The List

Immortal Chi at 'Rothes Halls on 'June 12
Immortal Chi at 'Rothes Halls on 'June 12
Share this article

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, June 6

The Declaration band: O’Connells.

Kerryoke: Chapel Tavern.

Hot Banana: CISWO, Glenrothes.

saturday, June 7

Index: Dixon Arms, Glenrothes.

Total Impact: The Gunner Club.

The Chiels: Aikman’s Bar, St Andrews.

Jed Gillies and Mat Fleming: Bar 25, Leven.

Deek McNair: Chapel Tavern.

Gavin Patrick: Warout Stadium, Glenrothes.

The Cavaliers: The Duchess of Kirkcaldy.

Jack the singer: CISWO, Glenrothes.

Jenna Stuart: Gallachers.

Sunday, june 8

Double D: The Gunner Club.

Vanity fare: CISWO, Glenrothes.

Willie Oke: Gallachers.

Looking ahead

The Silver Kings: O’Connells on June 13.

The columbos: The Duchess of Kirkcaldy on June 14.

Rhythm dot com: The Gunner Club on June 14.

Definitely Oasis: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 14.

The Cavaliers, The Blind Lights: Baxters, Dysart on June 14.

Blue Steel: Dixon Arms, Glenrothes on June 14.

Dougie and the strongmen: Society on June 15.

Fantasy: The Gunner Club on June 15.

Gav Patrick: Dixon Arms, Glenrothes on June 15.

Slipstream: O’Connells on June 20.

The Chiels: The Cycle Tavern, Auchtermuchty on June 21.

The Sensational David Bowie Tribute Band: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 21.

Joanie: Dixon Arms, Glenrothes on June 21.

mIXED COMPANY: The Gunner Club on June 21.

The Ladybird Killers, Homesick Aldo, Blind Daze: Bar 25, Leven on June 21.

Alex Yellowlees: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on June 22.

Hit the Road: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 22.

Leona Corio: Dixon Arms, Glenrothes on June 22.

Gary Copeland: The Gunner Club on June 22.

Kirkcaldy and district pipe band, andy chung, folk that, the tartan specials: Kitty’s on June 27.

The chiels: Crusoe Hotel, Lower Largo on June 27.

Cousin Ken’s Girly Night Nephews: O’Connells on June 27.

The columbos: Eddy’s Bar on June 28.

George kennedy: Shardy’s, Lochgelly on June 28.

Sound Advice: The Gunner Club on June 28.

We Were Promised Jetpacks: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 28.

Jamie Mac: Dixon Arms, June 28.

Fantasy: The Gunner Club on June 29.

Velour Amour: O’Connells on June 29.

Matt Friel: Dixon Arms, Glenrothes on June 29.

Timeless: The Gunner Club on July 5.

Dias Brazil: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on July 6.

George Kennedy: Smugglers’ Inn, Burntisland on July 14.

George Kennedy: Gallaghers on July 18.

Just Beatles: PJ Molloy’s, Dunfermline on July 18.

The columbos: Society on July 27.

The columbos: Gunner Club on August 2.

SLipstream: Society on August 3.

Slipstream: O’Connells on August 15.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on August 16.

George Kennedy: The Agenda, Leven on August 23.

The columbos: Weavers on August 30.

George Kennedy: Kelty Miners’ Social Club, Kelty on August 30.

Slipstream: The Duchess of Kirkcaldy on August 30.

Rock the Rovers 10: Kitty’s on August 31.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Jun 19. Ed Miller; 26. Stephen and Pernille Quigg.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

dunfermline folk club: June 11. Alex Mackenzie and Brian McArthur.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

comedy

Phil Differ, Ruth Cockburn and Liam Withnail (MC): Potter About, Burntisland on June 20.

Billy Kirkwood: Young Hall, Burntisland on June 28.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Jun 6-7. Gail Neish Dance Studios; 11. On Our Way to Lisbon; 13. Des McLean - A-Z of Scotland; 15. La Tragedie Comique; 21. YolanDa Brown; 27-28. My Friend Selma; Jul 24-27. The Phantom of the Opera Youth Group Production; Aug 26-30. Ladyboys of Bangkok; Sept 11-13. Sunset Song; Oct 6. Chris Ramsey; 10. Daniel Sloss; Nov 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour; Dec 9 - Jan 11. Jack and the Beanstalk.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Jun 6-7. Cheryl Crawford Dance Studios; 12. Immortal Chi; 14. RSNO in Concert; 21. Rock Choir; 21. Blues!; Jul 4-6. National Festival of Youth Theatre; 10. Rhythm of The Dance; Aug 16. One Night of Queen; Sept 5. Osiligi Maasai Warriors; 6. Counterfeit Sixties Tribute Show; 7. Mary Duff; 13. Martha Reeves & the Vandellas; 19. The Eva Cassidy Story; Oct 9. The Drifters; 10. Charlie Landsborough; 17. Showaddywaddy; 18. Big Country; 26. Jim Davidson; Nov 8. The Nathan Carter Show; 16. The Magic of Motown; 19. Mike Denver; 22. The South.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Jun 7. Wet Wet Wet’s Graeme Clark; 8. Matthew Dance Academy; 9. Dynamic Dunfermline; 12. Joe Longthorne; 13. Salt House; 14. Mercury;19. Kieran Goss; 20. Money The Game Show; 21. Dunfermline Strathspey and Reel Society Fiddlers’ Rally; 28. Backstage Pass: A Musical Journey; Jul 3. Carnaby Street - The Concert; 31. The Hot Seats; Aug 29. A Passion for Opera; Sept 3. Angus Lyon and Duncan Lyall; 4. Osiligi Maasai Warriors; 5. Aly Bain and Phil Cunningham; 6-7. The Singing Kettle; 6. Andrew Dee; 10. The Stray Birds; 13. Big Book Tall Tales; 13. The Blues Band; 17. Ollie Howell Quintet; 19. Macfloyd; 20. Altan; 25. Best Loved Soundtracks; Oct 3. The Music of the Hollies; 4. Craig Hill; 6. Chris Ramsey; 7. Tony Jacklin and Willie Thorne; 18. Joan Armatrading; Nov 8. The Moonlit Road and Other Ghostly Stories; Nov 28-Dec 24. Snow White.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Jun 10-14. Blue Block Studio; 13-14. Laura McFadden Dancers; Jul 12. Scottish Schools Orchestra Trust; Aug 27-30. In Time O’ Strife.

