The List

Frank Turner is at the Alhambra in September
Frank Turner is at the Alhambra in September
Share this article

Your best guide to what’s on in Fife

Friday, August 15

Slipstream: O’Connells.

ForeignFOx: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Chris and John: Fifty High Street.

KERRYOKE: The Chapel Tavern.

saturday, August 16

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Rewind: K.U.S.I.

Coaltown Daisies: The Dixon Arms, Glenrothes.

RHYTHM DOT COM: The Gunners Club.

Lee CassiE: Braefoot Tavern, Kinglassie.

FANTASY: Charter Club.

RAIN II: The Chapel Tavern.

RHYTHM DOT COM: The Gunner Club.

Sunday, August 17

Little Ruby: The Dixon Arms, Glenrothes.

DOUBLE D: The Gunner Club.

Looking ahead

The Soul Kings: PJ Molloy’s, Dunfermline on August 22.

Jamie Adamson: Fifty High Street on August 22.

KERRYOKE: The Chapel Tavern on August 22.

The complete Stone Roses: PJ Molloy’s, Dunfermline on August 23.

George Kennedy: The Agenda, Leven on August 23.

Gill: K.U.S.I on August 23.

STEVIE COWAN ROBBIE AND ELVIS TRIBUTE: The Dixon Arms, Glenrothes on August 23.

Matt Friel: Station Hotel, Thornton on August 23.

The Columbos: O’Connells on August 23.

SHERYL WILLIAMS: The Chapel Tavern on August 23.

Joe’s Band: The Gunner Club on August 23.

TED Christopher: The Dixon Arms, Glenrothes on August 24.

Gill: Central Bar, Cardenden on August 24.

FANTASY: The Gunner Club on August 24.

MELISSA WESTERN: Fife Jazz Club at Woodside Hotel, Aberdour on August 25.

Nick Mercer JR: PJ Molloy’s, Dunfermline on August 28.

Motown Night: Fifty High Street on August 29.

The columbos: Weavers on August 30.

George Kennedy: Kelty Miners’ Social Club, Kelty on August 30.

Slipstream: The Duchess of Kirkcaldy on August 30.

East Coast: K.U.S.I on August 30.

The Falcons: Rosyth Ex-Servicemen’s Club on August 30.

Black Rose: The Wynd on August 30.

Jamie Mac: The Dixon Arms, Glenrothes on August 30.

Del Charles: Shardy’s, Lochgelly on August 30.

Rock the Rovers 10: Kitty’s on August 31.

Altered sky: PJ Molloy’s, Dunfermline on August 31.

Leona Corio: Central Bar, Cardenden on August 31.

GARY COPELAND: The Gunner Club on August 31.

Rob stewart: The Wynd on August 31.

John Gallacher: Fifty High Street on September 5.

RHYTHM DOT COM: The Gunner Club on September 6.

The Falcons: Lourenzo’s, Dunfermline on September 7.

FANTASY: The Gunner Club on September 7.

John Caldicott: Fifty High Street on September 12.

Solid Gold Band: The Gunner Club on September 13.

The Falcons: Partners, Cowdenbeath on September 14.

Stewart Kennedy: The Gunner Club on September 14.

Jenna Stewart: Fifty High Street on September 19.

Blonde School: The Gunner Club on September 20.

Fantasy: The Gunner Club on September 21.

Roberta Childs: Fifty High Street on September 26.

The Falcons: The Gunner Club on September 27.

The Chiels: Forrester’s Arms, Aberdour on September 27.

Sharron Stevens: The Gunner Club on September 28.

Dionne Hickey: Fifty High Street on October 3.

The Columbos: The Duchess on October 4.

SIMPLE MINDED: Greenside Hotel, Leslie on October 4.

Bad Manners, The Begbies, DJ Junior Lazarou: The Windsor Hotel, October 18.

The columbos: Eddy’s Bar on October 25.

Jenna Stewart: Fifty High Street on October 31.

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

dunfermline folk club: Aug 20. Goldrush

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

comedy

Chris Ramsey: Adam Smith Theatre on October 6.

Daniel SlosS: Adam Smith Theatre on October 10.

Jim Davidson: Rothes Halls on October 26.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Aug 26-30. Ladyboys of Bangkok; Sept 11-13. Sunset Song; Oct 1. Tragic; 3-4. Rapunzel by balletLorent; 6. Chris Ramsey; 10. Daniel Sloss; 30-31. Not About Heroes; Nov 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour; 14. Beyond the Barricade; Dec 9 - Jan 11. Jack and the Beanstalk.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Aug 16. One Night of Queen; Sept 1. Rhythm of the Dance; 5. Osiligi Maasai Warriors; 6. Counterfeit Sixties Tribute Show; 7. Mary Duff; 13. Martha Reeves & the Vandellas; 19. The Eva Cassidy Story; Sept 30- Oct 4. GAMA - Mame; Oct 9. The Drifters; 10. Charlie Landsborough; 11, Shang-a-Lang; 17. Showaddywaddy; 18. Big Country; 22. Eric and Little Ern; 24. Stones in his Pockets; 26. Jim Davidson; Nov 1. Macbeth - Scottish Opera; 8. The Nathan Carter Show; 16. The Magic of Motown; 19. Mike Denver; 22. The South; 28. Skerryvore; 29. And Finally...Phil Collins; Dec 4-7. The Singing Kettle; 20. Christmas Crooners.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Aug 16. Andrew Gordon Concert; 28. A Night at the Movies - One Heart; 29. A Passion for Opera; Sept 3. Angus Lyon and Duncan Lyall; 4. Osiligi Maasai Warriors; 5. Aly Bain and Phil Cunningham; 6-7. The Singing Kettle; 6. Andrew Dee; 10. The Stray Birds; 13. Big Book Tall Tales; 13. The Blues Band; 17. Ollie Howell Quintet; 19. Macfloyd; 20. Altan; 25. Best Loved Soundtracks; 19. Head in the Clouds; Oct 3. The Music of the Hollies; 4. Craig Hill; 6. Chris Ramsey; 7. Tony Jacklin and Willie Thorne; 8. Lunasa; 15. Scottish Ballet - Up Close; 18. Joan Armatrading; 28. TiNY; 31. Greg Trooper and Mountain Fireworks; Nov 1. Zoe Muth; 1. Voulez Vous; 4. Starbird; 5. Jango Starr; 6. Philip Clouts Quartet; 7. The Nordic Fiddlers Bloc; 8. Lapin Wants Breakfast; 8. The Moonlit Road and Other Ghostly Stories; 8. Craig Campbell; 15. The Wiyos; Nov 28-Dec 24. Snow White.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Aug 27-30. In Time O’ Strife; Sept 30. Head in the Clouds; Oct 24. Voodoo Room.

