The List

Clannad play the Alhambra Theatre, Dunfermline in October
Clannad play the Alhambra Theatre, Dunfermline in October

Your best guide to what’s on in Fife

Thursday, August 28

Nick Mercer JR: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Friday, August 29

Motown Night: Fifty High Street.

The Silver Kings: O’Connells.

KerryOke: Chapel Tavern

Slipstream: Lourenzo’s, Dunfermline.

saturday, August 30

The columbos: Weavers.

George Kennedy: Kelty Miners’ Social Club, Kelty.

Slipstream: The Duchess of Kirkcaldy.

East Coast: K.U.S.I.

The Falcons: Rosyth Ex-Servicemen’s Club.

Black Rose: The Wynd.

Jamie Mac: The Dixon Arms, Glenrothes.

Del Charles: Shardy’s, Lochgelly.

Vicki Robertson: Chapel Tavern.

double take: Charter Club

lost angels: Gunner Club

Sunday, August 31

Rock the Rovers 10: Kitty’s.

Altered sky: PJ Molloy’s, Dunfermline.

Leona Corio: Central Bar, Cardenden.

GARY COPELAND: The Gunner Club.

Rob stewart: The Wynd.

The Junkyard Dogs: O’Connell’s.

No1Sun: Tam’s Bar, Buckhaven

Slipstream: Partners Bar, Cowdenbeath

Looking ahead

KerryOke: Chapel Tavern on September 5.

John Gallacher: Fifty High Street on September 5.

CALLUM MCCALLUM: Chapel Tavern on September 6.

RHYTHM DOT COM: The Gunner Club on September 6.

joanie: Dixon Arms, Glenrothes on September 6.

The Falcons: Lourenzo’s, Dunfermline on September 7.

FANTASY: The Gunner Club on September 7.

KARAOKE: Chapel Tavern on September 7.

Steeler: Man i’ the Rock on September 7

JOHN CALDICOTT: Fifty High Street on September 12.

Slipstream: Lourenzo’s, Dunfermline on September 12.

SOLID GOLD BAND: The Gunner Club on September 13.

Faceless Crowd, Dalriata, Sandy Power and dog on a swing: Betty Nicol’s on September 13.

The FALCONS: Partners, Cowdenbeath on September 14.

gary law: Dixon Arms, Glenrothes on September 14.

StTEWART KENNEDY: The Gunner Club on September 14.

JENNA STEWART: Fifty High Street on September 19.

BLONDE SCHOOL: The Gunner Club on September 20.

kelly ann peters: Dixon Arms, Glenrothes on September 20.

FANTASY: The Gunner Club on September 21.

brian kelly: Dixon Arms, Glenrothes on September 21.

ROBERTA CHILDS: Fifty High Street on September 26.

Slipstream: Lourenzo’s, Dunfermline on September 26.

THE FALCONS: The Gunner Club on September 27.

THE CHIELS: Forrester’s Arms, Aberdour on September 27.

under fire: Dixon Arms, Glenrothes on September 27.

Slipstream: PJ Molloy’s, Dunfermline on September 27.

SHARRON STEVENSs: The Gunner Club on September 28.

DIONNE HICKEY: Fifty High Street on October 3.

Slipstream: Lourenzo’s, Dunfermline on October 3.

The COLUMBOS: The Duchess on October 4.

SIMPLE MINDED: Greenside Hotel, Leslie on October 4.

slipstream: Dixon Arms, Glenrothes on October 4.

gavin patrick: Dixon Arms, Glenrothes on October 5.

Slipstream: Man I’ The Rock, Dysart on October 10.

Bad Manners, The Begbies, DJ Junior Lazarou: The Windsor Hotel, October 18.

TED CHRISTOPHER AND ANDY CHUNG: Railway Tavern, Cardenden on October 19.

The COLUMBOS: Eddy’s Bar on October 25.

JENNA STEWART: Fifty High Street on October 31.

THE COLUMBOS: Chapel Tavern on November 9. (Ticket numbers limited)

acoustic

acoustic music club: The Polish Club, www.kirkcaldyacousticmusicclub.co.uk.

betty nicol’s kirkcaldy: Second and fourth Wednesday of each month.

burntisland sands hotel: Last Monday each month.

burgh tavern, leslie: Open mic night third Thursday each month acoustic session.

potter about cafe, burntisland: Open mic third Wednesday each month.

dunfermline folk club: Sept 3. Joe Topping.

