The List

Soul diva Martha Reeves and the Vandellas at Rothes Halls in September
Soul diva Martha Reeves and the Vandellas at Rothes Halls in September
Share this article

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, June 20

Slipstream: O’Connells.

Kerryoke: Chapel Tavern.

saturday, June 21

The Chiels: The Cycle Tavern, Auchtermuchty.

The Sensational David Bowie Tribute Band: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Joanie: Dixon Arms, Glenrothes.

Mixed Company: The Gunner Club.

The Ladybird Killers, Homesick Aldo, Blind Daze: Bar 25, Leven.

Cover to Cover: K.U.S.I.

Blind lights: Chapel Tavern.

Jim Wood: The Charter Club.

Sunday, june 22

Hit the Road: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Leona Corio: Dixon Arms, Glenrothes.

Gary Copeland: The Gunner Club.

Joe’s Band, Gavin Patrick: CISWO, Glenrothes.

The New Swing Trio: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour.

Looking ahead

Kirkcaldy and district pipe band, andy chung, folk that, the tartan specials: Kitty’s on June 27.

Cousin Ken’s Girly Night Nephews: O’Connells on June 27.

Hot Banana: CISWO, Glenrothes on June 27.

The columbos: Eddy’s Bar on June 28.

George kennedy: Shardy’s, Lochgelly on June 28.

Sound Advice: The Gunner Club on June 28.

We Were Promised Jetpacks: PJ Molloy’s, Dunfermline on June 28.

Jamie Mac: Dixon Arms, June 28.

Kingsnake, Brian Hyndman, The Black Swamp Villains: The Phoenix, Glenrothes on June 28.

Del Charles: K.U.S.I on June 28.

Jamie Dee: CISWO, Glenrothes on June 28.

The Falcons: Rosyth Civil Service Club on June 28.

Fantasy: The Gunner Club on June 29.

Velour Amour: O’Connells on June 29.

Matt Friel: Dixon Arms, Glenrothes on June 29.

Mags N Tam 2Gether, Rumours: CISWO, Glenrothes on June 29.

NO1Sun: Tam’s Bar, Buckhaven on June 29.

The Falcons: Partners, Cowdenbeath on June 29.

Timeless: The Gunner Club on July 5.

Robert T Leonard: The Dixon Arms, Glenrothes on July 5.

NO1SUN: Thornton Golf Club, Thornton on July 5.

Jimmy Fingers: K.U.S.I on July 5.

Dias Brazil: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on July 6.

Stevie Day: The Dixon Arms, Glenrothes on July 6.

The Falcons: Lourenzos, Dunfermline on July 6.

Gary Law: The Dixon Arms, Glenrothes on July 12.

The chiels: Crusoe Hotel, Lower Largo on July 12.

2 Pure sounds: K.U.S.I on July 12.

The Falcons: CISWO, Glenrothes on July 13.

George Kennedy: Smugglers’ Inn, Burntisland on July 14.

George Kennedy: Gallaghers on July 18.

Just Beatles: PJ Molloy’s, Dunfermline on July 18.

Golden touch: K.U.S.I on July 19.

ALECIA KARR PINK: The Dixon Arms, Glenrothes on July 25. (tickets only)

Kingsnake: The Dixon Arms, Glenrothes on July 26.

Streets Ahead: K.U.S.I on July 26.

The Falcons: Silver Birch, Cowdenbeath on July 26.

The columbos: Society on July 27.

The columbos: Gunner Club on August 2.

Neil Diamond tribute: The Dixon Arms, Glenrothes on August 2.

Breeze: K.U.S.I on August 2.

SLipstream: Society on August 3.

Gavin Patrick: The Dixon Arms, Glenrothes on August 3.

SOE: The Dixon Arms, Glenrothes on August 9.

Graham Leslie: K.U.S.I. on August 9.

Slipstream: O’Connells on August 15.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on August 16.

Rewind: K.U.S.I on August 16.

George Kennedy: The Agenda, Leven on August 23.

Gill: K.U.S.I on August 23.

The columbos: Weavers on August 30.

George Kennedy: Kelty Miners’ Social Club, Kelty on August 30.

Slipstream: The Duchess of Kirkcaldy on August 30.

East Coast: K.U.S.I on August 30.

The Falcons: Rosyth Ex-Servicemen’s Club on August 30.

Rock the Rovers 10: Kitty’s on August 31.

The Falcons: Lourenzo’s, Dunfermline on September 7.

The Falcons: Partners, Cowdenbeath on September 14.

The Falcons: The Gunner Club on September 27.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Jun 26. Stephen and Pernille Quigg.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

dunfermline folk club: June 25. Session night.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

comedy

Phil Differ, Ruth Cockburn and Liam Withnail (MC): Potter About, Burntisland on June 20.

