeless: The Gunner Club on July 5.

Dias Brazil: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on July 6.

George Kennedy: Smugglers’ Inn, Burntisland on July 14.

George Kennedy: Gallaghers on July 18.

Just Beatles: PJ Molloy’s, Dunfermline on July 18.

The columbos: Society on July 27.

The columbos: Gunner Club on August 2.

Slipstream: O’Connells on August 15.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on August 16.

George Kennedy: The Agenda, Leven on August 23.

The columbos: Weavers on August 30.

George Kennedy: Kelty Miners’ Social Club, Kelty on August 30.

Rock the Rovers 10: Kitty’s on August 31.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. May 22. Flossie Malavialle; 29. The Coaltown Daisies; Jun 19. Ed Miller; 26. Stephen and Pernille Quigg.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

dunfermline folk club: June 4. Elie Street.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

comedy

John Gavin, Stuart Mitchell, Liam Withnail: Betty Nicols on May 29.

John Ross, Adam Rushton, Jeannie Jones: The Star, Burntisland on May 30.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. May 28-29. Entertaining Mr Sloane; Jun 11. On Our Way to Lisbon; 13. Des McLean - A-Z of Scotland; 15. La Tragedie Comique; 21. YolanDa Brown; 27-28. My Friend Selma; Jul 24-27. The Phantom of the Opera Youth Group Production; Aug 26-30. Ladyboys of Bangkok; Sept 11-13. Sunset Song; Oct 6. Chris Ramsey; 10. Daniel Sloss; Nov 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. May 29-31. Glenrothes Theatre Company - Childe Rowland; 30. The Sojourners; 31. Elio Pace performs the Billy Joel Songbook; Jun 4. Stars from Strictly Come Dancing - Pasha and Katya; 6-7. Cheryl Crawford Dance Studios; 12. Immortal Chi; 14. RSNO in Concert; 21. Rock Choir; 21. Blues!; Jul 4-6. National Festival of Youth Theatre; 10. Rhythm of The Dance; Aug 16. One Night of Queen; Sept 5. Osiligi Maasai Warriors; 6. Counterfeit Sixties Tribute Show; 7. Mary Duff; 13. Martha Reeves & the Vandellas; 19. The Eva Cassidy Story; Oct 9. The Drifters; 10. Charlie Landsborough; 17. Showaddywaddy; 18. Big Country; 26. Jim Davidson; Nov 22. The South.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. May 29. Christine Tobin; 30. Shooglenifty; Jun 3. The Bills; 7. Wet Wet Wet’s Graeme Clark; 8. Matthew Dance Academy; 9. Dynamic Dunfermline; 12. Joe Longthorne; 13. Salt House; 14. Mercury;19. Kieran Goss; 20. Money The Game Show; 21. Dunfermline Strathspey and Reel Society Fiddlers’ Rally; 28. Backstage Pass: A Musical Journey; Jul 3. Carnaby Street - The Concert; 31. The Hot Seats; Aug 29. A Passion for Opera; Sept 3. Angus Lyon and Duncan Lyall; 4. Osiligi Maasai Warriors; 5. Aly Bain and Phil Cunningham; 6-7. The Singing Kettle; 6. Andrew Dee; 10. The Stray Birds; 13. Big Book Tall Tales; 13. The Blues Band; 17. Ollie Howell Quintet; 19. Macfloyd; 20. Altan; 25. Best Loved Soundtracks; Oct 3. The Music of the Hollies; 7. Tony Jacklin and Willie Thorne; 18. Joan Armatrading; Nov 8. Aled Jones.

lochgelly theatre: www.onfife.com. May 28-31. South Pacific; Jun 4. Multiplex; 10-14. Blue Block Studio; Jul 12. Scottish Schools Orchestra Trust; Aug 27-30. In Time O’ Strife.

alhambra theatre, dunfermline: May 31. Sing-a-long-a-Rocky Horror; Jun 5-7. Thriller Live; 14. Central Scotland Ballet; 21. The Johnny Cash Roadshow; 26-27. Backstage Pass: A Musical Journey; 28. An Evening of Dirty Dancing; Jul 5-7. Angelina Ballerina; 16-17. Peppa Pig’s Big Splash; Jul 21-Aug 2. Alhambra Theatre Summer School; Sept 13. Jive Talking perform The Bee Gees; 20. Let’s Zep; 26. ACDC UK; 27. That’ll Be The Day; Oct 6-11. The Full Monty; 23. Rat Pack Live; Nov 1. A Vision of Elvis; 14. John Mayall; 15. Vampires Rock; 22. Moscow Ballet - Nutcracker; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com.