alhambra theatre, dunfermline: Jun 5-7. Thriller Live; 14. Central Scotland Ballet; 21. The Johnny Cash Roadshow; 26-27. Backstage Pass: A Musical Journey; 28. An Evening of Dirty Dancing; Jul 5-7. Angelina Ballerina; 16-17. Peppa Pig’s Big Splash; Jul 21-Aug 2. Alhambra Theatre Summer School; Sept 13. Jive Talking perform The Bee Gees; 17. Danny Bhoy; 20. Let’s Zep; 26. ACDC UK; 27. That’ll Be The Day; Sept 30 - Oct 4. Aida; Oct 6-11. The Full Monty; 22. An Evening With Noel Fielding; 23. Rat Pack Live; Nov 1. A Vision of Elvis; 14. John Mayall; 15. Vampires Rock; 22. Moscow Ballet - Nutcracker; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street; 10-27. Sleeping Beauty; 30. Red Hot Chilli Pipers.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com.

Jun 5. The Nimmo Brothers; 7. Tricky Fingers; 8. Frank O’Hagan; 22. San Francisco Nights; 27. John Verity Band; Jul 3. John Jorgenson Bluegrass Band; 4. Steve Gibbons Band; 27. Ryan McGarvey.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. Aug 30. Kiki Ebsen with Graham Deatcher.

cinema

Adam Smith Theatre

Jun 10. Noah (12A); 12. NT Live - A Small Family Business; 14. Captain America - The Winter Soldier; 15. 20 Feet From Stardom (12A); 17. ENO Live - Terry Gilliam’s Benvenuto Cellini; 18. RSC Live - Henry IV Part II; 20. The Strange Colour of Your Body’s Tears (18); 22. The Double (15); 24. The Calvary (15); 26. The Other Woman (12A); Jul 17. NT Live - Skylight; Sept 3. RSC Live - The Two Gentlemen of Verona; 6. NT Live - Medea (Encore).

Kino Cinema, Glenrothes

22 Jump Street (15): Fri - Thu 5.45 8.30

Maleficent (PG): Fri, Mon-Thu 5.45; Sat-Sun 12.30 3.00 5.45

Postman Pat - The Movie (U): Sat-Sun 1.00 3.20

Godzilla (12A): Fri-Thu 5.30

Rio 2 (U): Sat-Sun 3.10

X-Men - Days of Future Past (12A): Fri, Mon-Thu 8.00; Sat-Sun 12.30 8.00

A Million Ways to Die in the West (15): Fri-Thu. 8.15

odeon dunfermline

A Million Ways To Die In The West (15) Fri-Thu 1.20 3.00 4.00 5.40 6.40 8.20 9.20

Bad Neighbours (15) Fri-Sun & Thu 5.30 8.00; Mon & Wed 8.00; Tue 4.30 9.20

Blended (12A) Sat-Tue 12.15

Edge of Tomorrow (12A) Fri & Wed-Thu 1.00 2.40 3.40 5.20 6.20 8.00 9.00; Sat-Tue 12.00 1.00 2.40 3.40 5.20 6.20 8.00 9.00; The following performances are subtitled Tue 3.40; Thu 9.00

2D Godzilla (12A) Fri/Wed/Thu 5.45; Sat-Mon 12.00 5.45; Tue 4.45 5.45 8.30

3D Godzilla (12A) Fri-Mon & Wed-Thu 2.45 8.45

Heaven Is For Real (TBC) Mon & Wed 5.45

2D Maleficent (PG) Fri & Wed-Thu 2.10 4.30 6.50 9.10; Sat-Tue 11.50 2.10 4.30 6.50 9.10; The following performances are subtitled Sun 4.30; Wed 2.10

3D Maleficent (PG) Fri & Wed-Thu 1.10 3.30 5.50 8.10; Sat-Tue 10.50 1.10 3.30 5.50 8.10

Matisse – Live from Tate Modern Tue 7.15

Postman Pat: The Movie (U) Fri & Wed-Thu 3.15; Sat-Mon 11.00 1.10 3.15; Tue 11.00 1.35

2D Rio 2 (U) Sat-Tue 11.00

2D X-Men Days of Future Past (12A) Fri & Wed-Thu 3.15 6.15 9.15; Sat-Tue 12.15 3.15 6.15 9.15; The following performances are subtitled Fri 3.15; Sat 12.15; Wed 6.15

3D X-Men Days of Future Past (12A) Fri & Wed-Thu 2.15 5.15 8.15; Sat-Tue 11.15 2.15 5.15 8.15

Kid’s Club, 2D Mr Peabody and Sherman (U) Sat-Tue 11.00

Senior screen, A New York’s Winter Tale (12A) Wed 11.30

Newbies, Maleficent (PG) Wed 11.00