BRODIE’S BAR, KIRKCALDY: Acoustic sessions on the first Thursday of every month.

Lochgelly Golf Club: Open mic night first and third Wednesdays of each month.

Balgonie Arms, Coaltown of Balgonie: Acoustic night on second Friday of each month.

comedy

Chris Ramsey: Adam Smith Theatre on October 6.

Daniel SlosS: Adam Smith Theatre on October 10.

Jim Davidson: Rothes Halls on October 26.

Theatre

adam smith theatre: Box Office (01592) 583302, www.onfife.com. Aug 26-30. Ladyboys of Bangkok; Sept 11-13. Sunset Song; 30. Kirkcaldy and District Pipe Band; Oct 1. Tragic; 3-4. Rapunzel by balletLorent; 10. Daniel Sloss; 11. One Direction Concert Movie; 23-25. KADS - Oh! What a Lovely War; 26. Angel; 30-31. Not About Heroes; Nov 1. Fife Strathspey & Reel Society; 5. Starbird; 5-8. Fife Opera - Carmen; 8. Lapin Wants Breakfast; 10. Raith Rovers Hall of Fame; 13. Patsy Cline 50th Anniversary Tour; 14. Beyond the Barricade; Dec 9 - Jan 11. Jack and the Beanstalk.

rothes halls: Box Office (01592) 611101, www.onfife.com. Sept 1. Rhythm of the Dance; 5. Osiligi Maasai Warriors; 6. Counterfeit Sixties Tribute Show; 7. Mary Duff; 13. Martha Reeves & the Vandellas; 19. The Eva Cassidy Story; Sept 30- Oct 4. GAMA - Mame; Oct 9. The Drifters; 10. Charlie Landsborough; 11, Shang-a-Lang; 17. Showaddywaddy; 18. Big Country; 22. Eric and Little Ern; 24. Stones in his Pockets; 26. Jim Davidson; Nov 1. Macbeth - Scottish Opera; 7-8. Leslie Amateur Dramatic Club - Sailor, Beware!; 8. The Nathan Carter Show; 16. The Magic of Motown; 19. Mike Denver; 22. The South; 28. Skerryvore; 29. And Finally...Phil Collins; Dec 4-7. The Singing Kettle; 11-13. Glenrothes Theatre Company - Robin Hood and the Babes in the Wood; 19. Gala Christmas Concert; 20. Christmas Crooners.

carnegie hall: Box Office (01383) 602302, www.onfife.com. Aug 28. A Night at the Movies - One Heart; 29. A Passion for Opera; Sept 3. Angus Lyon and Duncan Lyall; 4. Osiligi Maasai Warriors; 5. Aly Bain and Phil Cunningham; 6-7. The Singing Kettle; 6. Andrew Dee; 10. The Stray Birds; 13. Big Book Tall Tales; 13. The Blues Band; 17. Ollie Howell Quintet; 19. Macfloyd; 20. Altan; 25. Best Loved Soundtracks; 29. Head in the Clouds; Oct 3. The Music of the Hollies; 4. Craig Hill; 6. Chris Ramsey; 7. Tony Jacklin and Willie Thorne; 8. Lunasa; 9. The Band of Her Majesty’s Royal Marines Scotland; 15. Scottish Ballet - Up Close; 18. Joan Armatrading; 19-20. Old MacDonald Had a Farm; 25. The Adventures of Isabel; 28. TiNY; 31. Greg Trooper and Mountain Fireworks; Nov 1. Zoe Muth; 1. Voulez Vous; 4. Starbird; 5. Jango Starr; 5. The Drawer Boy; 6. Philip Clouts Quartet; 7. The Nordic Fiddlers Bloc; 8. Lapin Wants Breakfast; 8. The Moonlit Road and Other Ghostly Stories; 8. The Moonlit Road and Other Ghostly Tales; 9. Craig Campbell; 9. Lapin Wants Breakfast; 15. The Wiyos; Nov 28-Dec 24. Snow White.