alhambra theatre, dunfermline: Sept 13. Jive Talking perform The Bee Gees; 17. Danny Bhoy; 20. Let’s Zep; 25. Frank Turner; 26. ACDC UK; 27. That’ll Be The Day; Sept 30 - Oct 4. Aida; Oct 6-11. The Full Monty; 22. An Evening With Noel Fielding; 23. Rat Pack Live; 25. Clannad; Nov 1. A Vision of Elvis; 9. Sing-a-long Songs of Wartime; 14. John Mayall; 15. Vampires Rock; 22. Moscow Ballet - Nutcracker; 28. Dancing in the Streets; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street; 10-27. Sleeping Beauty; 30. Red Hot Chilli Pipers.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com.

Aug 26. Bob Malone Band; 30. Simon Kempston; 31. Sinnerboy.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. Aug 30. Kiki Ebsen with Graham Deatcher.

cinema

Adam Smith Theatre

Aug 14-16. Jersey Boys (15); 15. The Fault in Our Stars (12A); 17. Chinese Puzzles (15); 22. Chef (15); 23. The House of Magic (U); 23. The 100 Year Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared (15); Sept 3. RSC Live - The Two Gentlemen of Verona; 6. NT Live - Medea (Encore); 7. Dawn of the Planet of the Apes; 28. Guardians of the Galaxy (PG); 28. Joe (15).

Kino Cinema, Glenrothes

The Expendables 3 (12A) Fri-Thu 5.20 8.30

Planes - Fire and Rescue 2D (12A) Fri-Tue 1.00 3.15

The Inbetweeners 2 (15) Fri-Tue 3.15 5.45 8.30; Wed and Thu 5.45 8.30

How To Train Your Dragon 2 2D (PG) Fri-Tue 12.45 3.30

Dawn of the Planet of the Apes 2D (12A) Fri-Thu 5.50

Guardians of the Galaxy 2D (12A) Fri-Tue 12.30 8.40; Wed and Thu 8.40

odeon dunfermline

Deliver Us From Evil (15) Wed-Thu 11.30

Dawn of the Planet of the Apes 2D (12A) Fri-Tue 10.40 1.40 4.40 7.40; Wed-Thu 2.40 5.40; subtitled Tue 1.40

Dawn of the Planet of the Apes 3D (12A) Fri-Sun and Tue 5.40 8.40; Mon 8.40; Wed-Thu 8.40

Earth to Echo (PG) Fri-Tue 11.50

Edinburgh Fringe Festival - Alison Jackson’s A Story in the Public Domain Thu 6.30

Edinburgh Fringe Festival - Sarah Louise Young As Cabaret Whore Wed 6.30

Edinburgh Fringe Festival - Sleight and Hand by Chris Bush Mon 6.30

The Expendables 3 (12A) Thu 12.00 2.50 5.40 8.30

Guardians of the Galaxy 2D (12A) Fri-Tue 11.30 2.20 3.20 5.10 8.00 9.00; Wed-Thu 2.20 5.10; subtitled Fri 11.30 Wed 2.20 Thu 5.10

Guardians of the Galaxy 3D (12A) Fri-Tue 6.10; Wed-Thu 8.00

Hector and the Search for Happiness (15) Fri-Thu 6.20 9.10

Hercules 2D (12A) Fri-Tue 3.30

The House of Magic 2D (U) Fri-Tue 11.10 1.20

How to Train Your Dragon 2 2D (PG) Fri-Tue 10.50 1.20 3.50; Wed-Thu 1.20 3.50

The Inbetweeners Movie 2 (15) Fri-Thu 1.10 2.10 3.30 4.30 5.50 6.50 7.30 8.20 9.20 9.50

Into the Storm (12A) Wed-Thu 11.50 2.00 4.20 6.40 9.10

Planes 2 - Fire and Rescue 2D (U) Fri-Tue 10.30 12.45 3.00 5.15; Wed-Thu 3.00 5.15

The Purge - Anarchy (15) Fri-Tue 5.50; subtitled Sat 5.50

The Unbeatables 2D (U) Fri-Tue 10.40 1.00

The Nut Job (U) Fri-Tue 11.40 1.40 3.40

Transformers - Age of Extinction 2D (12A) Fri-Tue 8.10

What If (15) Wed-Thu 1.00 3.30 6.30 9.00

Kid’s Club, Frozen Sing-Along 2D (U) Fri-Tue 11.00

Newbies, Guardians of the Galaxy 2D (12A) Wed 11.00

Senior Screen, Pompeii 2D (12A) Wed 11.30