The List

American roots band The Hot Seats play Carnegie Hall on July 31
American roots band The Hot Seats play Carnegie Hall on July 31
Share this article

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, June 27

Kirkcaldy and district pipe band, andy chung, folk that, the tartan specials: Kitty’s.

Cousin Ken’s Girly Night Nephews: O’Connells.

Hot Banana: CISWO, Glenrothes.

Kerryoke: Chapel Tavern.

saturday, June 28

THE COLUMBOS

George kennedy: Shardy’s, Lochgelly.

Sound Advice: The Gunner Club.

We Were Promised Jetpacks: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Jamie Mac: Dixon Arms.

Kingsnake, Brian Hyndman, The Black Swamp Villains: The Phoenix, Glenrothes.

Del Charles: K.U.S.I.

Jamie Dee: CISWO, Glenrothes.

The Falcons: Rosyth Civil Service Club.

MAmma’s Boys: Weavers.

Johnny B Good: Warout Stadium, Glenrothes.

Hot Property: Chapel Tavern.

Sunday, june 29

Fantasy: The Gunner Club.

Velour Amour: O’Connells.

Matt Friel: Dixon Arms, Glenrothes.

Mags N Tam 2Gether, Rumours: CISWO, Glenrothes.

NO1Sun: Tam’s Bar, Buckhaven.

The Falcons: Partners, Cowdenbeath.

TdG Jazz Quartet: Kingswood Hotel, Burntisland.

Looking ahead

Kerryoke: Chapel Tavern on July 4.

TIMELESS

ROBERT T LEONARD

NO1SUN

JIMMY FINGERS

CHERYL WILLIAMS

DIAS BRAZIL

STEVIE DAY

THE FALCONS

BLACK ROSE

GARY LAW

THE CHIELS

2 PURE SOUNDS

THE FALCONS

GEORGE KENNEDY

GEORGE KENNEDY

JUST BEATLES

GOLDEN TOUCH

THE FALCONS

ALECIA KARR PINK

KINGSNAKE

STREETS AHEAD

THE FALCONS

The columbos: Society on July 27.

The columbos: Gunner Club on August 2.

Neil Diamond tribute: The Dixon Arms, Glenrothes on August 2.

Breeze: K.U.S.I on August 2.

SLipstream: Society on August 3.

Gavin Patrick: The Dixon Arms, Glenrothes on August 3.

SOE: The Dixon Arms, Glenrothes on August 9.

Graham Leslie: K.U.S.I. on August 9.

Slipstream: O’Connells on August 15.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on August 16.

Rewind: K.U.S.I on August 16.

George Kennedy: The Agenda, Leven on August 23.

Gill: K.U.S.I on August 23.

The columbos: Weavers on August 30.

George Kennedy: Kelty Miners’ Social Club, Kelty on August 30.

Slipstream: The Duchess of Kirkcaldy on August 30.

East Coast: K.U.S.I on August 30.

The Falcons: Rosyth Ex-Servicemen’s Club on August 30.

Rock the Rovers 10: Kitty’s on August 31.

The Falcons: Lourenzo’s, Dunfermline on September 7.

The Falcons: Partners, Cowdenbeath on September 14.

The Falcons: The Gunner Club on September 27.

Bad Manners, The Begbies, DJ Junior Lazarou: The Windsor Hotel, October 18.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk. Jun 26. Stephen and Pernille Quigg.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

dunfermline folk club: July 2. Squirrel Hillbillies.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

comedy

Billy Kirkwood: Young Hall, Burntisland on June 28.

Mirth of Forth Fringe Preview: Betty Nicols on July 24.

Mirth of Forth fringe Preview: The Star, Burntisland on July 25.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Jun 27-28. My Friend Selma; Jul 24-27. The Phantom of the Opera Youth Group Production; Aug 26-30. Ladyboys of Bangkok; Sept 11-13. Sunset Song; Oct 6. Chris Ramsey; 10. Daniel Sloss; Nov 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour; Dec 9 - Jan 11. Jack and the Beanstalk.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Jul 4-6. National Festival of Youth Theatre; 10. Rhythm of The Dance; Aug 16. One Night of Queen; Sept 5. Osiligi Maasai Warriors; 6. Counterfeit Sixties Tribute Show; 7. Mary Duff; 13. Martha Reeves & the Vandellas; 19. The Eva Cassidy Story; Oct 9. The Drifters; 10. Charlie Landsborough; 17. Showaddywaddy; 18. Big Country; 26. Jim Davidson; Nov 8. The Nathan Carter Show; 16. The Magic of Motown; 19. Mike Denver; 22. The South.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Jun 28. Backstage Pass: A Musical Journey; Jul 3. Carnaby Street - The Concert; 31. The Hot Seats; Aug 29. A Passion for Opera; Sept 3. Angus Lyon and Duncan Lyall; 4. Osiligi Maasai Warriors; 5. Aly Bain and Phil Cunningham; 6-7. The Singing Kettle; 6. Andrew Dee; 10. The Stray Birds; 13. Big Book Tall Tales; 13. The Blues Band; 17. Ollie Howell Quintet; 19. Macfloyd; 20. Altan; 25. Best Loved Soundtracks; Oct 3. The Music of the Hollies; 4. Craig Hill; 6. Chris Ramsey; 7. Tony Jacklin and Willie Thorne; 18. Joan Armatrading; Nov 8. The Moonlit Road and Other Ghostly Stories; Nov 28-Dec 24. Snow White.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Jul 12. Scottish Schools Orchestra Trust; Aug 27-30. In Time O’ Strife.