lochgelly theatre: www.onfife.com. Aug 27-30. In Time O’ Strife; Sept 30. Head in the Clouds; Oct 24. Voodoo Room; 26. The Adventures of Isabel; Nov 8-9. On the Runn...; 22. Love2Dance annual Christmas Performance; Dec. 3-6. Cowdenbeath Community Panto - Red Riding Hood.

alhambra theatre, dunfermline: Sept 13. Jive Talking perform The Bee Gees; 17. Danny Bhoy; 20. Let’s Zep; 25. Frank Turner; 26. ACDC UK; 27. That’ll Be The Day; Sept 30 - Oct 4. Aida; Oct 6-11. The Full Monty; 22. An Evening With Noel Fielding; 23. Rat Pack Live; 25. Clannad; Nov 1. A Vision of Elvis; 9. Sing-a-long Songs of Wartime; 14. John Mayall; 15. Vampires Rock; 22. Moscow Ballet - Nutcracker; 28. Dancing in the Streets; 29. Jane McDonald; Dec 4-6. Miracle on 34th Street; 10-27. Sleeping Beauty; 30. Red Hot Chilli Pipers.

the green hotel, kinross: www.mundellmusic.com.

Aug 30. Simon Kempston; 31. Sinnerboy.

the inn at Lathones, 
Lathones: www.mundellmusic.com. Aug 30. Kiki Ebsen with Graham Deatcher.

cinema

Adam Smith Theatre

Sept 3. RSC Live - The Two Gentlemen of Verona; 6. NT Live - Medea (Encore); 7. Dawn of the Planet of the Apes;16. NT Live - A Streetcar Named Desire; 28. Guardians of the Galaxy (PG); 28. Joe (15).

Kirkcaldy Film Festival

Sep 19. Paths of Glory; The Winter Guest; Magic in the Moonlight.

Sep 20. A Little Princess; Paul Wright Short Film Retrospective; For Those in Peril; Goldfinger.

Sep 21. WW1: La Grande Illusion; WW1: Regeneration; What We Did on our Holiday.

odeon dunfermline
As Above, So Below (15) Fri-Thu 2.20 4.35 6.50 9.15; Subtitled Wed 4.35

Deliver Us From Evil (15) Fri-Tue 9.05

2D Dawn Of The Planet Of The Apes (12A) Fri-Tue & Thu 4.00 9.00; Sat-Sun 11.20 4.00 9.00; Wed 1.20 4.10

Earth to Echo (PG) Sat-Sun 11.30

The Expendables 3 (12A) Fri-Tue 6.15

2D Guardians of the Galaxy (12A) Fri-Tue 1.05 3.45 6.25 9.05; Wed-Thu 1.05 3.45 9.05

2D The House of Magic (U) Sat-Sun 11.00

2D How To Train Your Dragon 2 (PG) Fri & Mon-Tue 3.50; Sat-Sun 11.00 1.30 3.50

If I Stay (12A) Fri-Thu 3.15 5.50 8.30; Sat-Sun 12.40 3.15 5.50 8.30; Subtitled Sun 8.30; Tue 5.50

The Inbetweeners Movie 2 (15) Fri-Thu 1.40 4.00 6.20 8.40

Into The Storm (12A) Fri-Tue 1.50 6.50; Wed-Thu 3.30 7.00

Let’s Be Cops (15) Fri-Thu 1.15 3.50 6.20 9.00

Lucy (15) Fri-Thu 2.15 4.30 6.45 9.00: Subtitled Mon 2.15; Thu 9.00

Million Dollar Arm (PG) Fri-Thu 6.00 8.50

Monty Python

NT Live

NT Live

The Nut Job (U) Sat-Sun 12.00

2D Planes 2

Sex Tape (15) Wed-Thu 1.50 6.10 6.30 9.00

2D Sin City 2 (18) Mon-Thu 1.45 6.40

3D Sin City 2 (18) Mon-Thu 4.15 9.10

The Two Gentlemen Of Verona (LIVE) (TBC) Wed 7.00

2D The Unbeatables (U) Sat-Sun 11.15

What If (15) Fri/Mon/Tue 3.30

Kid’s Club, Mr Peabody and Sherman (U) Sat-Sun 11.00

Newbies, If I Stay (12A) Wed 11.00

Senior Screen, Belle (12A) Wed 11.30