Jun 5. The Nimmo Brothers; 7. Tricky Fingers; 8. Frank O’Hagan; 22. San Francisco Nights; 27. John Verity Band; Jul 3. John Jorgenson Bluegrass Band; 4. Steve Gibbons Band; 27. Ryan McGarvey.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. Aug 30. Kiki Ebsen with Graham Deatcher.

cinema

Adam Smith Theatre

Jun 10. Noah (12A); 14. Captain America - The Winter Soldier; 15. 20 Feet From Stardom (12A); 18. RSC Live - Henry IV Part II; 20. The Strange Colour of Your Body’s Tears (18); 22. The Double (15); 24. The Calvary (15); 26. The Other Woman (12A).

Kino Cinema, Glenrothes

Bad Neighbours (15) Fri-Thu 5.00 5.45

Maleficent 2D (PG) Fri, Mon-Thu 3.45 8.30; Sat-Sun 1.00 3.45 8.30

Maleficent 3D (PG) Fri-Thu 6.10

Godzilla 2D (12A) Fri-Thu 3.00

Rio 2 2D (U) Sat-Sun 12.30

X-Men Days of Future Past 2D (12A) Fri, Mon-Thu 3.00 8.00; Sat-Sun 12.15 3.00 8.00

A Million Ways to Die in the West (15) Fri-Thu 5.45 8.30

odeon dunfermline

A Million Ways to Die in the West (15) Fri-Thu 1.20 3.00 4.00 5.40 6.40 8.20 9.20

Bad Neighbours (15) Fri-Sun, Thu 5.30 8.00; Mon and Wed 8.00; Tue 4.30 9.20

Blended (12A) Sat-Tue 12.15

Edge of Tomorrow (12A) Fri, Wed-Thu 1.00 2.40 3.40 5.20 6.20 8.00 9.00; Sat-Tue 12.00 1.00 2.40 3.40 5.20 6.20 8.00 9.00; subtitled Tue 3.40 Thu 9.00

Godzilla 2D (12A) Fri, Wed, Thu 5.45; Sat-Mon 12.00 5.45; Tue 2.45 5.45 8.30

Godzilla 3D (12A) Fri-Mon and Wed-Thu 2.45 8.45

Heaven is for Real Mon and Wed 5.45

Maleficent 2D (PG) Fri, Wed-Thu 2.10 4.30 6.50 9.10; Sat-Tue 11.50 2.10 4.30 6.50 9.10; subtitled Sun 4.30 Wed 2.10

Maleficent 3D (PG) Fri, Wed-Thu 1.10 3.30 5.50 8.10; Sat-Tue 10.50 1.10 3.30 5.50 8.10

Matisse - Live from Tate Modern Tue 7.15

Postman Pat - The Movie (U) Fri, Wed-Thu 3.15; Sat-Mon 11.00 1.10 3.15; Tue 11.00 1.35

Rio 2 2D (U) Sat-Tue 11.00

X-Men Days of Future Past 2D (12A) Fri, Wed-Thu 3.15 6.15 9.15; Sat-Tue 12.15 3.15 6.15 9.15; subtitled Fri 3.15 Sat 12.15 Wed 6.15

X-Men Days of Future Past 3D (12A) Fri, Wed-Thu 2.15 5.15 8.15; Sat-Tue 11.15 2.15 5.15 8.15

Kid’s Club, Mr Peabody and Sherman 2D (U) Sat-Tue 11.00

Senior Screen, A New York’s Winter Tale (12A) Wed 11.30

Newbies, Maleficent (PG) Wed 11.00