alhambra theatre, dunfermline: Jun 26-27. Backstage Pass: A Musical Journey; 28. An Evening of Dirty Dancing; Jul 5-7. Angelina Ballerina; 16-17. Peppa Pig’s Big Splash; Jul 21-Aug 2. Alhambra Theatre Summer School; Sept 13. Jive Talking perform The Bee Gees; 17. Danny Bhoy; 20. Let’s Zep; 26. ACDC UK; 27. That’ll Be The Day; Sept 30 - Oct 4. Aida; Oct 6-11. The Full Monty; 22. An Evening With Noel Fielding; 23. Rat Pack Live; Nov 1. A Vision of Elvis; 14. John Mayall; 15. Vampires Rock; 22. Moscow Ballet - Nutcracker; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street; 10-27. Sleeping Beauty; 30. Red Hot Chilli Pipers.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com.

Jun 27. John Verity Band; Jul 3. John Jorgenson Bluegrass Band; 4. Steve Gibbons Band; 27. Ryan McGarvey.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. Aug 30. Kiki Ebsen with Graham Deatcher.

cinema

Adam Smith Theatre

Jun 26. The Other Woman (12A); Jul 17. NT Live - Skylight; Sept 3. RSC Live - The Two Gentlemen of Verona; 6. NT Live - Medea (Encore).

Kino Cinema, Glenrothes

22 Jump Street (15) Fri-Thu 8.50

Mrs Brown’s Boys D’Movie (15) Fri-Thu 3.45 6.10 8.45

Maleficent 2D (PG) Fri-Thu 1.15 3.20

How to Train Your Dragon 2 2D (PG) Fri-Thu 1.00 3.40

How to Train Your Dragon 2 3D (PG) Fri-Thu 6.00

The Jersey Boys (15) Fri-Thu 6.10

X-Men Days of Future Past 2D (12A) Fri-Thu 12.30

Fault In Our Stars (12A) Fri-Thu 8.30

odeon dunfermline

22 Jump Street (15) Fri-Thu 1.10 3.40 6.10 8.50

Chef (15) Fri-Thu 6.40 9.30

How To Train Your Dragon 2 2D (PG) Fri-Thu 10.30 12.00 1.00 2.30 3.30 5.00 7.00 8.20; subtitled Mon 12.00 Tue 2.30 Thu 5.00

How to Train Your Dragon 2 3D (PG) Fri 12.30 1.45 3.00 4.15 6.00; Sat-Thu 11.15 12.30 1.45 3.00 4.15 6.00; subtitled Sat 12.30

Jersey Boys (15) Sun-Thu 8.10

Maleficent 2D (PG) Fri 2.10 4.40 5.30; Sat-Thu 11.50 2.10 4.40 5.30

Mrs Brown’s Boys D’Movie (15) Fri 12.50 1.50 3.20 4.20 5.50 6.50 7.30 9.20 9.50; Sat 11.20 12.50 1.50 3.20 4.20 5.50 6.50 7.30 8.30 9.20 9.50; Sun-Thu 11.20 12.50 1.50 3.20 4.20 5.50 6.50 7.30 8.30 9.20; subtitled Sun 1.50 Wed 4.20

The Fault In Our Stars (12A) Fri 2.20 5.10 8.00; Sat-Thu 11.20 2.20 5.10 8.00; subtitled Mon 8.00 Wed 2.20

X-Men Days of Future Past 2D (12A) Fri-Thu 9.30

Walking On Sunshine (12A) Fri-Thu 1.40 4.00 6.20 8.40

Kid’s Club, Escape From Planet Earth 2D (U) Sat-Thu 11.00

Senior Screen, Non Stop (12A) Wed 11.30