Billy Kirkwood: Young Hall, Burntisland on June 28.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Jun 21. YolanDa Brown; 27-28. My Friend Selma; Jul 24-27. The Phantom of the Opera Youth Group Production; Aug 26-30. Ladyboys of Bangkok; Sept 11-13. Sunset Song; Oct 6. Chris Ramsey; 10. Daniel Sloss; Nov 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour; Dec 9 - Jan 11. Jack and the Beanstalk.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Jun 21. Rock Choir; 21. Blues!; Jul 4-6. National Festival of Youth Theatre; 10. Rhythm of The Dance; Aug 16. One Night of Queen; Sept 5. Osiligi Maasai Warriors; 6. Counterfeit Sixties Tribute Show; 7. Mary Duff; 13. Martha Reeves & the Vandellas; 19. The Eva Cassidy Story; Oct 9. The Drifters; 10. Charlie Landsborough; 17. Showaddywaddy; 18. Big Country; 26. Jim Davidson; Nov 8. The Nathan Carter Show; 16. The Magic of Motown; 19. Mike Denver; 22. The South.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Jun 20. Money The Game Show; 21. Dunfermline Strathspey and Reel Society Fiddlers’ Rally; 28. Backstage Pass: A Musical Journey; Jul 3. Carnaby Street - The Concert; 31. The Hot Seats; Aug 29. A Passion for Opera; Sept 3. Angus Lyon and Duncan Lyall; 4. Osiligi Maasai Warriors; 5. Aly Bain and Phil Cunningham; 6-7. The Singing Kettle; 6. Andrew Dee; 10. The Stray Birds; 13. Big Book Tall Tales; 13. The Blues Band; 17. Ollie Howell Quintet; 19. Macfloyd; 20. Altan; 25. Best Loved Soundtracks; Oct 3. The Music of the Hollies; 4. Craig Hill; 6. Chris Ramsey; 7. Tony Jacklin and Willie Thorne; 18. Joan Armatrading; Nov 8. The Moonlit Road and Other Ghostly Stories; Nov 28-Dec 24. Snow White.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Jul 12. Scottish Schools Orchestra Trust; Aug 27-30. In Time O’ Strif'e.

alhambra theatre, dunfermline: Jun 21. The Johnny Cash Roadshow; 26-27. Backstage Pass: A Musical Journey; 28. An Evening of Dirty Dancing; Jul 5-7. Angelina Ballerina; 16-17. Peppa Pig’s Big Splash; Jul 21-Aug 2. Alhambra Theatre Summer School; Sept 13. Jive Talking perform The Bee Gees; 17. Danny Bhoy; 20. Let’s Zep; 26. ACDC UK; 27. That’ll Be The Day; Sept 30 - Oct 4. Aida; Oct 6-11. The Full Monty; 22. An Evening With Noel Fielding; 23. Rat Pack Live; Nov 1. A Vision of Elvis; 14. John Mayall; 15. Vampires Rock; 22. Moscow Ballet - Nutcracker; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street; 10-27. Sleeping Beauty; 30. Red Hot Chilli Pipers.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com.

Jun 22. San Francisco Nights; 27. John Verity Band; Jul 3. John Jorgenson Bluegrass Band; 4. Steve Gibbons Band; 27. Ryan McGarvey.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. Aug 30. Kiki Ebsen with Graham Deatcher.

cinema

Adam Smith Theatre

Jun 20. The Strange Colour of Your Body’s Tears (18); 22. The Double (15); 24. The Calvary (15); 26. The Other Woman (12A); Jul 17. NT Live - Skylight; Sept 3. RSC Live - The Two Gentlemen of Verona; 6. NT Live - Medea (Encore).

Kino Cinema, Glenrothes

22 Jump Street (15) Fri-Thu 8.30

Oculus (15) Fri-Thu 6.10

Maleficent 2D (PG) Fri, Mon-Thu 4.00; Sat-Sun 12.30 3.00 4.00

Postman Pat The Movie (U) Sat-Sun 3.10

The Jersey Boys (15) Fri-Thu 5.15 8.15

Rio 2 2D (U) Sat-Sun 12.45

X-Men Days of Future Past 2D (12A) Sat-Sun 1.10

Fault In Our Stars (12A) Fri-Thu 5.20 8.15

odeon dunfermline

3 Days to Kill (12A) Fri-Thu 1.15 4.00 6.45 9.25

22 Jump Street (15) Fri-Thu 12.30 1.20 3.00 4.00 5.40 6.40 8.15 9.15; subtitled Wed 5.40

Belle (12A) Fri, Mon-Thu 2.00

Chef (15) Wed-Thu 2.30 5.30 8.30

Edge of Tomorrow 2D (12A) Fri-Mon 5.20; Tue 9.10

Edge of Tomorrow 3D (12A) Fri-Mon 2.45 8.10; Tue 3.45

Ghosts - West End Theatre Series Thu 8.00

Godzilla 2D (12A) Sat-Sun 12.00

Jersey Boys (15) Fri-Thu 1.45 4.45 7.45; subtitled Sun 1.45

Maleficent 2D (PG) Fri, Mon-Thu 4.30 6.45; Sat-Sun 11.30 2.00 4.30 6.45; subtitled Fri 4.30

Maleficent 3D (PG) Fri-Thu 1.00 3.30 6.00 8.30

Oculus (15) Fri-Mon, Wed 9.10

Postman Pat The Movie (U) Sat-Sun 11.10

ROH - Manon Lescaut 2014 (Live) Tue 6.45

The Fault In Our Stars (12A) Fri, Mon-Tue, Thu 12.30 2.20 3.20 5.10 6.10 8.00 9.00; Sat-Sun 11.30 12.30 2.20 5.10 6.10 8.00 9.00; Wed 2.20 3.20 5.10 6.10 8.00 9.00; subtitled Mon 3.20 Thu 8.00

X-Men Days of Future Past 2D (12A) Fri, Mon-Tue 5.30; Sat-Sun 11.30 5.30; Wed 5.00; Thu 5.00 9.10

X-Men Days of Future Past 3D (12A) Fri-Tue 2.30 8.30; Wed 2.10 8.10; Thu 2.10

Kid’s Club, Muppets Most Wanted (U) Sat-Sun 11.00

Senior Screen, Grand Budapest Hotel (12A) Wed 11.30

Newbies, The Fault in Our Stars (12A) Wed 11.00